Prvo pravilo glasi:
čuvaj spokoj u duhu.
Drugo je: sve stvari pogledaj u oči i spoznaj
njihovu pravu bit. — Marko Aurelije
Na putovanju nadmaši sebe i dosegni Boga. — Rumi
Njegujte mir i sklad sa svima. — George Washington
TIJEKOM CIJELE povijesti i širom svijeta, ljudi traže unutarnji mir. Pa ipak, već stoljećima i stoljećima, mnogi ratuju sa sobom i s drugima. Širom svijeta, kod kuće i na poslu, mnogim je ljudima život ispunjen stresom. Je li moguće da je korijen tog nezadovoljstva u načinu na koji živimo iz dana u dan? Kada se nađemo u teškoj situaciji, kako reagiramo? Uspoređujemo li se s drugima kako bismo ocijenili vlastiti rad i uspjeh? Dopuštamo li si da nas obuzmu nepotrebne brige? Pridajemo li životu nove izvore pritiska postavljanjem nerealnih ciljeva i vremenskih ograničenja? Osjećamo li ponos ili zadovoljstvo kada zgrćemo nove stvari? Postoje li trenuci kada se povlačimo od svijeta, bilo fizički, bilo emocionalno, a kada se stvari ne razvijaju prema našim željama i očekivanjima? Jesmo li spokojniji kada je sve »pod nadzorom«?
Gdje ste u potrazi za mirom? Jeste li se pronašli? Jeste li se pomirili s vlastitim životom? Sa sobom? S obitelji? S tijelom? S vezama i odnosima? Kakav stav imate prema vlastitoj karijeri i financijskim prilikama? Poštujete li samog sebe? Usklađujete li se s prirodom i s ljudima koji ispunjavaju vaš osobni svijet? Gledate li na tešku situaciju kao na vrata koja su otvorena za nove potencijale? Možete li se osloboditi starih pretpostavki i predrasuda i krenuti u smjeru novih otkrića?
Žudite li za znanjem? Jeste li usredotočeni, kreativni i spremni
pomagati? Poštujete li sve pojavne oblike života? Možete li prihvatiti dar svakog dana provedenog na životu i iskoristiti ga na najbolji mogući način? Kad sjednete za stol i pogledate tanjur pun miomirisne, zdrave i ukusne hrane, njegujete li svijest o hvali, zahvalnosti i izražavanju poštovanja i zahvalnosti?
Život je dinamično iskustvo. Poput rijeke koja vijuga, neprestano teče, a njezine struje stvaraju nove uzorke od elemenata u međusobnim interakcijama. Što god nam se u životu događalo, s kakvim se god stresom, nedaćama ili sukobima susretali, prvi korak prema unutarnjem miru može početi od promjene stava. Zašto je to toliko važno? Kada počnemo mijenjati stavove, počinjemo uočavati drukčiju sliku o svemu što se događa oko nas. Konkretna situacija uopće nije važna onoliko koliko je važno kako je doživljavamo! Kad smo voljni postati otvorenijima, možemo početi uviđati širi kontekst i obrasce. Možemo početi uspješno djelovati na usklađivanju s duhovnim načelima koji su temelj ukupnog postojanja. Sve veća svijest čes
Prvo održavajte mir u sebi, a potom ga
možete donositi i drugima. — Thomas a. Kempis
Sva tvoja snaga počiva u jedinstvu.
Sve se opasnosti kriju u neskladu; Stoga
od sada budi spokoan i njeguj mir i živi
u zajedništvu s braćom. — Henry Wadsworth Longfellow
Istraživač Ponce de Leon proveo je nebrojene besplodne godine tražeći izvor mladosti. Danas sve više otkrivamo da eliksir mladosti nije na nekoj egzotičnoj zemljopisnoj lokaciji, nego nama pri ruci — možda čak i u nama samima! Bi li gorljiva sklonost prema plemenitim životnim ciljevima mogla biti ključ fizičkog, mentalnog, emocionalnog i duhovnog zdravlja? A to se odnosi na mladost u svim aspektima našega postojanja. Zdravlje o kojem je ovdje riječ ne odnosi se tek na običan život, nego na mentalnu, produktivnu i radosnu živost!
Nema tog nesklada koji će vam ući u život bez vašeg pristanka.
Jedna stara priča Lao Tsea, u prijevodu Wittera Bynnera, govori kako je Konfucije jednom posjetio Lao Tsea, posve zbunjen izvorom njegove moći. Nije bio ni racionalan nipredvidiv. Konfuciju je bila jasna snaga u ptičjim krilima, u ribljim perajama, u životinjskim nogama, snaga koju nije moguće nadvladati strijelama, mrežama i zamkama.
Ali, rekao je on: »Tko zna kako zmajevi nadvladavaju vjetar i oblake na nebu? Danas sam vidio Lao Tsea i on je zmaj«.
Dvije su stvari koje um ispunjavaju sve većim čuđenjem i strahopoštovanjem...
zvjezdano nebo nadamnom i moralni zakon
u meni. — Immanuel Kant
Često se govori i piše o sprječavanju ratova. Čini se da je riječ o uzvišenom i poželjnome cilju. 1 premda je unutarnja transformacija
pojedinaca možda teška, bi li upravo to mogao biti dobar prvi korak?
Druge ljude ne možemo uvijek nadzirati, ali možemo imati nadzor nad sobom. Možda nismo u stanju imati nadzor nad vanjskim
okolnostima, ali možemo naučiti vladati unutarnjim reakcijama na vanjske uvjete. Naš mir može umiriti uzburkano more destruktivnih emocija. Kad u individualnoj svijesti učvrstimo ljubav, suosjećanje i altruizam, koji su temelji mira, možemo stvarati i atmosferu mira i sklada.
A tu je atmosferu moguće širiti s pojedinca na obitelj. Potom s obitelji na širu zajednicu i u konačnici na cijeli svijet! 1 doista: »Mudar
čovjek zagleda se u svoje srce i pronalazi vječni mir«.