Mirjana Gračana
IZDANCI - ŽIVA HRANA
Alternativna kuharica
Zagreb, 1987.
MIRJANA GRACAN REDOVITO UZGAJA IZDANKE I KORISTI IH U SVAKODNEVNOJ PREHRANI
Potaknuta sve vecim zanimanjem nase publike za zdravu prehranu, Mirjana Gracan. novinarka zagrebačkog obiteljskog tjednika Vikend, urednica Vikendovih posebnih izdanja ( Vegetarijanski VIKEND ) i autorica nekoliko televizijskih priloga o zivoj hrani i vegetarijanstvu , napisala je ovu knjigu o izdancima. Ovo je prirucnik s uputama o uzgoju zive hrane u stanu, u vrtu, u staklenci i zbirka recepata za pripremu jela od izdanaka. Knjiga je namijenjena svima koji su spremni baciti se u alternativni .. pogled na svakodnevno jelo i usvojiti jednostavnu , jeftinu i nezagađenu hranu, usvojiti izdanke.
PREDGOVOR
Tko se stidi jesti, taj se stidi živjeti - kaže francuska poslovica , naroda poznatog po dobroj kuhinji. A da bi se dobro jelo , i o tome treba razmisliti kao i o svemu drugome što je u život u važno . Dobro jesti znači, uz čuvanje tradicije , biti otvoren novostima i kulinarskim i znanstvenim .. . a naj bolje su novosti često stara tradicija drugih naroda .
Konzervativizam prehrambenih navika siguran je znak nazadnjačkih stavova i na drugim područjima, pa kako je naša prehrambena tradicija oduvijek bila da od susjeda ili s dalekih putovanja, pa čak i od zavojevača, prihvaćamo ono što nam se činilo najboljim, tu otvorenost naših predaka moramo njegovati i u ovo naše vrijeme. Ali bez slijepog povođenja za modom! Umjesto da pokleknemo pred međunarodnim pohodom američke fast food kuhinje s krvavim biftecima, mljevenim odrescima i pilićima u industrijski proizvedenim umacima, poslušajmo radije što govore pripadnici pokreta koji su sve glasniji iako ih ne podupiru prebogati međunarodni proizvođači industrijske hrane. Pogađate, mislim na zelene, koji se bore za čistiji i nezagađeniji ljudski okoliš, a time i za zdravije namirnice . Ujedno nude i nove prehrambene navik e . . .
Prehrambene navike toliko su važan dio kulture svakodnevnog življenja da su i religije i ideologije od pamtivijeka i propisima o prehrani nastojale upravljati ljudima . Tek prodorom znanosti naučili smo o hrani razmišljati u kategorijama štetnosti za zdravlje, a ne o mogućim posljedicama za dušu ako je ukaljamo zabranjenom namirnicom . Sklonost krajnostima vodi do ludovanja za vitaminima ili do brojenja kalorija, a sredina nas nuka da razumno biramo namirnice ili da i sami pokušamo proizvesti nešto zdravo. Čak i bez vrta, bez zemlje!
Novo? I nije, jer smo posljednjih desetljeća naučili da novo ne mora uvijek biti dobro, a ni staro loše, te da ne valja - da spomenem i našu poslovicu - s prljavom vodom iz korita izbaciti i dijete, nego u starim prehrambenim navikama naći ono što daje odgovor i na pitanja moderne prehrane. Takve odgovore ponudila je i dalekoistočna kuhinja, dosad najpoznatija, po istančanim jelima. Ali tisućugodišnja tradicija prehrane mnogoljudnih zemalja čuva blaga, medu kojima su i izdanci (klice). Ta kod kuće uzgojena, nezagađena i živa hrana osvaja svijet. Kao što to biva u kriznim razdobljima, s istočnjačkom kuhinjom u mnoge su se zemlje prokrijumčarili i neki nazovifilozofski, a zapravo religiozni pogledi, pa je i prehrana izdancima došla na neopravdano sumnjiv glas. Ali taj - ni prvi ni posljednji - pokušaj da se kroz prehrambene navike nameću i pogledi n a svijet, upravo je smiješan svakom razumnom čovjeku, kojeg će nekoliko argumenata i prvo iskustvo uvjeriti da izdanke valja prihvatiti otvorena duha i unijeti ih u svoju kuhinju.
Ova vam knjiga nudi praktične upute o uzgoju izdanaka kod kuće, izbor recepata i temeljne spoznaje o svim prednostima tih namirnica. Ona je prije svega poticaj slobodnom smišljanju našeg zdravijeg i ukusnijeg jelovnika .
Višnja Ogrizović