77. LISTOVI STOLISNIKA
Fol. Millefolii
Indikacije :
Liječenje rana, svježih i inficiranih rana. Nadomjestak za svježi stolisnik (ne pri psećem ugrizu!)
Sastav:
Svježa biljka (ako je moguće) , nježni listovi stolisnika
Uputa o načinu uporabe:
Najprije ranu "oprati " s nešto vina i previti (!). Lišće stolisnika malo kuhati (1 minutu) , vodu ocijediti tako da ostane još dosta vlage, te tople listove položiti na gazu odnosno zavoj i ne prečvrsto povezati. Povoj češće obnavljali svježim, prokuhanim i još toplim lišćem stolisnika. Po mogućnosti ne pustiti da se oblog posve osuši (vlažno liječenje rana). Kada je rana očišćena i počinje cijeliti, tada topli, kuhani stolisnik stavljati izravno na ranu (bez zavoja između). U malih i "lijepih", to znači ne zaprljanih rana odmah stavljati stolisnik (svježu biljku).
Napomena:
Tko želi izbjeći injekciju protiv tetanusa, može na taj način spriječiti i infekciju tetanusom. Stolisnik je sredstvo za rane i samo sredstvo za rane u Hildegarde (vidi Listovi stolisnika u prahu).
Po mogućnosti upotrebljavati svježu biljku, jer je podatnija za obloge.
U Hildegarde stoji:
Ako je čovjek ranjen u nekoj nesreći, neka opere ranu miPm, skuha stolisnik u vodi, malo ocijedi vodu i toplu biljku položi i poveže posve polako preko zavoja rane. To će ukloniti trulež i gnojne čireve odnosno spriječiti njihov nastanak i izliječiti ranu. Neka to čini toliko dugo koliko je potrebno. Kada se rana stegne i počne cijeliti, tada neka odbaci zavoj i stavlja stolisnik na nepokrivenu ranu koja će tada topigurnije i brže zacijeliti."
Papa Eugen (1145.-1153.)
Od 30. studenog 1147. do 13. veljače 1148. održavala se U Trieru sinoda kojom je prilikom papa Eugen III. pred oku pljenim kardinalima, biskupima i teolozima osobno čitao iz Hildegardine knjige "Scivias", nakon stoje dao da komisija ispita na Disibodenbergu Hildegardin vidovnjački dar. Papa je potvrdio njezinu vidovitost, a time je Hildegarda dobila crkveno priznanje i postala slavnom na cijelom Zapadu.