Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član JosipJankovic

Upisao:

JosipJankovic

OBJAVLJENO:

PROČITANO

806

PUTA

OD 14.01.2018.

Moj prvi razgovor sa dr Jungom

Značaj Indije za moj odnos sa Jungom je ogroman.

 

Moj prvi razgovor sa dr Jungom

Decembra 1957. pisao sam Jungu i poslao mu člana k koji sam napisao za „Hindusta n Tajms".

Člana k se zvao „Raspeć e ega" i bio je inspirisan rečenico m filozofa Sarvapalija Radhakrišnana , potpredsednika Indije, iz govora koji je te godine održa o na svetskom kongresu religija u Delhiju. Jung mi nije lično odgovorio, jer zbog zauzetosti i bolesti nije odgovarao na pisma, a od njegove se- kretarice Anijele Jafe saznao sam da je člana k pročitao .

U Indiji sam tada čudn o živeo - pustio sam da mi dani besciljno prolaze, kao da postojim izvan vre- mena. Moj i utisci su bil i sasvim nepovezani i samo su prolazili kroz svest. Povremeno bih sedeo u pozi lotosa i upražnjava o koncentraciju po pravilima jo- ge, naročit o se usredsređujući na sveti slog om. Da upotrebim Jungovu terminologiju - bile su to godi- ne u kojima sam se stvarno borio za svoju dušu. Napisao sam priču Posete kraljice od Sabe, ne zna- jući da je to tek prva u nizu priča koje će nastati kao plodovi moje čudn e uznemirenosti. Kad a sam prvi put sreo Junga dao sam mu kopiju tog prvog rada u kojem se simboli Istoka i Zapada mešaju sa „1е- genda m a " m og života.

Značaj Indije za moj odnos sa Jungom je ogroman. Be z indijskog iskustva verovatno me nikada ne bi privukao taj veliki čovek - Indija je bila veza koja nas je spojila, ona je bila važn a i Jungu i He - seu. Indira Gandi, kćerk a premijera Nehrua, upoz- nala me je sa Dorot i Norman, inteligentnom Ame - rikankom koja je bila zainteresovana za Jungovo delo o simbolima. Kad a je saznala da želi m da upoznam Junga, gospođ a Norma n je poslala tele- gram dr Jolandi Jakobi, Jungovoj učenici u Cirihu , sa molbom da mi omogući susret. I pored pomoć i

dr Jakobi, u to vreme nije bilo lako sresti se sa Jun- gom koji je živeo u potpunoj osamljenosti. U Ciri - hu mi je rekla da se Jung odmara u Lokarnu . Pošt o sam morao da prođe m kroz Lokarn o da bih pose- tio Herman a Hesea, odlučio sam da pokuša m da se sretnem  sa Jungom.

Tako sam se 28. februara 1959, posle podne, našao u prostranom holu hotela „Esplanada " u Lo - karnu, čekajući dr Junga. Bi o je visok, malo povije- nih ramena, imao je meku sedu kosu, a u ruci je drža o lulu . Ljubazno me je pozdravio na engle- skom i pozvao da sednemo u ugao  pored  ograde, gde ćem o biti potpuno sami.

„Ču o sam da ste upravo došli iz Indije", rekao je.

„Bio sam tamo, pokušavajući da ubedim Induse da je nemoguć e osloboditi se svesti o sebi, ča k i u najdubljem   stanju   samadhija."

Tako je dr Jung odmah započe o osnovnu temu. Njegovi gestovi i reči bil i su svečani i otmeni - ispod njih se, međutim , nazirao vatreni entuzijazam koji je ukazivao na njegovu neobičn u vitalnost, iako mu je tada bilo gotovo osamdeset dve godine. Nastavio je: „Razgovara o sam o tome sa brahmanima koji su bili doktori i profesori na univerzitetu u Kalkuti , ali oni to nisu mogli da shvate. Pokuša o sam da im ob- jasnim da ako je, na primer, Ramakrišn a bio u sta- nju da se u trenucima duboke ekstaze sasvim oslo- bodi svoga svesnog, onda bi ti isti trenuci bil i nepo- stojeći. On nikako ne bi bio u stanju da ih zapamti, ni da ih prizove u svest, niti bi mogao smatrati da su uopšt e postojeći."

Do k je govorio, znao sam da treba da budem svestan  svakog  trenutka  koji je  proticao  izmeđ u

nas, i trudio sam se da budem što pažljiviji. Prime- tio sam da je, osim energijom, Jung zračio i ljubaz- nošću, iako je ona ponekad bila pomešan a sa ironi- jo m il i sarkazmom. Iznad svega, bio sam svestan aure odsutnosti i misterije oko njega, i znao sam da je ovaj ljubazan čovek bio u stanju da se preobrazi u grubo i destruktivno biće ako bi se slučajno u nje- mu spojili ekstremi njegove ličnosti. Oči su mu bile veoma pronicljive - kao da su videle mimo naočar a i možd a mimo vremena. Imao je orlovski nos. Vi - deo sam mnogo fotografija Junga u mladosti i zre- li m godinama, ali nije bilo nikakve sličnosti izmeđ u tih fotografija i osobe pored koje sam sedeo. Bi o sam pogođe n ovim otkrićem , jer Jung je sada ličio na drevnog alhemičara . Šak e su mu bile čvornova- te, kao Heseove, a na domalom prstu leve ruke no- sio je zlatan prsten sa tamnim kamenom i čudni m slovima.

Kak o je na š razgovor poče o prijatno i srdačno , bilo mu je suđen o da traje mnogo duž e nego što sam očekivao. To je više nalikovalo na razgovor dva stara znanca nego  na upoznavanje.  Ka o da sam sreo nekoga ko me je očekivao, i kao da sam znao da me očekuje. Ali , vratimo se Jungovim razmišlja- njima.

„Pošto nesvesno stvarno znači ne-svesno, niko to stanje ne mož e da postigne dok je živ, niti mož e kasnije da ga se seti, kako tvrde Indusi. Da bi se pamtilo, potrebno je da čove k bude svestan po- smatrač, što je sopstvo, il i svesno biće. Razgovarao sam o tome sa guruom maharadž e od Misorea..." Zastao je i lulom udario o ogradu.

„Uve k sam mislio", rekao sam, ,,da Indus po- kušava da se oslobodi ega da bi izbegao toča k sam- skare; večnost je za njega kao trajna nesanica i on zato želi da se spoji sa celinom. To je ono što žele moderni Indusi, ali , kao što znate, sidhe su po- kušavale nešt o sasvim drugo. Sada razumem da vi želite da uspostavite dijalog izmeđ u ega i onog što ga transcenduje, i da projektujete svetlost svesno- sti sve dublje i dublje u nesvesno... kolektivno nesve- sno... po zakonu polarnosti može da postoji i kolek- livno svesno il i čak supersvesno. Smatrate li da je možd a to stanje ono na koje Indus misli i kojem teži kada ide ka samadhiju il i čak kaivaliji? Da bi se dostiglo to stanje supersvesnosti, možd a je potreb- no da se čovek oslobodi dnevne racionalne svesti. Možd a izmeđ u vas i Indusa postoji samo nespora- zum, il i nemogućnos t da shvatite šta Indus misli ka- da kaže da želi da prevaziđ e ego."

„Možd a je tako", rekao je Jung, „јег Indus i su neobičn o slabi u racionalnom izražavanju . On i uglavnom misle u metaforama il i slikama, njih ra- zum ne zanima. To je svojstveno celom Istoku... Što se tiče vaše hipoteze o supersvesti, toje metafizički koncept, i izvan mog interesovanja. Zeli m da idem napred samo na osnovu činjenica i iskustava. Do sada nisam pronaša o stabilno il i konačn o središte u nesvesnom i ne verujem da takvo središte postoji. Verujem da je ono što nazivam sopstvom idealno središte, podjednako udaljeno od ega i nesvesnog, i verovatno je to stanje u kome se jedinka maksimal- no prirodno ispoljava, što je ravno osećanju ispu- njenosti i celovitosti. Čovek teži da se izrazi, kao i priroda, a sopstvo je san o celovitosti. On o je, pre-

ma tome, idealno središte, nešt o stvoreno. Indusi su mudro pisali o ovome. Prema sankija filozofima, puruša  je sopstvo,  a atman je  možd a  nalik  na sop- stvo.  Ali ,  definicija  uvek  uzima  oblik  parabole. Znat e li prič u o učenik u koji je otiša o ko d svog učitelja da ga pita šta je atmanl Dobi o je odgovor:

,_Лгта/1 je sve." Učenikj e bio uporan: ,,Da li je to i maharadži n slon?" 'Da' , odgovorio je učitelj. ,,Ti si atman, kao što je to i maharadži n slon." Učenikj e tada bio zadovoljan. U povratku, sreo je slona, ali se nije sklonio s puta, misleći da ako su i on i slon atman, onda će ga slon prepoznati. Odbio je da se skloni čak i kada je gonič viknuo da to učini, a onda ga je slon podigao surlom i odbacio u stranu. Sle- deće g dana, sav u modricama, učeni k je ponovo doša o kod učitelja: „Reka o si mi da smo i slon i ja atman, a vidi šta mi je slon uradio." Učitelj je ostao savršeno miran i pitao je učenik a šta mu je rekao gonič. 'D a se sklonim s puta', odgovorio je učenik. 'Trebalo je da uradiš kako ti je rekao, jer i gonič je takođ e atman' Tako Indusi imaju odgovor za sve," nasmejao se Jung.  „On i zaista mnogo znaju..."

„Indusi žive u simbolima", rekao sam. „On i su potpuno prožet i njima, ali ih ne tumače , niti vole da to drugi čine, jer to bi za njih bilo uništavanje simbola. Misli m da vaša dela zato nisu mnogo poz- nata niti se o  njima raspravljalo  u Indiji, iako ste mnogo vremena posvetili toj kultur i i Istoku uopšte . Vi tumačit e simbole. S druge strane, veo- ma ste poznati i čitani u mojoj zemlji."

„Znam , stalno dobijam pisma iz Čilea i drugih zemalja Južn e Amerike, što me iznenađuje , jer sav moj rad je usmeren prema meni samom; sve knjige

ко ј е sam napisao su uzgredni p r o i zvod i in tim no g procesa individuacije, ča k i kada su hermetični m vezama spojene sa prošlošću, i po svoj prilic i sa bu- dućnošću. Kak o one nisu popularne i nisu upućen e masama, pomalo sam uplaše n iznenadnim uspe- hom koji sam doživeo. Boji m se da to nije dobro, jer pravi rad se obavlja u tišini i ima odjeka samo kod nekolicine. Jedna kineska poslovica kaže : Ak o čovek sedeći sam u svojoj sobi misli prave misli, čuće ga hiljadama milja unaokolo..."

Jung  je  ćuta o  neko  vreme,  a  zatim  nastavio priču:

„Indija je neobičn o zanimljiva zemlja, i treba je intenzivno doživeti, do krajnjih granica... I ja sam želeo da se suočim sa tim univerzumom i da ga, kao čovek hrišćanskog Zapada, upotrebim za proveru svog puta i oživljavanje onih slojeva moje svesti ko- ji se podudaraju sa indijskim i koji su uglavnom uspavani na Zapadu . Zat o sam i otiša o u Indiju 1938. Reć i ću vam šta sada mislim o toj zemlji, a vi me kasnije možet e ispraviti. Kolik o ja mogu da vi- dim, Indus, ukoliko je ostao Indus, ne misli, bar ne na isti način, kao mi . On percipira misao i tako se približava primitivnom mišljenju. Ne kaže m da je Indus primitivan, već da način njegovog mišljenja podseć a na primitivne oblike. Primitivno razmiš- ljanje je u suštini nesvesna funkcija koja podrazu- meva  samo  percipiranje  neposrednih  rezultata. Možem o samo da se nadamo da ćem o pronać i tu vrstu mišljenja u civilizaciji, koja je gotovo neome- tano napredovala od primitivnih vremena. Naš u prirodnu evoluciju u Zapadnoj Evrop i prekinuo je upad psihologije i spiritualnosti, koje su potekle iz

civilizacije na više m stupnju no što je naša . Preki- nuti smo na samom početku , kada su naš a verova- nja još bila varvarsko politeistična. Ta verovanja su potisnuta u nesvesno i tu su ostala poslednjih dve hiljade godina. Misli m da to objašnjava pode- ljenost zapadnjačko g uma. Još uvek primitivni, bil i smo primorani da prisvojimo gotovo savršene dok- trine hrišćansk e milosti i ljubavi. Tako je došlo do razdvajanja svesnog i nesvesnog dela ličnosti za- padnog čoveka. Svesni um se nesumnjivo oslobo- dio iracionalnosti i instinktivnih impulsa, ali je izgubljena  totalna  individualnost.  Zapadni  čovek je podeljen izmeđ u svesne i nesvesne ličnosti. Sve- sna ličnost mož e lako da se savlada jer je odvojena od primitivne; zato smo mi na Zapad u veoma disci- plinovani, organizovani i racionalni. S druge stra- ne, pošt o smo dopustili da bude potisnuta naš a ne- svesna ličnost, izgubili smo mogućnos t da razume- mo i da poštujem o znanja i civilizaciju primitivnog čoveka. Ipak, na š nesvesni deo još uvek postoji i povremeno nekontrolisano izbija. Tako smo u sta- nju da se vratimo najžešće m varvarizmu, i što smo uspešniji u nauci i tehnologiji, to je paklenija upo- treba naših pronalazaka i otkrića.

Omogućit i čovek u da bude u dodiru sa svojim svesnim delom nije jedini nači n da se civilizuje, bar nije idealan način. Coveka treba smatrati celinom, a ne skupom različitosti delova, i treba zaustaviti kobnu odvojenost izmeđ u njegovog višeg i nižeg bića. Umesto toga moramo sjediniti svesnog i pri- mitivnog čoveka . Civilizacija Indije je ovaplotila sve suštinsko u primitivnoj svesti i kao rezultat do- bil i smo celovitog čoveka . Psihologija i civilizacija

Indije odličn o su izražen e u hramovima koji predstavljaju univerzum. Govori m ovo dabi h obja- snio št a podrazumevam po d ne-mišljenjem . Zahvaljujuć i Bogu , jo š postoji čove k koji nije nauči o kako da misli i koji svoje misli jo š percipira kao vizije živih bića, a svoje bogove kao vidljive mi- sli, zasnovane na instinktivnoj realnosti. Taj čovek je u miru sa bogovima, i oni žive sa njim. Život koji vodi blizak je prirodi, pun je nade, surovosti, bede, bolesti i smrti; ipak, on ima celinu, zadovoljstvo i emocionalnu lepotu koja je nedokučiva . Logik a ove civilizacije je nesumnjivo nesavršena , tako da nailazimo na elemente zapadne nauke uporedo sa onim što nazivamo sujeverjem. Ali , ako su za nas protivurečnost i nesavršene , one to nisu za Induse, one su osobenosti autonomnog mišljenja i odgo- vorne su samo sebi. Ove protivurečnost i ne zavise od Indusa, jer njegova misao dolazi njemu. Taj fe- nomen je ilustrovan njegovim nedostatkom interesovanja za detalje univerzuma, njega zanima samo vizija celine. Ali , Indus ne shvata da živi svet mož e da bude unište n sukobom dva koncepta..."

Profesor Jung je zaćuta o i zavalio se u fotelju, zagledan u neku udaljenu tačku , možd a u svoju predstavu  o  Indusu.

„Takva je Indija", rekao sam. „Velika prirodna civilizacija, il i pre, civilizacija prirode. Za ceo Istok bi se moglo reći da sve donedavno nije pokušava o da ovlada prirodom, ve ć je poštova o njene zakone koje se trudio da razume, da im da značenje . Ipak, on nema osećaj za personu, poznaje samo arhetip. Shvatam, naravno, da ideja ličnosti nije nužn o do- bra, možd a je sasvim suprotno..."

„Ind ija ј е arhetip ska" , reka o j e Jung . „ Z a t o n i - sam posećivao svamije i gurue kada sam bio u Indi- ji , čak nisam otišao da vidim ni Ramana Maharavi- ja koji je toliko zainteresovao Somerseta Moma . Oseća o sam da to nije neophodno. Zna o sam šta je svami, imao sam  tačn u  predstavu o njegovom  arhe- tipu, što mi je bilo dovoljno da ih poznajem sve, naročit o u svetu u kojem ne postoji ekstremna per- sonalna razlika, kao na Zapadu. Njihova različitost je  samo  površinska..."

Posle kraće g ćutanja, rekao sam:

„Kazali ste da ste otišli u Indiju da biste bolje upoznali sebe. I ja sam tamo otišao iz sličnih razlo- ga, jer želim da otkrijem kakvi smo mi Južnoame - rikanci - ni Azijc i ni Evropljani. Kažet e da Indus ne misll svoje misli, i ja to shvatam kao da on ne misli svojim umom, svojim mozgom, već da se njegove misli stvaraju u nekom drugom središtu bića. Misli - te li da je to moguće ? Uve k mi se činilo da mi, Južnoamerikanci , ne mislimo iz racionalnog sre- dišta, već iz nekog drugog, i prema tome naš prvi zadatakje da otkrijemo to drugo središte, dabismo mogli da razumemo sopstveno biće.  Št a  mislite, gde je smešten o ovo središte? Da li treba ozbiljno da shvatimo hipotezu o čakrama - psihičkim sre- dištima joge?"

„Vaše  pitanje  je  veoma  zanimljivo",   odgovorio je Jung.  „Seća m se razgovora koji sam vodio sa po- glavicom Pueblo Indijanaca, koji se zvao Očviaj Bi - jano,  što znači Planinsko  Jezero.  Opisao  mi je svoj doživljaj  belog  čoveka  -  rekao  je  da  su  beli  ljudi uvek uznemireni,  uvek nešt o traže ,  i zato  imaju iz- borana lica, što je  za njega bio znak večno g nemira.

Očviaj Bijano je takođ e mislio da su belci ludi pošt o još misle glavama, iako je dobro poznato da to samo ludaci rade. Stav Pueblo Indijanca me je tako iznenadio da sam ga pitao kako on misli. Od - govorio je da on, naravno, misli srcem." Na to je Jung dodao: „Тако su m islil i i stari G rci... "

„Japanc i , kao što znate", rekao sam, „smatraju da je solarni pleksus središt e ličnosti. Ali , da li vi verujete da beli ljudi misle svojim glavama?"

,,Ne, oni jedino misle svojim jezikom." Jung je stavio ruk u na vrat. „On i misle samo rečima , rečim a koje su danas zamenile logos."

„Ali, šta je sa čakrama , doktore? Šta o tome mi- slite? Postoji mišljenje da one odgovaraju pleksusi- ma zapadne nauke,  u najmanju ruku, smešten e su na istom mestu. Tantrički jogini kažu da su čakr e i nadiji psihička središt a i kanali pre nego fiziološki il i fizički, i da su smešten i du ž kičmeno g stuba koji isto tako ima psihičku ulogu. Tako čakr e samo po- tencijalno postoje - one postaju čino m volje, obično upražnjavanjem joge. Možd a su one slične sopstvu koje ste pomenuli, nešt o što mora da se kreira. U svakom slučaju, ima mnogo  pitanja na koja treba odgovoriti u vezi sa istočnjačkom nau- kom . Mnoge tehnike su izgleda izgubljene, možd a u nekoj velikoj kataklizmi kojaje savladala njihovu civilizaciju."

„Čakr e su središta svesti, a kundalini, plahovita zmija koja se nalazi u osnovi kičme, je emocionalna struja koja teč e uz kičmu, sjedinjujući ono što je dole sa onim što je gore, i obrnuto." Dr Jung je za- stao  da  bi  se  setio  sanskritskih naziva za čakre .

„Mnog o sam star i izneverava me pamćenje" , re- 83


ка о ј е . М о ј utisak је b io sasvi m sup ro ta n - d a m u je pamćenj e izvanredno.

,,Na dnu kičmeno g stuba nalazi se muladhara, zatim dolazi svadhistana i iznad nje, u solarnom pleksusu, manipura. Anahat a je u nivou srca, višudh i u grlu, adjna u centru izmeđ u obrva, poslednja je brahma-čakra , krunska čakra . Pomi- njem mesta samo da biste stekli predstavu o onom što mislim. Čakr e su središt a svesti. Niž e čakr e predstavljaju životinjsku svest, a ima ih čak i ispod muladhare."

„Pretpostavlja m da bismo postigli celovitost ka- da bismo bil i u stanju da sva ova središta aktivira- mo," rekao sam. „Ipak , to bi verovatno dovelo do kraja istorije, koja se kao klatno kreć e iz jedne čakr e u drugu. Svaka civilizacija izgleda izražava određen u čakru, a u različitim delovima sveta, i u razna vremena, postoje različiti nivoi svesti." Pitao sam tada dr Junga da li bi mogao da definiše svoj koncept sopstva, i šta je središt e ličnosti po njego- vom mišljenju.

„Sopstvo je krug čije središt e je svuda, a perife- rija nigde." Dr Jung je tu rečenic u izgovorio na la- tinskom. ,,Da l i znate šta je sopstvo za zapadnog čoveka ? Sopstvo je Hristos, jer on je arhetip heroja koji predstavlja čovekove najviše težnje. Sve je to vrlo tajanstveno  i ponekad zastrašujuće. " Jung je zatim ćuta o neko vreme.

Poklonio sam mu primerak engleskog prevoda moje prič e Poseta kraljice od Sabe, sa posvetom na španskom . Troje ljudi nam se približilo, međ u nji- ma i žen a obučen a u crno. On a je podsetila Junga da je vreme za večeru . Tek tada sam shvatio kako

је vrem e b rzo prošlo . Pozdravio sam se, ne znajući da li ćem o se ikada ponovo sresti, svestan da ima još mnogo stvari o kojima bismo mogli da pričamo . Ond a sam izaša o u zaslepljujuću svetlost grada Lo - karna.

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U SIJEČNJU...

SIJEČANJ...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član iridairida

    dobro jutro magicusi, opet nam je malo došla zima, kod mene padaju krpe snijega...:-)

    10.01.2025. 08:44h
  • Član iridairida

    dragi moji, nadam se da vam je ova godina dobro krenula, ja imam prvi smrtni slučaj u široj obitelji ove godine...

    08.01.2025. 13:41h
  • Član iridairida

    Sretna Nova godina Magicusi...:-)

    01.01.2025. 11:22h
  • Član iridairida

    Hvala 2024 godini, od 2025 godine očekujemo više...:-)

    31.12.2024. 15:45h
  • Član bglavacbglavac

    Sretan ii blagoslovljen Božić dragi ljudi Lp

    25.12.2024. 08:44h
  • Član iridairida

    Sretan Božić svim ljudima dobre volje!

    25.12.2024. 08:01h
  • Član bglavacbglavac

    Badnjak je danas neka vam je srce ispunjeno ljubavlju za svu Božju djecu ovog svijeta. Lp

    24.12.2024. 07:48h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info

KARL GUSTAV JUNG 5. maj 1959: drugi razgovor