TRECI DIO
8
KONTROLA I RED
"Sam proces kontrole rada nered; bas kao sto i suprotnost tome - nedostatak kontrole - takoder rađa nered."
U svijetu sc dogada toliko mnogo zastrasujucih stvari; postoji toliko mnogo zbrke, nasilja i surovosti. Sto moze uciniti jcdno ljuclsko hicc u svijctu koji jc toliko rastrojcn, u svijctu u kojcm postoji toliko mnogo ocaja i patnje? I u covjeku vlada velika zbrka i sukob. Kako da se jedno ljudsko bice postavi spram ovog pokvarenog drustva, u kojem je pokvarcn i sam pojcdinac? Kako covjek treba zivjeti da bi nasao neki mir, nckakav red, a ipak zivio u ovorn drustvu koje je pokvareno, koje se raspada? Siguran sam da ste i sarni morali postaviti ova pitanja; i ako ste nasli pravi od govor, sto je strahovito tcsko, mozda cete uvesti nekakav red u svoj zivot.
Od kakvc jc koristi jcuan pojcdinac koji vodi sreden, razuman, cjelovit, uravnote:len zivot u svijetu koji potire sa moga sebe, u svijetu kojem neprestano prijcti rat? Od kakve jc koristi promjcna pojedinca? Kako cc se ona odraziti na cjclinu ljudskog opstojanja? Siguran sam da ste postavili ova pitanja. No mislim da su to pogresna pitanja, jer covjek ne zivi inc djeluje ispravno poradi nekog drugog, za dobrobit drustva. Stoga mi se cini da covjck mora otkriti sto jc red kako nc bi ovisio o okolnostima, o odrcdenoj kulturi- cko· nomski, clrustvcno iii nckako drugucije- jcr uknliko covjek sam za sebc JH: otkrije sto je red i kako zivjeti bcz sukoha, njegov zivot jc promasen, lisen svakog smisla. Buduci da sada zivimo u ncprestanoj muci i sukobu, zivot ima vrlo
107
malo srnisla; on zapravo uopcc nema nikakvog smisla. Imati ndto novca, raditi u uredu, biti uvjctovan, ponavljati ono sto su drugi rekli, imati cvrst-e i tvrdoglave stavove i dogmati cna vjerovanja - sve to ima vrlo malo smisla. I buduci da je liseno svakog smisla, intelektualci svuda u svijetu nastojc tome pridati neki srnisao. Ako su religiozni, osmisljuju to na osebujan nacin; ako su materijalisti, cine to na drugi nacin, uz pomoe neke filozofije ili teorije.
Dakle cini se vrlo vaznim ne samo sada, vee uvijek, ako
ste iole ozbiljni za scbe otkriti nacin zivota, ne teoretski, vee zbiljski u svakodncvnom zivljenju, naCin zivata bez ikakvog sukoba na bilo kojoj razini svoga bica. Da biste to otkrili, rnorate biti ozbiljni. Ova okupljanja ovdjc nisu filozofska iii religiozna zabava. Mi smo ovdje - ako smo ozbiljni, a nadam se da jcsmo - kako bismo otkrili nacin zivota slobodan ad bilo koje odredene formule. tcorije, na cela ili vjeravanja. Kornunikacija podrazumijcva da u nc cernu zajednicki sudjclujcmo, zajcdnicki stvararno, zajednicki radimo, a nc da tck slusamo mnastvo rijcci i idcja; rni sc uopce ne bavirno idcjarna. Zata od pocctka mora biti posve jasno da se rni svojim urnam i srccm obiljno posvc-cujemo otkrivanju odgovora na pitanjc maze li covjck . mozcte li vi
·zivjcti u potpunom mint, dokinuvsi sav sukob u svim odnosima?
Da biste sebe spoznali, ne smijcte se promatrati s ob zirum na neku odredenu filozofiju iii odrcdeni misaoni su stav, iii s bilo kojeg religioznog stajalista. Ja rnislim da sve to morate u potpunosti odbaciti kako bi vam um bio slo bodan prornatrati se u odnosu na drustvo, u odnosu na vas same, vase obitelji, vaseg bliznjeg; jer jedino tada, u pro matranju onaga sto sc uistinu dogada, postoji rnogucnost da se to nadide. A ja se nadam da jc to ono sto ccrno ciniti tijekorn ovih razgovora.
Mi nc zagovarama neku novu tcoriju, novu filozofiju, niti donosimo neko rcligiozno otkrivenje. Ne postoji nikakav ucitclj, nikakav spasitelj, nikakav autoritct- doista to mislim
108
- jer ukoliko kanite sudjelovati u onome o cemu se govori, vi takoder morate potpuno odbaciti svako autoritarno, hi jerarhijsko videnje stvari; urn mora biti slobodan promatrati. A on nikada ne moze promatrati ako slijedite neki sistem, neki naputak, neko nacelo, ili ako ste vezani za neki oblik vjerovanja. To ce biti nas problem, jer je za vecinu nas zna nje postalo bezivotna masa, tezak kamen svezan oko vr t ; ono je postalo nasa navika, nasa uvjetovanost. Urn koJI ozbiljan mora biti slobodan kako bi promatrao; on mora b1t1 slobodan od te bezivotne mase koju tvore znanje, iskustvo, tradicija - koja je nagomilano pameenje, prosiest.
Daklc, da bi uistinu promatrao ''ono sto jest", da bi uocio
cjclokupni srnisao "onoga sto jest", um mora biti krepak, bistar, nepadijeljen. A to ce biti sljedeci problem: kako gle dati bez te podjele- "ja" i "ne-ja", te "mi" i "oni".
Kao sto smo rekli, vi promatrate sami sebe, rnotrite sebe
kroz govornikove ri eci. :oga je itan!e.: kako. ee.te promatrati? Ne znam JCSte h 1kada uopce zasll u to p1tanJe: Kako vi gledate, slusate, promatrate? - ne samo sebe, vee ncbo, drvece, ptice, svog bliznjeg, politicara. Kako slusate i promatrate drugoga, kako prornatrate sa i sebe? ljuc za to promatranje ldi u sagledavanju stvan bez _ro?Je.le. Pa maze li se to ikada dogoditi? Cijelo nase opstoJanJe Je ras cjepkano. Mi smo u sebi podijeljeni, u p ot:1sl vlju. mo sami sa sobom. Mi zivimo u fragrnentarnostl - sto JC zbll]ska cinjenica. Jedan fragment u rnnostvu fragrr:e ata mi. li a je sposoban promatrati. lako je putern broJmh as_oclJaCIJa preuzeo autoritet, on je i dalje fragment u rnnostvu..fra gmenata. I taj jedan fragment gleda i kaze: "Ja razurniJern;
znam sto je ispravno djelovanje." .
Buduc.i da sma fragrnentarni, rascjepkani, protuslovm,
postoji sukob izmcdu tih razlicitih fragrne ata. Varna j to poznato kao cinjenica, ako ste to prom tral:: ko do}az!. O
do zakljucka da sc s time nista ne rnoze ucmttl, d se ?,lS
ne moze prornijeniti. Kako od te fragment rnostt nac1 1t1
cjelinu? Da bismo zivjcli skladnim, sredemm, razummm,
109
'.!J
'I
··l
:"l
zdravim zivotom, uvidamo da ta fragmentarnost, ta podje la izmedu "tebe" i "mene" mora nestati. No mi smo dosli do zakljucka da je to nemoguce - to je ta bdivotna masa "ono ga sto jest". Stoga mi izmiSljamo teorije, iscekujemo dolazak neceg bozanskog - kako god to vee zvali - da nas na cudesan nacin spasi. Nazalost, to sene dogada. Ili zivite u zabludi, izmisljate nekakav mit o viSem sebstvu, atmanu. To vam nudi bijeg.
Lako nas jc nagovoriti na bijeg jer nc znamo kako od te fragmentarnosti naciniti cjelinu. Mi nc govorimo o objc dinjavanju, jer to podrazumijcva da netko provodi to objedinjavanje - jedan fragment koji objcdinjujc ostale fragmentc. Nadam se da uvidate tdkocu toga, kako smo rascjcpkani u mnostvo fragmenata, svjesnih ili ncsvjcsnih. I isprohavamo raznc nacinc. Jct.lan od pomodnih nacina jc imali psihoanaliticara koji cc to uciniti za vas; iii analizirate sami sebe. Molim vas, slijedite ovo pazljivo: postoji analiticar i ono sto treba analizirati. Nikada se nismo zapitali tko je analiticar. Ocevidno je da jc on jcdan od mnogih fragmc nata koji sc poduhvaca analizc cjclokupne psihickc strukturc. No, buduCi da jc fragment, i sam analiticar jc uvjetovan. Njegova analiza ukljucuje nckoliko stvari. Prijc svcga, svaka analiza mora biti potpuna, inacc: postajc kamcn svczan analiticaru oko vrata kada pocnc analizirati sljcdeci s!ucaj, s!jedccu rcakciju. Stoga pamcenjc p1cthodnc anaiizc uvccava teret. Analiza takodcr podrazumijeva vrijcmc; postoji toliko mnogo reakcija, asocijacija i sjecanja koje trcba analizirati da bi vam to moglo oduzeti cijcli zivot. Kada sc jcdnom u potpunosti proanalizirate - ako jc to ikada mogucc- sprcmni stc za grob.
To je jedna od nasih uvjctovanosti, ta ideja da moramo sebc analizirati, introspektivno se sagledati. U toj analizi uvijek postoji ccnzor, onaj koji kontro!ira, vodi, oblikujc: uvijck postoji sukob izmcdu analiticara i onog
110
unutar pripadnih mu granica, ali ne i onda kada nastojite razumjeti cjelokupnu strukturu vlastitog bica. Ukoliko upotrijebite znanje dobiveno putem asociranja i gomilanja, putem analize, kao sredstvo za razumijevanje samih sebe, tada prestajete uciti 0 sebi. Da biste uCili, potrebna je Slo boda promatranja bez cenzora.
Mozemo vidjeti kako se to odvija u nama, zbiljski, kao
"ono sto jest", danju i nocu, bez prestanka. I uvidajuCi istinu toga - istinu, nc mnijenje o tome - uzaludnost, stetnost, gubitak vremena i encrgije, cjelokupni proces analize prestaje. Nadam se da to Cinite dok slusate ovo o cemu se govori. Jer u analizi se odvija beskrajno nadovezivanje asocijacija; zbog toga si covjek govori: "Nikada se ne mogu promijeniti; ovaj sukob, ova bijeda, ova zbrka je neizbjezna, tako semora zivjeti." On taka postaje mehanican, nasilan, surov i glup. Kada to jednom doista promotrite kao cinje nicu, tada uvidate istinu toga; tu istinu mozete vidjeti samo onda kada uistinu uvidate sto se zbiva - "ono sto jest". Ne osudujte to, ne racionalizirajte - naprosto promatrajte to. A promatrati mozete samo onda kada nema nikakvih primisli u vascm promatranju.
Sve dok postoji analiticar mora postojati cenzor koji
uzrokuje cijeli ovaj problem kontrole. Ne znam jeste Ii ikada uvidjeli da, od rodenja pa sve do smrti, uvijek kontroliramo sami sebe. "Moras" i"ne smijes", "trebalo bi" i "nc bi trebalo". Kontrola podrazumijeva saobrazavanje, oponasanje, slijedenje odredenog nacela, ideala, sto na koncu dovodi do one zastrasujuce stvari zvane respekt abilnost. C:emu uopce kontrola? - sto ne znaci cta u potpu nosti trebate izgubiti svu kontrolu. Morate razumjeti sto kontrola podrazumijeva. Sam proces kontrole rada nered; bas kao sto i suprotnost tome - nedostatak kontrole takodcr rada nercd.
Covjck mora istrazivati, razumijevati, zagledati se u to sto
kontrola podrazumijcva i uvidjcti istinu toga; tada on zivi zivotom reda koji je lisen svake kontrole. Nered proizlazi iz
111
tog protuslovlja uzrokovanog cenzorom, analiticarem, enti tetom koji se odvojio od raznih drugih fragmcnata; i koji nastoji nametnuti ono sto smalra ispravnim.
Dakle nuzno je razumjeti ovaj poseban vid uvjeto vanosti, a to je: da smo svi mi vezani i oblikovani kontrolorn. Ne znam jeste li se ikada zapitali zasto uopce bilo sto kontrolirate. Vi kontr lirate, zar ne? Zasto? Sto vas pri morava na kontrolu? Sto je korijen tog oponasanj a, tog saobrazavanja? Jedan od cimbenika je ocevidno nasa uvje tovanost, nasa kultura, nase religijske i drustvene zabrane, poput "moras uciniti ovo", a "ne smijes uCiniti ono". U toj kontroli jc uvijek prisutna volja, vid goruce zelje koja kontrolira, koja oblikuje, koja usmjerava. Molim vas, pro matrajte to dok slusate; zbiljski to promatrajte i vidjet cete da se zbiva nesto posve drugo. Mi kontroliramo sami sebe, svoje naravi, svoje zelje, svojc apetite, jer je to uvijek sigurno. U kontroli jc prisutna velika sigurnost, sa svim njenim potiskivanjima i protuslovljima, sa svim njenim borbama i sukobima; prisutan jc svojevrstan osjecaj sigur 1osli. On nas takmkr uvjcrava d t nibda ncccmo podbaciti.
Tamo gdjc postoji podj..:la izmcdu onoga koji kontrolira j onoga slo sc kontrolira, IICma dobrot . Dobrota ne pociva u razdvajanju. Krcposl jc stanjc uma u kojcm nema podvo
_jenosti, stoga ncma nikakvc kontrolc koja ukljucuje podjclu. Kontrola podrazumijeva potiskivanje, protuslovlje, napor, zahtjev za sigurnoscu - sve to u ime dobrote, ljepote, krcpo sti; no ona je upravo poricanjc kreposti, pa jc stoga nered.
Mozemo li promatrati bez podjele, bez promatraca
suprotstavljenog onomc sto promatra, bez znanja koje je stekao promatrac, koje ga odjeljuje kada gleda. Jer pro matrac je neprijatelj dobra - iako on zeli red, iako se po kusava ispravno ponasati, zivjeti u miru. Promatrac koji se odjeljuje od onoga sto promatra upravo je izvor svcga ono ga sto nije dobro. Uvidate li sve to? lli se samo leZ.erno zabavljate u subotnje popodne? Znate li sto sve to znaci? - da je urn prestao analizirati i zbiljski promatra, neposredno
112
uvida istoga neposredno djeluje. To znaci urn u kojem nema bas nikakve podjele; to je potpun, cjelovit urn - sto znaci da je razuman. Neuroticar je taj koji je prinuden kontrolirati; kada dosegne tocku potpune kontrole nad sobom, potpuno je neurotican, pa nije u stanju kretati se, nije slobodan.
Uocite istinu toga! Istina nije "ono to jest" - "ono sto jest" je podjela, crnac i bijelac, Arapin i Zidov, sav taj meteZ: koji vlada u ovom zastrasujucem svijetu. Posto se urn u sebi podijelio, on nije cjelovit, razu an, _zdrav, svet urn. _I zb? te podjele u umu samom, postoJl tohko pokvarenostl, tohk1 nered, toliko nasilja i surovosti. Stoga pitamo: moze 1i urn promatrati bez podjele, tako da promatrac bude ono s o ,se promatra? Gledati drvo, oblak, ljepotu prekrasnog prolJeca, gledati samoga sebe, bcz tereta znanja; gledati samoga sebe i uciti za vrijeme promahanja, bez nagomilavanja naucenog, kako bi urn cijelo vrijeme bio slobodan promatrati. Sarno mladi urn uci, ne urn opterecen znanjem. A uCiti znaCi pro matrati se bez podjele, bez analize, bez cenzora koji od jeljuje dobro od zla, ono sto bi "trebalo biti" od onaga sto "nc bi trebalo biti". To je jedna od najvaznijih stvari, jer ako promatrate na taj nacin, urn ce otkriti da sav sukob prestajve.
U tome je prisutna potpuna dobrota. Samo takav urn moze
djelovati ispravno, i u tome postoji velika radost - ne radost potaknuta uzitkorn.
Pitam sc da li biste zeljeli postavljati pitanja? Sve morate
dovesti u pitanje, ukljucujuCi svoja nistavna vjerovanja, svoje ideale, svoje autoritete, svoje svete spise, svoje politicare, sto znaci da morate biti skepticni do odredene mjere. No skepticizam morate drzati na uzdi; morate _ga e otarasiti kada to bude nuzno, kako bi urn mogao uv1dat1 slobodno, kretati se hitro. Kada nesto dovodite u pitanje, to mora biti vas vlastiti osebujni problem, ne neobavezno, povrsno pi tanje koje ce vas zabaviti; to mora biti nesto t_o_ pripada vama samima. Ako je tako, onda cete postav1t1 1spravno pitanje. A ako se radi o ispravnom pitanju,_ do_bit_ cete i is pravan odgovor, jer u samom cinu postavlJanJa 1spravnog
113
pitanja n2 dajc se pripacl:1i ii:!u . D;·lk1c nut !10 } smijem uknati r:;J lc- pmUtv;ti i Jt: ;:;it<'nic. F::;s isprrJ;,·no pitanjc , mi obojc mCJicrnu elo·ati, inwti udjc! 1 u tom problemu. Vas problem nije drugaCiji od prohk1na drugih !judi. Svi problemi su Inednsobno povezani, pa ah• mozcte u potpunosti. cjelovito, razumjcti jedan problem, razumjeli ste i sve druge problernc. Stoga jc 'Jrio vazno postaviti ispravno pitanje. No cak i ako postavitc pogrc.Sno pitanje, znat ccte i kako postaviri isprnvuo pi!anje. i'v1orate uCiaiti oboj!?-: tada ccmo do:spjct! do cia (';emo uv!jek postavljati temeljno, zbi!jsko, !stins]a; pitanje.
Sugovomik: Sto je krajnji smisao i svrha ljud,1kog opstojanja?
KRISHNAMURTI: Poznajctc li vi ibkvc svrhe? Nai:in nu koji zivimo nema nikakvog srnisia i nikakvc svrhe. Mi mozcmo izmisliti ncku svrlw, savrscnstvo kao svrhu, pro svjetljenje, dosez<1nje najviseg stupnja osjetljivosti; mi mozemo izmisliti beskrajnc teorijc. l Ziirobljeni sino tim teorijama, koje prctvnramo u probleme. Na.S svakodnevni zivot nema nikakvog smisla, nikakve svrhe, )sim zaraditi ne5to novca i voditi idiotski naCin zivota. Sve to jc mogucc promatrati, nc teoretski, vee zbiljski u scbi; tu bcskrajnu bitku u scbi, tr:1ganje za svrhom; trazcnjc prosv,.::·tljcnj
ti tlsucu svrha, !IO nc moratc ic: nikuchl, ni na Himalaje. ni
u S
·'ono s:.o jest", ho;: uno mj· .t li•'O. dospijcvate do Mo jc nemjcrtjivo; .nu morat;,; poccti Gel scbc, gdje mt:.h :•:. ?a
sebc otkiiti kaka gkdati. ·:-u _ie t; [!;lcd3ti b('z F,;ctr.ti·a ,t.
Sugovornik: Da li biste, molim vas, u kontekstu onaga §to ste govorili, definirali kontrolu s obzirom na obuzdavanje.
KRISHNAMURTI: Nuzno je razumjeti puni smisao rijeci "kontrola", ne samo njeno znacenje u rjecniku, 'l(CC kako je urn bio uvjetovan da kontrolira - korrtrola tu znaci poti skivanje. Tu postoji cenzor, onaj koji kontrolira, podjela, sukob, obuzdavanje, zadrZ.avanjc, kocenje. Kada ste svjcsni svega toga, vas urn postaje vrlo osjetljiv i stoga vrlo inte ligentan. Mi smo unistili tu inteligenciju, koja je takode( prisutna u tijelu, u organizmu; mi smo je izop cili kroz ukuse i apetite koji nam donose uzitak. Osim toga, um je stoljecima bio oblikovan, kontroliran, uvjetovan kulturom, strahom, vjcrovanjem. Kada to jednom shvatite, ne teoretski, vee zbiljski, kada stc toga svjesni, tad te opaziti da osjetljivost odgovara inteligentno, bez koeenja, kontrole, potiskivanja ili obuzdavanja. No nuzno je razumjeti stru kturu i narav kontrole, koja je izrodila taka veliki nered u nama - volje, koja je sama srz protuslovlja i stoga kontrole. Zagledajte se u to, promatrajte to u svom zivotu i otkrit cete sve to i jos vise od toga. No ako svoje otkrice pretvorite u znanje, u neku bezivotnu masu, izgubljeni ste. Jer znanje je gomilanje asocijacija, lanac bez kraja. I aka se um time zarobi, promjena je ncmoguca.
Sugovornik: Moiete li mi objasniti na koji natin urn ovladava tijelom tako da 0110 moie levitirati? ·
KRISHNAMURTI: Da li vas to stvarno zanima? Ne znam .. zasto zelite levitirati. Znate, gospodo, urn uvijek traga za F[', necim misterioznim, nccim skrivenim, necim sto nitko dru-;i: gi osim vas nece otkriti, a to vam pruza izuzetan osjecaJ:· vaznosti, tastine, ugleda - vi postajete "veliki mistik". N r prava misterija, nesto doista sveto, zbiva se onda kada razq . mijete ovaj zivot u cjelini, ovo cjelokupno opstojanje. U to me postoji velika ljepota, velika radost. Postoji jedna izuzet-
115
stvar zvana nemjerljivo. No vi morate razumjeti ono mjer IJIVO. A no nemjerljivo nije suprotnost tom mjerljivom.
PoslOJC fotografije !judi koji su lcvitirali. Govornik ih je vidio kao i druge nevaznc stvari. Ako vas doista zanima levitacija - ne znam zasto bi, no ako je tako- morate imati ve ica stveno,. ':' lo ?sjetljivo tijelo; ne smijete piti, pusiti, U ImatJ droge 1h J Sti meso. Morate imati tijelo koje je posve 1pk , zdr?.vo, k?Je. posjeduje svoju vlastitu inteligenciju, ne mtehgenCIJU koJU JC urn nametnuo tijelu. Pa ako prodete kroz sve to, mogli biste otkriti da levitacija nema nikakve
vrijednosti!
London, 16. svibnja 1970.