RECENZIJA
Danas je još uvek dominantna naučna paradigma koju, s obzirom na njene korene i sadržaj, možemo zvati industrijskom. To je, zapravo, paradigma dihotomija. Njena osnova su, između ostalog, »živo/neživo«, »ovde/tamo«, »pre/posle«, »duh/materija«, »zdravo/bolesno«, a uz još niz drugih podvajan ja čini se da je naročito naglašeno »ja/to«. Ovo, moglo bi se reći sveopšte podvajanje, nipošto nije slučajno. Svrha mu je, pre svega, uspostavljanje kontrole. Za tu svrhu, međutim, samo dihotomiziranje još uvek nije dovoljno. Kontrola se uspostavlja tek »debalansiranjem« dihotomteiranih suprotnosti. A to znači izdvajanjem i naglašavanjem onog dela dihotomije koji je moguće tehnološki obvladati. Tako i živimo u svetu u kome je veoma snažna tendencija šveopšteg svođenja na »neživo«, na »ovde«, na »pre«, na »materiju«, na »bolesno«, na »to«, dok se u isto vreme zapostavljaju, pa i potpuno zanemaruju »živo«, »tamo«, »posle«, »duh«, »zdravo« i »ja«.
Ovakva generalna orijentacija donela je sobom veliku probojnost. Zahvaljujući toj probojnos-
međutim, pre svega zbog toga što nas dominantna naučna paradigma u mnogo čemu sputava. U svetlu neke druge paradigme, pak, slično »stavljanju drugih naočara«, mnoga dotadašnja čudesa i nemogućnosti mogu postati oveštale istine.
Jedan u dugom nizu tipičnih takvih primera upravo je pred nama u knjizi W. E. Butler-a »Kako se čita aura«.
W. E. Butler nam tu, iscrpno i na dosta pristupačan način, objašnjava strukturu aure, dinamiku njenih promena, kao i razna istočnjačka i zapadnjačka shvatanja u vezi sa aurom, sve do uputa za razvoj sposobnosti njenog opažanja.
Međutim, iako se pojmovanje aure iz umetničkih predstava i mitova već dobrano preselilo ne samo u naučne laboratorije, nego i u najširu javnost, poruka autora će nam ostati .daleka ukoliko joj priđemo držeći se čvrsto stanovišta industrijske paradigme. U industrijskoj paradigmi, naime, nema mesta za stavove poput onoga iz prvih redaka knjige gde se, u samoj definiciji aure, implicitno kaže kako je sve na neki način živo te da je neživo tek jedna u nizu naših apstrakcija. Nema mesta ni za razumevanje dobrobiti koja može proisteći iz uspostavljanja veze sa nekim predstavnicima biljnoga sveta.
Poruka knjige »Kako se čita aura« zasnovana je, velikim delom, na holografskoj realnosti. Otuda joj je potrebno pristupiti otvoreno, ostavljajući po strani ustaljene aksiome i obrasce mišljenja.
Otvorenost je potrebna i zbog toga što poruke iz domena holografske realnosti — pa i ova Butlerova o auri — nisu uvek dorečene. Zagovornici i istraživači ovoga domena, naime, nisu još našli način da razviju jezik kojim bi se do kraja izrazili.
Učinjeni napor, međutim, može da bude nagrađen nagoveštajem nekog novog smisla. Možda čak i u domenu svakodnevnih doživljavanja. Odatle, pak, pa do izazova drugačijeg poimanja sebe i sopstvenog sveta samo je par koraka.
VUK STAMBOLOVIĆ
BILJEŠKA O PISCU:
W. E. BUTLER je poznati i priznati majstor magije XX vijeka čiji je praktični i teoretski rad u ovoj oblasti omogućio brz napredak mnogih ljudi koji su se opredijelili za istraživanje. Okultno obrazovanje je stekao u Društvu unutrašnje svjetlosti pod rukovodstvom Dione Fortune. Umro je 1978. godine, a njegove knjige se još uvijek prodaju zbog aktualnosti tema koje obrađuju.
Njegove najpoznatije knjige su:
MAGIJA I KABALA,
KAKO SE RAZVIJA VIDOVITOST,
KAKO SE ČITA AURA,
KAKO SE RAZVIJA PSIHOMETRIJA,
ŠEGRT U MAGIJI,
UVOD U TELEPATIJU,
MAG: OBUČAVANJE I RAD,
MAGIJA: RITUALI, SNAGA I SVRHA.
The End