Ivan Dobra Žirjanin
------------------
Nisu van tribali šapljati u uši
dok ste tu krasotu u njidra rivali,
i dok ste joj pismu o' pričistoj duši
iz kuverte broda moru darivali.
---------------------------------------------------------------------------
Zbirka «Mojoj Dalmaciji» sedma je knjiga Ivana Dobre. Kako bi hrvatskog čitatelja upozorio na svoj raniji pjesnički rad, autor je kao prilog zbirci objavio izvatke iz recenzija i književnih prikaza dvanaestorice uglednih hrvatskih književnika i jezikoslovaca.
Gospodinu Ivanu Dobri želimo sretne dane u Domovini, i još mnogo dobrih stihova. Možda, kao preporuku, treba završiti s arkadijskim prikazom rodnog kraja, i krenuti u poetsko iskazivanje nekih drugih životnih i inih sadržaja, ne napuštajući rodni govor. A život nakon povratka? Odgovor je u ljubavi prema Domovini:
i bi' će mi snaga i vid mi prez mrene,
i bi' će mi uzdah iz mojega tila,
i bi' će mi dragulj na priliku žene,
i bi ću joj janje za kin je patila,
---------------------------------------------------------------------------
Vitri joj ljuljaju i stabla i tiće,
latice je krasu u svako proliće.
(Iz soneta VII.)
------------------------------------------------
BILJESKA O PISCU
Pjesnik Ivan DOBRA ZIRJANIN rodjen je 12. siječnja 1958. godine u Sibeniku. Nakon zavrsenog prvog razreda na otoku Zirju, prelazi u Sibenik i nastavlja pohadjati Osnovnu skolu na Baldekinu. Potom zavrsava metalno strugarsko usmjerenje u Skoli za učenike u privredi, te se zaposljava u ondasnjem Remontnom brodogradilistu u Mandalini. No, istovremeno pohadja i uredno zavrsava Prometno-tehničku skolu u gradu svoga rodjenja. Po odsluzenju vojnog roka seli se u Sjedinjene Američke Drzave; nastanjuje se u predgradju New Yorka, gdje se, poput mnogih nasijenaca koji su ovamo stigli, vodjeni ponajvise razlogom "trbuhom za kruhom", ne zaposljava odmah u svojoj struci, nego se izvjesno vrijeme bavi raznim poslovima, sve dok mu, najzad, nije uspjelo osnovati vlastitu malu kompaniju za izolaterske radove.
Medjutim, Ivan Dobra Zirjanin ne trosi svoju fizičku i duhovnu energiju jedino u okviru ovoga svog odabranog posla, koji mu je potreban utoliko sto mu omogućuje normalne svakodnevne prihode za sigurnu egzistenciju, kako svoju, tako mu i uze obitelji, pa nam je istaći da se ostvaruje i na mnogim drugim područjima djelatnosti i zanimacija. Tako je angaziran, prije svega, aktivnosću unutar udruga američkih Hrvata na području New Yorka; pa u radu Zavičajnog kluba otoka Zirja, kojega je osnutak inicirao u tijesnoj suradnji s jos nekolicinom sumjestana kojima je na srcu njihov rodni skolj i sve ono sto ih za nj neraskidivo vezuje, i kojega je Kluba aktualni predsjednik od samoga mu osnutka; zatim je od posebnoga značaja njegov angazman kao suradnika "Hrvatskog Korijena", lista Hrvatske Katoličke Misije Astoria u New Yorku; isto tako, kao talentirani pjesnik, uspjesno sudjeluje na priredbama hrvatske iseljeničke lirike, o čemu svjedoče i pohvalni napisi u tamosnjem hrvatskom tisku, a uočen je i njegov vidan doprinos u nastojanjima Hrvatskog svjetskog kongresa (kao sto je. npr. organiziranje nastupa hrvatske etničke skupine na paradama i festivalu u New Yorku). Takodjer je i aktivan član Hrvatske akademije Amerike.
Dakle, Ivan je jedan od onih nasih uglednih i uspjesnih iseljenika koji će se u ovih dvadesetak i vise godina svoga boravka u ovim američkim prostorima toliko visoko uzdići da će ga, tako, i novine za Hrvate u Americi i svijetu "Croatian American Times", a koje izlaze u New Yorku, u svome 76 broju od 30. srpnja 2002. godine proglasiti "osobom tjedna" (Person of the Week) i za nj će se, tim povodom, reći kako "Ivan Dobra ulazi u ovu rubriku kao simbol onih brojnih doseljenika koji su se teskim radom potvrdili u američkoj sredini kao vrijedni i posteni radnici, roditelji predani svojoj djeci i domoljubi koji su, prihvaćajući novu domovinu, ostali jednako vezani i za svoju staru, sto se tako izrazilo u doba borbe za slobodu i nezavisnost Hrvatske. A kad je u pitanju njegova nova domovina, Ivan Dobra je bio medju prvim Hrvatima koji su dali krv za nastradale u terorističkom napadu na World Trade Center".
Kao osvjedočeni zaljubljenik u svoje Zirje, a o čemu vrlo uvjerljivo govori i ogromna većina njegovih pjesama u ovoj mu pjesničkoj zbirci, kroz sve ovo vrijeme njegovoga privremenog izbivanja u dalekoj tudjini, nesebično je i zdusno pomagao i pomaze svoje omiljeno i nikad ni na tren zaboravljeno Zirje â jednako u materijalnom i u duhovnom pogledu.
Ivan Dobra Zirjanin napisao je do danas mnostvo pjesama, uglavnom soneta, i to ponajvise na idiomu rodnog mu skolja Zirja, dok mu je manji broj pjesničkih uradaka napisan na standardu, ali uvijek s vidnim vraćanjem korijenima, odnosno lokalnom u vokabularu i akcentu.
Inače, pjesme su mu bile tiskane i u domaćem hrvatskom i američkom tisku, tako mu je pjesma "Sićanje" (po svemu sudeći, kao njegov prvi pjesnički uradak uopće!) bila objavljena u rubrici "Prvotisak" u "Sibenskom listu" u kolovozu 1996. godine, dok mu je veći broj, uglavnom naboznih pjesama i soneta, izlazio u spomenutom "Hrvatskom Korijenu" u New Yorku, i u novinama za Hrvate u Americi ÂŤThe Croatian AmericanÂť koje, takodjer, izlaze u ovom gradu; pa u dva navrata po rukovet čakavskih pjesama bio mu je objavljen u zajedničkim zbirkama hrvatske iseljeničke lirike ("SESTERO PUTNIKA" 2000. i "KA DOMU SVOM" 2003, godine, oba puta u izdanju Hrvatske Katoličke Misije - Astoria u New Yorku; onda mu je u zadarskom tjedniku "Regionalu", isto tako, u rubrici "Prvotisak", 5. veljače 2003. bila objavljena pjesma "Patnja", a osobito je hvale vrijedno njegovo učesće u zajedničkoj ediciji, pod naslovom âZbirka poezijeâ, izisloj u Koprivnici 2004., gdje mu je objavljen selekcionirani ljubavni sonet âSkladna srcaâ. Valja nam, nadalje, ovdje s radosću istaći da je, odnedavno, mnoge posjetitelje Interneta privlačilo i nekoliko njegovih izvanrednih soneta objavljenih, osim na sibenskim web stranicama, i na stranicama sličnih domovinskih i izvandomovinskim magazina, kao i na mreznim stranicama Ekoloske udruge âZirâ, gdje mu je âinstaliranaâ nadahnuta domoljubna pjesma "Sačuvaj ga" kao dirljivo autorovo svjedočanstvo o iskrenoj privrzenosti rodnom mu otoku Zirju, a, preko njega, i sirem zavičaju i svekolikim zavičajnim vrednotama.
A do sada mu je, pak, tiskano i pet samostalnih zbirki pjesama: "U STAROM KRAJU" (u vlastitoj nakladi, Sibenik, 1996.) "U STAROM KRAJU II" (prosireno izdanje, u vlastitoj nakladi, Sibenik, 1997.), "KUćO STARA, DOME MOJ" (u vlastitoj nakladi, Sibenik, 1999.), "ZIRAJSKA SVITLA I SKURINE" (u izdanju Matice Zadrana, Zadar, 2003), "ZIRAJSKA UFANJA" (u izdanju Matice Zadrana, Zadar, 2004.), a uskoro izlazi iz tiska i sesta Ivanova knjiga soneta pod naslovom "MOLITVA ZIRAJSKI' OLTARO" (u izdanju Matice Zadrana, Zadar, 2006.).
Zivi i djeluje u New Yorku, s kraćim boravcima, ponajvise za ljetnih mjeseci, u starom kraju.
Roko Dobra, prof.