Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član JosipJankovic

Upisao:

JosipJankovic

OBJAVLJENO:

PROČITANO

1012

PUTA

OD 14.01.2018.

Izlečeni za 20 sedmica

Izlečeni za 20 sedmica
Ne postoje univerzalna pravila – svaka osoba zahteva poseban pristup

10. poglavlje

Izlečeni za 20 sedmica


Ne želim da ovo poglavlje započnem još jednom predivnom pričom o uspešnom izlečenju depresivnog pacijenta, već da ga posvetim vama, čitaocima. Možda ste ovu knjigu nabavili zato što vi ili neko ko vam je drag pati od depresije. Vi (ili osoba koju volite) niste sami. Najmanje jedna trećina ukupnog svetskog stanovništva će tokom života verovatno doživeti epizodu depresi- je.1 Nažalost, većina njih ili neće prepoz- nati stanje u kojem se nalazi ili neće pobe- diti svoju depresiju usled nedostatka prave strategije lečenja.2,3

Oni koji shvate da su zapali u depresi- ju mogu da pomisle da će do kraja života morati da uzimaju lekove.4 Oni možda pokušavaju da “se skinu sa” lekova, ali se pri svakom pokušaju njihovo mentalno stanje drastično pogoršava, pri čemu često osećaju neobjašnjivu tugu ili prazninu. Na kraju ponovo počinju da uzimaju svoju dnevnu dozu antidepresiva kao da je u pitanju dnevna doza neophodnih vitamina. Oni se čak i dok uzimaju lekove često ne osećaju sasvim dobro.5 Oni možda mogu normalno da funkcionišu u porodici i na poslu. Oni možda ne razmišljaju aktivno o samoubistvu – ali se i dalje ne osećaju ispunjeno i srećno niti imaju neki cilj. Ja za takve osobe imam veoma dobre vesti! Ostavio sam najbolje za kraj! Verovatno vas samo dvadeset dana deli od potpunog izlečenja od depresije ako se budete pridržavali strategije koja je ovde ukratko opisana!


Ne postoje univerzalna pravila – svaka osoba zahteva poseban pristup

Mnogi bi želeli da, kao u kuvaru, posto- ji neki jednostavan recept za brzo izlečenje depresije. Nažalost, ne postoji takav uni- verzalni instant recept za lečenje ovog obolenja. To ne treba da nas iznenađuje, zato što tako jednostavan recept za brzo i trajno izlečenje depresije ne postoji čak ni za one bolesti o kojima se danas mnogo više zna, kao što je kongestivna srčana insuficijencija (prva na  listi bolesti koje zahtevaju bolničko lečenje). Ono što delu- je kod jednog pacijenta ne mora biti koris- no za drugog, već naprotiv, veoma štetno.

Svaka depresivna osoba ima svoje razloge zašto se nalazi u takvom stanju i ti razlozi se moraju otkriti. Na osnovu tih uzroka se zatim određuje poseban pro- gram lečenja koji će doneti najbolje rezul- tate. Ovo poglavlje ima dva cilja: 1) da omogući čitaocu da otkrije uzroke svoje depresije (ili nekog koga voli), 2) da omogući čitaocu da na osnovu tih uzroka pronađe posebnu strategiju za savlada- vanje depresije.

Da biste lakše obavili ovaj zadatak, preporučio bih vam da pre nego što nas- tavite dalje pročitate prvo poglavlja 1, 3, 4, 5 i 9. Onima koji su izrazito zabrinuti i nalaze se pod velikim stresom takođe pre- poručujem da pročitaju poglavlje 7 i 8. Ako vi (ili osoba koju volite) uzima neki pre- parat na bazi bilja ili lek, savetujem vam da proučite makar principe vezane za uzi- manje i odvikavanje od lekova koji su opisani u poglavlju 6. Trebalo bi da proči-



tate i ono što sam u tom istom poglavlju rekao o pojedinim lekovima.

Preporučujem vam da dok čitate ta poglavlja zabeležite principe, uzroke i metode lečenja koje se mogu primeniti u vašem slučaju (ili u slučaju osobe koju volite). To će vam kasnije pomoći da osmi- slite poseban režim lečenja. Sada možete da se vratite ovom poglavlju i primenite te informacije.

Kako pronaći prave uzroke sopstvene depresije

Polazim od pretpostavke da, čim za- počinjete da obrađujete ovaj deo knjige, znate da vi sami (ili neko vama drag) zaista patite od depresije. Da bismo to bolje ilustrovali, pretpostavimo da ste to vi, čitalac. Da bismo pronašli uzroke vašeg stanja, podelili smo moguće uzroke na 10 kategorija, koje su prikazane u tabeli 1.

Tabela 1. Deset kategorija mogućih uzroka depresije

1. Genetika                  6.Cirkadijalni ritam

2.  Razvoj                    7. Zavisnost

3.  Ishrana                   8. Stil života

4.  Društveni faktor    9. Zdravstveno stanje

5.  Toksini                 10. Frontalni režanj

Dok posmatrate ovu listu, možete uoči- ti nekoliko kategorija za koje mislite da se mogu odnositi na vas. Kao što sam izjavio u Zaključku 3. poglavlja, mozak često mo- že da podnese tri uzroka iz tri kategorije i da još uvek dobro funkcioniše. Kada se pojavi i četvrta kategorija, osoba će najverovatnije oboleti od depresije ili nekog drugog mentalnog poremećaja. Veoma je važno da prepoznate koliko god je moguće više uzroka vašeg stanja. To će vam omogućiti da osmislite efikasniji pro- gram lečenja. Pre nego što vas zamolim da odredite koje se kategorije uzroka odnose na vas, svaka od njih  je podeljena na jedan ili više uzroka depresije, kao što je prikazano u tabeli 2 (strana 190).

Da  bismo  ilustrovali  kako  se  koristi

tabela 2, pogledajmo jedan primer. Zapa-


zite da se u kategoriji “Genetika” (prva na listi u tabeli 2) nalazi jedan specifičan uz- rok, a to je “Raniji slučajevi depresije ili samoubistva u porodici”. Ako se ovaj uzrok odnosi na vas, računajte ga kao jedan “poen”. Druga kategorija, “Razvoj”, ima četiri uzroka. Ako se nijedan od njih ne odnosi na vas, pređite na sledeću kate- goriju. Ako se bilo koji od uzroka odnosi na vas, imate još jedan “poen”.

Dok budete radili ovu vežbu, moći ćete da odredite većinu kategorija koje se odnose na vas. Međutim, da biste odredili neke uzroke, potrebno je doći do odre- đenih informacija putem analize krvi ili nekih drugih specijalnih medicinskih testo- va. Ovi testovi će vam pomoći da prepoz- nate uzroke u kategorijama ishrane, otro- va i zdravstvenog stanja. Ipak, možete imati još četiri ili pet poena, a da ne mo- rate da nabavljate te informacije.

Važno je shvatiti da tabela 2 ne pred- stavlja konačnu listu uzroka depresije. Na njoj su navedene samo oni češći uzroci depresije. Neki ne baš tako česti uzroci spomenuti u poglavlju 3 ne nalaze se u tabeli (kao što je virus Borna ili sindrom bolesnih zgrada u kategoriji “Zdravstveno stanje”). Nije neophodno trošiti vreme i novac tražeći tako neuobičajene uzroke ako ste na listi pronašli dovoljno uzroka koji se odnose na vas.

Tokom rutinskog pregleda, ja ne tražim ni koncentraciju otrova kao mogući uzrok depresije, osim ako se pacijentu tako neš- to već nije dogodilo ili ako pokazuje sim- ptome trovanja. Izuzetno to činim u sluča- ju kada se kod osobe koja boluje od teš- kog oblika depresije identifikuju samo dve kategorije uzroka. To obično znači da tre- ba identifikovati još najmanje jednu ili najverovatnije dve kategorije uzroka. Tada bi testiranje na otrove (slanje uzoraka krvi, kose i možda nokta) i proveravanje nedi- jagnostikovanih bolesti (kao što su lupus, dijabetes ili moždani udar u predelu frontalnog režnja) bilo od velike pomoći.



Tabela 2. Uzroci depresije u svakoj od 10 kategorija

Genetika

-  Raniji slučajevi depresije ili samoubistva u porodici

Razvoj

-  Rani pubertet kod devojcica (početak menstrualnog ciklusa u 11. godini ili ranije)

-  Depresija u periodu adolescencije

-  Odrastanje uz samo jednog biološkog roditelja

-  Žrtva seksualnog zlostavljanja

Ishrana

-  Nedovoljno unošenje triptofana

-  Nedovoljno unošenje omega-3

-  Nedovoljno unošenje folne kiseline

-  Nedovoljno unošenje vitamina B

-  Ishrana bogata holesterolom, zasićenim mastima i šećerom

-  Izražen gubitak apetita i telesne težine

Društveni faktor

-  Nedostatak društvene podrške

-  Negativni, stresni dogadaji u životu

-  Dete raste sa dedom i babom

-  Član uže porodice je alkoholicar ili zavisnik o drogama

Otrovi

-  Visok nivo olova

-  Visok nivo žive

-  Visok nivo arsena, bizmuta ili drugih otrova

Cirkadijalni ritam

-  Redovna nesanica

-  Osoba redovno spava više od 9 sati dnevno

-  Osoba redovno spava manje od 6 sati dnevno

-  Neredovno spavanje i jedenje

Zavisnost

-  alkohol

-  pušenje

-  kofein u velikim dozama

-  upotreba nelegalnih droga (poput marihuane)

Stil života

-  neredovne fizicke vežbe

-  neredovno izlaganje suncu bar 30 minuta dnevno

-  retko boravljenje na svežem vazduhu


Zdravstveno stanje

-  Hepatitis C

-  Povreda glave u bliskoj prošlosti

-  Moždani udar

-  Srčani udar

-  Rak

-  Parkinsonova bolest

-  Nekontrolisani dijabetes

-  Jak postporođajni stres

-  Predmenstrualni sindrom

-  Nepravilno lečeno obolenje tiroidne žlezde

-  Lupus

-  Nepravilno lečeno obolenje adrenalne žlezde

Frontalni režanj

-  Ishrana siromašna ugljenim hidratima

-  Ishrana bogata mesom i sirom

-  Redovno gledanje televizije i odlazak u bioskop

-  Seksualni odnosi van braka

-  Gledalanje i slušanje MTV-a (ili druge rok/ kantri muzike)

-  Podvrgavanje hipnozi ili istočnjackoj meditaciji

-  Neredovno proučavanje Biblije i nere- dovno razmišljanje o duhovnim temama

-  Protivljenje sopstvenoj savesti UKUPAN BROJ UZROKA=51

Pojedinačni uzroci depresije

Ono što je važno jeste da moramo da shvatimo da teška depresija može da ima samo jedan jedini uzrok, čak i ako ne pos- toji nijedan drugi uzrok ni u jednoj drugoj kategoriji. Ovi uzroci su navedeni u tabeli 3.

Tabela 3. Pojedinačni uzroci depresije

-  Bolest tiroidne žlezde

-  Parkinsonova bolest

-  Nekontrolisani dijabetes

-  Moždani udari

-  Hronična nesanica

-  Hronični nedostatak ugljenih hidrata u is- hrani

-  Hronični nedostatak triptofana u ishrani

-  Hronično odsustvo društvene podrške

-  Izuzetno visok nivo toksina



Sastavljanje programa lečenja

Kada uspešno odredite uzrok ili uzroke svoje depresije, vreme je da sastavite odgovarajući program lečenja. Kod mno- gih depresivnih osoba su sigurno prisutne najmanje četiri kategorije uzroka, i to više stavki iz svake od njih. Na primer, kada je u pitanju kategorija “Zavisnost” iz tabele 2, osoba može u isto vreme biti i pušač i alkoholičar i konzument kofeina u velikim količinama. U okviru kategorije “Cirkadijal- ni ritam,” osoba može da zabeleži i “redov- no spava manje od šest sati dnevno” i “če- sta nesanica” i “neredovni obroci i spava- nje”. Pod kategorijom “Frontalni režanj”, osoba može da bude i ovisnik o zabavnom televizijskom programu i redovni gledalac MTV-a i da nikada ne proučava Bibliju ili se bavi apstraktnim razmišljanjem i da jede mnogo mesa. Odgovarajući program leče- nja je onaj koji će delovati na sve uzroke

– uzroke koje čovek može izmeniti - u ok- viru svake od prisutnih kategorija.

Neke depresivne osobe su spremne da se u isto vreme uhvate u koštac sa svim uzrocima svoje depresije, dok neke druge nisu. Postepeno suočavanje sa uzrocima depresije takođe može da bude delotvorno

–     ali će tada za potpuno izlečenje biti potrebno više vremena. Ja često od svojih pacijenata tražim da se svakog meseca pozabave jednom kategorijom uzroka koje čovek može promeniti sve dok se ne reši svaki od njih. Taj proces može da traje samo tri meseca budući da su mnogi uzro- ci često nepromenljivi (genetika, razvoj i neki uzroci medicinske prirode). Veoma je važno da tokom tog jednog meseca depre- sivni pacijent pokuša da u isto vreme ispravi sve uzroke u okviru jedne kategori- je. Mnogim depresivnim osobama se ovo može činiti kao “nemoguć” zadatak, ali ja sam otkrio da ne samo da je moguće, već često i mnogo lakše istovremeno se uhva- titi u koštac sa svim uzrocima u okviru jedne kategorije.


Zavisnost – savladavanje višestruke zavisnosti u isto vreme

Osoba koja i puši i pije i konzumira mnogo kofeina (kafe) može da pomisli da je nemoguće ostaviti sve ove štetne navike u isto vreme. Dobra vest je ta da odbaci- vanje štetnih navika može biti delotvornije ako se sve one napuste u isto vreme, a ne jedna po jedna. Pogledajte tabelu 4.6,7

Tabela 4. Savladavanje višestruke zavisnosti u isto vreme

-  Depresivna osoba može biti ovisna o du- vanu, alkoholu i kofeinu.

-  Postoje dokazi da će odbacivanje štetnih navika biti uspešnije istovremenim ostav- ljanjem svih štetnih navika.

- Programi za lečenje alkoholizma uspešnije deluju kada se alkoholičari u isto vreme uz- državaju i od duvana.

-  Programi za odvikavanje od pušenja su delotvorniji ako osoba tada prestane da konzumira i alkohol i kofein.

Alkoholičar koji je duže vremena pio velike količine alkohola treba se uključi u program detoksikacije ili program lečenja promenom stila života. Tokom tog perioda, on treba da obznani i to da namerava da ostavi i duvan i kofein. Stručnim osobama koje nadgledaju njegov napredak verovat- no će biti drago da mogu da mu pomognu i u tom pogledu – shvatajući da će tada imati veće šanse da uspeju u svom pro- gramu odvikavanja od alkohola.

Usredsređujući se na jednu određenu kategoriju (kao što je zavisnost), depresiv- na osoba ne bi trebalo u potpunosti da zanemari ostale kategorije – već bi treba- lo da vidi sa kojim uzrokom iz neke druge kategorije bi se mogla lako uhvatiti u koš- tac u toku tog meseca – kao što je uvođenje brze šetnje tokom dana itd. Neki uzroci, kao što je ishrana bogata mesom, mogu biti tako duboko ukorenjeni da pokušaj ostavljanja takve navike u isto vreme kada osoba pokušava da ostavi duvan i kofein možda ne bi bio izvodljiv.



Depresivna osoba bi u tom slučaju lako mogla da se razočara. Dakle, sa nekim (i možda mnogim) stvarima u okviru jedne kategorije trebalo bi se uhvatiti u koštac tokom narednog meseca.

Promene u načinu ishrane

U okviru programa postepenog suoča- vanja sa uzrocima depresije, promene u načinu ishrane često ostavljam za drugi ili treći mesec. Izuzetak pravim u slučaju kada depresivni pacijent pati od gubitka apetita kada odmah treba obratiti pažnju na kategoriju ishrane. Za svaki slučaj, pogledajte ponovo odlomke o ishrani u 3.,

4. i 9. poglavlju. Da biste lakše uneli pozi- tivne promene u vaš način ishrane, u Do- datku 10 ćete pronaći recepte koji rešava- ju problem nedostatka omega-3 masnoća, triptofana i folne kiseline u vašoj ishrani.

Tokom meseca kada se budete bavili ishranom, bilo bi dobro pozabaviti se i stavkama iz nekih drugih kategorija veza- nih za ishranu, kao što je kategorija Frontalni režanj prikazana u tabeli 2. Smanjujući ili u potpunosti izbacujući meso, a u isto vreme povećavajući količinu prirodnih ugljenih hidrata, možete lakše uneti i neke druge pozitivne promene u vašu ishranu. Hranljiva jela bez mesa mogu popraviti raspoloženje.

Društveni faktor

Neke stavke u okviru kategorije Druš- tveni faktor podložnije su promenama od nekih drugih stavki. Na primer, većina deda i baba podiže svoje unuke samo zato što roditelji nisu sposobni za to ili nisu na raspolaganju. Ove okolnosti se ne mogu promeniti. Društvena izolacija je stavka koja se lakše može promeniti. Sklapanje novih prijateljstava ili zbližavanje sa starim prijateljima može biti od velike pomoći. To se često može najbolje postići uključiva- njem u neki volonterski projekat koristan za sredinu u kojoj osoba živi.

Blisko prijateljstvo se obično razvije ka- da sa drugima sarađujete sa zajedničkim ciljem. Odlaženje u lokalnu crkvu koja podstiče  projekte  korisne  za  zajednicu


može biti pravo rešenje. Čovek može is- kreno da pristupi i proba ove predloge i da im da vremena da se pokaže njihova delotvornost – a da ipak ne nađe bliske prijatelje. Sledeći korak može biti kogni- tivno-bihevioralna terapija kod iskusnog psihološkog savetnika, koji vam može pomoći da otkrijete šta možete promeniti kod sebe kako biste savladali društvenu izolaciju.

Cirkadijalni ritam

Stavke iz ove kategorije se najuspešni- je mogu savladati kada se u isto vreme osoba uhvati u koštac sa stavkama iz kate- gorije stila života. Tokom ovog meseca, osoba mora da se pridržava određenog rasporeda kada je u pitanju spavanje. To znači da osoba mora često da gleda na sat, naročito tokom prve dve nedelje u toku tog meseca, sve dok redovno spa- vanje ne postane stvar navike. Da li treba da koristite budilnike tokom ovih mesec dana? Svakako, ali kada vas svakog jutra budilnik bude budio u isto vreme, uskoro vam taj budilnik neće više biti potreban.

Topla kupka pre spavanja opisana u 5. poglavlju pomoći će vam da zaspite, za- jedno sa nekim drugim merama koje su tamo spomenute. Redovna gimnastika, naročito ako vežbe radite ujutru ili tokom dana na svežem vazduhu, blagotvorno će uticati na  cirkadijalni  ritam.  Rešenje za problem sa dnevo-noćnim ritmom ukratko je prikazano u tabeli 5.

Tabela 5. Rešite problem cirkadijalnog ritma

-  Napravite sebi raspored spavanja.

-  Neophodan vam je budilnik.

-  Topla kupka pre spavanja od velike je po- moći.

-  Radite redovno fizičke vežbe.

Otrovi i zdravstveno stanje

Ove kategorije zahtevaju dijagnozu stručnjaka i najuspešnije se tretiraju kada se osoba pridržava saveta i programa leče-



nja datih od strane stručnog lekara. Ipak, postoji nešto što treba sami da pre- duzmete kako biste sami sebi pomogli. Na primer, ako imate visok nivo žive u krvi, svakako ćete morati da promenite način ishrane tako što ćete izbaciti ribu i morske plodove iz jelovnika. Ako analize pokazuju da imate dijabetes, moraćete da pređete na ishranu koja ne samo što će kontrolisati vaš nivo šećera u krvi, već će sprečiti i dalje komplikacije vezane za ovu bolest. U svojoj knjizi Zakoni zdravlja i izlečenja, posvetio sam celo jedno poglavlje načinu na koji se dijabetes kontroliše načinom ishrane i stilom života uopšte.

Frontalni režanj

Stavke u okviru kategorije Frontalni re- žanj predstavljaju danas najčešći problem kod depresivnih pacijenata. Ja obično svo- jim pacijentima dajem zadatak da ove probleme savladaju tokom drugog ili trećeg meseca. Mnogi ljudi koji ovise o zabavnom televizijskom programu, biosko- pu, internetu, MTV-u ili stalnim seksualnim vanbračnim odnosima zapravo misle da im život više neće biti “zabavan” ako se odreknu tih svojih navika. Nakon jed- nomesečnog uzdržavanja od svega onoga što spada u kategoriju frontalnog režnja mozga, svaka osoba koju znam, a koja je uspela da “prebrodi krizu” rekla mi je da sada u stvari mnogo više uživa u životu nego ranije. Ako se pitate kako život može da bude zabavan bez svega toga, možda bi trebalo da nabavite knjigu Zakoni zdravlja i izlečenja. U njoj, u 13. pog- lavlju, u odeljku “Šta raditi posle izvlačenja utikača,” govorim o 30 različitih rekrea- tivnih aktivnosti koje mogu da poboljšaju funkciju levog i srednjeg frontalnog režnja.

Čak i ako izbacite samo večernji dnev- nik, vaše stanje će se u velikoj meri pobolj- šati. Većina ljudi ne uviđa da večernji dnevnik, zapravo, daje samo par glavnih vesti, ali vrlo malo korisnih informacija. Kada bi vam neko pokazao transkript 30- minutnog dnevnika, videli biste manje od šest stranica pisanog teksta. Dnevne no-


vine ili časopis će vam pružiti mnogo više informacija u istom vremenskom periodu, a dodatna prednost je ta što nećete morati da slušate informacije koje vam nisu za- nimljive ili korisne. Možete da pročitate naslov i da, ako vas ta tema ne zanima, nastavite dalje. Za 30 minuta ćete o ono- me što vas lično zanima saznati mnogo više čitajući novine nego gledajući dnevnik za dnevnikom.

Aktivnost koja će podstaći funkciju frontalnog režnja jeste ozbiljno svakod- nevno čitanje Biblije. Pročitajte jedno pog- lavlje Priča Solomunovih ili proučavajte neku duhovnu temu iz Biblije, na primer “veru”, i poboljšaćete zdravlje svog frontal- nog režnja.

Šta činiti kada je prisutno više kategorija?

Neke osobe će veliki deo svog života provesti uz stalno prisustvo problema iz tri kategorije. Tada će odeđeni niz događaja i životnih navika iznenada povećati taj broj na pet ili šest kategorija, izazivajući težak oblik depresije.  Ako su sve ove oblasti podložne promenama, s njima se treba uhvatiti u koštac. Pošto moji pacijenti sav- ladavaju samo jednu kategoriju problema mesečno, mnogim osobama će možda biti potrebno čak 24 do 28 sedmica da bi pos- tigli trajno izlečenje.

Nije apsolutno neophodno da vam ni- jedna kategorija ne bude aktivna da biste bili trajno izlečeni. Kao što sam ranije nag- lasio, neke kategorije se ne mogu prome- niti, kao što su genetika i razvoj. Iako bi najidealnije bilo kada bi se neka kategori- ja u potpunosti “očistila”, kod mnogih paci- jenata se stanje popravi kada smanje broj prisutnih stavki na jednu ili dve. Ipak, u sivu zonu biste ušli kada biste broj aktivnih kategorija sa četiri ili pet smanjili na tri. Većina pacijenata kod kojih dođe do ovakvog smanjenja na kraju će se osećati bolje i bolje će funkcionisati; međutim, mnogi će jedan duži vremenski period i dalje morati da uzimaju neke biljne preparate ili sintetičke lekove bar dotle dok



još više ne smanje broj aktivnih kategorija uzroka depresije. Stoga preporučujem da se sve promenljive aktivne kategorije uklone kako bi pacijent imao što veće šanse da postigne trajno izlečenje bez upotrebe sintetičkih lekova.

Neki depresivni pacijenti na kraju ne uspevaju da smanje broj svojih aktivnih kategorija. Tada je neophodno da se, ako želi da postigne uspeh, pacijent podvrgne kognitivno-bihevioralnoj terapiji kod iskus- nog psihoterapeuta. Veoma je važno da precizno kažemo psihoterapeutu koje ka- tegorije želimo da promenimo da bi naši razgovori bili efikasni i doneli trajne rezul- tate.

Neke osobe koje ranije nisu uspevale da smanje broj kategorija postići će trajan uspeh ako odu u neki centar (poput sana- torijuma-hotela) gde se ljudima pomaže da promene svoj način života. U jednoj takvoj ustanovi sve aktivne promenljive kategorije se rešavaju istovremeno, tako da ćete za tri sedmice ili čak kraće postavi- ti dobar temelj za vaš uspeh! Trajni uspeh se postiže kada pacijent taj novi stil života počne da primenjuje kod kuće, u mestu u kom živi.

Trajno izlečenje

Otkrio sam da je u većini slučajeva za trajno izlečenje od depresije dovoljno jed- nostavno znati uzroke svog stanja i uneti promene u način života koje će otkloniti te uzroke. Motivacija depresivnih pacijenata potiče od njihove želje da se osećaju bolje, funkcionišu bolje i njihove želje da budu korisniji za one koje vole, kao što je nag- lašeno u tabeli 6.

Tabela 6. Motivacija za trajno izlečenje

-  Bolje ću se osećati

-  Bolje ću razmišljati

-  Bolje ću funkcionisati

-  Biću korisniji za one koje volim

Takvi pacijenti žarko žele da počnu da žive novim životom – naročito životom bez upotrebe lekova i njihovih neželjenih efe-


kata. Oni se u potpunosti slažu sa izjavom biblijskog pisca zapisanom u tabeli 7.8

Tabela 7. Mir – rod pravednosti

“Jer svako karanje kad biva ne čini se da je radost, nego žalost; ali posle daće miran rod pravde onima koji su naučeni njime. Zato oslabljene ruke i oslabljena kolena ispravite, i staze poravnite nogama svojim, da ne svrne što je hromo, nego još da se isceli.”

Jevrejima 12,11-13

Oni koji prebrode depresiju često kažu da se osećaju mnogo bolje nego pre nego što su bili zapali u depresiju. Tačno je da su tokom depresije bili tužni, ali ta tuga ih je navela da pronađu uzrok depresije i promene način ishrane i života uopšte (“staze poravnite nogama svojim”) i budu isceljeni. Oni sada doživljavaju takvu ra- dost, ispunjenje i mir kakve nikada ranije nisu doživeli.

Zašto neke osobe ne dožive trajno isceljenje?

Iako su neki neuspesi posledica razloga navedenih u odeljku “Šta činiti kada je pri- sutno više kategorija?”, neke osobe ne uspevaju jednostavno zbog toga što ne- maju iskrenu želju da se osećaju bolje, razmišljaju bolje, funkcionišu bolje i zbog toga što možda nemaju želju da budu korisnije za one koje vole. Takve osobe obično smatraju da im njihova bolest donosi i neke prednosti – a taj proces se naziva “sekundarnim dobitkom”. Naime, takve osobe misle da, ako se potpuno izleče, neće više dobijati toliko ljubavi i pažnje od svoje porodice, kolega na poslu, psihoterapeuta ili doktora.

Neke osobe mogu da misle da, kada više ne bude bilo njihovih depresivnih ose- ćanja o kojima bi se moglo pričati, više neće biti zanimljivi sagovornici, te da će izgubiti prijatelje. Postoji gomila drugih razloga iz kojih depresivna osoba smatra da joj njeno stanje donosi prednost. Bez obzira koji je razlog u pitanju, otkrio sam



da je veoma korisno upitati pacijenta šta on/ona misli da dobija time što nastavlja da živi načinom života za koji se zna da izaziva depresiju. Kada dođemo do tog razloga, ja mogu da pomognem pacijentu da otkrije svoje lažne i svoje prave potrebe i mogu da mu pomognem da uvidi koje su njegove ideje i misli iracionalne te ih stoga treba prevazići. Takav proces često zahte- va psihoterapeuta koji ima iskustva u kog- nitivno-bihevioralnoj terapiji. Kada osoba prestane da razmišlja iracionalno, ta pro- mena pozitivno deluje na osećanja i pona- šanje, a posledica toga je trajno izlečenje pacijenta.

Studija o jednom slučaju

45-ogodišnja Viktorija je izgubila devet kilograma za dva meseca, a duže od deset sedmice nije pošteno spavala. U poslednja dva meseca je plakala najmanje jedanput na dan, često bez nekog vidljivog razloga. Ozbiljno je razmišljala o samoubistvu, ali je shvatila da su takve misli iracionalne i sada, kada je došla u moju ordinaciju, nije osećala želju da oduzme sebi život. Tokom tog prvog razgovora bilo je očigledno da Viktorija pati od teškog oblika depresije. Data joj je lista uzroka prikazana u tabeli 2 i trebalo je da pokuša da pronađe uzrok i pogleda koje analize krvi bi trebalo da uradi. Obeležila je šest od mogućih deset kategorija.

U njenoj porodici nije bilo slučajeva depresije, ali je ona do svoje 9. godine bila žrtva seksualnog zlostavljanja od strane svog ujaka. Njena ishrana je bila siromaš- na omega-3 mastima. U poslednja dva meseca jedva da je išta i jela, a dešavalo se da ceo dan ne unese nijednu kaloriju. Kada je u pitanju društvo, ona se sada osećala izolovanom. Njen muž se zaljubio u drugu ženu godinu dana pre nego što je došla u moju ordinaciju. Bila je veoma bliska sa svojom 20-godišnjom ćerkom ko- ja je trebalo uskoro da se uda za čoveka koji je živeo u drugoj državi. Njena 14- godišnja ćerka je izabrala da živi sa ocem


jer je zbog njegove popustljivosti mogla da “radi šta hoće”.

Na svu sreću, Viktorija nije bila ovisnik ni o alkoholu ni o drogama i nije u njima potražila “rešenje” za svoju depresiju. Ra- dila je u kući i nije radila fizičke vežbe go- dinu dana.  Redovno je gledala zabavni program na televiziji i počela da se dopisu- je preko interneta kako se ne bi osećala društveno izolovanom. Srećom, nije imala nikakvu bolest, a analiza krvi je pokazala da je sve u redu. Kategorije koje je ona obeležila bile su razvoj, ishrana, društveni faktor, cirkadijalni ritam, stil života i frontalni režanj.

Zbog teške depresije i gubitka apetita, preporučio sam joj da počne da uzima Remeron (sintetički antidepresiv) svake večeri dok se budemo bavili jednom kate- gorijom uzroka mesečno. Ranije je loše reagovala na taj lek, pa me je zamolila da počnemo sa promenom ishrane i načina života nadajući se da će moći da izbegne lekove. Pristao sam na ovaj pristup samo pod uslovom da pristane da uzima lek ako do kraja sedmice ne dođe do vidnog po- boljšanja. Prepisao sam joj dijetu bogatu triptofanom i omega-3 mastima (laneno seme i orasi), sa dosta folne kiseline i bez holesterola. Trebalo je da vežba (brzo hodanje ili plivanje) pola sata dnevno po dnevnom svetlu, oko podneva. Trebalo je da leže pre devet sati uveče i bude pola sata u toploj kupki pre spavanja. Morala je odmah da prekine sa zabavnim televizij- skim programima i krstarenjem po inter- netu.

Jedina preostala potencijalno promen- ljiva kategorija bila je njena društvena si- tuacija. Nisam imao na umu nikakav način na koji bih mogao da vratim njenog muža i ćerke. Ranije je imala bliske prijatelje u crkvi u koju je nekada odlazila. Mogla je da obnovi kontakt sa nekim njoj dragim ljudi- ma iz te crkve – ja sam joj rekao da bi to bilo veoma dobro, kao i da svakodnevno čita Bibliju i upućuje molitve Bogu.

Budući da je želela da primenimo me- tod lečenja bez upotrebe sintetičkih leko-



va, rekao sam joj da će najbolje rezultate ostvariti ako sve promene u svoj način živ- ota unese u isto vreme. “Mislim da mogu to da postignem i želim da pokušam”, rekla je ona. Ona je zaista pokušala i uspela da odjednom unese sve pozitivne promene u svoj život. Za sedam dana je dobila jedan kilogram, poboljšao joj se apetit, spavala je 7 do 8 sati svake noći i u prethodna četiri dana nijedanput nije zaplakala. Ona je u potpunosti uživala u svom obnovl- jenom duhovnom životu - u molitvi i proučavanju Biblije sa svojim starim pri- jateljima. Lekovi joj očigledno nisu bili potrebni.

Sedmicama nakon toga, njena depresi- ja se nije vraćala i ona se sada oseća bolje nego ikada – sprovodeći i dalje iste pozi- tivne promene u ishrani i stilu života. Da, i dalje joj nedostaju muž i ćerke, ali veruje da Bog vodi njen život. Ona oseća da joj je data predivna prilika da se prepusti Nje- govom brigovodstvu.

Ovim skraćenim izveštajem ja ne želim da kažem da metod koji je delovao u Viktorijinom slučaju odgovara svakome. Kao što je ranije rečeno, program lečenja treba planirati prema specifičnim uzrocima i potrebama svakog pojedinačnog pacijen- ta. Da je ovaj pacijent bio ovisnik (o alko- holu, drogama, kofeinu, duvanu), verovat- no bi se taj problem rešavao tokom prve četiri sedmice, pre nego što se primeni preostali deo ovog programa – što bi mog- lo da podrazumeva obaveznu upotrebu antidepresiva (u zavisnosti od vrste zavis- nosti). Ovaj slučaj još jedno pokazuje koli- ko su ishrana i stil života tesno povezani sa mentalnim zdravljem.

Odvikavanje od lekova

Budući da se depresija često vraća, de- presivnim pacijentima se obično savetuje da nastave da uzimaju antidepresive devet do dvanaest meseci pre nego što im se da savet da ostave lekove.9 Većina osoba koje dođu kod mene sa simptomima depresije već uzima antidepresive. Iako im ti lekovi obično  pomognu  u  nekoj  meri,  oni  su


često i dalje depresivni, što se odražava i na njihovo fizičko zdravlje. Ja obično če- kam da oni prevaziđu probleme koji spa- daju u promenljive kategorije uzroka, zatim čekam još mesec dana da bih se uverio da su zaista postigli uspeh u tim oblastima, pa tek onda započinjem proces odvikavanja od lekova. Proces odvikavanja je opisan u 6. poglavlju. Taj proces se u 90% slučajeva uspešno završi u roku od mesec dana. Pacijent više nije depresivan i više nije zavistan od lekova.

Zaključak

Ovo poglavlje bi trebalo da posluži kao vodič svima onima koji žele da pobede depresiju. Kratak pregled ovog poglavlja prikazan je u tabeli 8.

Tabela 8. Kratak pregled 10. poglavlja

-  Ne postoji “standardan” slučaj depresije.

-  Svaka žrtva depresije ima svoj poseban i jedinstven splet okolnosti i uzroka.

-  U većini slučajeva, postoji više od jednog uzroka depresije. U mnogim slučajevima ima ih i više od četiri.

-  Pre iznalaženja strategije za borbu protiv depresije, mora se odrediti svaki pojedinač- ni uzrok depresije.

-  Veoma često, depresivna osoba može sa- ma da odredi uzroke svoje depresije na listi od 51 mogućnosti.

Čovek ne bi trebalo da prihvati svoju depresiju kao jedno doživotno stanje sa svim njegovim štetnim posledicama. Save- tujem vam da započnete ovaj proces koji će vam doneti trajno izlečenje od depresi- je. Pronađite uzrok ili uzroke svoje depre- sije. Uklonite što je moguće više promen- ljivih uzroka novim načinom ishrane i živo- ta, zdravim društvenim i obnovljenim du- hovnim životom. Vaš um, duh i telo mogu biti istinski zdravi i snažni.


Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U STUDENOM...

STUDENI...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član iridairida

    Edine, ti se tako rijetko pojaviš, pa ne zamjeri ako previdimo da si svratio, dobar ti dan!

    30.10.2024. 12:33h
  • Član edin.kecanovicedin.kecanovic

    Dobro veče.

    28.10.2024. 22:30h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi. Blagoslovljenu i sretnu nedjelju vam želim. Lp

    13.10.2024. 08:02h
  • Član iridairida

    Dobro nam došao listopad...:-)

    01.10.2024. 01:57h
  • Član iridairida

    Sretan Vam početak jeseni Magicusi...:-)))

    22.09.2024. 09:14h
  • Član iridairida

    Sretan Vam početak jeseni Magicusi...:-)))

    22.09.2024. 09:14h
  • Član iridairida

    rujan samo što nije....-)

    29.08.2024. 08:59h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info

Zašto ishrana bogata šećerom negativno utiče na funkciju mozga? Dodatak 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. 8. 9. - Komunikacije u mozgu i hemija mozga