Cetvrto poglavlje
Smanjenje tezine
Americki fiziolog, profesor Citinden (Chittenden), je devetomesecnim eksperimentom u veziishrane, koji je izvrsio na samom sebi i dvadeset sedam drugih osoba - lekara, medicinskihstudenata, vojnika iz sanitetske sluzbe i sportista - dokazao da ljudi uopsteno gledano jedu dva putavise nego sto im je potrebno.
Odgovarajuca tezina
Osoba visoka 168 cm ne bi trebala da tezi vise od 65 kilograma (uz 0,7 kg dodatih na svaki centimetar). Nema pravog razloga zasto bi se tezina povecavala sa starenjem. Sasvim suprotno, misici postepeno postaju slabiji i laksi, dok se sadrzaj kalcijuma u skeletu umanjuje na obicnoj ishrani, pa i on tezi manje. U svakom slucaju, tezina u kasnijim godinama ne bi trebala da premasi tezinu u mladosti.
Pravilne tehnike jedenja
Moramo da naucimo da jedemo polagano, da dobro zvacemo i da izbegavamo prekomernougadjanje sebi, zastajuci samo kada hrana ima najbolji ukus. Ako i dalje imamo osecaj da smo previse pojeli, preporucljivo je preskociti obrok. Takodje bismo morali da mislimo o onome sto jedemo. Uzivajuci u svakom zalogaju, pojacavamo tok zeludacnog soka i time olaksavamo varenje.Kada se javi osecaj sitosti, zeludacni sok je iskoriscen. Ako jedemo vise nego sto zeludacni sok moze da svari, ishranjujemo nase bolesti umesto zdravlja.Dobro sazvakana hrana ima veliku povrsinu u odnosu na kolicinu, i zeludacni sok ce brzo bitiiscrpljen. Lose sazvakana hrana ima daleko manju povrsinu u odnosu na kolicinu, tako da je potrebno pojesti vise pre nego sto se javi osecaj sitosti.
Mrtva hrana prouzrokuje prejedanje
Obicna hrana, mrtva hrana, je toliko siromasna vitaminima i osnovnim mineralnim solima damoramo da jedemo vise kalorija nego sto je neophodno kako bismo dobili najneophodnije od tihvitalno vaznih supstanci. To moze da posluzi kao objasnjenje i izgovor za one koji jedu previse.Drugo objasnjenje je cinjenica da kada prejedanjem proizvodimo vise stetnih proizvoda nego stomozemo da odstranimo, moramo da talozimo masti u dubljim slojevima koze kako bismorasporedili te otrove na takav nacin da nanose sto je manje moguce stete organizmu.
Poremecen metabolizam prouzrokuje gojaznost
Konacno nas organizam - nas zlezdni sistem - ce postepeno propadati pod neprekidnim prejedanjem, tako da je nasa stopa metabolizma znacajno usporena. U tom slucaju cemo biti ugorem stanju nego ikada pre, jer u tom slucaju prvo moramo da vratimo metabolizam na normalu pre nego sto mozemo da smanjimo tezinu.
Gojaznost ukazuje na obolelo telo
Visak masnog tkiva je, u stvari, nista manje od skladista otrova u previse kiselom telu. Zbog toga jedebljina toliko opasna; predstavlja polaznu tacku za sve ozbiljne bolesti - rak, arteriosklerozu,reumatoidni artritis, dijabetes i tako dalje.
Gladovanje se preporucuje za gojazne ljude
Period apsolutnog gladovanja samo na vodi, tokom kratkih perioda od par dana, nas primorava dazivimo od sopstvenih masnih naslaga, pri cemu se otrovne supstance koje se tu nalaze oslobadjaju ukrvotok i odstranjuju.
Povratak na konvencionalnu ishranu ponovo prouzrokuje gojaznost
Prva stvar koju ce organizam uciniti kada se ponovo vratimo na redovne obroke je talozenje masti udublje slojeve koze kako bi se otrovne supstance krvi tu natalozile. Tezina se tada moze daleko brze povecati nego sto se smanjila.
Preporucljivo je da osoba gladuje dok jezik ne bude cist, do kada ce sve otrovne supstance u telu biti odstranjene.
Sirova ishrana takodje dopusta telu da se ocisti
Medjutim, na ishrani iskljucivo sirovim povrcem i vocem, cesto se desava da jezik postane veomaoblozen. U svakom slucaju, na pocetku postaje i zut i zelen zbog veoma ubrzanog odstranjivanjaotrovnih supstanci.Lako se moze uvideti da se nakon neprekinutog gladovanja od nekoliko dana, osoba moze osecatiaktivnija i zivlja nego da se punila mrtvom hranom koja unistava pravilno varenje.
Pozitivna strana sirove ishrane
Prirodno, osoba se moze prejesti i na ishrani sirovim povrcem i vocem ali iskusenje nije toliko veliko, i hrana se automatski bolje zvace zbog cvrsceg sastava.