Ovisnost naše kulture o informacijama - njihova obrada, proslijeđivanje, širenje, umrežavanje, spremanje, prodaja itd. - simptom je kulturnog mentaliteta baziranog na starim načinima razmišljanja. Za um koji sebe shvaća odvojenim i odijeljenim od Realiteta, kako je umu Starog Doba uvjetovano da čini, izgleda neophodno da manipulira vanjskim svijetom. Takvoj krajnosti je neophodno da neprestano prikuplja što veći broj informacija o svijetu.
Tako će ograničeni um biti neprestano uposlen razmišljanjem o načinima kako da primijeni pravila kojima je naučen u svrhu postizanja svojih ciljeva. Ta pravila manipulacije poznata su vam - iako ne nastojite često pobrojati ih na jednom mjestu. Pogledajmo nekoliko stvari kojima ste naučeni da biste zadovoljili svoje želje i razmotrimo neka viđenja njihove prirode. Primijetit ćete da svaka od nabrojanih akcija zahtijeva što je moguće više informacija da bi se ...
- zgrnuo novac, i da si na taj način osigurate moć i utjecaj - novac nije izvor moći, nego stvarni odraz mnogih aspekata uma u koje je uključena moć. Nijedna od stvarnih vrijednosti, u smislu osobnog ispunjenja i rasta u zapažanju (awareness), neće biti dosegnuta skupljanjem novca samim po sebi. Ako uspijete sakupiti veliko bogatstvo, nosit ćete i dalje svoje stare probleme i slabosti sa sobom, samo će se priroda njihova ostvarivanja promijeniti.
varali ljudi, varala vlast, itd. - u najširem poimanju onoga što je realno, svaka akcija koju poduzimate, a znadete da se protivi dogovorenim pravilima i moralnom kodeksu, neizbježno je samoporažavajuća. Kako budete prolazili kroz život, jedina vrijednost koju ćete stalno imati je vaša vlastita vrijednost, a jedina vrijednost koju stječete je rast u zapažanju (awareness), a te se vrijednosti mjere Ljubavlju i Mirom a ne imetkom. Varajući bilo koga, iako se vama čini da ste nadmudrili nekoga, znanje o tom postupku ostaje vaše. U jedinoj značajnoj analizi - analizi vrijednosti vašega života - samo vaše mišljenje o vama samima igra ulogu. Posljedica je jednostavna. Ovakvo postupanje iscrpljuje vašu kreativnu snagu, ugrađujući aspekt bespomoćnosti u sliku koju imate o vama samima. Slično se događa i u narednom primjeru ...
- govorile laži - pošto događaji u vašem životu odražavaju vaše unutarnje stanje, govoriti išta osim istine je simptom pomanjkanja snage u vašoj slici o vama samima. Poruka koju lažući upućujete sebi je jasna i kao takva biti će i nadalje dio vašeg realiteta. Poruka je da - postoji netko ili neka sila izvan vas koja ima stvarni autoritet takav da vi morate kompromitirati svoje Sebstvo pred tim autoritetom.
- ulagivalo ljudima od autoriteta - ista poruka kao kod laganja, isti efekat. U slici o sebi vi žrtvujete svoj autoritet. Isto se odnosi i na podmirivanje njihovih potreba, klanjajući se njihovim željama i sličnome.
- radilo - dva vrlo različita pothvata dijele istu riječ ovdje. Ako radite nešto u čemu ne uživate u svrhu stvaranja novaca ili zbog preživljavanja, onda je nešto iskrivljeno u sadržaju vašeg uma. Ovaj tip "posla" je simptom neslobode i borbe, i nikada ne donosi nikakvog rezultata osim što vas čini starijima. Rad u kojem uživate je odraz kreativnosti i ispunjenja i stvarno i nije rad. To je ono što bi vam se trebalo događati u životu.
Ovo je sasvim dovoljno da se ulovi smisao. Naučeni ste sredstvima manipulacije sa svijetom - svijetom koji vam se čini odijeljenim od vas, ali koji to stvarno nije. Ova se sredstva baziraju na prikupljanju informacija kako biste bili u stanju primijeniti gomilu manipulativnih mjera. Pri ostvarivanju svake od ovih mjera kontrole (ispitajte svoj život kako biste vidjeli načine na koji manipulirate ljudima i moćima), vi svaki puta ponovo kreirate i pojačavate njihov efekt.
Ne kažem da se treba odupirati drugima koji imaju autoritet nad vama - to je samo daljnja slika nemoći koja pojačava borbu i sukob. Kažem da treba prepoznati kako ovaj efekt proizlazi iz vašeg uma i iščistiti ga otuda. Čineći tako, oslobađate se potrebe za manipulacijom a isto tako se oslobađate i ovisnosti o stalnom prikupljanju informacija koje vam se čine tako kritične sada.
Autor: T.D.Nehrer