DODATAK I
KURS I ORGANIZACIJA KONTROLE UMA
Hose Silva
Sada znate šta je Kontrola uma i šta stotine hiljada ljudi njom postižu. Pošto je ovaj pokret vrlo široko rasprostranjen i brzo se razvija, očigledno nije moguće reći sve što su oni koji su završili kurs dobili od ovih vežbi.
Ako poznajete bilo koga ko je završio kurs Kontrole uma verovatno ste čuli različite opise dobrobiti koje su stekli. Neki ga upotrebljavaju za zdravlje, neki kao
pomoć pri učenju, drugi u poslovnom životu i porodičnim odnosima, a mnogi, koji
malo o tome govore, koriste ga da bi pomogli drugima.
Dobivši tako različite izveštaje možete se upitati da li se kurs razlikuje u zavisnosti od predavača. Ne, kurs je istovetan širom sveta. Onoliko koliko se
predavači mogu međusobno razlikovati - kao što možete očekivati da se razlikuju
sveštenik i bivši broker - i uprkos ogromnoj slobodi koju imaju u prezentaciji kursa, mentalni trening i vežbe, kao i rezultati, ostaju identični.
Razlika je samo u ličnim potrebama polaznika kursa. Nemaju svi iste probleme i iste potrebe. Po završetku kursa, svako teži da se usredsredi na one delove treninga
koji se najdirektnije suočavaju sa problemima koje najviše želi da reši.
Kasnije, ukoliko se pojavljuju novi problemi, primenjuju se i drugi, dotada zapostavljani delovi kursa. Te tehnike koje se nikada ne zaboravljaju, lako se
prizivaju kada su neophodne. Videćete da je to tačno kada ponovo pročitate i uradite
vežbe od trećeg do četrnaestog poglavlja, a zatim ih kasnije obnovite. Ipak, možda ćete biti u iskušenju da kažete: "U redu, moj problem je to i to, zato ću se koncentrisati samo na to". Kurs kao i njegovi pojedini delovi predstavljeni u tim poglavljima međusobno se smisaono uklapaju, što je testirano kroz istraživanja i dugo iskustvo. Jedan, naizgled nepovezan deo pojačava sve ostale uključujući i onaj koji vas najviše zanima.
Nešto od onoga što biste dobili ako odete na kurs kod ovlašćenog predavača izostavljeno je iz ovih poglavlja. Možda se pitate da li to menja kurs? To će izmeniti kurs na dva načina: brzina kojom budete savladali kurs u celini biće znatno sporija - nedelje s knjigom u poređenju sa četrdesetosam sati u razredu Kontrole uma. Drugo, postoji prenos energije medu ljudima u grupi, što je najvažniji deo vrhunskog iskustva, o čemu ste čitali. Međutim, kada svesno naučite sve vežbe kroz koje sam vas vodio, bićete u stanju da učinite sve što može i diplomirani polaznik Kontrole uma.
Razlog zbog kog su neki delovi kursa izostavljeni nije da bi se nešto od vas namerno sakrilo, već jednostavno zbog toga što zahtevaju obučenog predavača.
Mnogi od onih koji su završili kurs smatraju da vežba i mentalni trening značajno jačaju kada se kurs ponovi posle dužeg vremenskog perioda. Ohrabrujemo ih da to
učine bez troškova što rezultira podatkom da deset do dvadeset posto tipičnog razreda Kontrole uma čine oni koji ga obnavljaju.
Mnogi kažu da je intenzivnost doživljaja još veća prilikom ponovnog pohađanja kursa.
Ako želite da idete na kurs, već prvog puta imaćete dublji doživljaj jer ste
ovladali tehnikama iz ove knjige.
Evo sada prikaza svega kroz šta se prolazi na kursu Kontrole uma:
Jutro prvog dana
09:00 Dan počinje predavanjem koje polaznicima daje opštu sliku celog kursa.
10:20 Predah.
10:40 Pitanja, odgovori i diskusija, zatim detaljan opis i prikaz prvog meditiranja.
11:30 Predavač prvi put vodi polaznika na meditativni ili Alfa nivo uma. Oni
se mogu meškoljiti ili češkati po želji, mada na ovim i dubljim nivoima uma telo postaje opuštenije i zahteva manje pažnje, naročito kada se doživljava "idealno mesto za relaksaciju".
12:00 Predah.
12:20 Predavač opet vodi polaznike u meditaciju, ali na dublji nivo, mada još uvek u oblasti Alfe.
12:50 Pitanja i odgovori i opšta razmena iskustava među polaznicima.
13:00 Pauza za ručak.
Popodne prvog dana
14:00 Predavač razmatra gradivne elemente materije - atome, molekule i ćelije
- i evoluciju ljudskog mozga. Potreba za "mentalnim pročišćavanjem" se detaljno obrađuje (videti osmo poglavlje).
15:20 Predah za kafu.
15:40 Detaljno upućivanje u treću meditaciju, kao i u metod bržeg dostizanja Alfa nivoa.
16:10 Polaznici ulaze na još dublji nivo uma i postižu još veći stepen relaksacije.
16:40 Predah.
17:00 Četvrta meditacija učvršćuje prethodne tri i uvodi u sledeću, kada počinje Dinamička meditacija sa tehnikama za rešavanje problema.
17:30 Polaznici, mnogi opušteniji nego što su ikada bili, razmenjuju svoja
iskustva i postavljaju pitanja.
18:00 Pauza za večeru.
Veče prvog dana
19:00 Opisuju se tri tehnike za rešavanje problema: kako pobediti nesanicu bez upotrebe pilula za spavanje, kako se probuditi na vreme bez budilnika i kako prevazići pospanost i umor. Sledi razgovor.
20:20 Predah.
20:40 Za vreme pete meditacije predavač pomaže polaznicima da nauče ove tehnike dok su na svom Alfa i Teta nivou.
21:10 Predavač izlaže raspored za drugi dan, zatim opisuje tehnike Kontrole uma za programiranje snova i kontrolu migrene i glavobolje prouzrokovane
napetošću. Slede pitanja i diskusija.
22:10 Predah.
22:30 Šestom meditacijom se završava dan u kome su polaznici naučili da meditiraju na dubokom nivou uma i da upotrebljavaju ove nivoe za relaksaciju i rešavanje problema.
Jutro drugog dana
9:00 Predavač ukratko opisuje dan koji predstoji i objašnjava kako se stvara i upotrebljava Mentalni ekran (treće poglavlje). Predavač zatim pokazuje kako vlada Memorijskim kukama (peto poglavlje).
10:20 Predah.
10:40 Detaljno objašnjavanje Vežbe memorisanja i sledeće meditacije.
11:00 Sedma meditacija tokom koje - kroz Brzo učenje (šesto poglavlje) - polaznici počinju da memorišu Memorijske kuke i stvaraju svoj Mentalni ekran.
11:40 Predah.
12:00 Tokom kratkog predavanja polaznici se upoznaju sa Tehnikom tri prsta i kako da je upotrebe za poboljšano pamćenje (peto poglavlje) i za Brzo učenje (šesto
poglavlje).
12:15 Osmom meditacijom polaznici se obučavaju u Tehnici tri prsta. Drugo jutro se završava pitanjima i odgovorima i opštim razgovorom o onome što se postiglo.
13:00 Pauza za ručak.
Popodne drugog dana
14:00 Popodne počinje objašnjenjem jedne od ključnih tehnika za rešavanje problema putem Dinamičke meditacije - Ogledalo uma - razrada Mentalnog ekrana. Kao dodatak: vežba zaranjanja, Levitacija ruke i metod za kontrolisanje bola - Anestezija rukavice. Sledi vreme za pitanja.
15:20 Predah.
15:40 Nastavak pitanja i odgovora, a zatim deveta meditacija kada se uči Ogledalo uma. Sledi diskusija.
16:40 Predah.
17:00 Deseta meditacija je do sada najdublja. Na tim dubljim nivoima Memorijske kuke se ojačavaju i polaznici uvežbavaju Levitaciju ruke i Anesteziju rukavice. U toku perioda za razgovor, naveliko se razmenjuju iskustva.
18:00 Pauza za večeru.
Veče drugog dana
19:00 Predavanje - diskusija ispituje različita verovanja i neka istraživanja o reinkarnaciji. Objašnjava se Tehnika čaše vode kao metod za izazivanje "snova koji mogu rešiti problem".
20:20 Predah.
20:40 Posle kraćeg vremena za pitanja, polaznici uče Tehniku čaše vode.
21:10 Predavač objašnjava kako upotrebiti Kontrolu uma za prekidanje neželjenih navika (deveto poglavlje).
21:40 Predah.
22:00 Predavač daje prikaz događaja trećeg dana i posle kratkog perioda pitanja i odgovora, počinje jedanaesta meditacija za Kontrolu navika. Na kraju predavač može sa nekim ko je već završio kurs da pokaže kako će se raditi na slučajevima četvrtog dana. Polaznici odlaze relaksirani i sa rastućim osećanjem dobrobiti.
Jutro trećeg dana
9:00 Ovaj dan pun događaja počinje razgovorom o velikim razlikama između Kontrole uma i hipnoze, naročito imajući u vidu duhovnu dimenziju u kojoj će polaznici uskoro funkcionisati. Pitanja i odgovori.
10:20 Predah.
10:40 Polaznicima se saopštava da će uskoro početi jasnovido da funkcionišu i da će prvi korak biti da se mentalno projektuju sa mesta gde se nalaze u svoju
dnevnu sobu, a zatim u južni zid te sobe (dvanaesto poglavlje).
10:55 U izuzetno dubokoj meditaciji polaznici jasno doživljavaju Delotvornu čulnu projekciju u svoju dnevnu sobu i njen južni zid.
11:40 Predah u toku kojeg se polaznici, sve više uzbuđeni, upoznaju sa metalnim valjcima (dvanaesto poglavlje).
12:00 Predavač objašnjava da će se polaznici mentalno projektovati u metalne valjke da bi uspostavili reperne tačke. U trinaestoj meditaciji doživljavaju boju
metala, njegovu temperaturu, miris i zvuk prilikom kuckanja. Sledi nadahnuta razmena iskustava.
13:00 Pauza za ručak.
Popodne trećeg dana
14:00 Predavač objašnjava dva nova iskustva polaznika: projektovanje u žive biljke i namerno pomeranje vremena unazad i unapred. Sledi dublje istraživanje implikacija Kontrole uma.
15:20 Predah.
15:40 Objašnjava se četrnaesta meditacija. Za vreme ove meditacije polaznici vizueliziraju drvo voćke tokom različitih godišnjih doba, a zatim se mentalno
projektuju u lišće. Sledi razmena iskustava.
16:40 Predah.
17:00 Predavač objašnjava sledeći važan korak: projektovanje u životinju.
17:15 Tokom petnaeste meditacije polaznici vizueliziraju kućnog ljubimca u kog se mentalno projektuju. Osećaji koje imaju pri ulasku u njegove organe uskoro će biti korisni kao reperne tačke u radu na slučajevima sa ljudima. Diskusija koja se tim povodom pokreće često je jedna od najživljih.
18:00 Pauza za večeru.
Veče trećeg dana
19:00 Predavač priprema polaznike za funkcionisanje na ekstra osetljivom nivou koji se može objektivno dokazati, a što će se raditi narednog dana. Za to je neophodna potpuno opremljena laboratorija (dvanaesto poglavlje).
20:20 Predah.
20:40 Od polaznika se zahteva da pokažu potpunu slobodu i imaginativnost pri stvaranju svoje laboratorije i instrumenata. Laboratorija se mentalno stvara
tokom šesnaeste meditacije. U većini slučajeva godinama posle kursa uglavnom
ostaje nepromenjena i polazniku Kontrole uma postaje bliska koliko i njegova dnevna soba. Sledi živa diskusija o onome što je doživljeno i o uređenju laboratorije.
21:40 Predah.
22:00 Pre nego što nastupi Veliki dan, budućim jasnovicima biće potrebni savetnici za konsultacije u laboratoriji. Predavač objašnjava kako da ih dozovu ili
stvore, a zatim odgovara na pitanja.
22:15 Sedamnaesto meditiranje se pamti: u laboratoriji se pojavljuju dva savetnika koji će polazniku biti na raspolaganju kad god mu budu potrebni.
22:45 Završna diskusija tog dana ispunjena je usklicima polaznika prilikom razmene živopisnih iskustava. Mnogi su iznenađeni ličnostima koje su se pojavile
kao njihovi savetnici; drugi su imali originalna jasnovida iskustva.
Jutro četvrtog dana
9:00 Dan počinje predavanjem o jasnovidom lečenju i lečenju molitvom, pregled događaja koji slede i opšta diskusija.
10:20 Predah.
*** (ovdje fali tekst u knjizi) ***
prijatelja ili rođaka da bi prvi put uspostavili reperne tačke u ljudskom telu.
11:40 Predah.
12:00 Tokom devetnaeste i završne grupne meditacije, polaznici završavaju jasnovidi pregled svojih prijatelja ili rođaka.
13:00 Pauza za ručak.
Popodne i veče četvrtog dana
14:00 Predavač daje podrobna uputstva o tome kako raditi slučajeve; polaznici počinju s radom u parovima - u početku sumnjajući, zatim sve samopouzdanije, i konačno sa ushićenjem, shvatajući da su uspešno obučeni da dozovu Višu Inteligenciju i da jasnovido deluju kad god to zažele.
Dok ste čitali prethodno, verovatno vas je iznenadila učestanost predaha za kafu. (Kafa se, u stvari, malo pije.) Pauze imaju nekoliko važnih funkcija u obuci. Prva je da daju vremena polaznicima da saberu utiske o tome što su iskusili. Druga je da im se da dovoljno neprogramiranog vremena za upoznavanje. Ovo je samo deo načina na koji se stvara snažni duh grupe - kolektivna jasnovida energija koja raste tokom kursa, pojačavajući kod svakog samopouzdanje i uspešnost. One takođe omogućavaju polaznicima da se razmrdaju kao i da obave druge svoje potrebe. I na kraju, što je podjednako važno, omogućavaju im da se vrate na Beta nivo što uvećava dubinu kasnijih meditacija. Zbog toga mnogi predavači ove predahe nazivaju "Beta predasima".
Predavači uglavnom samostalno oblikuju svoja predavanja prema osnovnom nacrtu koji je dobijen iz Lareda. Izuzetno se oslanjaju na sopstveno obrazovanje,
znanje i iskustvo. Ipak, sve vežbe i uputstva koje polaznici čuju dok meditiraju
prenose se reč po reč onako kako sam ih lično pripremio.
Onima koji su završili ovaj kurs na raspolaganju je trodnevni kurs za diplomirane polaznike na kome predaju Dr. Vilfred Han (Direktor istraživanja), Hari MekNajt
(Pomoćnik direktora), Džejms Nidam (Direktor obuke diplomaca) i ja. Ovaj kurs
obrazlaže intelektualne osnove obuke Kontrole uma i pruža neke dodatne tehnike.
Mnogi centri Kontrole uma nude praktične seminare, "radionice", sopstvene kreacije. Neki se usredsrede na rad na slučajevima, drugi na poboljšanje memorije, subjektivnu komunikaciju, izlečenje i podsticanje kreativnosti.
Neki diplomirani polaznici formiraju sopstvene organizacije - kućne grupe, redovno se sastaju i istražuju meditativne tehnike.
Organizacija Kontrole uma je prilično jednostavna. Osnovna organizacija je Institut za psihousmeravanje (Institute of Psychorientology, Inc.). Silva Kontrola
uma (Silva Mind Control International, Inc.) vrši obuku putem kurseva u 34
zemlje.17 Njegovo odeljenje, Silva senzor sistemi (Silva Sensor Systems) snima trake, pravi različita pomagala za učenje i opremu za istraživanja koja je dostupna polaznicima i diplomcima, rukovodi knjižarom Kontrole uma. Institut za psihousmeravanje izdaje bilten za diplomirane polaznike, organizuje održavanje skupova, kurseva za diplomirane polaznike, seminare i radionice. Istraživanjima u Kontroli uma rukovodi Psychorientology Studies International, Inc, organizacija koja nema za cilj stvaranje profita. SMCI Programi, Inc. koncentrišu se na sprovođenje seminara relaksacije od kojih neki koriste bio povratnu spregu posebno prilagođenu za rukovodioce.