»NAŠ ŽIVOT oblikuje naš um; postajemo ono što mislimo. Radost slijedi čistu misao poput sjene koja nikad ne nestaje«. Ove jednostavne riječi mogu biti vrlo profinjene, ali i vrlo praktične! Prepune su značenja. U biti nas podsjećaju da su naše misli najava naših iskustava. U svetim tekstovima, izvorni um ili istinsko »ja« smatra se primjerenim temeljem prosvjetljenja.
Iako naš um nije ograničen na mozak i premda nije ni proizvod mozga, ipak djeluje kroz mozak u obliku misli. U knjizi Povratak duši dr. Larry Dossey piše: »Osnovne su odlike uma sadržaj i određena razina svijesti: nebrojene misli, emocije i dojmovi koji svakodnevno protječu kroz nas. Pojedinačni je um krajnje osjetljiv na promjene u fizičkome tijelu: raspoloženja, emocije, čak i misli na koje mogu utjecati promjene u mozgu i tijelu«. Misao — čin ili proces razmišljanja — često se smatra možda i najvećom snagom ili sposobnošću kojom ljudi raspolažu. Možemo reći da misao ima središnju ulogu. Možemo je usmjeriti prema pozitivnim i plodonosnim izrazima ili je koristiti na negativan i štetan način. Naše pojedinačne misli nude pomagala kojima možemo oblikovati životne priče od materijala koji čini cijeli svijet. Budući da se razmišljanje često smatra »najvećom silom uma«, više razumijevanja i korištenja tog moćnog postupka tako bi vjerojatno donijelo i više koristi, i to svima.
A ti, moj ume, teži višim stvarima. — Sir Philip Sidney
Na području promatranja, slučaj je sklon samo onima čiji je um spreman. — Louis Pasteur
U knjizi Što si ti? Imelda Shanklin piše: »Kad vladaš umom, vladaš i svojim svijetom. Kada biraš misli, biraš i ishode. Vidljivi dio života proistječe iz tvojega uma, a oblikuju ga i obilježje mu daju tvoje misli, kao što novčiće oblikuju i pečate im daju mehanizmi kojima se ruda pretvara u kovani novac«. Ako, dakle, postajemo ono što mislimo, kako doći do straha koji od »nevidljivog« vodi do »vidljivog«?
Tijelo čisti voda, unutarnji organ čisti istina, pojedinačnu dušu sveto učenje i asketski stav, intelekt čisto znanje. — Iz hinduskih Manuovih zakona Einstein je, prema jednoj priči, jednom prilikom navodno ležao na kauču. Zatvorivši oči, ugledao je čovjeka koji putuje brzinom svjetla.
Zahvaljujući toj intrigantnoj predodžbi, počeo je provoditi raznorazne misaone eksperimente, naoko obična zamišljanja. Već nekoliko godina poslije, međutim, stajališta cjelokupne znanstvene zajednice promijenit će se kada sama priroda potvrdi Einsteinove transcendentne vizije. Njegovi misaoni eksperimenti nagrađeni su velikim napretkom
čovječanstva. Što je misaoni eksperiment? To je svojevrstan način na koji svoj um vodimo na nova mjesta, same sebe potičemo na to da stvari pogledamo drukčije. O kojim biste misaonim eksperimentima mogli razmisliti i u njih se upustiti? Mijenjanjem stava o određenoj osobi, mjestu ili situaciji? Istraživanjem novih područja interesa?
Istraživanjem novih područja duhovnog proučavanja? Razmišljanjem o načinu na koji vi i vaš rad možete korisno služiti zajednici? Određivanjem posebnih razdoblja duhovne svijesti s članovima obitelji — na primjer vremena za molitvu?
Znatiželja je jedan od trajnih i pouzdanih odlika energičnog i živahnog uma. — Samuel Johnson
Nema dana kada se ne mijenjamo. Donose li nam te promjene i razvoj? Jesmo li svjesno odlučili poboljšati stanje vlastita uma, tijela i duše? Što nam služi kao motivacija? Svaki je dan nova prilika da biramo kako ćemo živjeti. Promislite o važnosti odluka koje donosite.
Ako postajete ono što mislite, što doista mislite?
U knjizi Veliki korak naprijed Rebecca Clark piše: »Samo ako tražite, uvijek ćete pronaći nešto lijepo. Misli koncentrirajte na dobro, lijepo i istinito, a ne na suprotnosti takvih životnih stvari. Pozitivan stav pun ljubavi prema životu i ljudima pomoći će vam da uočite aktivnu Božju nazočnost u svojem životu, pa ćete tako lakše na čudesan način upotrijebiti vitalnu životnu snagu i aktivirati božansku magiju koja otvara sva vrata«.
Riječi imaju najviše moguće značenje
budući da ostavljaju dojam na svjesni dio
uma, kao i na njegov podsvjesni dio, a upravo
ti dojmovi često oblikuju kvalitetu našeg razmišljanja i djelovanja. — Newton Dillaway