JIVA ILI ŽIVUĆA DUŠA
Buddhi ili sposobnost odlučivanja zajedno s pet organa percepcije, čine jedinicu/element zvanu vijñanamayakośa ili plašt inteligencije. Čista Svjesnost ograničena upadhijem ovog plašta pojavljuje se kao pojavno/fenomenalno biće ili individualizirana duša, zvana jiva. Zbog ovog ograničenja, jiva zaboravlja svoju istinsku prirodu i blaženstvo te osjeća kao da je ona agent ili činitelj, uživaoc ili doživljavač sreće ili jada. Vezana zakonom karme te podložna transmigraciji, ona zauzima više ili niže tijelo na ovoj zemlji ili na nekom drugom nivou.
Ovdje možemo istaknuti da postoje još druge dvije teorije Vedante s obzirom na jivu. Prema jednoj, Čista Svjesnost izgleda da se reflektira u te da nije ograničena vijñanamayakośom. Refleksija/odraz je jiva. Refleksija poprima svojstva medija u kojem se objekt reflektira. Tako refleksija Sunca u vodi izgleda mirnom ili pokretnom/gibljivom ovisno o stanju vode. Slično tome, Svjesnost reflektirana u vijñanamayakośi postaje obdarena svojstvima buddhija.
Prema trećoj teoriji, jiva je poput bića iz sna. Brahman ili Čista Svjesnost, pod utjecajem maye, sanja tako reći, da je postao čovjekom, životinjom ili neživim predmetom.
Sve se tri teorije slažu, s obzirom na gore navedenu prirodu jive, da se Brahman pojavljuje kao jiva zbog maye. Beskonačni Atman izgleda kao da je u stanju jive zbog upadhija vijñanamayakośe; jiva je prividna a ne stvarna. Obilježja rođenja i smrti, bolesti i propadanja, sreće i nesreće, pripisana jivi, nisu stvarna sa stanovišta Brahmana. Individualna duša, nakon postignuća Znanja, shvaća da je ista kao Brahman.
Um (manas) i organi percepcije tvore zajedno jedinicu/element zvan manomayakośa ili plašt uma. Jastvo, ili Atman, koji se s njim (umom) identificira, poprima obilježja uma te doživljava raznolikost imena i oblika.
Organi akcije su jezik (organ govora), ruke, stopala i organi pražnjenja i razmnožavanja. Oni nastaju iz rajastičnog dijela pet suptilnih elemenata. Vitalna snaga jest kolektivno nazvana prana. To je primarna energija ili sila, a sve ostale sile poput gravitacije, privlačenja, odbijanja i životnog daha samo su različite manifestacije prane. Kao što se u vrijeme kozmičkog rastapanja pet elemenata materije vraćaju se nazad u akaśu, slično tome, sve sile se vraćaju nazad u pranu. U stanju involucije ili nemanifestacije akaśa i prana ostaju u neizdiferenciranom stanju, stopljene u Prakriti. U vrijeme iduće evolucije, prana, djelujući na akaśu, manifestira korak po korak, različite elemente te grube i suptilne objekte. Pranu koja se manifestira u individualnoj jivi, nazivamo s pet različitih imena u skladu s njenim različitim funkcijama.
Pet prana zajedno s pet organa akcije tvore element/jedinicu pod nazivom pranamayakośa, ili plašt vitalne sile. Kada se duša identificira s ovim plaštom, on manifestira svoju aktivnu prirodu jer je sâm plašt građen od rajastičnog dijela pet suptilnih elemenata.
Inteligencija ili znanje, volja i aktivnost su obilježja jive ili živog bića. Vijñanamayakośa ili plašt inteligencije obdaren je snagom znanja. Manomayakośa ili plašt uma obdaren je voljom pomoću koje se vrši neka akcija. Međutim, akcija nije moguća bez vitalne sile koja je obilježje pranamayakośe. Atman, ili Čista Svjesnost, ograničena upadhijima ova tri plašta, jest obdarena znanjem, voljom i aktivnošću. Ova podjela učinjena je s obzirom na dotična obilježja plašteva (korica, omotača). Ova tri plašta zajedno tvore suptilno tijelo, koje nakon smrti prati dušu u transmigraciji.
Kao i u slučaju maye ili neznanja, na suptilno tijelo možemo gledati bilo kolektivno bilo individualno. Kolektivno suptilno tijelo, koje uključuje sva suptilna tijela, jest poput šume. Individualna suptilna tijela su poput pojedinih stabala koja sačinjavaju šumu. Svjesnost zajedno s kolektivnim suptilnim tijelom nazvana je epitetima poput: Hiranyagarbha, Sutratma i Prana. Svi ovi sanskrtski termini imaju svoja posebna značenja premda se njihovo opće značenje može izraziti terminom "Kozmička Duša"19. Kozmička Duša je imanentna u univerzumu. Ona se identificira s 5 suptilnih elemenata te je obdarena silama znanja, volje i aktivnosti. Kolektivno suptilno tijelo, koje se sastoji od vijñanamayakośe, manomayakośe i pranamayakośe, te putem kojeg Kozmička Duša funkcionira, jest finije od grubog univerzuma. Ono je poput našeg stanja sna. Kao što se budno stanje stapa sa stanjem sna, tako se, slično tome, i grubi univerzum u vrijeme involucije stapa s kolektivnim suptilnim tijelom.
Svjesnost ograničena individualnim suptilnim tijelom poznata je pod nazivom taijasa, ili sjajna duša zbog svoje povezanosti sa sjajećim unutarnjim organom20. Individualno suptilno tijelo, putem kojeg individualna duša funkcionira, je finije od individualnog grubog tijela i također se, kao i kolektivno suptilno tijelo, sastoji od 3 kośe. Ono odgovara stanju sna, koje se sastoji od impresija/utisaka iz budnog stanja. U vrijeme snivanja, grubo tijelo ostaje neaktivno a funkcionira suptilno tijelo.
Kolektivno suptilno tijelo jest, u biti, identično s individualnim suptilnim tijelima koja ga sačinjavaju, a razlika je samo u načinu gledanja na ta tijela. Slično tome, svjesnost udružena/asocirana s upadhijem kolektivnog suptilnog tijela, pod nazivom Kozmička Duša, jest u biti identična sa svjesnošću udruženom s upadhijima individualnog suptilnog tijela, pod nazivom individualna duša. Već smo dali primjer šume i drveća i akaśe zajedno s njima. Svugdje kroz relativan univerzum, mikrokozmos i makrokozmos idu paralelno jedan s drugim, bilo s obzirom na grube i suptilne objekte ili na svjesnost udruženu s njima. Prema filozofiji Vedante, makrokozmos i mikrokozmos su u biti identični.