Ponekad prevedem na brzinu ono što sam tog dana pročitala, a što je na mene ostavilo utisak. Današnja tema su osam svjetskih dharmi.
NADA I STRAH
Jedno od klasičnih budističkih učenja koje se odnosi na sve u vezi nadanja i strahova, poznato je kao osam svjetskih dharmi. Sadrži četiri para suprotnosti – četiri stvari koje nam se sviđaju pa se na njih vežemo, i četiri koje nam se ne sviđaju, pa ih nastojimo izbjeći. Osnovna poruka je da patimo kad se upletemo u tih osam svjetskih dharmi.
Prvo, užitak nam je drag pa smo mu privrženi. Suprotno, bol nam nije draga. Drugo, volimo pohvalu pa smo joj privrženi. Nastojimo izbjeći kriticizam i kuđenje. Treće, sviđa nam se i privlači nas slava. Nastojimo da nas vole i ne želimo pasti u zaborav. I na kraju, privrženi smo dobitku, sviđa nam se dobiti ono što želimo. Nikako nam nije drago izgubiti nešto što posjedujemo.
Prema tom vrlo jednostavnom nauku, kad se čovjek zapetlja u ta četiri para suprotnosti – užitak i bol, pohvalu i osuđivanje, slavu i zaborav te dobitak i gubitak – ne može se lako iskobeljati iz boli samsare.
Možemo pomisliti da bismo trebali izbrisati i iščupati te osjećaje užitka i bola, dobitka i gubitka, pohvale i kuđenja, slave i zaborava. Međutim, daleko je praktičnije da se s njima blisko upoznamo,da shvatimo kako nas drže u šaci, shvatimo kako nam iskrivljuju percepciju stvarnosti i vidjeti kako ti osjećaji nisu ni izdaleka toliko neukrotivi. Tada se tih osam svjetskih dharma pretvara u sredstvo koje nam pomaže da budemo mudriji, blaži i ljubazniji i uz to zadovoljniji.
Iz knjige „Biti na ti s neizvjesnošću“, autorice Peme Chodron