Prof. dr. sc. Katarina Vilović
“Anatomski vodič za vježbe snage”, francuskog autora Frederica Delaviera, koji je prodan u više od pola milijuna primjeraka, uskoro stiže i u Hrvatsku. Ovo bogato izdanje svjetskog vježbačkog bestselera pripremila je Medicinska naklada, a u hrvatskim će se knjižarama naći za desetak dana.
Dok se čekaju prvi primjerci, prof. dr. sc. Katarina Vilović, specijalistica patologije i profesorica anatomije na splitskome Medicinskom fakultetu, urednica prvog hrvatskog izdanja, otkriva za Slobodnu Dalmaciju što “Anatomski vodič” znači za vježbače.
- Riječ je o izvrsnoj knjizi Frederica Delaviera koju smo, uz poznate engleske nazive vježbi snage, našim čitateljima približili hrvatskim prijevodom svake vježbe da bi ih što bolje prepoznali i, što je još važnije, uspješno odvježbali - kaže prof. dr. sc. Vilović.
Urednički dio je bio zahtjevan, no zahvaljujući nastavnicima i suradnicima Katedre za anatomiju splitske Medicine, te dipl. ing. Ivani Hvatalić, zaslužnoj za slog i prijelom stranica, naši su vježbači dobili zanimljivo i pregledno štivo za vježbanje.
Ilustracije
Čitatelja se detaljnim ilustracijama vodi kroz građu ljudskog tijela, od prvog do zadnjeg mišića; mišića ruku, preko ramena, prsa, leđa, nogu, stražnjice i trbuha. Glavne skupine mišića označene su posebnim bojama što pruža šire znanje o miologiji - znanosti o mišićima o kojoj osim medicinara moraju znati i studenti kineziologije, te profesionalni ili amaterski bodibilderi.
Uz šarene ilustracije, pažnju će svakako privući kratki dijelovi o ozljedama pri vježbanju, jer koliko god je važno poznavati tijelo i vježbe, još je važnije znati kako - ne vježbati.
- Često se događaju ozljede upravo zbog lošeg položaja dijelova tijela pa smo tome posvetili značajnu pažnju - kaže prof. dr. Vilović. Tako je, među ostalim, česta ozljeda mišića stražnje strane natkoljenice pri čučnjevima, bilo da se vježba s utezima ili bez njih.
– Ozljede se najčešće događaju tijekom čučnja kada je trup previše nagnut naprijed, zbog čega može napuknuti mišić gornjeg ili srednjeg dijela natkoljenice - upozorava prof. dr. sc Vilović na jednu od brojnih mogućih ozljeda pri lošem vježbanju.
Koliko god je ovaj vodič za vježbanje namijenjen profesionalcima, uz anatomski vodič za vježbe snage bolje mogu vježbati i oni koji se tek pripremaju na teretanu, ali i za vježbe snage izvan teretane, bez utega i sprava.
Detalj iz knjige "Anatomski vodič za vježbe snage"
Osim običnih čučnjeva, to su poznati trbušnjaci koji samo na spomen izazivaju nelagodu, no kad se pokreti usklade s mislima i krene s vježbanjem, rezultat neće izostati. I poput ostalih životnih sfera, i ova vježbačka može se parafrazirati poznatom filozofskom “vježbam, dakle, mislim”, od sada uz “Anatomski vodič za vježbe snage”.
PIŠE OJDANA KOHAREVIĆ
SNIMIO ANTE ČIZMIĆ/CROPIX
Za poticanje volje Nera Balić, instruktorica fitnessa: - Knjiga je stručna, razumljiva, sveobuhvatna i poticajna, i izvrsno je rješenje za mnoge kojima nedostaje volje i poticaja da “sjedalački” život obogate vježbanjem. Slikovni prikaz mišića na koje djeluje vježba omogućava i vizualizaciju, koja je jedan od učinkovitih načina postizanja cilja u tjelovježbi. Posebno joj se, kaže, sviđa podjela vježbi po mišićnim skupinama, što je dodatna stimulacija za početnike pa želja svakog pojedinca za vježbanjem određenih dijelova tijela može biti i konačna “prevaga” za vježbanje.
|