SVATKO OD NAS U sebi nosi to tko je i što je. Ta se stvarnost često odražava
u našim očima, izrazu lica, gestama, postupcima i riječima.
Počesto ne znamo koja su sve životna iskustva oblikovala nečiji pogled na život i svijet. Međutim, taj pogled na svijet često ćemo nazrijeti u riječima tog čovjeka, te načinu na koji ih izgovara. Izgovorena riječ ima težinu, zvuk i izgled. Riječi izgovorene iz srca obavijaju nas energijom ispunjenom ljubavlju, brižnošću i iskrenošću, dok su negativne, teške i bezlične riječi često bolne, čak i štetne po onoga tko ih sluša.
»Više vas određuje ono što izlazi iz vaših usta nego ono što u njih ulazi«. I to je jedan od načina na koje je moguće reći da su riječi smisleni zvukovi koji simboliziraju misli i ideje. Riječi imaju moć jer su glavni zvučni i pisani izraz misli, pa zahvaljujući njihovoj snazi možemo biti ili kreativni ili destruktivni. Važno je i kako slušamo, te kako govorimo. Kada slušamo duhom, jednako kao i ušima, često ćemo uočiti profinjene zvukove dubljeg značenja i sadržaja govornikovih riječi. Odabrane riječi, odabrani ton, kao i priča koja se proteže kroz govor, temelj su za pojačano razumijevanje i svijest. Glas duha moguće je čuti na brojne načine!
Sveti spisi govore o snazi naših riječi. Tako u Bibliji čitamo:
»Poslušajte i razumijte: ne ukalja čovjeka ono što na usta ulazi, nego ono što iz usta izlazi« (Matej, 15:10, 11).
Jezik ima skrivenu moć, djeluje onako
kako mjesec utječena plimu.— Rita Mae Brown
»Čovjek ne treba nastojati razumjeti govor. Čovjek treba spoznati onoga tko govori«. U Psalmima (16:33) čitamo: »Moje ti riječi omiljele i razmišljanje srca moga pred licem tvojim, Jahve, hridi moja, otkupitelju moj!«
Naše riječi mogu služiti kao plodonosan instrument kojim gradimo i oblikujemo svoj svijet. Dobre su riječi nalik na čisto sunčevo svjetlo koje nas obasjava. Donose takvo blistavilo i jasnoću da u izvoru možda nećemo uspjeti razabrati točne pojedinosti i nijanse. Kad sunčevo svjetlo padne na gotovo providna krila leptira ili se pokaže kroz sitnu kišicu, pretvara se u milijune minijaturnih duga. Kada smo u doticaju sa svojom duhovnom prirodom, naše riječi mogu biti nalik glasu duha, koji donosi sreću i onima kojima se obraćamo.
Riječi je potrebno vagati, a ne brojati.
— Poljska izreka
Kad je jednom izgovorimo, riječ više ne možemo opozvati.
Kad pomno izražavamo misli, osobito u odabiru i formiranju riječi i govora, dokidamo osjećaj žaljenja i grižnje savjesti. Izbjegavanje ogovaranja, laži i bezobzirnih i nepotrebnih riječi sprječava kasniju zabrinutost i žaljenje zbog izgovorenoga. A budući da naše riječi djeluju na druge, ne bi li bilo korisnije govoriti vedro, taktično, skladno i brižno?
I ne bi li takav govor lako proistjecao iz srca ispunjenog neograničenom
ljubavlju?
Naš dublji identitet i istinski karakter leže u subjektivnoj prirodi našega uma. I na osobnu i na kolektivnu korist možemo sve događaje u svakodnevnome životu koristiti kao prilike za razjašnjavanje i uzdizanje misli i ponašanja. Što nam je više stalo do toga kako se izražavamo drugima, to je veći naš osjećaj zadovoljstva. Istinski osjećaj odgovornosti temelji se na međusobnom potpomaganju među ljudima.
Njegovanje bliske i srdačne svijesti o komuniciranju može nas umiriti i eliminirati štetne strahove i nesigurnost. Tko zna kako naše riječi mogu djelovati na druge? Stoga ih birajmo brižno i pomno!
Iskoristi već ovaj sadašnji trenutak! Što
možeš ili misliš da možeš, počni
odmah!— Goethe
Dobra djela zahvaljujući kojima svijet
postaje mekši, puniji i bolji nego ikada
materijal su od kojeg se sastoji čovjekovo
zadovoljstvo i duhovna vrijednost.
— Joan Chittister