MASNOĆE U KRVI
Želio bih prethodno napomenuti da nisu same masnoće jedini uzrok previsokih vrijednosti kolesterola, nego su isto tako pečeni i kuhani žitni obroci krivci. Osim toga ne taloži se prijesna masnoća nego ona vatrom obrađena. Kad bi bilo drugačije, morale bi i sve životinje imati povišeni kolesterol, jer one jedu djelomično velike količine masnoće!
Sedamdesetih godina sam u tom području učinio opsežne pokuse, jer sam nasljedno naginjem tim visokim vrijednostima masnoće u krvi. Unatoč čisto biljnoj hrani nisu se spuštale ukupne vrijednosti masnoće, isto tako ostao je povišen kolesterol. Tada još nije bilo različitih vrsta kolesterola, kao HDL, LDL ili čak VLDL - kolesterol. Gledalo se samo na ukupnu masnoću u krvi.
Sto sve nisam pokušavao, povećao sam udio sirove hrane u prehrani (bio sam vegetarijanac, ali još dugo ne prijesnojedac), tada sam napustio sve mliječne proizvode, kao sir i naročito svježi sir. Mislio sam da su masnoće iz mliječnih proizvoda krivci, i maslac je potpuno nestao iz moje prehrane. Na šniti kruha bile su namazane banane ili pekmez. Ali ništa nije pomoglo, naprotiv, ponekad su vrijednosti bile više nego prije! Trčanje na pretrage postalo je zamorno zbog tih mršavih rezultata. Tada sam se sjetio Waltera Sommera i napustio sve krušne i žitne proizvode. Rezultat: Brzo spuštanje masti i kolesterola u krvi.
U tom grmu ležao je zec! Kruh i žito znatno povisuju masnoću u krvi unatoč "zdravom" načinu života. Ona se dakle prouzrokuje u prvom redu žitnom sluzi (ljepljivom) a ne jedino masnoćom! I životinjska bjelančevina povisuje kolesterol, ne biljna {Dr. med. Dean Orinsh u: Stress, Diet and Joung Heart od 1984). Zaključak: Povišene vrijednosti masnoće (kolesterol i trigliceride) možeš dovesti u prave vrijednosti ako odmah iz svog jelovnika ukloniš sve iz žita, uključivo nažalost neizostavni kruh i kolače! Važan građevni kamen kolesterol proizvodi sam naš organizam; on je nužan za život!
Je li to teško povjerovati? Ja to stalno opetujem: budi svoj vlastiti kunić! Ti ćeš se isto tako kao i ja začuditi da takve "zdrave" hvaljene živežne na mirnice kao žito imaju takvo negativno djelovanje. Jednu prednost ima masnoća pred ugljikohidratima, daje osjećaj sitosti, punoću. Za duže vrijeme nećeš osjećati glad. Ali Mcleods Physiology in Modern Medicine kaže: "Masnoća ima očito ometajući utjecaj na lučenje želučanih sokova. Prisutnost masnoće u želucu znatno usporava raspodjelu poti'ebnih želučanih sokova kao pepsina i solne kiseline u prispjelu harnu! Bez masti (ulja) oni se odmah pokreću na djelovanje."
Ali masnoća koči ne samo količinu probavnih sokova nego smanjuje istovremeno aktivnost želučanih žlijezda. Opskrbljuje želučanu snagu do 50%! Taj masnoćom uvjetovani usporavateljski učinak može trajati dva ili više sati!
Tko želi smršaviti, trebao bi stoga posve zaboraviti masnoću. Pri čistoj sirovoj prehrani sirovim voćem i povrćem ne treba ti nikakve masnoće. Ili želiš li možda malo maslaca namazati na krišku jabuke? Tko želi smanjiti težinu, ne bi smio ni više od pola avokada na dan pojesti. Jesu li dakle ona tako hvaljena biljna ulja bolja? Ne, ona zadaju iste probavne teškoće. U prirodi ne postoji nikakvo izolirano ulje ni masnoće, i ona su tvornički proizvod!
Ostavi bilje koje sadrži masnoću u prirodnom stanju! Sve što se izvadi iz prirodnog produkta, štetan je dio živežne namirnice. Uvijek se mora jesti cjelovit, zdrav i neobrađen produkt. Tada ćemo imati sve od prirode predviđene enzime za probavu tog produkta!
"Pred bučnim holes/ima mi zaboravljamo zdravlje normalnoga Čovjeka. Danas još budući liječnik napušta fakultet a da stvarno ne zna što je zdravlje i koje su njegove zakonitosti!"
(Prof. Dr. med. Delore, Lyon)
"Nije cilj liječnika znanost, nego zdravlje čovjeka!"
(Prof Dr. med. Werner Kollath)