Osamnaesto poglavlje
MEĐUPROŽIMANJE
Na bavljenje pogledima na svet koje nam nudi sa vremena fizika do sada je u vi e navrata pokazalo kako je ideja o .osnovnim opekama" od kojih je izgradena materija postala neodr:tiva. U pro losti, taj pojam je izu zetno uspe no obja njavao fizicki svet pomoeu nekoliko atoma; strukture atoma pomoeu nekoliko jezgara oko kojih krute elektroni; i najzad, strukture jezgra pomoeu dve .opeke" koje grade jezgro, protona i neutrona. Tako su redom prvo atomi, a zatim jezgra i hadroni smatrani .elementarnim eesticama". Medutim, nijedna od njih nije ispunila to ocekivanje. Svaki put bi se ispo stavilo date eestice i same predstavljaju slotene struktu re, a fizicari su se i dalje uvek nadali da ce upravo slede
ea generacija sacinitelja najzad predstavljati one krajnje
sastavne delove materije.
S druge strane, teorije atomske i subatomske fizike ozbiljno su dovele u pitanje i samu mogucnost postoja nja elementarnih eestica. One su razotkrile jednu su tin sku medupovezanost materije, pokazujuCi da se energija kretanja mote pretvoriti u masu i ukazujuCi da su cestice pre procesi nego objekti. Svi ovi novi doprinosi ubedlji vo pokazuju da se jednostavna mehanicisticka slika o osnovnim opekama mora odbaciti, no, mnogi fizicari jo uvek nisu radi da ucine taj korak. Prastara tradicija tu macenja po kojoj se slotene strukture obja njavaju raz bijanjem na jednostavnije sacinitelje, toliko je duboko ukorenjena u zapadnoj misli da se potraga za tim osno vnim astavnim delovima i dalje nastavlja.
Post2ii, medutim, i jedna radikalno razlicita kola mi Ijenja u fizici eestica koja polazi od ideje da se priro da ne mote svesti na fundamentalne entitete, kao to su elementarne cestice ili fundamentalna polja. Priroda se mora shvatiti iskljucivo kroz svoju samo-doslednost,
PARALELE
..;;;M..;;:.:..eduprotimanje
koja podrazumeva da su sastavni delovi dosledni u odnosu jedni prema drugima i u odnosu na same sebe. Ta ideja se javila u kontekstu teorije S-matrice i oznata je kao "bootstrap" hipoteza i1i hipoteza •pertle" . Njen duhovni otac i glavni zastupnik je Drefri Cu koji je, s jedne strane, tu ideju razvio u jednu opStu .b otstrap" filozofiju prirode dok je, s druge strane, uz.nJenu p moe (u saradnji sa drugim fizicarima) konstrmsao spect ficne modele cestica formulisaanje jezikom S-matrice.
cu je hipotezu pertle opisao u nekoliko clnaka2 koji cine
osnovu ovog prikaza.
Filozofija pertle predstavlja definitivno odbacivanje mehanicistickog pogleda na svet u savremenoj fizici. Njutnov univerzum bio je konstruisan pomoeu jednog skupa osnovnih entiteta sa odredenim fundamentalnim svojstvima, koje je stvorio bog ikoji zbog toga nisu bili podlotni da1jnoj analizi. Na ovaj iii on j naCin! tak o poimanje bilo je implicitno u svim teoriJama pnrodmh nauka sve dok hipoteza pertle nije eksplicitno izrekla da se svet ne more razumeti kao skup entiteta koji se dalje ne mogu analizirati. Prema tom novom pogledu na svet, univerzum se sagledava kao jedna dinamicna mreta me dupovezanih dogadaja. Nijedno od svojstava bi!o .koj g dela te mreze nije fundamentalno; sva ona pr01sttcu lZ svojstava drugih delova i ukupna doslednost njihovih uzajamnih odnosa odreduje strukturu celokupne mrere.
• Inspiracija za ovaj termin dolazi od onog poznatog para doksalnog poku aja da sami sebe podignemo uvis povlaeeci sopstve ne pertle. (prim. prev.).
2 G.P.Chew, .Bootstrap: A Scientific Idea"?, Science, tom
161 23. maj, 1968), str. 762-5; .Hadron Bootstrap: Triumph or Frustration?" Physics Today, tom 23. (oktobar 1970) str. 23-8; .Im passe for the Elementary Particle Concept", The GreaJ Ideas Today (William Benton Cikago, 1974) XX tom, str. xx.
340
Prema tome, filozofija pertle predstavlja kulminaci ju onog shvatanja prirode koje je u kvantnoj teoriji na stalo sa uvidom u suStinsku i univerzalnu medupoveza nost, uvidom koji je svoj dinamicni sadrtaj zadobio u teoriji relativnosti i koji j teoriji S-matrice formulisan u terminima reakcio.!!.!.!Y.Verovatnoea. U isto vreme, ovo shvatanje prirode sve se viSe priblitavalo istoenjackom pogledu na svet i sada je u skladu sa istoenjackom miS lju i po svojoj opStoj filozofiji i po svom specificnom shvatanju materije.
Hipoteza pertle ne samo da odrice postojanje fun damentalnim saciniteljima materije, vee ne prihvata ap solutno nikakve fundamentalne entitete - ni fundamen talne zakone, ni jednaCine niti principe - napuStajuci na taj nacin joS jednu ideju koja je stotinama godina Cini a suStinski deo prirodnih nauka. Pojam fundamentalmh zakona prirode izveden je iz verovanja u botanskog za konodavca koje je bilo duboko ukorenjeno u judeo-hriS canskoj tradiciji. Po recima Tome Akvinskog:
Postoji jedan odredeni Vecni Zakon, naime, Ra zum, koji prebiva u bozijem umu i upravlja celim univerzumom 3.
Ovo shvatanje o jednom vecnom, botanskom zako nu prirode duboko je uticalo na zapadnu filozofiju i na uku. Dekart je pisao o .zakonima koje je Bog postavio u prirodu", a Njutn je verovao da je najviSi cilj njegovog naucnog rada da pruzi dokaze o ,.zakonima koje je u pri rodu utisnuo Bog". I danas, tri veka nakon Njutna, ot krivanje krajnjih fundamentalnih zakona prirode ostalo je cilj naucnika.
3 Citirano u knjizi: J.Needham, Science a11d CivilisaJio11 in Chi11a (Cambridge University Press, London, 1956), II tom, str. 538.
341
..;;->-
PARALELE Medupro.timanje
'..,,-
U okviru savremene flzike sada se, medutim, poja- vio jedan vrlo razli6t stav. Fizitari su poceli da uvidaju
• da sve njihove teorije prirodnih pojava, ukljutujuCi tu i
/" kone", predstavljaju proizvode ljudskog uma; da se 'tu pre radi o odlikama naSe pojmovne mape stvarnosti, nego o svojstvima same stvarnosti. Ta pojmovna Serna je nu.tno ogranitena i pribli.tna, kao Sto su i sve nautne teorije i zakoni prirode" koje ona sadr.ti. Sve prirodne pojave su u krajnjem ishodu medupovezane i da bismo objasnsili bilo koju od njih, mi moramo razumeti sve ostale, Sto je ocigledno nemoguce. Ono Sto nauku tini toliko uspeSnom je otkrice da su mogucne aproksimaci-
. je. Ukoliko se zadovoljimo pribliznim razumevanjem"
' prirode, onda mo.temo opisati odabrane grope pojava na taj na6n, zanemarujuci ostale pojave koje su od manjeg
•znataja. Tako mi jedan veliki broj pojava objaSnjavamo pomocu malog broja pojava, razumevajuci razne aspekte
prirode na jedan pribli.tan na6n bez potrebe da ih shva
<.timo sve odjednom. To je nautni metod; sve nautne te "orije i modeli predstavljaju aproksimacije u odnosu na pravu prirodu stvari, ali je greSka koja se pri tome javlja
najteSce dovoljno mala da bi takav pristup mogao imati
smisla. U flzici testica, na primer, gravitacione sile in
terakcije koje postoje izmedu testica obitno se zanema ruju, poSto su za nekoliko redova velitina slabije od drugih interakcija. Iako je greSka koja nastaje usled ovog zanemarivanja izuzetno mala, jasno je da ce budu ce, preciznije teorije testica morati da uzmu u obzir i gravitacione interakcije.
Tako fizitari konstruiSu jedan niz delimitnih i pri bJi.tnih teorija, od kojih je svaka preciznija cxl one pret hodne, ali s tim da ni jedna od njih ne predstavlja pot
. pun i defmitivni opis prirodnih pojava. Kao i te teorije,
talnim konstantama", to jest, u veli6nama tije brojtane vrednosti nisu objaSnjene teorijom, vee se u nju moraju ubacivati nakon Sto se empirijski odrede. Kvantna teori ja nije u stanju da objasni vrednost koju pridaje masi elektrona, kao Sto ni teorija polja nije kadra da objasni veli6nu elektronovog naelektrisanja, a teorija relativno sti veli6nu brzine svetlosti. Po klasitnom shvatanju, te veli6ne smatrane su fundamentalnim konstantama pri rode koje ne zahtevaju nikakvo daljnje objaSnjenje. Po savremenom svhatanju, njihova uloga kao .fundamen talnih konstanti" smatra se privremenom i odrazom ogranitenosti danaSnjih teorija. Prema fllozoflji pertle, one se jedna po jedna moraju objasniti u buduCim sve preciznijim i obuhvatnijim teorijama. Na taj na6n treba lo bi se pribli.titi jednoj idealnoj situaciji, mo.tda nikada u potpunosti ostvarivoj, u kojoj teorija ne sadr.ti nika kve neobjaSnjene II fundamentalne" konstante i gde svi njeni zakoni II proizilaze iz zahteva obuhvatne samo-do slednosti.
Va.tno je, medutim, shvatiti da tak i jedna takva idealna teorija mora sadr.tavati neka neobjaSnjena svoj stva, mada ne obavezno u obliku brojtanih konstanti. Dok god predstavljajednu nautnu teoriju, ona ce zahte vati prihvatanje odredenih koncepata koji sa6njavaju nautni jezik bez objaSnjenja. Potezati ideju pertle dalje od toga vodilo bi izvan nauke:
U opStem smislu, ideja pertle, iako je fascinantna i korisna zapravo je nenautna ... Nauka, onakva ka kvu je mi poznajemo, zahteva jedan jezik koji se zasniva na referentnom okviru koji se ne dovodi u pitanje. Semantifki, prema tome, jedan pokubj objaSnjavanja svih pojmova te!ko bi se mogao na
' promenJjivi su isvi- wzakoni prirodew 0 kojima one go
•. vore i kada se teorije pobolj!aju njih te zameniti preci- zniji zakoni. Nepotupni karaber teorije obifno se odra
uva u njenim proi.z.voljnim parametrima- iii wfundamen-
' '
zvati ..naufnim w 4 •
4 G.F. Chew, ,.BoolStrap: A SCientifiC Idea?", nav. delo str.
762-763.
342 343-
PARALELE Medupro imanje
06gledno je da se potpuno ..pertla" shvatanje pri rode, po kojem su sve pojave u univerzumu jedinstveno odredene uzajmnom samo-dosledno eu u velikoj meri priblifava istocnjatkom pogledu na svet. Jedan nedeljivi univerzum, u kojem su sve stvari i dogadaji medupove zani, te ko da bi mogao imati smisla ukoliko ne bi bio samodosledan. Na jedan izvestan na6n, zahtev samo doslednosti, koji 6ni osnovu pertla hipoteze i jedinstvo i medu-povezanost svih pojava, to se toliko nagla avaju u istocnjatkom misticizmu, pedstavljaju tek razli6te as pekte jedne iste ideje. Ta bliska povezanost najjasnije je izra ena u taoizmu. Za taoistitke mudrace, sve pojave u
svetu deo su kosmitkog Puta - tao-a - a zakone tao-a nije uspostavio nikakav bofanski zakonodavc, vee su oni svojstveni samoj prirodi. Tako u Tao Te Cingu 6ta
m9:
Covek sledi zakone zemlje; Zemlja sledi zakone neba; Nebo sledi zakone tao-a;
Tao sledi zakone svoje sopstvene prirode5.
D ozef Nidam, u svojoj iscrpnoj studiji kineske na uke i civilizacije, daje jednu obimnu raspravu o tome kako u kineskoj misli ne postoji niSta to bi odgovaralo zapadnom pojmu fundamentalnih zakona prirode, s nje govom prvobitnom implikacijom o bofanskom zakono davcu. ,U kineskom pogledu na svet", pi e Nidam,
,skladna saradnja svih bica ne potite od naredbi nekog viSeg autoriteta koji je izvan njih, vee iz 6njenice da sva
5 Lao Tzu, Tao Te Ching, prevod Ch 'u Ta-Kao (Allen & Unwin, London, 1970) 25. poglavlje.
ona tine delove jedne hijerarhije celina koja uspostavlja kosmitki obrazac i ono temu se ona pokoravaju jesu unutra nji diktati njihovih sopstvenih priroda "6•
Prema Nidamu, Kinezi tak nisu ni posedovali ret koja bi odgovarala klasitnoj zapadnoj ideji ,zakona pri rode". Izraz koji je najpribli niji toj ideji je li, kojeg konfucijanski filozof Cu Hsi opisuje kao ,bezbrojne obrasce nalik venama ukljutene u ,tao" 1. Nidam prevo
di li kao ..princip organizacije" i daje sledeee komenta re:
U svom najstarijem znatenju, lije oznatavao obra zac prisutan u stvarima, are u fadu iii vlakna u mi sicu ... On je zadobio uobitajeno retnitko znatenje
..princip", ali je uvek zadr ao i taj prizvuk ,obra sca" ... Znatenje ,zakona" implicitno je u njemu, ali taj zakon je zakon kome se delovi celina moraju
pokoravati upravo zbog same svoje egzistencije kao delova celine ... Najva nija stvar kod delova jeste to da oni moraju da se precizno uklope sa dru im de lovima u celom organizmu kojeg sa6njavaju .
Lako je uociti kako je mkvo jedno shvatanje dovelo kineske mislioce do ideje koja je tek nedavno razvijena u savremenoj fizici, da samo-doslednost predstavlja su tinu svih zakona prirode. U sledecm odlomku C'en Sun, neposredni Cu Hsijev utenik, koji je iveo oko 1200. godine n.e. vrlo jasno izla e ovu ideju re6ma koje bi se mogle uzeti kao savr eno obja njenje pojma samo-dosle dnosti u filozofiji pertle:
6 J. Needham, nav. delo, II tom str. 582. 7 J. Needham, nav. delo, II tom, str. 484 8 Ibid. str. 558, 567
344 345
PARALELE Meduproiirnanje
Li je prirodni i neizbeini zakon dogadaja i stvari. Znatenje izraza .prirodni i neizbeini" je da su (ljudski) poslovi i(prirodne) stvari tako satinjene da se tatno uklapaju. Srnisao reti .za'kon" je da se to uklapanje odigrava bez i najrnanjeg suviska iii nedostatka ... Ljudi starine su, istraiujuei krajnosti stvari, i traieCi li, :leleli da razjasne prirodnu neiz be:lnost (ljudskih) poslova i (prirodnih) stvari, a to jednostavno znati da su tragali za svirn onirn ta cnirn rnestirna gde se stvari precizno rnedusobno
uklapaju. Sarno to9•
Dakle, prerna istocnjatkorn shvatanju, kao i po shvatanju savrernene fizike, sve je u univerzurnu pove zano sa svirn ostalirn inijedan njegov deo nije funda rnentalan. Svojstva bilo kojeg dela nisu odredena nekirn fundarnentalnirn zakonorn, vee svojstvirna svih ostalih delova. I fizitari i rnistici uvidaju da iz toga proizilazi nernoguenost potpunog objasnjenja bilo koje pojave, ali tu se oni u svojirn stavovorna razilaze. Fizitari se, kao sto je ranije razrnatrano, zadovoljavaju pribli:lnirn razu rnevanjern prirode. Istocnjatki rnistici, s druge strane, nisu zainteresovani za pribli:lno, i1i .relativno" znanje. Njih interesuje .apsolutno" znanje koje podrazurneva razurnevanje ukupnosti svog Zivota. Buduei potpuno svesni sustinske rnedupovezanosti univerzurna, oni uvi daju da objasniti nesto znaCi, u krajnjoj Iiniji, pokazati kako je to nesto povezano sa svirn ostalirn. Kako je to nernoguee, istocnjatki rnistici insistiraju da nije rnoguee objasniti ni jedan pojedinacni fenornen. Tako Asvagosa kaie:
9 Citirano u knjizi J. Needham nav. delo, str. 566.
Stvari se po svojoj fundarnentalnoj prirodi ne rnogu irnenovati niti objasniti. One se ne rnogu na odgo varajuei nacin izraziti ni u kakvorn J•ezitkorn obli- ku.
Istocnjacke rnudrace stoga najcesee ne interesuje objasnjenje stvari, vee pre dostizanje jednog ne-intelek tualnog do:livaljaja jedinstva svih stvari. To je bio stav Bude koji je na sva pitanja o srnislu :livota, poreklu sve
ta iii prirodi nirvane, odgovorio ,plernenitirn euta
njern". Besrnisleni odgovori zen rnajstora, kada se od
njih zatra:lilo da nesto objasne, izgleda da irnaju istu svrhu; da nateraju ucenika da uvidi da je sve posledica svega ostalog; da ..objasnjavati" prirodu znati jednosta vno pokazati njeno jedinstvo; da, na kraju krajeva i nerna sta da se objasnjava. Kada je jedan kaluder upitao Tozana, koji je rnerio neki Ian .sta je Buda?" Tozan je
rekao •Tri kilograrna lana "11, a kada su Djosua upitali
zasto je Bodidarrna dosao u Kinu, on je odgovorio,
.Cernpresovo drvo u prednjern delu bastenl2•
Jedan od glavnih ciljeva istocnjackog rnisticizma je da oslobodi ljudski urn od reCi i objasnjenja. I budisti i taoisti govore 0 ..rnre:li reci" i1i 0 .rnreii pojrnova", prosirujuCi tako ideju rnedupovezane rnre:le i na oblast intelekta. Dok god se trudirno da objasnirno stvari, ve zani srno karmom: upleteni srno u sopstvenu pojrnovnu rnre:lu. Prevaziei reti i objasnjenja znati raskinuti okove karme i postiei izbavljenje.
Pogled na svet istocnjackih rnistika ne deli sa filo zofijorn pertle sarno naglasak na uzajarnnoj rnedupove zanosti isamo-doslednosti svih pojava, vee takode i ne-
10 Asbvaghosha, The llwabning of Faith, prevod D.T. Su za...i(Open Coun, Cikago, 1900), str. 56
11 U knjizi: • Reps, Ze t Fksh. Zen Bones (Anchor Books,
Njujork), str. 104
12 1bid. str. 119.
346 347
PARALELE
prihvatanje fundamentalnih sacinitelja materije. U uni verzumu koji predstavlja jednu nerazdojivu celinu i u kojem su svi oblici fluidni i u neprekidnoj promeni, nema mesta nikakvom utvrdenom fundamentalnom enti tetu. Pojam II osnovnih opeka II od kojih je izgradena rna terija obicno se, prema tome, ne srece u istocnjackom miSljenju. U kineskoj misli nikada se nisu razvile atom ske teorije materije i mada se one javljaju u nekim Sko lama indijske filozofije, ostale su donekle perifetne u odnosu na indijski misticizam. U hinduizmu, pojam ato ma ima istaknuto mesto u sistemu Daina (koji se smatra neortodoksnim, jer ne prihvata autoritet Veda). U budi stickoj filozofiji, atomske teorije pojavile su se u dve Skole hinajana budizma, ali ih znacajniji mahajana ogra nak smatra iluzornim proizvodima avidye. Tako ASva goSa kate:
Kada neku grubu (iii slozenu) materiju delimo, u stanju smo da je svedemo na atome. Ali kako ce i atom takode biti podlofan daljnjem deljenju, svi oblici materijalnog postojanja, bez obzira da li su grubi iii tanani ne predstavljaju niSta do senku upo jedinjavanja i ni u kakvom stupnju im ne mozemo
pridati (apsolutnu iii nezavisnu) stvarnost13
Glavne Skole istocnjackog misticizma slazu se, da kle, sa glediStem filozofije pertle da je univerzum jedna medupovezana celina u kojoj nijedan deo nije niSta fun damentalniji od drugog, tako da su svojstva bilo kojeg pojedinacnog deJa odredena svojstvima svih ostalih. U tom smislu, mogli bismo reCi da svaki deo "sadrzill sve ostale i zaista izgleda da je vizija uzajamnog otelovljava nja karakteristicna za misticko dozivaljavanje prirode. Po reCima Sri Aurobinda,
13 Ashvaghosha, nav. delo str. 104.
Meduprozimanje
Za nadmentalno culo niSta nije zaista konacno; ono se zasniva na osecanju da je sve u jednom i jedno u
svemu14.
Ovo shvatanje po kojem je sve u jednom i jedno u svemull svoju najSiru razradu naSlo je u Avatamsaka Skoli mahajana budizma koja se obicno smatra vrhun cem budistcke misli. Ona se zasniva na Avatamsaka su tri, za koju se po tradiciji veruje da ju je propovedao Buda u dubokoj meditaciji nakon svog Probudenja. Ta obimna sutra, koja do danas nije prevedena ni na jedan od zapadnih jezika, detaljno opisuje kako se svet opata u probudenom stanju svesti, kada se cvrste granice in dividualnosti tope i kada nas viSe ne pritiska osecanje
konacnosti 1115 . U svom poslednjem delu koji se naziva
Gandavyuha, sutra prica pricu o mladom hodocasniku, Sudhani, i pruza vrlo ziv opis njegovog misticnog isus tva univerzuma, koji mu se predstavlja kao savrSena
mreta uzajamnih odnosa, u kojoj se sve stvari i dogadaji
preplicu na takav nacin da svaki od njih sadrzi u samom sebi, sve ostale. Sledeci odlomak iz sutre, koji je para frazirao D.T. Suzuki, koristi sliku velicanstveno ukraSe ne kule da bi preneo Sudhanin dozivaljaj:
Kula je Siroka i prostrana kao samo nebo. Tlo je poplocano (nebrojenim) dragim kamenjem svih vrsta i u Kuli postoje"(bezbrojne) palate, predvorja, prozori, stepeniSta, odaje i prolazi, svi saCinjeni od sedam vrsta dragog kamenja ...
14 S.Aurobindo, The Synthesis of Yoga (Aurobindo Ashram, Pondicherry, Indija, 1957), str. 989.
15 D.T. Suzuki, On Indian Mahayana Buddhism (prir.) Edward Conze (Harper & Row, Njujork, 1968), str. 150.
348 349
PARALELE
A u toj Kuli, prostranoj i istan ano ukra enoj, po stoji takode stotine hiljada ... kula, od kojih je sva ka isto tako istan ano ukra ena kao i sama glavna Kula i prostrana kao nebo. I sve te kule, koje je ne moguce nabrojati, uop te ne smetaju jedna drugoj; svaka zadrtava svoje individualno postojanje u sav r nom skladu sa svim ostalima; ni ega tu nema to ne bi dopustilo da se jedna kula stopi sa svim dru gim pojedina no i zajedno; tu vlada jedno stanje savr enog meduprotimanja, ali u isto vreme i sav r ene sredenosti. Sidhana, mladi hodocasnik, vidi sebe u svim kulama kao i u svakoj kuli ponaosob, gde ie sve sadrtano u jednom i gde jedno sadrti
sve11>.
Kula u ovom odlomku predstavlja, naravno, meta foro samog univerzuma, dok je savr eno uzajamno sta panje njegovih delova u mahajana budizmu poznato kao
.meduprotimanje". Avatamsaka jasno daje do znanja da to meduprotimanje predstavlja jedno su tinski dinami
no meduodno enje koje se ne odigrava samo prostorno, vee i vremetTSki. Kao to je ranije pomenuto•, smatra se da se i prostor ivreme takode meduprotimaju.
Dotivljaj 'meduprofimanja u stanju probudenja mote se shvatiti kao jedna misti na vizija potpune .per tla" situacije, u kojoj su sve pojave u un.iverzumu sav r eno skladno medusobno povezane. U takvom jednom stanju svesti, prevazidena je oblast intelekta i uzrocna obja njenja postaju izli na. buduci da ih zamenjuje ne posredno iskustvo uzajamnog meduprofimanja svih stvari i dogadaja. Budisti ki pojam meduprofimanja sto ga daleko prevazilazi svaku nau nu teoriju pertle. No i pored toga, postoje modeli subatomskih estica u savre-
16 Ibid. str. 183-4.
• Videti stranu 202.
350
Meduprotimanje
menoj fizici zasnovani na hipotezi pertle koji pokazuju vrlo upadljive paralele sa shvatanjima mahajana budiz ma.
Kada se ideja pertle formul e u nau nom kontek stu, ona mora postati ograni ena i priblifna a njena gla vna aproksimacija se sastoji u zanemarivanju svih sem jakih interakcija. Kako su te sile interakcije oko sto puta snatnije od elektromagnetnih i za mnogo veei broj redo va veli ine ja i od slabih i gravitacionih interakcija, ta kva jedna aproksimacija izgleda razumno. Nau na ideja pertle, dakle, bavi se isklju ivo esticama koje urestvu ju u jakim interakcijama iii hadronima i zbog toga se e sto naziva .hadronskom pertlom" Ta je ideja formulisa na u okviru teorije S-matrice i njen je cilj da sva svoj stva hadrona i njihovih interakcija izvede isklju ivo iz zahteva samo-doslednosti. Jedini ..fundamentalni zako ni" koji se tu prihvataju jesu vee pominjani principi S matrice koje zahtevaju na i metodi posmatranja i mere nja, i koji stoga sa injavaju onaj okvir koji se ne dovodi u pitanje, a koji je neophodan u celoj nauci. Druga svojstva S-matrice mogu se privremeno postulirati kao
.fundamentalni principi", ali se od njih ocekuje dace se
u potpunoj teoriji pojaviti kao nutna posledica samo-do slednosti. Moglo bi se ispostaviti da ee postulat po ko
jem svi hadroni formiraju nizove opisane Regeovim for malizmom• pripadati upravo toj vrsti.
Dakle, u jeziku teorije S-matrice hipoteza pertle su geri e da je moguce punu S-matricu, i prema tome i sva svojstva hadrona, jedinstveno izvesti isklju ivo iz op tih principa, jer postoji samo jedna moguca S-matrica koja je u skladu sa sva tri op ta principa. Ovu pretpostavku podrtava injenica da se fizi ari nikada nisu priblitili konstruisanju matemati kog modela koji bi zadovoljio
I sva tri op ta principa. Ukoliko je jedina dosledna S-ma-
I
j • Videti stranu 326.
351
r
PARALELE
trica ona koja opisuje sva svojstva i interakcije hadrona, kako pretposttavlja hipteza pertle, postaje razumljiv ne uspeh fizicara da konstrugu jednu doslednu delimicnu S-matricu.
Pojave u kojima se javljaju hadroni toliko su kom pleksne da ni u kom slucaju nije sigurno da 1i ee potpu
no samo-dosledna S-matrica ikada moci da se konstru iSe, ali motemo makar zamisliti jedan buduci niz delimi cno uspesnih modela manjeg obima. Namena svakog od njih hila bi da pokrije samo jedan deo fizke hadrona ion bi, prema tome, sadrzavao neke neobjasnjene parametre koji bi predstavljali njegove granice, ali bi se parametri jednog modela mogli objasniti pomocu drugog modela. Na taj naCin bilo bi moguce postepno pokriti sve viSe i viSe hadronskih pojava uz sve veeu preciznost pomocu jednog mozaika uzajamno povezanih modela gde bi se ukupni broj neobjasnjenih parametara stalno smanjivao. Atribut .pertle" stoga nikad ne mo:ie odgovarati bilo ko jem pojedinacnom modelu, vee se mote primeniti jedino ila kombinaciju uzajamno doslednih modela, od kojih ni jedan nije niSta fundamentalniji od drugih. Kako je re kao Cu, ..Onaj fizicar koji je u stanju da bilo koji broj razliCitih, delimicno uspesnih, modela posmatra bez fa
vorizovanja, automatski je pristalica hipoteze pertle "19.
Vee postoji jedan broj takvih delimicnih modela koji opisuju odredene aspekte i formulisani su jezikom S-matrice. Najuspesniji medu njima su takozvani .dvos truki mod eli" koji u velikoj meri koriste dvostruki opis hadronskih reakcija u terminima direktnih i ukrstenih kanala. Ti modeli u sebi po prvi put obuhvataju dva od
19 G.F.Chew, .Hadron Bootstrap: Triumph or Frustation?", nav. delo, str. 27.
352
Medupro:iimanje
tri opsta principa .. plus svojstvo ukrstanja S-matrice i Regeov formalizam. Oni cine do sada najperspektivnije pokusaje ostvarenja programa pertle.
Slika hadrona koja proizilazi iz tih pertla modela obicno se sumira u onoj provokatinoj frazi, .svaka ce stica sastoji se od svih drugih cestica". Ne sme se, me dutim, zamisljati da svaki hadron sadr:ii sve ostale u je dnom klasicnom staticnom smislu. Hadroni ne ,sadr:ie" jedni druge, vee pre ,ukljucuju" jedan drugog u dinami cnom i probabilistickom smislu teorije S-matrice, tako da svaki hadron predstavlja potencijalno ..vezano stanje" svih skupova cestica koji mogu stupiti u medusobnu in terakciju da bi stvorili doticni hadron. U tom smislu, svi hadroni su slotene strukture ciji su sastavni delovi opet hadroni i nijedan od njih nije nista elementarniji od dru gih. Privlacne sile koje dr:ie na okupu strukture ispolja vaju se kroz razmenu cestica, a te razmenjene cestice su opet hadroni. Svaki hadron, prema tome, igra tri uloge: on predstavlja jednu slo!enu strukturu, zatim mo:ie biti sastavni deo nekog drugog hadrona, i, najzad, mo:ie biti razmenjen izmedu sastavnih delova i na taj naCin saci njavati deo sila koji drte strukturu na okupu. Za ovu sli ku od sustinskog je znacaja pojam .ukrstanja". Svaki hadron drzi se na okupu pomoeu sila koje su povezane sa razmenom drugih hadrona u ukrstenom kanalu, od kojih svakog sa svoje strane, na okupu odrzavaju sile kojima prvi hadron doprinosi. Na taj nacin .svaka cesti ca pomaze pri stvaranju drugih cestica, koje sa svoje
strane stvaraju nju samu "21• Celokupni skup hadrona
stvara samog sebe na ovaj nacin i1i se podize uvis, kako
se to kaze, povlaceci svoje sopstvene ,pertle". Ideja je, dakle, da je taj izuzetno kompleksni mehanizam pertle
..
Ti modeli ne zadovoljavaju tak:ozvani .princip jedinstva•
21 G.F.Chew, M. Gell-Mann iH. Rosenfeld, .Strongly Inte
racting Particles", Scientific America11, tom 210 (februar 1964), str.
93.
PARALELE
samo-odredujuCi, tj. da postoji samo jedan natin na koji on mo:le nastati. Drugim retima, postoji samo jedan moguci samo-dosledni skup hadrona - upravo onaj koji nalazimo u prirodi.
U hadronskoj pertli sve testice dinamitno satinja vaju jedna drugu na jedan samo-dosledan natin iu tom smislu za njih se mo:le reei da ..sadr:le" jedni druge. U mahajana budizmu, jedno vrlo slitno shvatanje prime njuje se na ceo univerzum.Ta kosmitka mre:la medupro
:limajueih stvari i dogadaja ilustrovana je u Avatamsaka sutri metaforom Indrine mre:le, jednog nepreglednog tkanja od dragog kamenja koje visi nad palatom boga In dre. Po retima Ser Carlsa Eliota:
Na Indrinom nebu kazu da postoji jedna mre:la hi sera koji su tako rasporedeni da ako pogledate u je dan od njih, videeete sve ostale kako se u njemu odra:lavaju. Isto tako svaka stvar u svetu ne pred stavlja samo samu sebe, vee u sebi ukljutuje i sve druge stvari i zapravo ijeste sve ostalo. "U svakom
zrncu prasine borave nebrojene Bude" 22 •
Zaista je upecatljiva slicnost ove predstave sa pred stavom hadronske pertle. Metafora Indrine mreze mo:l se s pravom nazvati prvim modelom pertle, koji su isto<::njatki mudraci stvorili nekih 2500 godine pre na stanka fizike testica. Budisti insistiraju da pojam medu pro:limanja nije moguee shvatiti intelektualno, vee da ga mora doziveti probudeni urn u stanju meditacije. Tako D.T.Suzuki pise:
Buda (u Gandavyuhi) nije vise neko ko :livi u svetu koji je moguee pojmiti u vremenu i prostoru. Nje gova svest nije svest svakodnevnog uma koji se
22 C. Eliot, Japanese Buddhism (Routledge & Kegan Paul,
London, 1959) str. 109-10.
354
Meduprozimanje
mora ravnati prerna tulima i logici. .. Buda iz Gan davyuhe zivi u jednom duhovnom svetu koji pose duje svoja sopstvena pravila23.
U savremenoj fizici situacija je sasvim slicna. Ideja o tome da svaka testica sadr:li sve ostale nezamisliva je u uobicajenom prostoru i vremenu. Ona opisuje jednu stvarnost koja, kao i ona Budina, poseduje svoja sop stvena pravila.
U slucaju hadronske pertle, to su pravila kvantne teorije i teorije relativnosti, gde je kljucno to da site koje dr:ze cestice na okupu i same predstavljaju cestice koje se razmenjuju u ukrstenim kanalima. Tom se poj mu mo:le pridati i precizno matematicko znacenje, ali ga je gotovo nemoguee vizelno predstaviti. U pitanju je je dna specificno relativisticka odlilka pertle iposto nismo u stanju da neposredno dozivimo cetvorodimenzionalni svet prostor-vremena, izuzetno nam je tesko da zamisli mo kako jedna jedina cestica mo:le sadrzavati sve ostale cestice i u isto vreme biti deo svake od njih. Medutim, upravo to je glediste mahajane:
Kada se jedno postavi nasuprot svima drugima, vidi se da to jedno sve njih pro:lima i da ih u isto
vreme u sebi sve obuhvata 24.
Ideja po kojoj svaka cestica sadrzi sve ostale nije nastala samo u istocnjackom misticizmu, vee je srecemo i u zapadnoj mistickoj misli. Mo:lemo je, na primer, procitati izmedu redova ovih slavnih stihova Viljema Blejka:
D.T. Suzuki, nav. delo, str. 148.
24 D.T. Suzuki, The Essence of Buddhism (Hozokan,
Kyoto, Japan, 1968), str. 52.
55
PARALELE
Videti svet u zrnu peska I nebo u divljem cvetu,
Drzati vecnost na dlanu ruke,
Ivecnost u jednom satu.
Iovde je opet misticka vizija dovela do slike koja pripada tipu pertle; ako pesnik vidi svet u zrnu peska, savremeni fizicar ga vidi u hadronu.
Slicna slika pojavljuje se u Lajbnicovoj filozofij.i. On je smatrao da je svet s cinjen ?.<1 fundamentalmh supstanci nazvanih ..monade .' od koJih svaka oo:azava celokupan univerzum. To ga Je dovelo do .shvatanJa .ma terije koja pokazuje slicnos i sa shv? nJem mahaJa. budizma i hadronske pertle . U SVOJOJ Monadologl)z, Lajbnic piSe:
Svaki deo materije moze se shvatiti kao jedna basta puna biljaka i kao jedan ribnjakyu r!ba. Ali svaka grana biljke, svaki deo tela z v tlnJe, svaka kap
Meduprozimanje Cu Hsija koja mu je bila poznata. Ta skola, medutim,
ima jedan od svojih korena u mahajana budizmu, pose boo u Avatamsaki (na kineskom: Hua-jen) koja pred stavlja jedan njegov ogranak. Nidam, zapravo eksplici tno pominje parabolu o Indrinoj mrezi bisera u vezi sa Iajbnicovskim monadama.
Izgleda, medutim, da jed no detaljnije usporedivanje Lajbnicovog shvatanja .. odrazvajuCih odnosa" izmedu monada sa idejom meduprozimanja u mahajani, pokazu je da se ova dva shvatanja prilicno razlikuju i da je budi sticko poimanje materije mnogo blire duhu savremene fizike nego Lajbnicovo. Osnovna razlika izmedu Mona dologije i budistickog gledi.Sta izgleda da je u tome sto lajbnicovske monade predstavljaju fundamentalne sup stanece koje se smatraju krajnjim saciniteljima materije. l--ajbnic pocinje Monadologiju ovim recima; ..Monada o
kojoj cemo ovde govoriti tek je jedna prosta supstanca,
koja ulazi u sastav slozenih (entiteta); prosta, drugim re
njenih zivotnih sokova
iiijedan takav ribnjak 26•
takode Je Jedna takva basta
cima, bez delova". Izatim nastavlja, .A te monade su
istinski atomi prirode i, jednom recju, one su elementi svih stvari"28. Ovakvo jedno ..fundamentalisticko" gle
Zanimljivo je da slicnost ovih redova sa od.lomcima
iz Avatamsaka sutre o kojoj je ranije bilo re I, ozda
diste u ociglednoj je suprotnosti sa filozofijom pertle, a u potpunom je raskoraku takode i sa glediStem mahajana
potice od konkretnog uticaja koji j
budi m I vr Io a
budizma koji odbacuje sve fundamentalne entitete iii
Lajbnica. Dzozef Nidam je t.vr?i 7 da Je LaJbmc bto dobro upoznat sa kineskom miSIJu 1 kultu om re o pre
voda koje je dobio od jezuitskih kalude 1 da Je nJegova filozofija mozda inspirisana neo-konfuctJanskom skolom
supstance.Lajbnicov fundamentalisticki naCin misljenja odrazava se takode i u njegovom shvatanju sila koje on smatra zakonima ..utisnutim putem bozanskog dekreta" koji se sustinski razlikuje od materije ...Sile i aktovno sti", pise on, "ne mogu biti stanja jedne tako pasivne
29
"' Paralele izmedu Lajbnieovog shvatanja materije i hadron
stvari kao sto je materija "
. Iovo je opet, u suprotnosti
ske pertle razmatrane su nedavno; videti G.G e•.• hew's Monado logy" Journal of History ofldeas, tom 35 (april-Junl 1974) .str. 339- 48.
sa shvatanjima savremene fizike i istocnjackog misticiz ma.
26 u knjizi: P.P. Wiener, Leibuiz- Selectio11s (Charles Scri
bner's Sons, Njujork, 1951), str. 547.
7
28
Kod P.P. Wiener, nav. delo, str. 533.
2 Kod J. Needhama, nav. delo, II tom, str. 496 ff.
29 Ibid. str. 161.
356
357
PARALELE
Sto se tice konkretne medupovezanosti koja postoji izmedu monada, izgleda da osnovna razlika u od osu .na hadronsku pertlu lezi u tome to mona e ne stupa u u m terakciju jedna sa drugom, one ..nemaju prozora , kako kal.e Lajbnic, i samo odral.avaj jedna d u. U hadro skoj pertH, s druge strane, kao 1 mah Jam, aglasak J.e na interakciji iii ..meduprozimanJu", sv1h cestlca. Stavt- ''se, i hipoteza pertle i mahajana predstavljaju ..p ostor
j no-vremenska" gledista koja objek s gledavaju k
1 dogadaje 6j.e se uzaj:nane meduprozJvanJ moze shvatltt
: jedino ukohko shvatimo da se 1 prostor 1 vreme takode
I• meduprozJ.maJ.u. .
Hipoteza pertle jos uvek niJe u vrstil svoj polo J
i tehnicki problemi koje postavlJa.nJe?a pnmen s pn licno veliki. No, i pored toga, fiz1c r ec razm1 l aJu .o prosirivanju ideje samo-doslednostl 1 .!zvan OP1.stvanJa hadrona. U sadasnjem kontekstu teorlJe S-matnce, ta kvo jedno prosirivanje nij m guce: Ok ir S-m ri e zvijen je upravo zato da b1 op1sao J ke mte akc1Je 1 DIJ ga moguce primeniti na ostatak fiztke ces t a. O novm razlog za to je da se u njega ne mogu smesu cesttce be mase koje se srecu u svim ostalim interakciJama .. J?a b1 se hadronska pertla pro irila mora se dakle act Jeda opStiji okvir i u t m novo ok ir neki od pOJmova kOJl se danas prihvataJU bez obJaSnJenJ :n?race da. s "uper tlaju"; drugim recima, morace bttt tzvedem . opst samo-doslednosti. Prema Dzefriju Cuu, medu nJtma bt se mogli naCi nasi pojmovi makroskopsk?g prostor-vre mena, a mazda, cak i pojam ljudske svest1:
Dovedena do svoje logicke krajnosti, pretpostavka pertle podrazumeva da je postojanje svesti, zajedno sa svim ostalim aspektima prirode, neophodno za
samodoslednost celine30.
30 G.F.Chew, .Bootstrap: A Scientific Idea?", nav. delo, str. 763.
358
Meduprozimanje
Ovo shvatanje opet je u savr enom skladu sa shva tanjima istocnjackih mistickih tradicija koje su svest uvek smatrale integralnim delom univerzuma. Po istoc njackom shvatanju ljudska bica, kao i svi ostali oblici zivota, predstavljaju delove jedne neraskidive organske celine. Njihova inteligencija, prema tome podrazumeva da je i celina takode inteligentna. Covek se sagledava kao zivi dokaz kosmicke inteligencije; u nama, univer zum neprekidno ponavlja svoju sposobnost da stvori oblike kroz koje postaje svestan samoga sebe.
U savremenoj fizici, pitanje svesti postavljeno je u vezi sa posmatranjem atomskih pojava. Kvantna teorija jasno je stavila do znanja da je te procese moguce razu meti jedino kao karike u jednom lancu procesa ciji kraj Iezi u svesti ljudskog posmatraca. Po recima Eugena Vi gnera (Eugene Wigner), ..Zakon (kvantne teorije) nije bilo moguce formulisati na !edan potpuno dosledan na
cin bez pozivanja na svest" 1 Pragmaticka formulacija
kvantne teorije koju naucnici koriste u svom radu ne po ziva se eksplicitno na njihovu svest. Vigner i drugi ftzi cari su, medutim, tvrdili da bi eksplicitno ukljucivanje ljudske svesti moglo predstavljati suStinski aspekt budu cih teorija materije.
Takav jedan razvojni proces mogao bi otvoriti uz budljive mogucnosti za neposrednu interakciju izmedu fizike i istocnjackog misticizma. Razumevanje na e sop stvene svesti i njenog odnosa prema ostatku univerzuma predstavlja pocetnu tacku svog mistickog iskustva. Istocnjacki mistici su tokom vekova istraZili razlicite modalitete svesti,i zakljucci do kojih su dosli cesto se iz korena razlikuju od ideja do kojih drzi Zapad. Ukoliko fizicari zaista zele da u svoju oblast istrazivanja ukljuce
31 E.P. Wigner, Symmetries an.d Rejlectio11s - Sciellfijic Essays (M.l.T. Press, Cambridge, Mass., 1970), str. 172.
359
PARALELE Meduprozimanje
i prirodu ljudske svesti, onda bi im proucavanje istoc njackih ideja zaista moglo pru:liti podsticajne i nove tac ke glediSta.
Stoga, buduce prosirenje hadronske pertle, uz
..upertlavanje" prostor-vremena i ljudske svesti koje to prosirenje moze zahtevati, otvara pred nama do sada ne videne mogucnosti koje bi itekako mogle zaCi izvan konvencionalnog naucnog okvira:
Takav jedan buduCi korak bio bi nezamislivo dublji od bilo cega sto danas sacinjava hadronsku pertlu; bili bismo primorani da se suocimo sa neuhvatilji vim pojmom posmatranja i sasvim moguce i sa poj mom svesti. Nasi sadasnji problemi sa hadronskom pertlom mogli bi dakle biti samo prvi nagovestaj je dnog potpuno novog oblika ljudskog intelektural nog pregnuca, takav oblik koji ne samo da bi izisao izvan okvira fizke, vee se vise ne bi mogao opisati
ni kao ..naucni" 32.
Gde nas to, dakle, vodi ideja pertle? To naravno niko ne zna, ali fascinantno je razmiSljati o njenoj kraj njoj sudbini. Moiemo zamisliti jednu mrezu buducih te orija koje pokrivaju sve vecu oblast prirodnih pojava sa rastucom preciznoscu; jednu mrezu koja ce sadriavati sve manje i manje neobjasnjenih svojstava stvari izvode Ci sve veCi i veci deo svoje strukture iz uzajamne dosle dnosti svojih delova. Jednog dana bi, dakle, bila dosti gnuta ona tacka na kojoj bi jedini neobjasnjeni pojmovi te mreie bi1i elementi naucnog okvira. Prevazisavsi tu tacku, teorija viSe ne bi bila u stanju da svoje rezultate izrazi reeima ili racionalnim pojmovima i zasla bi stoga izvan nauke. Umesto pert1a teorije prirode, ona bi po stala pertla vizija prirode, prevazi1azeCi oblast misljenja
ijezika, odvodeCi iz nauke u svet acintya-e, nezamisli vog. Znanje sadriano u jednoj takvoj viziji bilo bi pot puno, ali bi bilo nemoguce saopstiti ga recima. Bilo bi to ono znanje na koje je mislio Lao Ce kada je pre vise od dve hiljade godina rekao:
Onaj koji zna ne govori, Onaj koji govori ne zna.33
765.
32 G.F.Chew, .Bootstrap: A Scientific Idea?" nav. delo, str.
33 Lao Tzu, Tao Te Ching, prevod Sh'u Ta-Kao (Allen &
Unwin, London, 1970), 81. poglavlje.
360 361
4. Lice Bude koji zraCi transcendantalnim mirom i duhovno cu (vid. poglavlje 6); skulptura u kamenu iz Indije, peti vek n.e.
5. Kaligrafija- istocnjacki nacin razvijanja meditativnog vida svesti (vid. poglavlje 2); .Um-Mesec-krug., Ryokwan, osamnaesto iii rano devetnaesto stoleee.