Vatsjajanina knjiga je doduše pjesmotvor ali nije umjetničko djelo; ona je udžbenik. Ona je posebno zanimljiva sociolozima, povjesničarima i medicinarima; a poučna je za sve nas.
Što mi danas, naizmak dvadesetog vijeka, u eri industrijske civilizacije, možemo naučiti od starine Vatsjajane koji je svoj priručnik erotskog ponašanja pisao kao student teologije prije petnaest vjekova? To se pitanje postavlja s objavljivanjem »Kame sutre« koja se eto, prvi put pojavljuje u nas, u svoj svojoj izvornosti i kompletnosti, bez skraćivanja, ublažavanja i naknadnih ubacivanja.
Rekla bih da nas Vatsjajanina knjiga najviše od svega može naučiti ležernosti i jednostavnosti s kojom treba prilaziti tjelesnoj ljubavi, bez licemjernog stida i kompleksa krivnje.
Također bih rekla da nas stari Vatsjajana može podučiti i u tome da je erotika dugotrajan obred a ne završni čin toga obreda. Drugim riječima, Vatsjajaninim ljubavnicima je isto toliko stalo do cjelokupnog udvaračkog rituala, kao i do konačnog zadovoljenja.
Sav onaj Vatsjajanin naglasak na bon-tonu ljubavnih odnosa, odnosno na svim onim insceniranim svađama i iskrenim pomirenjima, na strategiji posredništva i poručiteljstva, na poklonima i dugim razgovorima, pokazuje nam da je to suptilna i do kraja dorađena igra čija se pravila poštuju koliko zbog njih samih, zbog ljepote igre, toliko i zbog njezinog svršetka. Krajnji rezultat, tj. spolno sjedinjenje, nije grubo izdvojen iz cijelog procesa već prirodno izrasta kao njegova završna faza.
I još nešto možemo naučiti od Vatsjajane. To je stav prema ženi. Sve su žene dostojne poštovanja: ganika koliko i kreposna matrona. Ili, da to prevedemo u simbole našega svijeta: Marija koliko i Magdalena. Uvjet je da svaka bude majstor svoga »faha«, da dostojanstveno i pošteno snosi svoju sudbinu i poziv.
Loše je i nezgodno, misli Vatsjajana, kad se žene počnu ponašati nedosljedno: kad se ganika počne vladati kao monogamna supruga (ukoliko to ne čini privremeno da bi izmamila novac ljubavniku) ili kad se vjerna supruga počne ponašati kao ganika. To bi bilo isto kad bi tokom jedne partije šaha igrači počeli trkačem skakati kao konjićem. Vatsjajana i njegovo doba su mislili da se pravila moraju poštivati, jer to je glavni uvjet reda i stabilnosti društva.
I naposljetku, jedan podsjetnik za one koji će se možda naći zgranuti zbog samprajogike. Zaista, tu Vatsjajana nije ništa kriv. Iz svog davnog benareskog samostana nije mogao ni naslutiti da bi ikoga mogao sablazniti. On čak nije ni poznavao tu riječ, sablazan. A zgranuti čitaoci neka ga ispričaju barem zbog toga što je njegova knjiga odgojila jednu od najvećih i najstarijih civilizacija svijeta, civilizaciju u kojoj je upravo seksualni moral na zavidnoj visini.
Vesna Krmpotić