Isus je živio u Indiji
Njegov nepoznati život
prije i poslije
raspeća
Holgen Kersten
- Na prvi pogled nevjerojatna tvrdnja !
No koliko mi stvarno znamo o povijesnoj ulozi Isusa iz Biblije ili nekoliko suvremenih izvora? Nakon pet godina intenzivnog istraživanja-njemački teolog Holger Kersten došao je do ovih i idućih senzacionalnih zaključaka:
• »Tri mudraca« došla su iz Indije da bi proglasili dvogodišnjeg Isusa osobitim utjelovljenjem božanskog Logosa i utjecali na njegov odgoj i duhovni i umni razvitak.
• U dobi od trinaest godina Isus je starim »Putem Svile« otišao u Indiju i tamo proučavao živi Budizam. Usvojio je njegova načela i sam postao duhovni učitelj.
• Nakon ponovnog dolaska u Palestinu, raspeće je označilo kraj Isusovog poslanstva kao Mesije, no - u stvari, nije izazvalo njegovu smrt. Egzaktna analiza »plašta iz Torina« dovodi do znanstvenog dokaza da je Isus preživio raspeće i da se samo doimao mrtvim.
• Poslije »uskrsnuća« Isus je prvo živio na Bliskom istoku, a kasnije se vratio u Indiju gdje je na kraju umro u dubokoj starosti. Njegova grobnica nalazi se i sada u Kašmiru.
Holger Kersten putovao je u sva mjesta od povijesne važnosti u Izraelu, Srednjem Istoku, Afganistanu i Indiji, u kojima je Isus navodno živio. Tamo je pronašao mnoštvo zapanjujućih dokaza za svoj uzbudljivi izvještaj.
Pukom igrom slučaja ja sam 1973. godine čuo teoriju da je Isus navodno živio u Indiji. Veoma skeptičan, no pomalo nesiguran u svom viđenju te materije, pokušao sam krenuti stopama Isusovog stvarnog života. Ubrzo sam se suočio sa teškoćama zbog toga što ne postoje izvori koji bi mogli pomoći naučnom istraživanju i odgovarati utvrđivanju povijesnih istina o Isusu. Tko je stvarno bio taj čovjek? Odakle je bio? Gdje se kretao? Zašto se doimao tako neobičnim i tajanstvenim svojim suvremenicima? .Što je stvarno želio?
Za vrijeme svojih istraživanja konačno sam stigao u Indiju, gdje sam upoznao one ljude koji su se najozbiljnije bavili temom »Isusa u Indiji«. Od njih sam dobio obilje zapanjujućih informacija, uz puno ohrabrenja i dragocjene podrške. Onoliko koliko to dopušta forma ove knjige, ja nisam pisao u visoko akademskom stilu, tako da se Lako razumije jednostavan i logičan sadržaj knjige, a i pojedinosti u njoj ne mogu proći nezapažene. Mnogi iskazi mogu se učiniti smjelim, a neki čak i nevjerojatnim. Ova knjiga će otvoriti široko područje istraživanja u mnogim srodnim disciplinama. Zadatak istraživanja je prevelik za samo jednu osobu. On će biti poticaj ustanovljenim crkvama da istražuju sve tvrdnje navedene u ovoj knjizi »ad absurdum« ako to budu mogle i da dokažu suprotno. Bit će veoma zanimljivo vidjeti kako će Crkve reagirati na ovaj poticaj!
Nije moj cilj, a ni moja namjera da potkapam kršćanske nazore ili pustim čitaoca ispred gomile krhotina uzdrmane vjere. Od vitalne je važnosti naprosto ponovo pronaći put ka izvorima, ka vječnoj i glavnoj istini Kristove poruke koja je skoro bila dovedena do neprepoznatljivosti profanim ambicijama manje više svjetovnih institucija koje su sebi prisvajale religijski autoritet. Zbog toga ova knjiga nije najava novog vjerovanja; ona je samo pokušaj otkrivanja puta u novu budućnost, čvrsto utemeljenu na pravim spiritualnim i vjerskim izvorima iz prošlosti.
- »Ne umišljaj da pričam nevjerojatne priče.
Ustani i dokaži suprotno!
Čitava crkvena povijest
je kaos zbog zablude i moći.«
Johann Wolfgang von Goethe Holger Kersten, Freiburg im Breisgau, ožujak 1983. godine. Da bi se dovršio engleski prijevod knjige »Isus je živio u Indiji«, bilo je potrebno više od dvije godine. Do ovog trenutka u Njemačkoj je objavljeno deset izdanja ove knjige. Ovaj prijevod bio je revidiran i osuvremenjivan nekoliko puta da bi se dosegla sadašnja razina znanja. Rečeno mi je da se moj osobni stil pisanja može katkada učiniti malo težim britanskom čitaocu. Nastojao sam zadržati ovu rijetku direktnost da bih sačuvao jasnoću svojih iskaza i da bih se zaštitio od iskrivljavanja činjenica. Uvjeren sam da ću u Velikoj Britaniji naići na pretežno tolerantnu i nepristranu čitalačku publiku. U svakom slučaju, u ovoj zemlji može se desiti to da je biskup (velečasni David Jenkins, biskup iz Durhama) dovoljno hrabar da u svojoj »Uskršnjoj« poruci zagovara svoje osobne sumnje u pogledu uvriježenog kršćanskog viđenja Kristovog fizičkog uskrsnuća (Daily Telegraph, 30. ožujka 1985.)
H. K. Rujan 1986. godine.