Istra i sva njena božanstva
Ovaj tekst nije ni znanstven ni sociološki, on je nastao kao rezultat mog razmiššljanja o pitanjima i problemima sa kojima se suočavam. Kroz mit i simbol tražim odgovor i želim ga iznuditi od čovjeka, vas čitalaca.Povući granicu izmedju mita i stvarnosti, nije moguće. Što čovjek više prodire u nepoznato to granica stalno izmiče i gubi se, ona postaje nedohvatljiva. Douglas Davies o mitovima i simbolima kazuje: "oni predstavljaju mostove između intelekta i emocija, između uma i srca, razuma i osjećaja - i u tome su oni poput glazbe. Oboje izražavaju ideju i oslobađa naš odgovor na nju."
Čovjek današnjice, moderni Odisej, onaj koji osjeća svoju izvornu, pravu žeđ, koji prolazi kroz proživljeno, stiče iskustvo i viziju nadolazećeg, ima se čemu nadati i radovati. U isto vrijeme sakupljati bolno rastrgan svijet, zaviti istinu u tajnu, osobnu sklonost i interes spojiti s mističnim, nije bijeg od stvarnosti, vec očita prisutnost te iste stvarnosti.Geografski položaj i konfiguracija terena daju Rijeci izvanredno važan značaj. Smještena na obali Kvarnerskog zaljeva, nadomak srednje Evrope i Podunavlja, ona izlazi na Mediteran u svoj svojoj raskoši i lijepoti. Kronološki je ovaj prostor naseljen u dalekoj prošlosti a datira od brončanog do u rimsko doba, svjedoči o silnoj društvenoj organizaciji Liburna.
Za IV st.n.e. ključna točka obrambenog sustava klauzura Julijskih Alpa, tzv. "Liburnijskog Limesa" bila je Tarsatica, čime i započinje novija povijest Rijeke. Leopoldov grb kao svoje bitne elemente ima ovalan štit purpurne boje, vrč sa vodom, geslo "INDEFICIENTER", glave orla okrenute u istu stranu i nad njima carska kruna. Sveti Vid je u Rijeci stariji od orla, ali kao zaštitnik grada, kao amblem i kao lik u pečatu.
ISTRAGeografski položaj je najznačajnija osobina istarskog prostora, kraja izuzetnog značaja i prednosti... Jadranska vrata između Alpa i Dinarskog gorja spadaju među najznačajnije prolaze prohodnog i prometno važnog Europskog poluotoka.
"Porta orientale" kako su je stari rimljani zvali, povezana velikim prolazom služila je kao mostobran jačima i sklonište slabijima. Na njenom prostoru, osobito u okvirima koje smo uzeli, očuvali su se tragovi burne proslosti - to je jedan od najbogatijih evropskih regionalnih muzeja." (1*)PULA (Pola) Najstarije kontinuirano naselje (Mladji neolit 4000.g.pr.n.e.); gradine ilirskog plemena Histra iz broncanog i zeljeznog doba; Kastel (nakon 177.g.pr.n.e.); Amfiteatar (I-II st. za 23000 gledalaca); Slavoluk Sergijevaca (I st.pr.n.e.); Porta Geminia (II/III st.); rimski mozaik "Kaznjavanje dirke" (I st.); Augustov hram (I st.); Katedrala (IV/V st.); Kapela crkve Sta Maria Formosa (oko 556.g. mozaik), itd...
MUTVORAN (Faverija), nalazi ilirskog plemena Histra.VIZACE (Nesactium) kod Valture, iz broncanog doba, u zeljeznom dobu politicki centar (prijestolnica) ilirskih Histra, rimsko naselje.
POREC (Parentium) gradina ilirskog plemena Histra iz broncanog i zeljeznog doba; ostaci hramova Neptuna i Marsa (I/II st.); Rimska mreza ulica; Eufrazijeva bazilika (VI st.); Baptisterij, Atrij, Maurov oratorij, mozaici i ciborij...MEDULIN (Mutila), naselje Histra iz broncanog i zeljeznog doba, rimsko naselje.
BRIJUNI otoci nastanjeni jos u prethistoriji, najstarije naselje (2000 g.pr.n.e.), afirmiraju se u rimsko dobaLIMSKA DRAGA, Ilirska gradina (IV/II st.pr.n.e.); crkva iz VI st. Sv. Mihovila, ta je crkva svetiliste arhandjela kulta Mihovila koji je na obalu Jadrana dosao sa istoka, ostaci zidnih slika.
VRSAR, Ilirska gradina, rimski tragovi naselja u luci i okolici.LABIN (Albona), Ilirsko naselje Liburna, rimsko naselje.
Gradine ilirskog plemena Histra iz broncanog, zeljeznog doba i rimsko naslijedje u mjestima FAVERIA (kraj Pule), MOTOVUN (MONTANA), BERAM, SUTLOVREC, PAZENATICKI, PAZIN, VODNJAN, MOSCENICE, OPRTALJ.Gradine ilirskog plemena Histra iz broncanog doba sa sacuvanim svetistima, kasnije rimske gradine u mjestima SV. ANGEL (kraj PORECA), u ROVINJSTINI, MAKLAVUN, ZAMNJAK, ROVINJSKO SELO, i SOSIC.
Iz broncanog doba ilirske nekropole sa grobnim urnama pronadjene u mjestima BERAM, BOLJUN, BUJE, BUZET (PENGUENTUM), i KOZLJAK takodjer kasniji nalazi iz rimskog perioda.Iz rimskog doba naselja na podrucju Istre: KASTAV (KASTRA), ROC, BARBARIGA, FAZANA, GALIZANA, LABINCI (kod PORECA), POMER, VISNJAN, UMAG, MARTINSCICA, VEPRINAC, i PICAN (PATENA).
OTOK CRES : OSOR, megalitski zidovi, ilirske gradine iz broncanog doba, spominju se legende o Argonautima, trgovacke veze sa Grcima, ostaci rimskih gradskih zidina do uvale Bijur (u rimsko doba prokopan je i tjesnac), temelji hramova i javnih zgrada, ostaci starokrscanske katedrale (VI st.).Ilirsko i rimsko naselje: CRES, BELI, LUBENICE, PUNTA KRIZA, i NEREZINE.
OTOK ILOVIK, prethistorijska velika gradina na lokalitetu STRAZA.OTOK SV.PETAR, ostaci rimskog ladanjskog dvorca (vila rustica) i zidina benediktanskog samostana S. Petrus in Nembis (XI st.).
OTOK LOSINJ, u M.LOSINJU ostaci iz rimskog doba.OTOK KRK, u KRKU jos u neolitu istarski Liburni nastanili otok, rimske terme (I st.), starokrscanska bazilika (V/VI st.). Pred Krkom (49.g.pr.n.e.) odigrala se pomorska bitka izmedju Cezareve i Pompejeve flote.
VRBNIK, naselje iz ilirskog i rimskog perioda.Iz rimskog perioda naselja: CRES, JURANDVOR, KOSLJUN i BASKA.
Ostala mjesta iz ilirskog i rimskog perioda na podrucju Kvarnerskog zaljeva: BAKAR, KRALJEVICA, SENJ, GROBNIK, NOVIGRAD i N.VINODOLSKI. Spilje sa prethistorijskim nalazima u Lovranskoj dragi Permanima."Ne gubeci se u nagadjanjima kroz neizvjesna povjesna vremena, istaknimo najvaznije momente. Polozajem i klimatskim prednostima anticka Pula "Pietas Julia" sluzi rimskim legijama kao mostobran, zimsko oporaviliste i uporiste. Monumentalnost spomenika svjedoci o svemoci i privilegijama rimske soldateske.
Umjesana Venecija koristi se razlicitim metodama da dezorganizira i zadrzi prodor germanskih feudalaca i ne dozvoli izbijanje i stabiliziranje na obali.
Ojacana Austrija razbija venecijanske spletke i izbija na more, a u skladu s tadasnjom vojnom tehnikom koristi se Istrom da bi osigurala svoje pomorske pozicije..." (2*)
Nastavak slijedi, a ovdje pogledajte autorov BLOG. http://budan.blog.hr/
Tekst je preuzet iz knjige, METAMORFOZE ISTRE I RIJEKE, Rijeka 2006, zainteresirani mogu se obratiti na adresu borivojbukva@yahoo.com