7
MEDITACIJA
"Ako se ta izuzetna stvar odvija u vašem životu, ona je tada sve; vi tada postajete učitelj, učenik, vas bližnji, ljepota oblaka - vi ste sve to, a to je ljubav."
Sto je meditacija? Prije negoli se zadubimo u taj uistinu prilicno slozen i zamrsen problem, trebali bismo razjas niti sto.je to za cim tragamo. Mi uvijek za necim tragamo, osobito oni koji su skloni religiji; cak je i inanstveniku traganje postalo prilicno vazan problem - traganje. Taj Cim benik traganja moramo vrlo jasno i nedvosmisleno razu mjeti prije negoli se udubimo u to sto je meditacija izasto bismo uopee meditirali, te cemu ona sluzi i kamo vodi.
Rijec "tragati" - traziti, iznalaziti - podrazumijeva, zar ne,
da mi vee znamo, manje iii vise, za cim tragamo. Kada ka zemo da trazimo istinu, iii da trazimo Boga - ako smo skloni religiji - iii da trazimo savrsen zivot i tako dalje, mi na umu vee moramo imati neku predodzbu iii ideju. Da bisrno nesto pronasli nakon traganja, vee smo prije rnorali poznavati obris toga, njegov kolorit, njegovu bit i tako dalje. Ne podrazumijeva li ta rijec, "traganje", da srno nesto izgubili i da eemo to pronaci, te da cemo biti u stanju to prepoznati nakon sto bude pronadeno - sto znaci da smo mi to vee znali, da je sve sto treba uciniti traziti inaCi?
Ono sto u meditaciji prvo shvatimo je beskorisnost traganja; jer ono sto trazite predodredeno je onim sto ze lite; ako ste nesretni, usamljeni, ocajni, trazit eete nadu, prijateljstvo, nesto sto ee vas podupirati, i to cete naCi, neizbjezno.
U meditaciji covjek mora poloziti temelj, temelj reda,
koji je cestitost - ne temelj respektabilnosti, drustvenog
93
morala koji uopcc nijc nikakav moral, vee rcda koji pro izlazi iz razumijevanja nereda: a to je neiito posvc drugo. Nered mora postojati sve dok postoji sukob, kako izvana tako i iznutra.
Red, koji proizlazi iz razumijevanja nercda, nije red ne
kog plana, propisan nekim autoritetom, ili posljedica vaseg vlastitog osebujnog iskustva. Ocevidno je da taj red mora nastupiti bez napora, jer napor iskrivljuje - on mora na stupiti bez ikakvog oblika kontrole.
Kada kazemo da moramo uspostaviti red bez kontrole, tada govorimo o necemu vrlo zahtjcvnom. Mi moramo razumjeti nered, kako on nastaje; on je sukob unutar nas samih. Kada ga promatrate, shvacatc ga; to nijc stvar nad vladavanja, zatomljivanja, potiskivanja. Promatrati bcz iskri vljavanja, bez ikakvog prisilnog iii usmjerujuccg impulsa, prilicno je tezak zadatak.
Kontrola podrazumijeva iii potiskivanje, odbacivanjc, iii iskljucivanje; ana podrazumijeva podjelu na onaga koji kon trolira i ono sto se kontrolira; ana podrazumijcva sukob. Kada to razumijete, kontrola i izbor bivaju u potpunosti dokinuti. Sve ovo maze izglcdati prilicno tcsko i u prilicnom protuslovlju sa svim onim o cemu stc razmisljali. Mogli biste reci: kako maze biti rcda bez kontrole, bcz cin<. volje? No, kao sto smo rckli, kontrola podrazumijcva podjclu izmcdu onoga koji kontrolira i onoga sto trcba kontrolirati; u toj podjcli javlja se sukob, javlja se iskrivljavanjc. Kada to doista razumijctc, tada prestaje podjela izmedu onaga koji kon trolira i kontroliranog, pa dolazi do shvacanja, razumi jevanja. Kada se razumije ono sto uistinu jest, tada nema potrebe za kontrolom.
Dakle postoje dvije bitne stvari koje jc nuzno u pot punosti razumjeti ukoliko zelimo zaci u pitanje 0 tome je meditacija: prvo, traganje je beskorisno; drugo, mora nastu piti red koji proizlazi iz razumijevanja ncrcda koji proizlazi iz kontrole, sa svim implikacijama dvojnosti i protuslovlja koje nastaje izmedu promatraca i promatranog.
Red nastupa onda kada onaj koji je ljut i koji se poku sava osloboditi ljutnje uvidi da je on ljutnja sama. Bez tog razumijevanja, liseni ste bilo kakve mogucnosti spoznaje toga sto je meditacija. Nemojte se zavaravati svim tim knjigama o meditaciji, iii svim tim ljudima koji vam govore kako meditirati, iii skupinama koje se formiraju kako bi medi tirale. Jer aka nema reda, koji je krepost, urn mora zivjeti u naporu protuslovlja. Kako jedan takav urn moze biti svjestan svega onoga sto obuhvaca meditacija?
Mi svojim cjelokupnim bicem moramo dospjeti do tog
neobicnog fenomena zvanog ljubav - i stoga biti liseni straha. Mislimo na Ijubav koja nije dirnuta uzitkom, zeljom, ljubomorom ljubav koja ne zna za nadmetanje, koja ne dijeli, na moju ljubav i tvoju ljubav. Tada je urn -_ukljucuj i mozak i osjecanja - u potpunom skladu; a taka 1 mora b1t1, inace meditacija postaje samohipnoza.
Vi morate naporno raditi kako biste proniknuli u
djelatnosti svog vlastitog uma, njegovo funkcioniranje, s njegovim egocentricnim djclatnostima, "ja"_ i "ne-j "; mora:c biti vrlo prisni sami sa sobom i poznavatl sve t 1ko:c koJ.C um izvodi na sebi, zablude i obmane, predodzbe 1 zaim sljanje svih onih romanticnih ideja koje imate o seb.i.
koji jc sposoban za sentimcntalnost nije sposoban voljet1; tz
osjecaja slijedi surovost, okrutnost i nasiljc, ne ljuhav.
To je vrlo tesko uspostaviti u sebi; to zahtijeva ogromnu disciplinu, ucenje kroz promatranje onog sto se z?.iva_ u varna. To promatranje nije moguce ukol!ko post_oJI b: o kakva predrasuda, zakljucak ili formula na temveiJU koJI.h promatrate. Ako promatrate s obzirom na ono sto vam JC rckao neki psiholog, vi zapravo ne promatrate sebe, stoga
nema samospoznaje.
Varna je potreban urn koji je sposoban stajati posve s m
- ne opterecen propagandom ili tudim iskustvom. ProsvJe tljenje ne dolazi posredstvom nekog vade iii ucitelja; ono dolazi kroz razumijevanje onaga sto jest u varna - ne kroz udaljavanje od samoga sebe. Urn mora zbiljski razumjeti sto
se zbiva unutar njcgovog vlastitog psiholoskog polja; on mora biti svjestan onoga sto se zbiva bez ikakvog iskri vljavanja, bcz ikakvog izbora, bcz ikakvc srdzbe, gorCinc, objasnjenja ili opravdanja on mora naprosto biti svjcstan.
Taj tcmclj sc polazc radosno, nc prisilno, vee s lakocom,
s oduscvljcnjcm, bcz ikakvc nadt..: u closczanjc bilo cega. Ukoliko se nadate, odmicete se od ocaja; ocaj se mora razumjeti, a ne traziti nada. U razumijevanju "onoga sto jest" ne postoji ni nada ni ocaj.
Je li sve to prezahtjevno za ljudski um? Ukoliko covjck ne upita ono sto moze izgledati nemogucim, on upada u zamku, ogranicenje onoga sto se pomislja moguCim. Vrlo je lako upasti u tu zamku. Covjek od uma i srca mora zahti jcvati ono krajnje, inace ce ostati unutar bezbriznog i udobnog moguceg.
Jcsmo li jos uvijck zajcdno? Verbalno, vjcrojatno jesmo; no rijec nije stvar; ono sto smo cinili bilo je opisivanje, a opis nije ono sto se opisuje. Ako putujete s govornikom, tada putujete zbiljski, ne teoretski, ne idejno, vee zbiljski promatrajuCi - nc stjccuCi iskustvo; postoji razlika izmcdu promatranja i iskustva.
Postoji ogromna razlika izmcdu promatranja i iskustva. U promatranju uopce ncma "promatraca", postoji samo promatranjc; nc postoji onaj koji promatra i koji je odijeljcn od onoga sto sc promatra. Promatranjc jc posvc drugacijc od istrazivanja koje ukljucuje analizu: U analizi uvijck postoji "analiticar" i stvar koju treba analizirati. U istra
zivanju uvijek postoji entitct koji istrazuje. u promatranju
se odvija neprekidno ucenje; ne neprekidno nagomilavanje.
Nadam se da uvidate razliku. Takvo ucenjc se razlikuje od ucenja radi nagomilavanja kako biste iz te nagomilanosti mislili i djelovali. Istrazivanje maze biti logicno, razumno i racionalno, no promatrati bez "promatraca" nesto je sasvim drugo.
Tu je zatim i pitanje iskustva. Zasto zelimo iskustvo?
iskustvo kojeg smo ili svjcsni ili nesvjesni. I mi zelimo dublja, raznolikija iskustva - misticna, b ka, transcen dentalna bozanska, duhovna - zasto? Ntje h to zbog toga sto je n s zivot tako jadan, tako bi ed .n,,.ta o sicusan i trivijalan? Vi zelite zaboraViti svc to l.P:.IjeCI u JCdnu r::>sve drugu dimenziju. Kako moze jedan tnvtjal m urn, a mu.t, uplasen, zaokupljen rjesavanjem n prekt no pn:ttzuC!h problema, iskusiti bilo StO drugo OS!ffi SVOJ?..vla.stJte pro jekcije i djelatnosti? Taj zahtjev za o uh:atm]Iffi 1skustv je bijeg od onoga sto zbiljski jest; a .Jedt o pute:n t:.zbllj· nosti moze se dospjeti do najmistenozmJe stvan u z1votu. Iskustvo ukljucuje proces prepoznava ja ..Kada nest prepo znate to znaci da ste to vee poznavah. CJelokupno tskustvo potjete iz proslosti, u njemu nema niceg nov.og. Stoga po stoji razlika izmedu promatran a i zudnje za.Iskusvtvom. .
Ako je sve avo, sto je tako IZUZetno sur::lno, sto za tJ
jeva veliku unutarnju paznju, ja?no,..tada stJ.zemo d.o .nase prvobitnog pitanja: sto je m dJta.CIJa? Tohko tog JC v receno 0 meditaciji; napisano JC tohko tom va; po:tojc .vehki (nc znam jesu li veliki) jogiji koji dolaze 1 P?du .a.vaJU v s
kako mcditirati. Cijela Azija govori o medttaciJ:; ona JC jedna od navika tamosnjih ljqdi, kao to je vjer vanje u Boga ili nesto drugo takoder navika. Om desct n:m ta dnevno sjede u tihoj sobi i "meditiraju", onccntnra u se, sre dotocuju svoj urn na neku predodzbu, pr d.odzbu kOJUV su sami stvorili, iii koju je stvorio netko drugt tu predo?zbu im ponudio uz pomoc r:opa ande. Tije o:n tlh des t mm.uta oni nastoje kontroliratt sVOJ urn; urn zeh v luda.ti a omv se bore protiv toga - tu igru igraju vjecno; 1 to Je ono sto
nazivaju meditacijom. . ..
Ako ne znate nista o meditaciji, tada morate samt otkntJ
sto jc ona, zbiljski - ne prema bilo k?me - i to vas ne 1ora nicemu odvesti iii vas maze dovestt svemu .. M rate tstra- zivati, postaviti to pitanje, bez ikakv ? oce tvanJ. · ...
Da bi promatrao svoj urn- urn koJI brblja, kOJI prOJICira.
1
Jcste li ikada o tome razmisljali? Mi cijelo vrijeme stjecemo
%
idcje, koji zivi u protuslovlju, u neprestanom sukobu
97
usporedivanju occvidnp je da moram biti vrlo mirap. Ukoliko zelim slusati ono o cemu govorite, moram tome posvetiti paznju, ne smijem brbljati, ne smijem misliti na nesto drugo, ne smijem usporedivati ono sto kazete s onim sto vee znam, moram vas slusati svim svojim bicem; moj urn mora biti pazljiv, mora biti tih, miran.
Nuzno je jasno sagledati cjelokupnu strukturu nasilja; gledajuci nasilje, urn postaje potpuno tih - nije potrebno "njegovati" smiren urn. Njegovanje smirena uma podrazu mijeva onaga koji njeguje, unutar polja vremena, ono sto se nada postici. Uocite teskocu. Oni koji pokusavaju podu cavati meditaciju kazu: "Kontroliraj svoj urn, ucini svoj urn apsolutno mirnim." Vi ga pokusavate kontrolirati ivodite vjecnu bitku protiv njega; provedete cetrdcset godina kon trolirajuci ga. Urn koji promatra nc kontrolira niti vodi tu vjecnu bitku.
Sam cin vidcnja iii slusanja jest paznja; to uopce nc morate
vjezbati; vjCZ.bate li, odmah postajete nepazljivi. Pazljivi ste ivas urn odluta; neka odluta, ali znajte da je nepazljiv; svijest o toj nepaznji jest paznja; Ne barite se protiv nepaznje; ne trudite se, govoreCi: "moram biti pazljiv" to je djetinjasto. Spoznajte da ste nepazljivi; budite svjesni, bezizborno, da stc ncpazljivi- pa sto?- i u tom trenutku, u toj nepaznji, kada djelujete, budite svjcsni tog djelovanja. Razumijete li avo? To je taka jednostavno. Ako to ucinitc, to postaje taka jasno, bistro poput vade.
Tisina uma Ijepota je po sebi. S!usati pticu, glas nekog ljud skog bica, politicara, svecenika, svu buku propagande, slus:Jti u potpunoj tisini, znaCi cuti puno vise, vidjcti puna vise. Takva tis ina nije moguca ako vase tijelo takoder nije pot puna smi reno. Organizam, sa svim svojim nervoznim reakcijama - vrpoljenjem, neprestanim poigravanjem prstim:J, ocima- sa svim svojim opcim nemirom, mora biti potpuno smiren. Jestc li ikada pokusali sjediti potpuno smireno hcz ijcdnogjcdinog pokrcta tijcla, ukljucujuci oci? Ucinitc to na dvijc minute. U te dvije minute sve vam se otkriva - ako znatc kako gledati.
Kada je tijelo smireno, veca kolicina krvi dotjece u lavu. No aka sjedite zgrbljeno i mlitavo, tada krv teze dop1re glave -·morate znati sve to. No, s druge strane, maze: rad1t1 bilo sto i meditirati; kada putujete autobusom, 1h kada vozite automobil - najcudesnije je to da je moguce meditirati pri voznji - budite oprezni, doista to mislim. Tijelo posjeduj svoju ·Vlastitti'inteligenciju} 9j je. misao unistila. Misao traz1 uzitak, pa tako misao vodi u prepustanje, prejedanje, od.a vanje seksu; ona tijelo prisiljava na odredene djelatnost1 - ako jc ono lijeno, ona ga sili da ne bude lijeno, iii ga potice da uzme pilulu kako bi ostalo budno. Na taj nacin urodena inteligencija organizma biva unistena a on postaje neo sjetljiv. Covjek potrebuje veliku osjetljivost, stoga on mora paziti na to sto jede - ako sc prejede, zna sto mu se dogada. Kada postoji vclika osjetljivost, postoji inteligencija i otuda ljubav; Ijubav je tada radost i bez remena je.
Vetina nas fizicki pati, na ovaj iii onaj nacin. Taj bol
obicno uznemirujc um koji provodi dane, pa cak i godine, razmisljajuCi o njemu - "Zelia bih da ga nema"; "Hocu li ga se ikada osloboditi?" Kada tijelo pati, motrite ga, proma- trajte, nemojte dopustiti uplitanje misli. . .
Urn, ukljucujuCi mozak i srce, mora b1t1 u potpunom
skladu. No, koji je smisao svega toga, takvog nacina zi:ota, takvog sklada, kakvo to dohro predstavlja u. ovom. VIJCt , u kojem postoji toliko mnogo patnje? Ako JCdno th dvoJe
!judi zivi tim ckstaticnim zivotom, koji je sn is o toga? Ima li smisla postaviti to pitanje? - nema bas mkakvog. Ako se ta izuzetna stvar odvija u vasem zivotu, tada je ona sve; vi tada postajete ucitelj, ucenik, vas bliznji, ljepota oblaka -vi ste sve to, a to je ljubav.
Tu je zatim jos jedan cimhenik u meditaciji. Budni urn,
um koji funkcionira tijckom dana unutar nauc nog o.bra sca, svjesni urn sa svim svojim dnevnim aktivnostlma, nastavlja s tim aktivnostima tijckom spavanja. u snov ma. J snovima sc uvijck ndto dogada, ncsto sc zb1va, pa JC asc spavanje nastavak budnog stanja. A tu je i podosta miste-
rioznog spletkarenja sa snovima - da ih treba tumaciti otuda svi ti strucnjaci sto tumacc snove - koic i vi sami·· mozete promatrati vrlo jednostavno, ako motr.ite svoj vla stiti zivot tijekom dana. No zasto bismo uopce sanjali? (Iako psiholozi kazu da moratc sanjati, inacc cete polu djcti.) No ako stc vrlo prisno promotrili svojc budno stanjc, svc svojc cgoccntricnc djclatnosti, str:. h. tjcskobu, krivicu, ako to pazljvo pratite cijeli dan, tada cetc vidjeti da dok spavate, ne sanjate. Urn je pazio na svaki pokret misli, pazljivo motreci na svaku svoju rijec; uCinite li to, vidjet eetc ljepotu toga ne ucmalu dosadu motrenja, vee ljepotu motrcnja; tada cete vidjeti da dok spavate postoji paznja. A meditacija, ono o cemu smo govorili tijekom ovog sata, postaje izuzetno vazna i vrijedna, puna dostojanstva, dra zi i ljcpote. Kada razumijetc sto jc paznja, ne samo dok stc budni, vee i dok spavate, tada jc um u cjelini potpuno budan. Nakon toga, nijedan opis nije ono sto se opisuje; o tome ne govorite. Sve sto tada mozete uciniti jest da ukazetc na vrata. A ako stc sprcmni poCi, zaputiti se ka tim vratima, tada na vama ostaje da prckoracitc prag; nitko nc moze opisati ono sto nije moguce imcnovati. je li to bczimcno nista ili svc - nebitno je. Tko god to opisujc, nc zna. A onaj tko kaze da zna, nc zna.
Sugovomik: Sto je smircnost, §to je ti.•Iina? Je li una prestanak buke?
KRISHNAMURTI: Zvuk je cudna stvar. Ne znam jestc li ikada slusali zvuk - ne zvukove kojc volite ili ne voiite - vee naprosto slusali neki zvuk. Zvuk u prostoru ima izuzetan ucinak. J estc li ikada slusali mlazni avion koji va nadlijcce
- njegov duboki zvuk, bcz ikakvog otpora? Jestc li ikada
slusali i kretali sc s tim zvukom? On posjedujc; odredcnu rczonanciju.
·No, sto jc tisina? - je li ona "prostor'· koji proizvodite,
koji nazivatc tisinom, kontrolirajuci, prigusujuci b-uku? Um
je cijelo vrijeme djelatan, dok o ovara na p icaj svojom vlastitom bukom. Dakle, sto je usma? Razumtjete h sada to pitanje? Je li tisina prestanak te bu e k ju sami st a at ? je li ona prestanak brbljanja, ver ah aCIJe sv ke mtsh? Cvak i kada verbalizacije vise nema 1 mtsao na1zgled skonca, mozak je i dalje aktivan. Nije li tisina, stoga, ne samo k aj buke, vee j potpuni prestanak svakog krctanja? . omatrajlC
to, zadubite se u to, uocite kako vas mozak, kOJI Je. rezu:ta: milijuna godina uvjetovanja, odgovar na s:akt p t:caJ trenutacno; UOCite da li mozdane stamce, koje SU VJeCnO aktivne, koje brbljaju, odgovaraju, mogu utihn ti: .
Moze li urn, mozak, cijeli organizam, taJ CJelokupnt
psihosomatski sklop, biti potpuno smiren? - ne prisiljen, prinuden, ne natjeran, ne da iz pohlepe kazete: "moram b.1t1 smiren kako bih imao najvelicanstvenije iskustvo"? Udubtte se u to, otkrijte i vidite je li vasa tisina puki proizv.od, ili mozda postoji zbog toga sto ste polozili j n temelJ. Ak niste polozili taj temelj, koji je ljubav, koJl JC krepost, koJI je dobrota, koji je ljepota, koji je istins o suo. je.c?nje _u dubini vaseg cjelokupnog bica, ako to mste ucm!lt, vasa
tisina je samo prestanak buke. ...
Tu je zatim i cijeli taj problem droga. U Ind!Jl, u dre .no
doba, postojala je tvar zvana "soma". ila je :o. rsta glJIVC Ciji sok sc pio, sto je dovodilo ili do smtre osh raznoraz nih halucinatornih iskustava; iskustava koja su b1la rezultat uvjetovanosti. (Sva iskustva su rezultat uvjetovanosti; ako
vjerujete u Boga, jasno je da cete imati iskust Boga; no t?
vjerovanje se temelji na strahu i svoj toj agomJ su ob ;- vas
bog je rezultat vaseg vlastitog straha. Tako 1 naJv.ehcan stvenije iskustvo Boga nije nista d ugo do vasa vlast1ta ro jekcija.) No tajna te gljive, te tva:i zvane oma, oraVlJen je. Od tada u Indiji, kao i ovdJe, postoJ.C razhctte. dro e: hasis LSD marihuana, ta poznata vam JC sva ta stla nJth, duha , pic , heroin. A tu je i post. Ako ostite, zbivaju se odredenc kemijske promjene koje pr01zvode odredenu
bistrinu i radost.
100
101
Ako je moguce zivjeti lijcpim zivotom bcz uzimanja droga, zasto ih uzimati? No oni koji su ih uzimali, izvjc stavaju nas 0 odredenim promjenama koje pri tome nastaju; javlja se svojevrsna zivotnost, energija, a prostor izmcdu promatraca i promatranog iscezava; stvari sc sagledavaju mnogo jasnije. Jedan od njih kaze da ih uzima kada po sjecuje muzej, jer tada boje vidi jasnije nego ikad. Note boje mozete vidjeti jednako tako blistavo i bez drogc kada im posvetite potpunu paznju, kada promatrate bez prostora izmedu vas kao promatraca i onoga sto promatrate. Kada uzimate droge, o njima ovisite, i prijc ili kasnijc osjctite njihove najrazlicitije razorne ucinke.
Dakle postoji post, droge, za koje sc nadatc da ce za
dovoljiti vasu zelju za ohuhvatnijim iskustvom, kojc cc
proizvcsti sve sto zelite. A to sto zelite taka jc izvjcstaceno, neko malo niStavno iskustvo, napuhano u nesto izuzetno. Stoga razborit co'-:jck, covjck koji jc promotrio svc to, odha cuje svc stimulanse; on promatra samoga scbe i spoznajc sebc. Samospoznaja je pocetak mudrosti i dokoncanjc patnje.
Sugovomik: Da li u istinskom odnosu doisla pomazemo
drugima? Je li dovoUno voljeli ih?
KRISHNAMURTI: Sto je odnos? Sto mislimo pod od nosom? Odnosimo li sc prema ikome? - izuzmcmo li krvno srodstvo. Sto mislimo pod rijecju "odnos"? Da li se mi ikada prema ikome odnosimo dok svatko od nas zivi zivotom osarnljivanja - osamljivanja u srnislu egocentricne djelat nosti, svatko sa svojim vlastitim problemima, svojim vlastitim strahovima, svojim vlastitim ocajem, svojom zeljom za ispunjenjem - sto su sve ogradujuce osobine. Ako sc on, toboze, odnosi prema svojoj zeni, on je nadodao pre dodzbe. Odnose sc te prcdodzbe, a taj odnos sc naziva ljubavlju! Odnos postoji samo onda kada sc predodzba, proccs osa-mljivanja, dokinc, kada vi ncmate nikakvih
ambicija spram nje a ona nema nikakvih ambicija spram vas, kada ona ne posjeduje vas ili vi nju, iii vi ne ovisite o njoj iii ona o varna.
Kada postoji ljubav, necete pitati pomaze li ona ili ne.
Neki cvijet kraj puta, sa svojom ljepotom, sa svojim mirisom, ne trazi od vas koji pored njega prolazite da mu pridete i pomirisite ga, da ga gledate, uzivate u njemu, primijetite njegovu ljepotu, njegovu krhkost, njegovu prolaznost on je tu a vi ga mozete primijetiti ili ne. No ako kazete: "zelim pomoCi drugome", to je pocetak straha, pocetak razdora.
San Diego State College, 9. travnja 1970.
103