LJEKOVITO BILJE U OBLIKU PRAŠKA
Ima bolesnika koji zbog nekog razloga svoje bolesti (kao visoki tlak) ne smiju uzimati mnogo tekućine — stoga lijek uzimaju u obliku praška. Svaka vrst bilja: list, cvijet i korijenje mljevenjem ili drobljenjem u avanu može se pretvoriti u prah. Ako nije dovoljno sitan prah, prosije se kroz cje dilo za čaj, ostatak se ponovno stuče ili samelje. Prašak se drži u hermetički zatvorenim kutijama ili bocama sa širo kim grlom, dobro začepljeno. Može se prašak popiti s vo dom, mlijekom ili uzeti u jelu. Četvrtina kavene žlice je ista količina kao kad se uzme na vrh noža. Za slabe osobe, djecu, starce i slabašne žene doza se smanjuje na polovinu. Jedna žlica suhog čaja (bez korijena) važe 10 g.
ABDOVINA, bujad, obad, abda — (Sambucus ebulus L.)
Ljekarničko ime: Radix Ebuli, Folia i Fructus Ebuli
Abda raste na šumskim čistinama, uz putove i živice. Na raste i do 2 metra. Abda vrlo sliči bazgi. Listovi su koplja- sti, nazubljeni i rasperani, cvate mjeseca srpnja do konca kolovoza slatkim bijelim amrelastim cvijetovima, koji znadu biti ispod ružičasti, a nalaze se na vrhu grana (na kraju tan kih šiba). Cijela je biljka gorkog ukusa i odvratnog mirisa. Raste u velikom broju primjeraka. Cvjetovi mirišu po ba demu.
U ljekovite svrhe se upotrebljava: lišće, zreo plod i ko rijen. Zrele su bobe crne i ogavna gorko-slatka okusa.
Plod i list se sabire u rujnu, korijen u proljeće i kasnu jesen. Narod koristi abdovinu za pospješavanje znojenja i
izlučivanje mokraće. Kneipp je abdovinu upotrebljavao s ve likim uspjehom protiv bolesti bubrega i vodene bolesti. Cvi jet, koji se bere čim procvate, koristi za lučenje mokraće, liječi organe za disanje, promuklost, kašalj i umiruje živce.
Inače abdovina u svemu može da zamijeni bazgu.
ANGELIKA, krajovac, korijen sv. Duha, zubača — (Ange lica archangelica L.)
Ljekarničko ime: Radix Angelicae, Follia Angelicae et Se men Angelicae
Raste na šumskim čistinama, u guštarama, oko rubova šuma na vlažnom tlu. Listovi su veliki i trostruko perasti s
ovalnim našiljenim listićima. Na
vrhu stabljike u nakupinama ima
okupljene cvjetiće bijele ili ze
lenkaste boje. Debela stabljika
naraste i preko dva metra visine
i često je crvenkastosjajno nahu-
kana. Kod sakupljanja korijena
treba biti na oprezu da se ne
zamijeni sa sličnom, ali vrlo ot
rovnom kukutom koja se pozna
po tome što nije nahukana, nego
ima šarenu piknjastu stabljiku.
U proljeće sabire se list i kori
jen s podankom, a plod i kori
jen u jesen. Biljka mora biti sta
ra dvije godine. Očišćeni korijen
uzduž prorezan, suši se na umjet
noj toplini ili na toplom tavanu.
Korijen je dobar za jačanje živaca nakon oporavljanja od
raznih bolesti. Liječi izgubljeni apetit, uništava škodljivu
sluz na sluzokoži usta i želuca, liječi i glavobolju, umiruje
grčeve u želucu. Korijen se stavlja u rakiju travaricu i ra
zne likere.
Uzima se: lišće 2 pune žlice na pola litre vode. Korijen usitnjen jednu žlicu na 300 g ključale vode da stoji 10—15 minuta. Prašak korijena na vršku noža dvaput dnevno.
Angelika povoljno utiče na mišiće, na živčani sistem cri jeva i dišnih organa. Uklanja osjećaj umornosti. Čaj se pri-
prema 10 g korijena i toliko ploda (sjemena) i prelije s pola litre ključale vode. Još jače djeluje ako se u litru bije log vina 25 g korijena kvasi 24 sata i od toga se uzima dvaput dnevno po malu čašicu protiv katara, nadimanja, nepravilne menstruacije. Na tri litre ključale vode stavi se 250 g kori jena i ostavi da stoji 10 minuta; tada se doda vodi za ku panje u kupaću kadu radi umirenja živaca.
Angelika sadrži: angelicin, anđeličnu i jabučnu kiselinu, felandren u eteričnu ulju, tanin i dr.
ANIŠ, anason, slatki komorač, vrtni jedič (Pimpinella ani- sum L.)
Ljekarničko ime: Fructus Anisi
Kod nas se aniš uzgaja, ali ga možemo naći i u divljini
— u poludivljem stanju. Traži zaštićeno sunčano mjesto i
vapneno tlo. Cvjetovi su bijeli,
sastavljeni u štitovima. Plodovi
su obrnuto — kruškastog oblika
i prilegnuto dlakavi. Donji su li
stovi okruglasto — brežuljkasti,
a gornji tri puta rasporeni.
Sabiru se suhi zreli plodovi, koji su naročitog mirisa, slatka- stog okusa i pomalo peku.
Aniš se uzima protiv astme, kašlja, u pomanjkanju teka, be- sanice, histerije, slabog želuca, plućnih bolesti i nadimanja. Za čaj se uzima jedna kavena žlica na 200 g ključale vode ili u obli ku praška četvrt kavene žlice i zalije vodom.
ARNIKA, brđanka, moravska gorska (Arnica montana L.) Ljekarničko ime: Flores, Rhizoma, Herba, Folia Arnicae
Raste na vlažnim planinskim livadama, ponegdje se može naći u šumi. Podzemni dio je debeo i valjkast. Iz njega izra- ste slabo razgranata stabljika visoka do 50 cm s jednom ili tri cvjetne glavice, zlatožute boje, smještene pojedinačno na vrhu stabljike. Ugodnog je mirisa. Cvate od lipnja do kolo-
voza, ima specifično smolasti miris. Listovi su smješteni pri dnu i dugoljasto-jajastog su oblika. Gore na stabljici znatno su manji i uži. Čitava je biljka pokrivena kratkim dlakama. U proljeće i jesen sabire se podanak, a donji listovi prije cvatnje. Cvjetovi se beru bez ovojnih listova i čaške kad se posve razviju (srpanj-kolovoz). Cvjetovi se moraju sušiti na
umjetnoj toplini i pohraniti u metalne kutije.
Kao alkoholatura cvjetovi arnike sprečavaju gnjiloću i djelovanje otrova, imaju svojstvo da rastjeraju usirenu krv. Na svakih 100 g 96 posto jakog alkohola stavi se jedna žlica suhih cvjetova. To se ostavi 10 dana kvasiti. Od ovog lijeka uzima se razrijeđeno s malo vode po 5 kapi dva puta dnevno. Liječi sluznicu želuca i crijeva. Tri jedaće žlice alkoholature razblažene s pola litre vode i nekoliko kapi glicerina (kupi se u ljekarni) povoljno djeluje na uboje i svježe rane koje krvare uslijed povreda. Tom tekućinom nakvasi se bijela či sta krpa ili vata i stavi kao oblog na bolno mjesto. Alko holatura povoljno djeluje kod iscrpljenosti organizma, bolesti srca i živaca, paralize i kapi u mozgu.
Popularni župnik Kneipp pripremao je čajeve za gornje svrhe i to 1—2 žlice na litru ključale vode. Ovako priprem ljen čaj pomaže za bolje lučenje mlijeka kod majki dojilja, tjera mokraću i crviće kod djece, olakšava menstruaciju i li ječi bijeli cvijet kod žena.
Čaj za unutrašnju upotrebu: pola kavene žlice biljke pre lije se s pola litre ključale vode ostavi malo stajati, proci jedi kroz gusto platno i doda 4 jedaće žlice soka od limuna. Preporuča se lijek uzimati pod liječničkim nadzorom. Opre zno je upotrebljavati jer u većim količinama može izazvati neugodne smetnje.