DIMNJAČA, runjavac, rozopas, rosnica (Fumaria officina lis L.)
Ljekarničko ime: Herba Fumariae
Dimnjača se može naći na obrađenom tlu, među žitari cama, na napuštenom zemljištu i drugdje. To je vrlo raz-
granjena biljka sivozelene boje visoka do 60 cm. Cva te u grozdastim bijelim i ružičastim cvjetovima od lipnja do srpnja. Listovi su dvostruko perasti, razdije ljeni u mnogo režnjeva.
Za vrijeme cvatnje sabire se cijela biljka. Suši u hla du na zračnom mjestu.
Odlika mu je da čisti or ganizam i krv. Ako se uzi ma samo 8 dana, stvara crvena krvna tjelešca. Uzi ma li se i dalje (dulje vre mena) djeluje suprotno — smanjuje. Navodno liječi šećernu bolest, proljev, ar-
teriosklerozu, kožne bolesti i šuljeve, katar želuca i crijeva kao i bolesti dišnih organa i jetre.
GOSPINA TRAVA, kantarion, ivanje zelje, krv sv. Ivana, gorač, zvončić, strašno zelje (Hypericum perforatum L.)
Ljekarničko ime: Herba Hyperici
Raste po pašnjacima, uz ceste, na napuštenom zemljištu. Ima uspravnu stabljiku s vrlo granatim gornjim dijelom. Naraste i do 70 cm visine. Listovi su mali, nasuprotni, jajasti
— bez peteljke. Na vrhu stabljike nalaze se bogato razvijeni zlatožuti, lijepi cvjetovi koji čine cvatove.
Sabire se gornji dio biljke za vrijeme cvatnje od srpnja do rujna. Treba je odrezati ispod polovice njezine visine ka ko bi se dobila što bolja droga. Suši se u hladu, na tavanu i sprema u polivinilske vrećice.
Upotrebljava se u obliku čaja protiv bolesti jetre, bubre ga, vodene bolesti, kamena u bubregu, proljeva, pomanjka-
nja teka, za jačanje živaca, moždine i pomaže kod izbaciva nja ispljuvka.
Za čaj se obično uzima jedaća žlica na 3 decilitra vode. Voda treba samo da proključa i odmah se skine sa štednja ka. Uzima se 2—3 puta dnevno po jednu šalicu prije jela. Osobito se preporuča da se uzme kad se mokraća ne može zadržati.
Kad se 2 jedaće žlice čaja ostave u 3 decilitra vode 12—16 sati i kroz dulje vrijeme uzima po malu šalicu s malo meda, lijek je protiv svih unutarnjih bolesti: oteklina, išćašenja, reumatičnih bolova u zglobovima ili bolova u križima. Krasti- ce i osipe i odrasli i djeca mažu i masiraju uljem koje je pripremljeno s gospinom travom. Ulje se dobije ovako: u jednu litrenu bocu stavi se 4 jedaće žlice nerazvijenih pupova gospine trave i ostavi da malo povenu. Nakon toga u bocu se nalije pola litre finog maslinovog ulja, boca se dobro začepi i ostavi na toplom mjestu 6—8 nedjelja.
DRAGOLJUB divlji, kapucinka (Tropaeolum maius L). Ljekarničko ime: Herba Nasturtii indici
Raste u svijetlim, suncem obasjanim bukovim šumama i gajevima. Ima široke jajolike — poput muške bokvice — uvinute listove s mnogo ravnih žila.
Listovi su nasađeni na podanak s vrlo kratkom peteljkom. U proljeće iz po- danka istjera stabljika visoka do 15 cm, na čijem se vrhu nalazi klas vrlo lijepih bijelih cvjetića. Cvjeta u lipnju i srpnju.
Za vrijeme cvatnje sabire se lišće i cvijet i suši u hladu, a plod u ranu je sen kad sazri.
Dragoljub sadrži sumporasto ulje koje je vrlo korisno kod proširenih pluća i zagnojenih plućnih žlijezda i iz bacivanja ispljuvka (šlajma). Uzima se u obliku alkoholature triput dnevno po malu žlicu — razrijeđeno s malo vode. Dragoljub luči mokraću, podstiče ži votnu snagu. Sa te strane može ga se
preporučiti. Vrlo je dobar za vanjsku upotrebu — protiv kožne bolesti. Naročito je dobar kod ispadanja kose u ovoj mješavini: lišće i plod dragoljuba, lišće žare koprive i list šimšira — po 5 jedaćih žlica — sve usitnjeno. Stavi se u pola litre 96 posto jakog alkohola i ostavi 3 nedjelje stajati. Dnev no jedanput treba bocu protresti. Zatim ocijediti s pritiski- vanjem. Taj se lijek utrlja u kožu tjemena na mjestu gdje kosa opada. Nakon jednog sata glava se opere mlakom vo dom. To se ponavlja svaki drugi dan — tri nedjelje.
GAVEZ, crni korijen (Symphytum officinale L.) Ljekarničko ime: Radix Consolidae ili Radix Symphyti.
Gaveza ima svagdje uz potoke na vlažnom tlu, na vlaž nim livadama nizinskog šumskog područja. Ima razgranjen debeo crni korijen, iznutra je bijel i sluzav. Ima uspravnu
stabljiku koja naraste do 80 cm visine. Veoma je razgranat, sa ši rokim kopljastim listovima, gru bim maljama i oštrim vrhovima. Cvate u kiticama crvenoružiča- stim i ljubičastim cvjetovima. Cvate čitavo ljeto. Korijen se be re u proljeće ili u ranu jesen. Korijen se očisti od zemlje, ras koli i suši na suncu ili na umjet noj toplini. List i cvijet se bere za vrijeme cvatnje.
Gavez je lijek protiv bolesti pluća, prekomjernog lučenja že lučane kiseline, kašlja, grčeva. Djeluje na koščani sustav tako da prelomljena kost brže zara-
ste. Narod ga upotrebljava za liječenje rana na tijelu. Inače cijela biljka služi za stezanje sluzokože.
Jedaća žlica cvijeta i lišća gaveza stavljena u pola litre ključale vode izaziva znojenje i jača mokrenje. Gavez liječi bronhije — astmu.
Isjeckaj nasitno: korijen, lišće i cvijet, i skuhaj u mli jeku. Time obloži ranu svaki dan pa će i najveća rana za kratko vrijeme zarasti.
čaj se ne smije pripremiti u željeznom loncu.
Ako se šaka gaveza kuha u litri vode i u toj vodi triput dnevno umiva, odstranjuje bubuljice sa lica.
Prašak korijena sipa se na gnojne i svježe rane, a jedan put dnevno jedna čajna žlica popije se s mlijekom kao aspirin.
Gavez sadrži: hormon auksin koji s lakoćom stvara novo tkivo — stoga rana brzo zaraste. Kod krvavih ispljuvaka ko rijen se ostavi u vodi (ne smije se kuhati) više dana i pije ta voda gutljajima po šalicu dnevno.
* GOROCVIJET (Adonis vernalis L.) Ljekarničko ime: Herba Adonidis vernalis
Raste na suhom vapnenastom tlu u Srbiji, na nekim mje stima u Srijemu i okolici Zagreba. Ima snažan i vlaknast podanak. Naraste visoko do 30 cm. Listovi su višestruko fino izrezani. Na vrhu svake pojedine stabljike nalazi se po jedan lijepi veliki žuti cvijet koji se razvija od travnja do lipnja.
Za vrijeme cvatnje sabire se cijela biljka i suši na zrač nom mjestu u hladu. To je vrlo dobra droga za liječenje srca, angine pektoris, trovanje s duhanom. Podstiče mokrenje, po boljšava krvotok, obnavlja snagu srca. Liječi bubrege.
U obliku čaja kavenu žlicu kuhati 2 minute u 300 g vode. Tu količinu podijeliti na 3 obroka: ujutro, u podne i navečer poslije jela. Gornja se biljka uzima pod kontrolom liječnika.
GORUŠICA, slačica bijela (Brassica alba L.) Ljekarničko ime: Semen Sinapis albae
Raste po našim vrtovima, žitaricama i napuštenim mje stima, ima uspravnu razgranjenu stabljiku visoku do 60 cm. Ima perasto ili lirasto zarezane listove. Svi su joj dijelovi dlakavi. Cvate lijepim žutim cvjetovima od svibnja do kraja srpnja.
U jesen sabire se sjeme iz njezinih mahuna, dobro osuši i zatvori u limenke. Naš narod je upotrebljava kao lijek protiv šećerne bolesti i zatvora; protiv navale krvi u glavu, bolesne jetre, nesanice, bolesti dušnika, reume i zapaljenja plućne maramice.
HMELJ, (Humulus lupulus L.) Ljekarničko ime: Glandulae Lupuli
Hmelj se kod nas mnogo uzgaja u Vojvodini i Slove niji, ima ga u Slavoniji i drugdje. To je povijuša čija se stab ljika (loza) digne na kolcima, za to postavljenim, i do šest metara visine. Listovi su trokrpasti i peterokrpasti i hrapavi. Okićen je laganim suhim šišaricama koje su se razvile iz muških resica na ženskim biljkama.
Šišarke se sabiru prije sazrijevanja i suše na toplom ta vanu. U obliku čaja: jedaća žlica na pola litre vode. Pije se triput na dan prije jela po šalicu. Liječi zapaljenje bubrega, bolesnu jetru, djeluje kao blag otrov, tjera mokraću i znoj. Liječi bolesnu slezenu, loš apetit, umiruje, stišava i uspav ljuje nerve. Liječi oboljelu žučnu kesicu, groznicu i osjećanje straha. U proljeće mogu se mladi izdanci jesti kao šparoga. Jastuk napunjem hmeljom uspavljuje i djeluje povoljno na cirkulaciju krvi — tvrdi dr Gostuški.
Hmelj sadrži: eterično ulje, tanina, smole, holina, gorčine i narkotični alkaloid hopein. Prašak šišarki, koji se dobiva lupanjem po njima, uzima se na vršku noža jedanput dnevno. Liječi uzetost, grčeve u donjem trbuhu, nesanicu i slične bolesti.
Sadrži eterično ulje u svim svojim dijelovima. Cijela bilj ka je ljekovita zbog svojstva izazivanja jačeg mokrenja i uklanja nadimanje. Vrlo je dobar za starce koji slabo mokre. Sjeme je jače od korijena i lišća.
HRAST (Quercus petraea Liebl) Ljekarničko ime: Cortex Quercus
Svatko od nas poznaje stablo hrasta. Stoga ga na ovom mjestu neću opisivati. U proljeće (dok se nije potpuno raz vio) sabire se mlado lišće i kora mladog hrasta, ali bez pluta. (Samo srednja kora). Babuške u jesen kad sazriju.
Tri jedaće žlice sitno isjeckane kore stavi se u litru mli jeka i prokuha. U slučaju trovanja gljivama ili bilo kojom drugom hranom, neka se pije spomenuto mlijeko, sve dok se ne počne povraćati. Ako se upotrijebi na vrijeme tj. prije nego li je otrov krvlju raznesen po tijelu, siguran je protu otrov. Inače čaj od kore jača srce i stišava krvarenje crijeva,
želuca, krvavi kašalj i izbacivanje krvi. Spolja služi kao oblog protiv kožnih bolesti. Vrlo je dobar protiv krvave grize, pre hlade mjehura i povratne groznice. Kod ispiranja je sred stvo protiv bijelog pranja kod žena. Slično djeluje i hrastovo lišće kod krvarenja iz maternice. Može se u jednakim dijelo vima miješati s orahovim lišćem. Kod ispiranja uzima se 10 jedaćih žlica kore na litru vode. Od iste smjese može se kuhati i čaj — jedaću žlicu na 2 decilitra vode kuhati 2—4 minute.
Kora mladog hrasta dobro se osuši, grubo stuče i 3—4 žlice stave se u jaku komovu ili šljivovu rakiju da stoji 10—14 dana. Od tog lijeka uzima se 15—20 kapi u malo vode prije jela. Liječi groznicu, bolesnu jetru, proljev, kamence u jetri i bubrezima, te kolike.
IĐIROT, mirišljava trska (Acorus calamus L.) Ljekarničko ime: Rhisoma Calami
Može se naći svagdje uz potoke, jarke, močvare i stajaće vode. Naraste do metar visine. Cvate od lipnja do kolovoza. Cvjetni grozd sjedi na dnu stabljike sa strane, vrlo je dugo ljast, valjkast s vrlo gustim cvjetićima žućkastozelene boje. Podanak je vrlo razgranjen a leži na dugom horizontalnom korijenu iz kojeg izrastu dugi kopljasti listovi. Iđirot vrlo sliči barskoj perunici.
Podanak se sabire — u proljeće ili u kasnu jesen. Dobro opran i prorezan suši se na umjetnoj toplini — sprema na suhom mjestu.
Iđirot liječi jetra, organe za probavu, bolesti crijeva i pospješuje izbacivanje bubrežnih kamenčića. Rakija u kojoj je kvašen iđirot služi za ispiranje usta i učvršćivanje zubnog mesa; dodaje se i jakim rakijama za pravljenje likera. U sva kom slučaju zdravo je popiti malu čašicu rakije u kojoj je kvašen iđirot.
Iđirot umiruje lupanje srca, tjera mokraću, jača tek. Kao čaj za dezinfekciju pluća, protiv nadimanja. Jednu žlicu čaja (usitnjenog korijena) preliti sa 300 g ključale vode i ostaviti poklopljeno 10—15 minuta da stoji. Nakon toga se ocijedi i pije triput dnevno prije jela po šalicu. Ako se radi o bolesti želuca, onda iđirotov korijen treba miješati sa isto toliko preslice.
Iđirot sadrži: glikozid, eterično ulje, akorin, alkaloide, smolu, škrob i neke tragove holina.
Iđirot u domaćinstvu može da zamijeni cimet.
IVANJSKO CVIJEĆE, bročika (Galium verum L.) Ljekarničko ime: Herba Galii veri
Stabljika je drvenasta, često puza- va, cijela je biljka puna mirišljivih, zlatožutih cvjetića. Pri dnu je gra nata i slabo maljava. Lišće je sitno, dugačko s oštrim vrhovima i s jed nom žilom na sredini. Listovi su po put vijenca (6—8) složeni pri sva kom koljenu. Cvate od srpnja do rujna.
Za vrijeme cvatnje sabire se cije la biljka i suši u hladu. Za vrijeme sušenja biljka pocrni.
Upotrebljava se u obliku čaja kod
epilepsije i napadaja histerije; izlu čuje mokraću. Liječi upalu jetre, bubrege i organe za disanje.
ISLANDSKA MAHOVINA, islandski lišaj, gorski mah (Ce- traria islandica (L) Achi.)
Ljekarničko ime: Lichen islandicus
Raste u šumama viših planinskih područja: Bosne, Crne Gore, Slovenije i drugdje. Ima uspravnu stelju sličnu grmu, koja je u svježem stanju žilava i ponešto sliči koži. To je vrlo niska biljka. Njena strana okrenuta svjetlu maslinasto je ze lene boje, a suprotna strana sva je zelenosiva s bijelim pje gama. Steljka je obično crvenkaste boje. Suha mijenja boju. Nema ni lista ni korijenja, ni mirisa; ukusa je gorkog. List je poput neke opne. Raste sastavljeno i to na korijenu dru gog bilja.
Sabire se od svibnja do rujna. Suši u hladu i sprema na suho mjesto.
Upotrebljava se protiv plućnih bolesti za poboljšanje ape tita. Islandsku mahovinu prethodno treba kvasiti u vodi 6—8 sati i kuhati u istoj vodi dok ne postane sluzava. Tad se ocijedi i doda jedaća žlica samljevenog aniša i 2 žlice pravog pčelinjeg meda. Od toga se čaja pije nekoliko puta dnevno po malu šalicu.
Ovako pripremljen čaj vrlo je dobar protiv svih upala, nahlada, promuklosti, grčevitog kašlja, plućnog katara. Čisti i jača sluznicu probavnih organa: želudac, crijeva, jetra, sle zenu, gušteraču i mokraćni mjehur. Lijek je protiv slabe pro bave, neuredne stolice, čireva u crijevima i želucu, kao i pro tiv šećerne bolesti. Naročito je dobar za trudne i slabunjave žene poslije poroda. Koristan je za rekonvalescente i djecu. Pije se po dvije male šalice dnevno, gutljajima.
Islandska mahovina oživljava i pokreće crijeva. Ako se jedna žlica čaja stavi u 2—3 decilitra vode, kuha 5 minuta i pije triput dnevno, hladno, pola sata prije jela, povećava se broj crvenih i bijelih krvnih zrnaca. Liječi kašalj, bolove u crijevima. Kao sirup: 20 g na 300—400 g vode da stoji nekoli ko sati, tada se ocijedi u drugu šalicu a na ostatak nalije još 300 g vode i taj ostavi nekoliko sati. Tada se spoje obje tečnosti u jednu posudu i kuha s medom do gustoće sirupa.
Islandska mahovina sadrži škroba i do 70%, gorčine 2%, glikozida, šećera, cetrariju, sluzi i drugih tvari u stanovitim količinama.
IMELA (Viscum album L.)
Ljekarničko ime: Stipites, Folia Visci albi
Tog grmovitog parazita može se vidjeti po stablima vo ćaka, naročito jabuka, hrasta i drugih stabala. Ja sam je na šao i na stablu gloga. Ima zelenožućkasto, vječno zeleno, zeljasto lišće sa žutim cvjetićima i plodovima koji su bijele boje i puni ljepiva soka.
Sabiru se mlade grančice (do tri koljena) i lišće koje se suši pri umjetnoj toplini i sprema na suhom mjestu.
Imelom se liječi padavica, grčevi, arterioskleroza, povi šeni krvni tlak. Uzima se u obliku praška: dva puta dnevno na vrhu noža ili pola čajne žlice. Prašak se popije s vodom, vinom ili u jelu. Liječi smetnje u radu srca i klimakterij. Inače se upotrebljava i u obliku hladnog ekstrakta; kvaše-
njem, tri sata, u toploj vodi. Uzima se pola malene žličice na tri decilitra hladne ili mlake vode. Ta se količina popije; pola ujutro, a pola navečer, prije spavanja. Ili u prahu — jedna petina male žlice na dan.
Imelu se može upotrijebiti na razne načine: u obliku pra ška (2 žlice u kg meda dobro izmiješati). Uzima se 2 kave- ne žlice dnevno. Može se staviti u mlijeko, vino, u hranu. U 200 g vode stavi se kavena žlica praška i pusti da stoji 8 sati. Pije se gutljajima preko dana. Osim gore navedenih bolesti imela uređuje stolicu, liječi nezdravu krv (naročito kod raka) zaustavlja krvarenje, umiruje živce. Liječi nesanicu, šumlje- nje u ušima. Kao čaj uzima se dvije kavene žličice na 300—
—400 g ključale vode i ostavi poklopljeno nekoliko minuta stajati. Pije se ujutro natašte i jedan sat poslije večere — po šalicu.
Imela sadrži: zelenu smolu, masno ulje, eterično ulje, viscin, sluz, stežuću tvar, gumu, kiselinu i druge tvari.
JAGLAC, jagorčika, žmigavec, visoki jeglič (Primula offici nalis Jacq.)
Ljekarničko ime: Radix, Flores, Herba Primulae
Jaglac sa žutim cvjetovima cvate među prvim cvijećem u proljeće. Jaglaca nalazimo više odlika. Raste u svijetlim šumama, među živicama, grmlju. Odgaja se u vrtovima kao ukrasna biljka. Cijela biljka je dlakava. Cvjetovi se nalaze na kraćoj ili duljoj stapci — na vršku — koja izraste od sa mog podanka složena u štitastom cvatu. Listovi su neravni, namreškani sa perastim žilicama.
Za vrijeme cvatnje sabire se korijen, list i cvijet. Treba brati one biljke čiji su cvjetovi izrasli na dugoj dršci i nag nuti su na jednu stranu, jer su ljekovitiji.
Jaglac je naročito dobar kao sredstvo protiv plućnih bo lesti, nesvjestice, lupanja srca. Čaj od cvjetova povećava broj crvenih krvnih tjelešaca. Liječi začepljenost, histeriju. Uzima se korijen: tričetvrtine žlice na tri decilitra ključale vode — triput dnevno po šalicu. Lišće je veoma bogato C vi taminom. Pomaže cirkulaciju krvi, bolje izbacivanje ispljuv ka; protiv nesanice, migrene, neuredne menstruacije. Izvana služi kao oblog na uboje (8 jedaćih žlica biljke stavi se u li tru vode i kuha dok se ne ukuha na jednu trećinu).
U ljekarstvu se upotrebljava pridanak ili cvijet. Pridanak ili korijen bere se u proljeće ili jesen. Osušeni pridanak ima- de ugodan miris veoma sličan anisu.
V cvijet i podanak upotrebljavaju se kao naljev: u litru vode stavi se 2—3 žlice cvijeta i pusti nekoliko sati kvasiti. Tako pripremljen naljev vrlo uspješno djeluje kao umiruju- će sredstvo: kao sredstvo za stišavanje glavobolje (migrene), nervoze, nesanice, vrtoglavice i nesvjestice.
Napitak pripremljen od žlice korijena na 300 g ključale vode vrlo dobro djeluje protiv bronhitisa. Uzima se triput dnevno po šalicu.
Jaglac liječi uzetost, bubrege, nesvjesticu, migrenu i re umu, čaj od suhog lišća jača živce, liječi neuralgiju, kronično začepljenje. Pije se toplo po 2 šalice dnevno.
JAGODA ŠUMSKA (Fragaria vesca L.)
Ljekarničko ime: Folia, Herba et Rhisoma Fragariae
Jagodu nije potrebno posebno opisivati, jer je danas već svako dijete poznaje.
Sabire se cvijet i list za vrijeme cvata i suši u hladu.
List jagode šumske vrlo dobro zamjenjuje ruski čaj. Inače čaj pomaže pri izlučivanju mokraće, umiruje živce. Vrlo dobro čisti krv. Liječi proljev.
Jagode plod liječi žuticu, srčane bolesti, tjera bubrežne i žučne kamence. Utjecajem encima (gljivica i vodenika) pre tvara se šećer u invertni šećer, sadrži više vrsta kiselina: salicilnu, limunsku, vinsku, tanin i dušične tvari.
Po Kneipp-u treba jesti mnogo jagoda, jer one jačaju i čiste krv, koriste kod rastvaranja mokraćne kiseline u krvi, protiv kamenca u žučnoj kesici, bubrezima i mjehuru.
JEČAM (Hordeum vulgare L.)
Sadrži sluz, škroba preko 60%, stoga se i upotrebljava kao lijek, naročito ako se pusti da proklije — dobro osuši, stuče i pretvori u slad. Taj slad u sebi sadrži jedan ferment koji pretvara škrob u šećer. To je vrlo dobar lijek za stare bolesne ljude na plućima, protiv raznih upala, šuljeva i pro- muklosti.
U dvije litre vode stavi se pola litre ječma i ostavi 12 sati kvasiti. Ujutro dodamo nekoliko sitno isjeckanih smoka va i stavimo sve kuhati na tihoj vatri 45 minuta do jedan sat. Pijemo umjesto vode protiv žeđi — ujedno rastvara sluz.
JASENAK, rusten (Dictamnus albus L.) Ljekarničko ime: Radix Dictamni albi
Jasenak naraste i preko metar visine. Raste na suhim sun čanim mjestima kao i po kamenjarima gdje ima krečnog
tla. Njegovi su listovi ili čitavi ili ne parno perasti. Obično ih ima po pet na jednoj drški: kožnati su i vrlo slabo nazubljeni. Iz razvijenog podanka tje raju uspravne stabljike koje se razvi jaju u okruglu glatku krošnju. Cvjeto vi su lijepe bijele ih ružičaste boje a rastu u grozdovima na gornjem dijelu stabljike. Čitava biljka miriše na li mun.
U proljeće ili u jesen sabire se kora i korijen; list u proljeće, a plod u je sen kad sazrije. Korijen liječi bolesti krvi. Tri jedaće žlice suhog korijena prelije se s pola litre ključale vode i ostavi sat stajati. Pije se više puta dnevno po šalicu. Suho lišće u obliku
čaja služi protiv bolesti probavnih organa, tjera nametnike iz crijeva, čaj od plodova liječi bolesti bubrega.
KAMILICA, bela rada, titrica, milica, žabnjak (Matricaria chamomilla L.)
Ljekarničko ime: Flores Chamomillae vulgaris
Kamilica se kod nas mnogo uzgaja, mnogo je i izvozimo. U slobodi raste ponajviše u blizini naselja, nalazimo je na na puštenom zemljištu, u žitaricama, uz puteve. Razvije se u razgranani, do pola metra visoku stabljiku sa usko perastim listovima. Cvjetovne glavice rastu pojedinačno. Kad se glavica prereze, šuplja je i ugodnog mirisa. Cvate kroz čitavo ljeto.
Sabiru se samo cvjetne glavice bez peteljke. Osušena mo ra zadržati svoju prirodnu boju. Suši se u hladu na toplom tavanu na plahti. — Kamilica je jedna od najstarijih lijekova u kućanstvu. Ublažuje bolove i grčeve, regulira probavu, liječi želudac. Dobro je sredstvo za ispiranje grla i usta. — Blagi čaj daje se novorođenčadi umjesto majčinog mlijeka. Koristi kod glavobolje i bolova u krilima. Još uspješnije mo že se uzimati u obliku praška: pola kavene žlice sa šećerom ispije se s vodom kao aspirin. Za odrasle se priprema jaki čaj od kamilice. Dvije jedaće žlice cvijeta prelije se sa 200—
—300 g ključale vode. Zatim ostavi jedan sat stajati (poklop ljeno). Nakon toga se pritiskivanjem procijedi, po volji za sladi i toplo pije. Tako pripremljen čaj umiruje bolove ma gdje se oni pojavili u našem tijelu, čaj od kamilice ne smije se kuhati, jer sadrži hlapljivo ulje koje se kuhanjem ispari, pa čaj u tom slučaju ne vrijedi.
KADULJA, žalfija (Salvia officnalis L.) Ljekarničko ime: Folia Salviae
Kadulja raste na kamenitom tlu Dalmacije i Hercegovine. Ona je zbijeni grmić, do 60 cm visine, bogat ograncima ko ji su obrasli ovalnim s obje strane gusto maljavim listovima sa slabo nazubljenim rubovima. U pršljenastim nakupinama razvijeni su cvjetovi ljubičastoplavičaste boje. U prirodi se nadaleko osjeća njezin jaki ugodan miris.
Sabire se lišće i mlade grane — prije cvatnje ili dok nije biljka još potpuno rascvjetala. Cvate od svibnja do srpnja, a suši se u hladu.
U obliku čaja žalfija se upotrebljava protiv bolesti dišnih organa i plućnih bolesti; kao sredstvo za jačanje apetita pro tiv kašlja, gripe, krvavog proljeva, znojenja, reume i za opo ravak poslije teških bolesti. Jača želudac i podstiče na rad. Čaj je dobar i za ispiranje usta kod upale. Dobar je protiv smetnji kod menstruacije i hemoroida; protiv svih unutarnjih bolesti: jetre, bubrega i živčanih bolesti. Svježim listovima trljaju se zubi i zubno meso. Kao čaj: jedaća žlica na dva decilitra ključale vode. Pije se triput dnevno po jedna šalica. Može se pripremiti i s vinom: u litru bijelog vina stavi se 8 jedaćih žlica sitno isjeckanog čaja. To se 10 dana kvasi. Od tog vina pije se mala čašica poslije ručka i večere. Uzima se dvadeset dana u mjesecu. Ne valja pretjerivati u upotrebi.
U ljekarstvu upotrebljava se samo kaduljino cvijeće i li šće. Kadulju se koristi protiv znojenja, za jačanje, za bolju probavu, za okrepu srca, za ispiranje i grgljanje.
Naljev: 2—3 žlice kadulje prelije se s pola litre ključale vode. Pije se triput dnevno po šalicu; djeluje kao sirup za opće jačanje živaca, poboljšava probavu; aktivira cirku laciju krvi, regulira menstruaciju kod žena; smiruje san i uklanja noćna znojenja. Upotrebljava se kod ispiranja desni, krajnika i čirića u ustima.
Liječi rane koje teško zarašćuju, proširenje i sužavanje vena i služi protiv svraba.
Kadulja sadrži eterično ulje s elementima tujona, cineola, salvona, borneola, gumastih tvari, tanina, škroba, smole i još nekih tvari.
KAĆUN OBIČNI, salep, vranjak, gorov cvijet, dremovac, kukavica, pasja jaja, mošnica, (Orchis moris L.)
Ljekarničko ime: Tubera Salep
Kaćun u svibnju svake godine kiti livade i pašnjake (na ročito u Hercegovini) svojim čudesno lijepim cvjetovima. Imade ih više vrsta po krševima Hercegovine i oko Pirota i drugdje. Kaćun spada u familiju orhideja. Podzemni su go- molji različiti i pod svakom biljkom imade dva: jedan svjež i krijepak, drugi smežuran i istrošen.
Sočni se gomolji sabiru za vrijeme cvatnje (u svibnju), nižu na vrpce i suše na suncu. Posve suhi drobe se u prašinu koja predstavlja — lijek. — To je salep.
Salep se u medicini koristi za hranu kao Tubera salep. Salep u obliku čaja ublažuje izbacivanje katara, liječi kašalj, proljev, promuklost, katar crijeva, grizu, dišne organe, sluzo- kožu, pomanjkanje apetita i druge bolesti. Vrlo je laka i pro bavljiva hrana. Naročito kao lijek mnogo vrijedi za djecu i starce. Brašno salepa propusti se kroz sito i navlaži s malo hladne vode tek toliko da postane gusto poput maslaca. Na tu masu nalije se vrele vode 20 puta toliko koliko iznosi kaša. To je odlična i lako probavljiva hrana.
Salep se uzima pomiješan sa šećerom tri puta prije jela po šalicu dnevno. — Djeca bi umjesto kave ujutro trebala dobiti šalicu salepa.
Isplatio bi se uzgajati kaćun barem u mjestima gdje kod nas uspijeva.
Kaćun sadrži u gomolju i do 40% sluzi, zatim šećera, škro ba, proteina, kreča i sredstva protiv bolnih nadražaja.
KILAVICA, priputnica, sitnica (Herniaria glabra L.) Ljekarničko ime: Herba Herniariae
Raste po kamenitim i pjeskovitim mjestima, po pašnja cima i među poljoprivrednim nasadima našeg primorja, Like i Dalmacije. To je niska, puzava vrlo razgranjena biljka do 15 cm visine. Listovi su vrlo sitni, dugoljasto ovalni, sa jedva vidljivim cvjetićima u pazušcima listova koji su raspo ređeni po čitavoj stabljici. Cvate od lipnja do listopada. Za vrijeme cvata sabire se čitava biljka (reže nožem pri tlu) i suši se u hladu na zračnom mjestu. Srodne dlakave biljke ne vrijede jer nisu ljekovite.
Cijela biljka pomiješana (u obliku čaja) u podjednakim dijelovima s medvjeđim grožđem, vrlo je efikasno sredstvo za liječenje bubrega i mokraćnih organa.
KIČICA, grozničava trava, kantarija (Erythraea centau- rium Pers)
Ljekarničko ime: Herba Centaurii
Kičicu možemo naći na brdskim livadama, svijetlim šu mama i međama. Ima uspravnu četvrtastu stabljiku različito uskih listova. Cvjetovi se razvijaju na vrhu metlaste stabljike a boje su ružičaste. Sabire se cijela biljka za vrijeme cvata i suši u hladu.
Kičica u obliku čaja liječi bolesti želuca, pospješuje ape tit, otklanja poteškoće u probavi; liječi groznicu, začeplje- nost, slabokrvnost, reumu i umiruje živčano bolesne.
Kod pripreme čaja uzima se 10 g ili jedna žlica na pola litre vode i kuha 2—3 minute. Pije se dnevno gutljajima po šalicu kad se loše osjećamo — naročito ako nas boli želudac. Liječi jetru i žuč. Može se umjesto čaja upotrijebiti u obliku praška pomiješana s ananasom do 2 g dnevno. Povoljno dje luje i kod povišene kiseline u želucu kao hladan čaj. Alko-
holatura (1:1) liječi kožne bolesti (izmasirati i ostaviti da se samo osuši). Kod šećerne bolesti uzeti 15—35 kapi u malo vode.
Kičica sadrži gorki glikozid eritaurin, smole, šećera, vo ska i eteričnog ulja.
KOPRIVA MRTVA (Lamium album L.) Ljekarničko ime: Flores i Herba Lamii albi
Raste po stjenovitim mjestima u blizini ljudskih naselja. Cvate prljavo-bijelim cvjetovima.
Za vrijeme cvatnje sabire se list i cvijet i suši u hladu na tavanu. U obliku alkoholature uzima se protiv krvarenja ma ternice, bijelog pranja i to svaki sat po 30 kapljica razrije đenih s malo vode. Liječi slabokrvnost, upalu organa za di sanje i starački kašalj.
KOPRIVA, velika zgoča (Urtica dioica L.) Ljekarničko ime: Folium, Herba et Radix Urticae
Korijen se sabire u proljeće i jesen, list u proljeće dok je mlad, a čitava biljka s korijenom preko cijele godine. Sje me se bere u kolovozu i rujnu. Suši se u hladu.
Kneipp preporuča svakome tko ima nečistu krv da jede špinat od kopriva, pošto u sebi sadrži veliki postotak A i C vitamina.
Sjeme i list upotrebljava se protiv proljeva, vodene bo lesti, astme, bijelog pranja, šuljeva. Čisti krv. Glava se pere odvarom cijele biljke protiv peruti. Liječi žuticu, krvarenje. Čaj od čitave biljke: 3 jedaće žlice na 2 litre vode ostaviti 10 do 12 sati da se kvasi, zatim se pola sata poklopljen kuha. Nakon toga ostavi se jedan sat poklopljen. Od toga lijeka uzima se triput dnevno po šalicu prije jela. Odvaja sluz iz pluća, čisti želudac, jetra i crijeva. Lijek je protiv slabokrv- nosti, šuljeva; vrlo dobro sredstvo protiv malarije i ostalih grozničavih stanja. Ako se 10 jedaćih žlica lišća i korijena pomiješa s 2 jedaće žlice bokvice i žlicom pretucanih smre- kovih bobica, i to kvasi 10—14 sati u litri crnog vina, zatim kuha pola sata s 4 jedaće žlice meda i nakon toga ostavi pola sata poklopljen da stoji, onda liječi čireve u želucu i crijevima. Taj se lijek uzima mlačan i to jedna jedaća žlica. Dobar je lijek protiv gihta, bubrežnih bolesti i straha. Na-
vodno sok od korijena liječi mucanje ako se dnevno po ne koliko kapi drži na jeziku.
Od lista mlade koprive priređuju se razna jela koja se pre poručuju slabokrvnima. Kopriva je vrlo dobar lijek protiv krvarenja iz maternice. Uzima se 20 jedaćih žlica lista velike žare koprive i prelije litrom ključale vode, ostavi poklop ljeno 16 sati da se kvasi. Nakon toga se procijedi i doda dvo struko više šećera od procijeđene mase. Od toga lijeka uzima se triput dnevno po decilitar.
KOMORAČ, slatki kopar (Foeniculum vulgare Mill.) Ljekarničko ime: Fructus, Herba et Radix Foeniculi vul
garis
Komorač je sličan anasonu, samo je viši. Odgajaju ga u vrtu, ali se može naći i poludivlji u slobodnoj prirodi, na
ročito po kamenjarima u Hrv. primorju, Dalmaciji i Makedoni ji. Ima stabljiku visoku i do dva metra. Stabljika je vrlo razgra- njena sa višestruko izrezanim li stovima. Ima žućkaste cvjetove koji se nalaze u velikim štitovi ma. Plod je dugoljastovaljkastog oblika 6—8 mm dužine i sav re brast. Čitava biljka ima jaki mi- rodijski miris.
Od srpnja do rujna sabiru se potpuno zreli plodovi, koji ugod no mirišu i slatkastog su ukusa. Vrlo je dobar lijek protiv na petosti trbuha, protiv smetnji u probavnim organima, naročito kad se pomiješa s kamilicom. Sa
uspjehom ga uzimaju slabokrvne žene i one koje nemaju mli jeka za svoj porod. Uzima se u obliku praška: jedna četvr tina kavene žlice poslije jela. Popravlja apetit i probavu. Ako se jedna žlica samljevenog sjemena kuha deset minuta u ša lici mlijeka i od tople tekućine pije svaki sat po jednu žlicu, onda je to lijek protiv kašlja, boli u prsima, grčeva, vjetrova, loše probave, nahlade, gripe i trovanja jelom. Djeci za lije čenje nahlade i tvrde stolice, pomiješan sa medom daje se svaki sat po jednu žlicu.
Za bolesne oči 2 male žlice ploda komorača kuhati neko liko minuta u 200—300 g vode, procijediti i time ispirati oči. Čaj vrijedi i za grčeve u želucu, ali se pije gutljajima.
KOPRIVA MALA, (Urtica urens L.)
Ljekarničko ime: Folia, Radix et Herba Urticae
Jednogodišnja je biljka, sliči velikoj žaroj koprivi. Razli kuje se manjim rastom, ali silno žari. Cvate od srpnja do rujna. Raste svagdje po napuštenim zemljištima, oko kuća, plotova i drugdje. Sadrži ljutu tvar, encim za fermentaciju, mravlju i taninsku kiselinu, hlorofil, mnogo raznih mineral nih tvari, mangana, željeza, magnezija itd. Neke su tvari slične onima u špinatu, i baš te tvari povoljno djeluju na želudac kao i na žlijezdu gušteraču (pankreas). To je odlično sredstvo koje draži i izaziva sluzokožu, što je veoma dobro protiv starih rana koje trunu.
Čaj od lišća žare koprive 20—30 g na pola litre vode kuha se 5 minuta da tjera mokraću, liječi bubrege i kožne bolesti. Čaj od korijena još je efikasniji kod krvarenja, natrulih bu brega. 4 žlice lišća kuha se u litri vina ili s medom i uzima dva puta dnevno po šalicu kod astme, a kod angine ovim se čajem ispire grlo.
KESTEN DIVLJI (Aesculus hippocastanum L.) Ljekarničko ime: Semen Aesculi, Cortex Hippocastani
Divlji kesten svatko od nas poznaje i nije ga potrebno po sebno opisivati.
U proljeće se sabiru pupoljci, cvijet i kora, a u jesen plod. Čaj od pupoljaka cvijeta služi protiv uloga, neuralgije i reume; kora i plod (bez iznutrice, samo smeđa kora) protiv šuljeva i povećane prostate, otoka mošnica i proširenih vena. Pupoljke i cvijet kestena treba dobro osušiti i zatvoriti u li
menku, jer se rado kvari.
U kori divljeg kestena nalazi se: glikozid eskulina, razne kiseline, tanin, boje, masno ulje, škrob, smola. U svim dije lovima stabla kao i u plodu ima saponina što je lijek protiv kožnih bolesti. Prisutni saponin razrijeđuje krv i time je čini manje ljepljivom.
KOPITNJAK, lesevnjača, kopitnik (Asarum europeaum L.) Ljekarničko ime: Folium Asari, Rhisoma et Radix Asari
Često ga nalazimo u velikom mnoštvu u našim listopadnim šumama. To je niska biljka s dugovječnim puzavim korije nom. Naraste visoko do 15 cm. Obično ima dva lista koji sjede na dugačkoj dršci. Listovi su srcasti i bubrežasti do 8 cm široki; sjajni, lijepe zelene boje, isprepleteni su žilicama. Između dva lista izbije mali tvrdi cvjetić ljubičaste boje s kratkom kržljavom drškom. Cijela biljka jako miriše na kamfor i biber. Cvjeta u travnju i svibnju.
Od proljeća do kolovoza sabire se čitava biljka, a u jesen podanak s korijenom koji prije sušenja ne valja prati. Suši se na umjetnoj toplini.
U obliku čaja — jedaća žlica prelije se s dva decilitra ključale vode. Korijena se uzima pola jedaće žlice. Vrlo je dobar lijek za izbacivanje ispljuvka (šlajma). Kao alkohola- tura 1:10 — dvadeset kapi razrijeđeno s malo vode — triput dnevno. Osim astme liječi povratnu groznicu, kašalj, žuticu i bubrege. Kod veće upotrebe može doći do trovanja, stoga ga valja oprezno uzimati.
Kopitnjak sadrži: eterično ulje sa azoronom, kamfora na ročito u korijenu, sluzi tanina i gorku tvar.
KUKURUZ (Zea mays L.) Kukuruzna svila Ljekarničko ime: Stigmata Maydis
Raste na stabljici na vrhu razvijenog klipa, narod je zove i kukuruzni brkovi. Kao čaj može se s uspjehom upotrijebiti za liječenje pijeska u mokraći, protiv bolesti krvnih sudova, bolesti srca i šećerne bolesti. Vrlo je dobar lijek za stišava- nje bolova u mokraćnoj bešici kao i protiv kamenaca u bu brežnoj bešici, te povišenog krvnog pritiska. Jedaća žlica ni- tastih njuški kuha se dvije minute u tri decilitra vode.
Kukuruzna svila sadrži: klorofil (biljno zelenilo), fosforne kiseline, masti i druge djelotvorne tvari.
Kukuruzne nitaste njuške treba brati dok kukuruzi nisu potpuno sazreli, odnosno dok su u mliječnom stanju. Osušiti u hladu na zračnom mjestu. Ovako osušena svila je najdje lotvornija jer sadrži klorofil i ostalo.
Lijek je protiv rahitisa, kašlja, stišava bolove u hrptenjači, liječi bolesnu krv.
Pije se triput dnevno po šalicu.
KRKOVINA, krušica, pasja ljeska, smrdljika (Rhamnus frangula L.)
Ljekarničko ime: Cortex Frangulae
Drvo u obliku grma, raste u šumama vlažnih područja. Široko ovalni listovi su na dugačkoj peteljci. Na njima su sekundarni živci paralelno poredani. Maleni zelenkasto-bijeli cvijetovi pojavljuju se u svibnju i lipnju. Plodovi su malene okrugle bobice, kad sazriju modro-ljubičaste su boje. Kora je sivkasto smeđa i upotrebljava se kao droga. Kora se skida s otrgnutih grana početkom proljeća tj. kad počmu kolati sokovi i tada se kora lako ljušti od drva. Oljuštena kora du žine oko 30 cm suši se na suncu ili na umjetnoj toplini.
Služi liječenju probavnih organa.