KAĆUN(AK) se prema narodnom vjerovanju mora iskopati na Ivanje (24. 06.) u podne ili u ponoć prije Ivanja, ne dodirujući korijenje rukama. Tko tako ubranu biljku nosi uza se, imat će uvijek sreće u igri i novaca u lisnici. Ako se pojede mladi, čvrsti korijen kaćuna, smatra se da će probuditi ljubavnu želju te da jača mušku spolnu moć, dok stari korijen navodno izaziva neplodnost. Vjerovalo se da se trbušna kila može liječiti ako pacijentov kum posadi nehotice nađen kaćun. —> Pogovor str. 214.
KADULJA je, prema vjerovanju, zbog svog jakog mirisa tjerala duhove i demone, ako bi se stručak te biljke objesio na dovratak.
KAĐENJE s određenom vrstom drveta i dodacima, na primjer s klekinjama smatralo se jakom zaštitom od vještica i svih zlih duhova. U Starom zavjetu (2. knjiga Mojs. 30,1-10) već se propisivalo kađenje. Kasnije se pri mjenjivalo kod —> egzorcizma i za skidanje čini. Klekovo se drvo osobito cijenilo kad je trebalo okaditi sobu u kojoj je netko umro. Kađenje sumporom navodno je liječilo razne bolesti. —> Mrtvački zubi, —> Mirisa- nje, —> Tamjan.
KALCEDON Vjerovalo se da taj ka men osigurava onom tko ga nosi po bjedu u borbi. Za kalcedon se također tvrdi da svog vlasnika čuva od grijeha i da od njega odvraća zle duhove. Pripisivala mu se i moć da spusti tjelesnu temperaturu i da pomogne u prevladavanju tuge time što dijeli žuč. Općenito se smatralo da koristi u čuvanju tjelesne snage. Mjestimično kalcedon, pored ahata, vrijedi kao kamen za lipanj, pa navodno donosi sreću onima koji su se rodili u tom mjesecu i oslobađa ih od teških briga. U drugim se opet krajevima kalcedon smatra kamenom kolovoza.
KALENDAR KORE LUKA U novogodišnjoj noći je trebalo staviti na tanjur dvanaest kora luka, odrediti svaku za jedan mjesec, posoliti i osta viti da stoji preko noći. Po različitoj količini tekućine koja se ujutro stvo rila u korama, zaključivalo se o rela tivnoj količini kiše u pojedinim mje secima nove godine.
KAMEN MUDRACA —> Pogovor
str. 214.
KAMEN SLIJEPAK —> Češljugar.
KAMENIKA Naziv tog bilja potječe odatle što rastu u brdima među kamenjem, te se čini da rastu iz kamenja. Još se u vrijeme antike tvrdilo da korijen kamenike namočen u vino može rastvoriti kamence u mjehuru.
KAMENJE navodno tako dugo raste dok ostaje netaknuto ispod zemljine površine. To se vjerovanje odnosilo naročito na rudu. U narodnoj je medicini kamenje imalo posebnu funkciju: mislilo se da se na kamenje mogu prenositi bolesti ako se kamen stavi na bolesno mjesto ili se pak njime prijeđe ili zaokruži bolesno mjesto. Da bi se bolest koja je prešla na kamen učinila neškodljivom, bacili bi kamen u potok ili bi ga stavili pod odvod krovnog žljeba, da ga ispere voda. I pljuvanje po kamenu navodno je moglo uništiti bolest. Smatralo se da čovjek koji se tako oslobodio bolesti, ne smije više vidjeti taj kamen, pa ga zato mora unatrag baciti daleko od sebe. —> Zubobolja, —> Drago kamenje
KAMILICA navodno štiti od vještičjeg čaranja ako se nosi uza se ( —> mirisati). Kamilicu je trebalo ubrati prije Ivanja (24. 06.), jer se tog dana navodno pretvara u pasju kamilicu.
Naslov izvornika
Sve o Praznovjerju - Helmut Hiller
Helmut Hiller Lexikon des Aberglaubens
© 1986 Süddeutscher Verlag GmbH,
München
Digitalizacija knjige: Equilibrium ® 2007
***
Kaćunak je danas teško dostupan lijek jer je zakonom zaštićena biljka, a to znači da ipak bilo nešto u tim vjerovanjima...
Kadulja se u nekim našim krajevima doslovno i nazivala lijek...
Kađenje (tamjanom) se zadržalo u crkvenim obredima, a koriste ga i narodni iscjelitelji...
Pročitajte članak: KALCEDON - POLUDRAGI KAMEN
Ako nešto tako lijepo poput gorskog bilja izgleda da raste iz kamena i po tome dobije ima kamenika, zar je čudno da mu se pripisuju nadnaravne moći...
Znamo da su i neki kršćanski sveci protjerivali demone u kamenje, a narod se samo nadovezao na to svojim vjerovanjima...
Na magicusu je mnogo članaka o kamilici i njezinim ljekovitim svojstvima...