Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član JosipJankovic

Upisao:

JosipJankovic

OBJAVLJENO:

PROČITANO

853

PUTA

OD 14.01.2018.

Kašljanje, kijanje i curenje iz nosa

Kašljanje, kijanje i curenje iz nosa
Mala je verovatnoća da vam je ovo ikada rekao vaš pedijatar, ali davanje aspirina u slučaju gripa je vrlo rizičan potez.

10. poglavlje

Kašljanje, kijanje i curenje iz nosa

Svake godine Amerikanci potroše više na lekove protiv kašlja i prehlade nego što Gvatemala, Honduras i El Salvador zajedno potroše na izdržavanje svojih državnih aparata. Ako tome dodate i koliko se troši na antibiotike, antihistaminike i ostale medika- mente za koje je potreban lekarski recept, mogli biste verovatno dodati još i Kosta Riku i Ekvador. Ovo poređenje sasvim odgo- vara, jer vlade tih zemalja nisu delotvorne, baš kao ni lekovi pro- tiv prehlade.

Svi patimo od kašlja, prehlade i gripa, ali čini se da su deca osetljivija od odraslih i verovatnije je da će se lečiti ako se raz- bole. Lekovi će verovatno ukloniti simptome, ali ni jedan neće zaista izlečiti pacijenta. Suvišni lekovi koji često izazivaju suprotne efekte su povod za šalu lekara koju nisu spremni da prepričaju pacijentima: nelečena prehlada traje sedam dana, a lečena ne- delju dana.

Prehlada je toliko rasprostranjena pojava koja zahvata gotovo svakog bar jednom godišnje. Teorija obiluje njenim uzrocima i načinima lečenja. Te teorije možemo podeliti u dve kategorije: moralna teorija i virusna teorija. Moralna teorija, koja se temelji na većoj učestalosti prehlada zimi, zastupa stav da su prehlade povezane sa izlaganjem hladnom vremenu. Ova teorija, omiljena među mamama i bakama, kaže da se dete prehladilo jer nije stavilo šal, rukavice i obuklo duboke cipele. Virusna teorija, koju zastupaju lekari, kaže da prehladu uzrokuje jedan od stotine virusa i da je češća zimi jer su deca tada u školi zajedno s već


obolelima. Pobornici virusne teorije smatraju da bi dete obolelo i da je na sebi imalo dva šala, tri para vunenih čarapa i čizme.

Smatram da je svaka od tih teorija, odnosno njihova kombi- nacija, tačna. Nema sumnje da su prehlade virusne upale i da se virus prenosi vazduhom od žrtve koja kašlje i kija ili dolaskom u dodir s virusom na tvrdoj površini. Ali uprkos tome što nema dokaza da izlaganje lošem vremenu izaziva prehladu, opredelju- jem se za stranu majki i baka koje istrajavaju na tome da se deca pri izlasku iz kuće toplo obuku. Ta podvojenost je posledica toga što smatram da majke i bake znaju više o zdravlju nego naučnici i lekari, kao i činjenice da se još uvek pitam u sebi da li se pri izla- ganju nevremenu možda smanjuje otpornost tela na viruse koji su direktni uzročnici prehlada.

U svakom slučaju, nemate šta da izgubite ako zahtevate da se vaše dete obuče u skladu s vremenom. Ali nešto možete izgubiti ako vaš doktor istraje na tome da se virusna prehlada vašeg de- teta leči antibioticima koji su protiv virusa uglavnom nedelot- vorni. O tome ću detaljnije govoriti kasnije u ovom poglavlju.

Simptomi prehlade i gripa

Simptomi prehlade, koji se od deteta do deteta razlikuju po jačini, jesu osećaj slabosti, umora, curenje iz nosa, kašljanje i ki- janje, mutan pogled i obično lagano povišena temperatura. Grip, koji takođe uzrokuje virus, odlikuju uglavnom isti simptomi, uz povraćanje, proliv, telesne bolove i, u većini slučajeva, visoka temperatura.

Ako je sluz iz nosa bistre, sive ili bele boje, vaše dete je ve- rovatno žrtva virusne upale (prehlade ili gripa). Žuta ili zelena sluz znači prisutnost gnoja, koji upućuje na bakterijsku upalu si- nusa (sinusitis). I same prehlade mogu se zakomplikovatii drugim bakterijskim upalama kao što su bronhitis i upala srednjeg uha (otitis media).

Prehladu i grip ne treba medicinski lečiti. Lekovi koji se obično daju, kako sam već spomenuo, samo će ukloniti simptome. Nji-


hovo delovanje biće čak i štetno jer se upleću u napore obram- benog sistema organizma da se sam izleči.

Isto važi i za virusnu upalu pluća, poznatu i pod nazivom “ho- dajuda upala pluća”, bolest koja se može dijagnostikovati isklju- čivo rentgenskim pregledom. Simptomi su obično blagi i u ovom obliku upale pluća vašem detetu ne preti ništa osim rentgenskog pregleda, koji bi lekar eventualno mogao da prepiše. Ali nije tako kao sa bakterijskom upalom pluća. Ta bolest se obično može otkriti po vrlo visokoj temperaturi, iznad 38,9°C, i vrlo kratkom dahu, a koža poplavi. Ako se kod vašeg deteta pojave ovi simp- tomi, možete biti sigurni da je reč o hitnom slučaju koji zahteva lekarsku pomoć bez odlaganja.

Sledeća česta dečja bolest disajnih puteva jeste krup ili laringo-traheo bronhitis. On je takođe virusnog porekla i može se prepoznati po grčevitom, metalnom zvuku koji se čuje kad dete udiše; promuklom, metalnom kašlju; neobičnom uvlačenju pluća prilikom udisaja. Ako vaše dete boluje od krupa, simptome ćete ublažiti tako ako dete odvedete u kupatilo i otvorite tuš na “vruće”. Pustite ga da dvadeset minuta udiše vlažni, topli vazduh. Ako se nakon toga stanje ne poboljša, posumnjajte na bakterij- sku upalu pluća i odvedite dete kod doktora.

Ako nema nekih vidljivih ozbiljnih tegoba, roditelji ne bi tre- bali decu da vode kod doktora niti im davati lekove koje su dobili bez recepta kako bi lečili simptome. Lekovi kojima se “leče” sim- ptomi prehlade i gripa - bilo da se izdaju na recept ili se kupuju u prvoj apoteci - mogu biti svakojaki; dekongestivi, ekspekto- ransi, antihistaminici, lekovi protiv kašlja, lekovi protiv bolova i antibiotici. Svima je zajedničko da su nepotrebni, da ponekad izazivaju nepoželjne i opasne propratne pojave, da ometaju nas- tojanja tela da se odbrani od bolesti i da su čisto bacanje novca. Često se daje nekoliko lekova u kombinaciji, iako jedan ili više njih deluju na simptome koje dete uopšte nema.

Dekongestivi, koji su poznati i kao vazokonstriktori, prepisuju se kako bi olakšali tegobe sa disanjem kroz nos do kojeg dolazi


zbog oticanja sluznih membrana u nosnom prolazu. Dekongestivi otvaraju nosni prolaz stežući otečene membrane. To izaziva trenutno olakšanje, ali u tome i leži problem. Delovanje je samo privremeno i kada disanje opet postane teško, skloni ste da de- tetu date još jednu dozu. Na kraju će doći do obrnutog delovanja i začepljenje će biti još gore nego pre “lečenja”. Puno razumniji i bezopasniji pristup sastoji se u primeni osveživača vazduha ili čestom odlasku u kupatilo punom pare, kao što sam opisao.

Antihistaminici koji se često prepisuju pojedinačno ili u kom- binaciji sa lekovima upotrebljavaju se za lečenje alergija. Telo se bori protiv alergija lučenjem prirodnog histamina koji izaziva vla- ženje očiju i curenje iz nosa. Antihistaminici sprečavaju lučenje histamina, isušuju nosne membrane i ometaju telo da samo iz- leči prehladu. Čoveku koji je prehlađen treba više tečnosti, a ne manje.

Ekspektoransi služe za vlaženje sluzi u plućima kako bi je dete lakše iskašljalo. Za većinu preparata te vrste koji se mogu nabaviti na tržištu proizvođači tvrde da su delotvorni, ali to još nisu doku- mentovali državnoj Agenciji za hranu i lekove (FDA). Nema puno smisla kupovati lek ako ni sam proizvođač nije u stanju da dokaže njegovu delotvornost.

Nekoliko lekova protiv prehlade sadrži dekstrometorfan hid- robromid, u količinama od 3 mg do 20 mg. FDA smatra da su de- lotvorni u sprečavanju kašlja, ali pitanje je zašto sprečiti kašalj? Činjenica je da nam kašalj smeta, ali on ima i svoj smisao. Zašto bismo se uplitali u obrambeni mehanizam tela koji nastoji da izbaci sluz koji ometa disanje vašeg deteta?

Glavni lekovi protiv bolova koji se daju kod prehlade i gripa jesu aspirin i acetaminofen. Oni se obično daju iz dva razloga: da snize temperaturu, o čemu sam već izneo svoje mišljenje, i da ublaže bol koji se obično javlja kao simptom gripa.


Opasnosti od lečenja gripa aspirinom

Mala je verovatnoća da vam je ovo ikada rekao vaš pedijatar, ali davanje aspirina u slučaju gripa je vrlo rizičan potez. Isto važi i za sredstva protiv povraćanja, kao što su Compazine, Thorazine i Tigan. Compazine i Thorazine su naročito opasni lekovi koji su zapravo namenjeni lečenju psihoza. Povezuju se s Rejevim sin- dromom koji je kod dece često koban. Očituje se uglavnom sa encefalitisom (upalom moždane opne) i hepatitisom (žuticom). Preporučuje se da se aspirin i ovi drugi lekovi ne prepisuju u se- zoni gripa, a još manje detetu koje boluje od gripa, jer je njihovo udruženo delovanje mogući uzročnik Rejevog sindroma.

Ja sam protiv upotrebe bilo kakvih lekova kako bi se olakšali simptomi vezani za grip i prehladu. Ako više ne možete da gle- date kako se vaše dete muči, dajte mu odgovarajući lek najduže dan-dva, i to samo onaj lek koji deluje na određeni simptom ili simptome koji dete najviše muče. Ne posežite za kombinovanim lekovima koji deluju na četiri ili pet simptoma istovremeno.

Možda ste primetili da mnoge tečnosti protiv prehlade koje se mogu dobiti bez recepta sadrže visok procenat alkohola. Žrtva prehlade će možda malo bolje spavati, ali isto delovanje bi izaz- valo i malo konjaka, a on ipak nije zatrovan silnim lekovima koji vašem detetu uopšte nisu potrebni! (Ovim ne preporučujem konzumiranje alkohola.)

Ako dete odvedete pedijatru jer ima grip ili prehladu, verovat- no će dobiti lekove za ublažavanje simptoma; po svoj prilici kom- binovani lek koji deluje na nekoliko simptoma istovremeno. Mnogi od tih lekova su na vrhu spiska najčešće prepisivanih le- kova, ali u mnogim slučajevima, proizvođači još nisu FDA predo- čili dokaze o njihovom delovanju, tako da se može dogoditi da FDA zabrani prodaju. Ali lekari ih i dalje prepisuju bez obzira na njihovu sumnjivu vrednost i uprkos činjenici da bi pacijentu bilo mnogo bolje da ne uzima nikakav lek.


Nažalost, to nije najgore što vam se može dogoditi ako za- tražite medicinsku pomoć za svoje prehlađeno dete. Ako dobije antibiotike, koji su uglavnom nedelotvorni u lečenju virusnih bolesti, vaše dete je u pravoj opasnosti. Otkako su pre nekoliko decenija otkriveni, ljudi misle da su to lekovi koji će im u svakoj prilici spasiti život. U početku su se pravilno uzimali i zaista su zaslužili etiketu “čudesan lek”. Pobedili su brojne infekcije koje su pretile čovečanstvu, medu njima sifilis i gonoreju, a neki op- timistični futuristi predviđali su dan kada će sve zarazne bakte- rijske bolesti nestati s lica Zemlje.

Nažalost, do toga nije došlo. Kao što se obično događa s le- karima kojima se predstavlja novi oblik lečenja, i najbolji postaju prosečni, pa su tako antibiotici počeli da se prepisuju za sve više bolesti, bez obzira na to da li su u datom slučaju delotvorni ili ne. Nekoliko njih, koji su stvoreni kako bi lečili bakterijske bolesti opasne po život danas se prepisuju kao lekovi protiv prehlade i gripa.

Doktori bi se s razlogom mogli osuditi zbog prepisivanja an- tibiotika za lečenje tih virusnih bolesti ako su jedine posledice takvog lečenja nepotrebno izlaganje potencijalno štetnim pro- pratnim pojavama i nepotrebni trošak. Ali, to su samo blaže pos- ledice onoga što bi se moglo nazvati medicinskom maloumnoš- ću. Postoje još dve opasne posledice nekritičke upotrebe antibi- otika. Prva je sve veći broj organizama otpornih na antibiotike u celini. Druga: ako je vaše dete nepotrebno i stalno izloženo an- tibioticima, možda će jednog dana doći u dodir s organizmima koji će odolevati svakom obliku lečenja.

Zašto treba izbegavati preterano uzimanje antibiotika

Nekontrolisano prepisivanje antibiotika, čemu su skloni na- ročto pedijatri, je vrlo često. To je možda pre pravilo nego izuze- tak. Istraživanje davanja antibiotika u jednoj bolnici je pokazalo da ih uzima trećina pacijenata, a u 64% slučajeva njihova upot-


reba nije bila utvrđena ili su bili davani nepravilno. Autori tog is- traživanja su primetili: “Posledica uzimanja velikih količina lekova koji mogu onemogućiti rast mikroorganizama možda je odabi- ranje mikroskopske flore otporne na te lekove. Odgovarajuća upotreba tih lekova je posebno važna za samog pacijenta, kao i za one pacijente koji bi mogli doći u dodir sa organizmima otpor- nim na postojeću terapiju. Mikrobicidni lekovi su u tom pogledu jedinstveni pa njihovo uzimanje može uticati na njihovu delot- vornost.”

Time se, zapravo, na složen način kaže da antibiotici ubijaju i poželjne mikroorganizme, a ne samo nepoželjne, kao i da dopuš- taju napredovanje štetnim mikrobima. Nepravilnim lečenjem bo- lesti, koju je trebalo lečiti na drugi način, doktor stvara novu bolest koju poznati antibiotici ne mogu držati pod kontrolom. To je vrlo visoka cena koja se plaća za medicinsku nebrigu i nespo- sobnost.

Sve veća otpornost mikroorganizama na antibiotike mogla bi na kraju vratiti medicinu na poziciju koju je imala pre četrdesetak godina kad još nije bio uveden penicilin. Zapravo, smrtnost od nekih infekcija kao što je septikemija (infekcija krvotoka) već se vratila na onaj nivo na koji je preovladavala pre nego što su po- čeli da se upotrebljavaju antibiotici. Ako lekari ne promene pona- šanje i ne postanu racionalniji i oprezniji u davanju antibiotika, možda ćemo doživeti dan na koji je upozoravao jedan nobelovac. Profesor Walter Gilbert, hemičar s Harvardskog univerziteta je rekao: “Možda dolazi vreme kada će 80% bolesti biti otporno na poznate antibiotike.”

Zašto toliki lekari prepisuju antibiotike za lečenje prehlade, gripa i drugih virusnih stanja koja ti lekovi ne leče? Jedni drugima se opravdavaju da to čine zato što to pacijenti od njih traže. Takva racionalizacija ih nimalo ne opravdava, jer roditelji decu dovode kod doktora da bi dobili medicinski savet, a ne da ga oni daju doktoru. Mnogo je verovatnije da doktori prepisuju antibiotike za virusne upale poput prehlade i gripa zato što ih ništa ne može


izlečiti, a tokom školovanja su ih učili da pacijentu uvek daju nešto kako se njihov ugled ne bi srozao. To mogu da razumem jer sam i sam prošao kroz to ispiranje mozga prilikom studiranja medicine. Ali ne mogu razumeti, ako i dalje imaju takvu potrebu, zašto pacijentima ne daju placebo koji bi poslužio svrsi, a ne bi naneo nikakvu štetu.

Ako ne možete odoleti potrebi da prehlađeno dete odvedete kod lekara, sačuvajte ga od antibiotika i drugih nepotrebnih lekova koje bi doktor mogao prepisati. Verovatnoća da će ih dok- tor zaista prepisati je velika, jer istraživanja pokazuju da čak 95% lekara daje pacijentima više recepata za lečenje prehlade, a oko 60% lekova čine antibiotici. Kažem da dete čuvate jer se ne radi samo o plaćanju nepotrebnih lekova. Učestalost propratnih po- java od antibiotika nije nimalo zanemarljiva. Jedno istraživanje je otkrilo da je 4% dece lečeno penicilinom G sulfisoxazolom i 29% dece koja su dobijala ampicillin patilo od povraćanja, retke stolice i osipa. Dok je većina propratnih pojava beznačajna, do jačih reakcija je došlo kod 2% dece. Ovi procenti se ne čine opas- nim lekarima koji su navikli da prepisuju i lekove koji izazivaju nepoželjne propratne pojave kod gotovo svakog ko ih uzme. Ali oni bi i te kako trebali da zabrinu roditelje koji ne žele da se nji- hovo dete nađe među 2% onih koji su izvukli kraći kraj zbog leko- va od kojih nema nikakve koristi i koje uopšte nije ni trebalo uzi- mati.

Budite naročito oprezni ako pedijatar prepiše tetraciklin. Ako je vaše dete mlađe od osam godina, a vaš doktor prepiše tetra- ciklin za bilo koju bolest koja mu ne dovodi život u opasnost, is- tog trenutka napustite njegovu ordinaciju. Nađite drugog pedi- jatra, jer ovaj ili ne zna šta radi ili o tome ne vodi računa.

Godine 1975, Američka akademija za pedijatriju je prepo- ručila da se tetraciklin ne primenjuje u lečenju dece mlađe od 8 godina jer može usporiti rast kostiju, oštetiti jetru i izazvati želu- dačne tegobe, mučninu, proliv, povraćanje i osip. Dužom upotre- bom boja zuba se trajno menja u žutu.


Dok razmišljate da li dete da odvedete doktoru ili da mu date lek koji je doktor prepisao, uvek imajte na umu da će mnogi le- kari učiniti gotovo sve što mogu, imalo to smisla ili ne. To su pokazala mnoga istraživanja upotrebe antibiotika. Jedna velika gradska bolnica zahtevala je da doktor koji prepiše lek dobije odobrenje od specijaliste za zarazne bolesti pre nego što se an- tibiotici mogu nabaviti u apoteci. Kada je bilo ukinuto to ograni- čenje, potrošnja ampicillina se povećala osam puta. Isto tako, kada je Phenicol došao na spisak lekova ograničene upotrebe, potrošnja mu se smanjila za faktor 10.

Ako se čini da sam se previše iscrpno posvetio zloupotrebi an- tibiotika, to je samo zbog njihove važnosti za buduće zdravlje i blagostanje vašeg deteta. Ali nadam se da ćete se odupreti i drugim lekovima i da nećete pedijatru dati priliku da primeni sve svoje bezvredne, oportunističke trikove koje čuva u torbi. Što se tiče večne bolesti disajnih puteva, obrazovanje pedijatara je sla- ba i verovatno opasna zamena za vaše zdravorazumsko rasuđiva- nje.

Kratki vodič dr. Mendelsona kroz kašalj, prehladu i grip

Prehladu, grip i krup uzrokuju virusi i ne mogu se izlečiti ni jednim poznatim medicinskim oblikom lečenja. Obično za neko- liko dana reaguju telesni obrambeni mehanizmi, pa medicinska intervencija nije potrebna. Ali ima stvari koje možete preduzeti kako biste detetu olakšali tegobu i ubrzali oporavak dok boluje od bilo koje navedene bolesti. Evo nekoliko saveta u vezi sa preh- ladom i gripom.

1.   Neka vazduh u dečijoj sobi ili stanu bude dovoljno vlažan. Pazite da osveživač vazduha redovno čistite kako ne bi širio iritirajuće čestice. Ako dete ne može da diše kroz nos ili ga muči suvi kašalj, odvedite ga u kupatilo, zatvorite vrata, otvorite tuš na najtoplije i ostavite dete da udiše paru 20 minuta.


2.   Pazite da detetu dajete dovoljno tečnosti kako bi nadok- nadilo onu koju gubi kašljanjem, kijanjem i znojenjem. Nastojte da svakog sata popije 2,5 dl tečnosti. Najbolji su sokovi jer su hranljivi, ali pošto je vaš cilj da dete nešto popije, dajte mu šta god želi - vodu, čaj, kompot.

3.   Podstičite dete da se što više odmara. Nastojte da u ranoj fazi bolesti ostane u krevetu, ali ne pravite od toga predstavu. Ako se opire ležanju, dopustite mu da ustane, ali nastojte da se ne umara previše. Neće mu škoditi i ako izađe, ali samo onoliko dugo dok se ne napregne previše.

4.   Izbegavajte sve lekove, čak i ako ublažavaju simptome. Ako detetovo bolesno stanje više ne možete da podnosite, dajte mu lek koji leči one simptome koji mu najviše smetaju, a ne kombi- novane lekove koji leče četiri ili pet simptoma. Neka ne uzima lekove duže od jednog dana ili dva. Izbegavajte tablete protiv kašlja jer mogu izazvati propratne pojave pri preteranoj dozi, što se lako može dogoditi jer imaju ukus slatkiša.

5.   Pre nego što dođete u iskušenje da detetu olakšate bolest i date mu neki lek koji se izdaje bez recepta, setite se da možda otežavate telu borbu protiv bolesti. Onoliko koliko mogu pomoći lekovi, toliko možete pomoći i vi stalnom negom i brigom da dete uzima dovoljno tečnosti i da je vazduh vlažan.

6.   Klonite se lekara ako dete nema ozbiljnih teškoća sa disa- njem i ako mu koža ne poplavi, što može upućivati na bakterijsku upalu pluća. U tom slučaju odmah ga odvedite u bolnicu ili pozo- vite hitnu pomoć.

7.  Bez obzira na to da li je vaše dete prehlađeno ili ne, nastojte da mu ishrana bude uravnotežena, bogata hranljivim stvarima i vitaminima koji su mu potrebni, kao i da sadrži što manje he- mijskih dodataka koji se nalaze u gotovo svim fabričkim proizvo- dima koji se danas mogu kupiti.

8.   Setite se da će strpljenje, ljubav, pažnja i topla podrška više pomoći vašem detetu nego svi lekovi sa polica apoteke!


Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U PROSINCU...

PROSINAC...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član bglavacbglavac

    Danas je tužan dan. Molimo dragog Boga da se to više nikada ne dogodi. Anđele spavaj u miru. Roditeljima Bože daj snage da ovo izdrže. Iskrena sučut.!

    21.12.2024. 08:11h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi, želim vam lijep i radostan dan. Neka vas svako zlo zaobiđe i neka vas prati samo sreća i ljubav. Lp

    12.12.2024. 06:42h
  • Član bglavacbglavac

    Dragim mališanima želim puno darova u čizmicama!

    06.12.2024. 08:39h
  • Član bglavacbglavac

    Lijep pozdrav Edin. Drago mi je da si svratio .

    30.11.2024. 18:08h
  • Član edin.kecanovicedin.kecanovic

    Hvala Bglavac, također.

    30.11.2024. 15:30h
  • Član bglavacbglavac

    Dragi magicusi, želim vam lijep i sretan vikend. Lp

    30.11.2024. 07:56h
  • Član bglavacbglavac

    dragi magicusi, danas je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Učinimo sve da ih zaštitimo i nasilje već jednom prestane. Lp

    25.11.2024. 08:13h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info

Mama, boli me stomak! Mitovi o bakterijskim upalama grla