6. POGLAVLJE
INTEGRACIJA POREKNUTIH DIJELOVA
Tijek našeg života je određen...nizom ja koja žive u svakome od nas. Ta ja neprestano nam se javljaju - u našim snovima i maštanjima, našim raspoloženjima i bolestima te u mnoštvu nepredvidljivih i neobjašnjivih reakcija na svijet oko nas.
Hal Stone i Sidra Winkelman
Te se transformacije ne mogu postići tek tako. One su od mene zahtijevale da naučim živjeti ostatak života u neiz vjesnosti spoznaje da sam od svega onoga što jesam ujedno i suprotnost. Ne mogu se riješiti svojih demona bez rizika da će i moji anđeli pobjeći zajedno s njima.
Sheldon Kopp
Kao osoba nekoć utemelejna na stidu, moram ulagati mnogo truda da bih sam sebe potpun o prihvatio. Dio tog rada na samoprihvaćanju uključuje integraciju naših osjećaja, potreba i želja sputanih stidom.
Većina osoba utemeljenih na stidu osjeća stid kada im treba pomoć; kada su ljuti, tužni, uplašeni ili radosni; i kada su seksualno aktivni ili samosvjesni. Ovi bitni dijelovi nas odcijepljeni su.
Pokušavamo djelovati kao da nemamo potrebe. Pretvaramo se da ne osjećamo ono što osjećamo. Mislim na sve one dane kada bih rekao da se dobro osjećam, a bio sam tužan ili povrijeđen. Ili zatupljujemo svoju seksualnost i nastupamo vrlo puritanski ili pak iskorištavamo seksualnost da bismo izbjegli sve druge osjećaje i potrebe. U svakom slučaju odsječeni smo od vitalnih dijelova sebe samih. Ti poreknuti dijelovi najčešće se pojavljuju u našim snovima i projekcijama. To osobito vrijedi za naše seksualne i prirodne instinkte.
Evo nekoliko primjera:
• Muškarac sanja da je u učionici. Skupina žena ga svlači. Jedna od njih ga seksualno dodiruje i on je snažno uzbuđen.
• Sanjam da me progoni divlja životinja.
• Sanjam da čovjek s crnom kapuljačom provaljuje u moju kuću.
• Žena sanja kako vozi međ u crnim muslimanskim muškarcima koji joj se kese.
Svaki od tih snova predstavlja instinktivnu energiju koja je poreknuta. Snovi su sjajan način da dođete u dodir s tim poreknutim dijelovima sebe samih. Ti dijelovi pokušavaju privući našu pozornost.
Neprihvaćeni dio našega ja jest vrsta energije - osjećaj, želja ili potreba, koji je bivao postiđen svaki pu t kada bi se pojavio. Ovi obrasci energije potisnuti su, ali ne i uništeni. Oni žive u našoj podsvijesti.
Jung je ove poreknute dijelove naše ličnosti nazvao našom sjenovitom stranom. Ako ne integriramo svoju sjenu, ne možemo biti cjeloviti.
METODA DIJALOGA GLASOVA HALA STONEA I SIDRE WINKELMAN
Hal Stone i Sidra Winkelman razvili su djelotvoran pristup nadvladavanju samootuđenja koji je posljedica toksičnog stida. Njihovo se djelo temelji na pretpostavci da je naša ličnost sastavljena od niza ja, koji žive unutar svakoga od nas. Ta su ja posljedica podjele ličnosti, što se prirodno događa u procesu odrastanja. Budući da su naši skrbnici nesavršeni, nijedan od njih nije na s moga o prihvatiti savršenom , bezuvjetnom ljubavlju. Svaki od njih na m je na svoj način postavljao uvjete vrijednosti i mjerio nas u skladu sa svojom slikom svijeta. Pritom su, naravno, odbacivali one dijelove nas koji nisu odgovarali njihovu načinu gledanja na stvari. Ovi dijelovi su tako odcijepljeni i tijekom našeg dugo g djetinjstva donekle su se osamostalili.
Svaki odcijepljeni dio postao je jedno malo ja. Ta ja na m se neprestano javljaju. Ona se pokazuju u našim snovima i maštanjima, u našim raspoloženjima i bolestima te u mnoštvu nepredvidljivih i neobjašnjivih reakcija na naša životna iskustva. Ova unutarnja ja doživljavaju se kao unutrašnji glasovi. Što više možemo postati svjesni tih unutarnjih glasova, to je veća naša sloboda. Svatko ima ove glasove, ali osobe utemeljene na stidu ih imaju iznimno mnogo, pa tako imaju i veću potrebu za integracijom svojih mnogobrojnih ja.
Kao oblici energije, naši poreknuti dijelovi snažno utječu na nas. Osobe utemeljene na stidu obično su iscrpljene veliki dio vremena. One troše mnogo energije da održe lažne maske svojega ja i prikriju svoje poreknute dijelove. Usporedio sam to s držanjem lopte za plažu ispod vode. Virginia Satir spomenuti pojam uspoređuje s čuvanjem gladnih pasa. Potlačeni dijelovi vrše snažan pritisak time što nas prisiljavaju da stalno djelujemo u smjeru suprotnome od njihova.
Naša otuđena ja obično nam se gade, ali na određeni nas način i oduševljavaju. Osnovna pretpostavka Stonea i Winkelmanove jest da su svi naši dijelovi u redu. Ništa ne bi moglo biti pozitivnije i manje postiđujuće. Svaki aspekt svake osobe važan je za njezinu cjelovitost i potpunost. Nema zakona koji bi tvrdio da je jedan dio bolji od drugoga. Naša svijest sa svojim monogobrojnim ja treba djelovati na načelima društvene jednakosti i demokracije.
Metoda dijaloga glasova zahtijeva mnogo truda i vježbe. Mogu vam dati tek puki nacrt njezine bogate strukture.
Dijalog glasova pretpostavlja svijest kao proces, a ne kao cjelinu. Svijest nije nešto što bismo nastojali postići; ona je proces koji se mora proživjeti. To je evolucijski proces u neprestanoj mijeni, koji teče iz jednog trenutka u drugi.
Postoje tri različite razine svijesti:
• svjesnost,
• doživljaj pod-ličnosti ili unutrašnjih glasova
• ego.
Razina svjesnosti je sposobnost svjedočenja koja ne sudi ono čemu svjedoči. Pod-ličnost je doživljaj dijela samoočitovanja kao jednog obrasca energije. On može biti tjelesan, emocionalan, mentalan ili duhovan.
Primjerice, razjarena osoba možda doživljava svoj stidom sputani bijes, koji je suzdržavala godinama. Njezina razjarenost toliko je preplavljuje da se ona poistovjećuje sa svojim bijesom. Tu nema svjesnosti. Kada osoba postane svjesna toga da je razjarena, može doživjeti svoj bijes. Tada može upotrijebiti svoj Ego da bi postala još svjesnija svojeg iskustva.
Ego je izvršitelj psihe - on pravi izbor. Ego prima svoju informaciju s razine svjesnosti i doživljaja raznih obrazaca energije. Kao što bi Stone i Winkelmanova rekli: »Dok napredujete u procesu svijesti, Ego postaje sve svjesniji. Kao svjesniji Ego, on je u položaju da može ostvariti stvaran izbor.«
To je željeni smjer u liječenju stida koji nas sputava. Megalomanska i onesposobljena volja o kojoj sam već govorio zaglibila je u stidom sputanim i neprihvaćenim emocijama. Dok smo razvijali svoje lažno perfekcionističke, vlastoljubive, podilazeće dijelove, naš je Ego izgubio autentičnu izvršiteljsku moć i poistovjetio se s onim što Hal i Sidra zovu Zaštitnik/ Nadglednik.
Zaštitnik/Nadglednik često se javlja u obliku pod-ličnosti Perfekcionista, Unutrašnjeg kritičara ili Podilazitelja. Kada se Ego poistovjeti s ovim pod-ličnostima, on gubi sposobnost stvarnog izbora.
Ovo poistovjećivanje Ega s Perfekcionistom, Zaštitnikom/ Nadglednikom, Unutrašnjim kritičarem ili Podilaziteljem ono je što sam nazvao Lažnim ja. Najvažniji je problem kako razlikovati svaku od ovih pod-ličnosti od Ega, koji je autentični Izvršitelj ličnosti.
Kada smo se poistovjetili s bilo kojom od pojedinih pod- ličnosti, izgubili smo svaki stvarni izbor. Svrha je ostvariti dodir s energijom koju doživljavamo te vidjeti je kao jedan od mnogih obrazaca energije koji se mora integrirati da bi utjecao na svjesni izbor koji oblikuje integrirano djelovanje. Sve pod-ličnosti dijelovi su nas - i valja ih cijeniti i prihvatiti. Svaki naš dio je u redu. Samo trebamo postati svjesni da je glas koji čujemo ipak samo glas. Naša je namjera probuditi proces svijesti i proširiti ga.
Stone i Winkelmanova sažimaju dijalog glasova na sljedeći način:
1. Istraživanje pod-ličnosti ili sustava energije
Pod-ličnosti se nazivaju i glasovima. Dijalog glasova uvlači pod-ličnosti u dijalog bez miješanja Zaštitnika/Nadglednika, koji bi kritizirao, bio u neprilici ili vršio pritisak. Svaka pod- ličnost nagovara se neposredno, uz pun o priznanje njezine pojedinačne važnosti i njezine uloge kao tek jednog od dijelova potpun e ličnosti. Svaka pod-ličnost doživljava život drukčije. Uplašeno Unutarnje dijete primjerice doživljava se kao neugoda n osjećaj.
Ove pod-ličnosti mogu se promatrati i izvana. Kao obrasci energije mogu se očitovati u tjelesnim pojavama. Vidio sam sudionike svojeg tečaja o Unutarnjem djetetu kako se pred mojim očima mijenjaju: namršteno čelo, napeti obrazi i vilica, stisnute usne, mogu se pretvoriti u dijete raširenih očiju, nasmijano i opušteno.
2. Pojašnjenje Ega
Dijalog glasova razdvaja Ego od Nadglednika/Zaštitnika i njegove pratnje pod-ličnosti, koje djeluju pomoću ovog dominantnog obrasca energije. Zapamtite, želja za nadzorom jedno je od skrovišta za osobe određene stidom. Razvoj pod-ličnosti Zaštitnika/Nadglednika jedinstven je za sve ljude. Spomenuta pod-ličnost se razvija da zaštiti ranjivo dijete. Kod osoba utemeljenih na stidu Zaštitnik/Nadglednik kruto se poistovjećuje s Egom. Obrazac energije Zaštitnika/ Nadglednika je Šef. Šef djeluje zajedno s ostalim pod- ličnostima kao što su Nametljivac, Kritičar, Perfekcionist, Posrednici moći i Podilazitelji. Svaka od tih podličnosti može postojati kao dio općeg obrasca Zaštitnika/Nadglednika. To će se razlikovati od jedne osobe do druge.
Kada bilo koja od pod-ličnosti počne preuzimati funkciju liga, terapeut koji je zadužen za pomoć upozorit će vas na to preuzimanje. Zatražit će od osobe da se preseli u drugi fizički prostor i uvući će tu pod-ličnost u izravan dijalog. Na laj način Ego postaje sve izdvojeniji, to jest postaje svjesniji. To znači da počinjemo biti svjesni skrovišta stida.
Zaštitnik/Nadglednik, Kritičar, Perfekcionist - oni su ono što sam nazvao maskama koje prikrivaju lažno ja. Oni su lažno ja u tom smislu da se Ego s njima poistovjećuje. Shvatiti da su ti dijelovi ili pod-ličnosti zamrznuti kako bismo preživjeli stid koji smo usvojili znači istodobno razum jeti da ti dijelovi nisu ono što mi u biti jesmo. Mi ne sudimo o njima da su oni loši. Oni su jednostavno dijelovi, a ne mi kao cjelina.
3. Poticanje Svjesnosti
Glavni dio dijaloga glasova je Svjesnost. Kontekst dijaloga glasova osigurava fizički prostor za svaku pod-ličnost, Ego koji je koordinator i izvršitelj za Svjesnost. Fizički prostor za Svjesnost odvojen je od druga dva dijela. On je točka gdje se može vidjeti i ponovno pregledati sve što se događa, a da se o tome ne sudi.
Svjesnost se ne odnosi na odluke ili djelovanje. Ništa se ne smije promijeniti. Svjesnost je mirna točka u kojoj se sve bilježi i prihvaća. U Svjesnosti jasno se promatra drama koju igraju pod-ličnosti u odnosu prema Egu.
Osoba ne može sama provoditi dijalog glasova. Na početku potrebna je pomoć terapeuta. Zapravo, to je uzajamni proces i zajedničko poduzimanje. Terapeut i subjekt surađuju u potrazi za pod-ličnostima i pokušavaju razumjeti njihove funkcije. Kako osoba postaje sve vještija u tome, sve je razvijenija njezina osjetljivost na promjene u obrascima energije.
To znači da je njezina svjesnost u neprestanom stanju proširenja.*
Ono što možete poduzeti sami jest sljedeća vježba. Preuzeo sam je iz knjige Hala Stonea i Sidre Winkelman i nazvao je: Pomirba sa svima u selu. Ovaj naziv predložio mi je velečasni Mike Falls, episkopalni svećenik kolegija Stephen F. Austin u Nacogdochesu, Texas.
Pomirba sa svima u selu
• Prisjetite se ljudi koje ne volite. Sastavite popis prema jačini vaših osjećaja. Osoba broj jedan neka bud e ona najomrznutija i najvrednija prezira. Napišite redak ili dva ispod svake osobe, u kojima ćete izričito ocrtati karakterne i moralne nedostatke koji su vam odvratni.
• Pročitajte još jednom svako ime na popisu. Zastanite i promislite o odbojnim osobinama svake pojedine osobe. Budite svjesni svojih osjećaja dok to činite. Koja od tih osobina jače kod vas potiče pravednost i dobrotu?
• Reducirajte te osobe na njihovu najodbojniju karakternu crtu. Evo mojeg popisa:
a. Joe Slunk - megalomanski egocentrik
b. Gwenella Farboduster - agresivna i bezobrazna
c. Maximillian Quartz - licemjer (pretvara se da pomaže ljudima, a čini to za novac)
d. Farquahr Evenhouser - služi se krinkom kršćanina da bi prikrio svoju prijetvornost
e. Rothghar Pieopia - mlakonja; nema vlastito mišljenje.
* Oni koje zanima ova metoda mogu stupiti u kontakt s doktorima Stone i Winkelman, PO. Box 604, Albion, California 95410-0604. Knjiga Prihvaćanje naših Ja može se naručiti na istoj adresi.
• Svaka od tih karakternih crta predstavlja jedan od vaših neprihvaćenih dijelova - jedan obrazac energije koji ne želite integrirati u svoj život ni po koju cijenu. Upravo ste izdvojili osobinu ličnosti koju ne prihvaćate.
• Svaki neprihvaćen dio ima suprotnu energiju s kojom se poistovjećuje vaš Zaštitnik/Nadglednik. Potrebno je mnogo energije da bi se taj dio stalno odbijao. To objašnjava snažnu energiju za koju osjećamo da je posjeduju naši neprijatelji. Hal Stone ovu energiju uspoređuje s branom koja je izgrađena da bi se zaustavio protok te energije. Iza te brane je akumulirana prljava voda i sve moguće vrste smeća. Važno je da tu energiju integrirate i da je iskoristite na kreativniji način.
Postavite si isto pitanje o svakoj osobi s vašeg popisa. Kako me ova osoba može nečemu naučiti? što mogu naučiti slušajući tu osobu? Ta osoba, koja vam je odbojna, može vam pomoći da proučite dijelove sebe s kojima ste se previše poistovjetili.
Na mojem popisu, Joe mi pomaže shvatiti kako sam se previše poistovjetio sa svojom poniznošću. Za mene je to stvarno više prividna poniznost. Gwenella mi pomaže razumjeti da sam se previše poistovjetio s podilaženjem ljudima. Maximillian mi pomaže shvatiti kako sam se previše poistovjetio s time da bez ostatka pomažem ljudima, ne tražeći ništa zauzvrat. Takvo pomaganje nije ljudsko. Ono je proizvod toksičnog stida koji pokušava biti nadčovječan. Farquahr mi pomaže uvidjeti kako sam se previše poistovjetio s nastojanjem da budem savršen kršćanin (što me ponekad sprečava da uopće bude m kršćanin), a Rothghar mi pokazuje kako sam se previše poistovjetio s onime što me tjera da bude m snažan. Biti snažan je način na koji pokušavam biti više od čovjeka - odbijam prihvatiti normalnu ljudsku slabost. To je način na koji odbijam svoj zdravi stid.
• Dok pregledavate popis, razgovarajte izravno sa svojim neprihvaćenim dijelovima. Zapitajte svaki od njih što misli i kako bi promijenio vaš život kada biste ga prihvatili. Pustite taj dio da vam odgovori. Poslušajte što vam ima reći. Pogledajte svijet iz njegove perspektive. Osjetite novu energiju koju vam donosi. On će zacijelo biti izvor novih zamisli. Možda vam može ponuditi nova rješenja za stare probleme.
»Uostalom«, piše Sidra Winkelman »Njegova stajališta vam još nikada nisu bila na raspolaganju.«
Možda će vas iznenaditi nova energija koju primate od ove vježbe. Dio sebe samih izvlačite iz skrovišta i tajnovitosti. Svoju sjenu pretvarate u svjetlost. Ne morate se pretvoriti u poreknuto ja. To bi bilo isto ono što ste radili prije - poistovjećivanje s jednim dijelom po cijenu isključivanja drugoga. U ovoj vježbi vi učite govoriti postiđenom i poreknutom dijelu sebe i slušati ga. Čineći to, oslobađate energiju koja je bila sputana stidom.
ZABAVA DIJELOVA
DJELO VIRGINIJE SATIR
Vjerojatno nitko nije obavio važniji pionirski rad na izlječenju bolesnog stida od Virginije Satir. Sjećam se kada sam je prvi pu t vidio kako radi s obitelji. Njezino priznanje i potpora svakoj osobi bila je vrijedna divljenja. Dok je provodila svoje djelotvorno odražavanje, mogao sam vidjeti kako svaka osoba malo bolje prihvaća sebe. Dok se to događalo, obitelj se zbližavala. Taj je rad bio prekrasan, pa sam čak i zaplakao dok sam je gledao kako radi.
U svojoj knjizi Virginia izlaže prijeko potrebnu metod u kojom se služe terapeuti diljem Amerike. Ta se metoda uglavnom naziva zabavom dijelova. Vidio sam kako različite terapijske škole tu vježbu primjenjuju na različite načine. U sljedećem odlomku prikazat ću vam vlastitu varijantu ove vrlo snažne vježbe. Vjerujem da se ona najbolje provodi sa skupinom ljudi. Tada je djelotvornija. Naročito bih preporučio djelo Joea Crusea i Sharon Wegscheider-Cruse.
Vježba
MEDITACIJA ZABAVA DIJELOVA
Snimite sljedeće uput e na kasetu:
Zatvorite oči...Pustite da se vaš um usmjeri na disanje. Provedite dvije do tri minute postajući svjesni svojega disanja. Dok udišete i izdišete, ugledajte brojku sedam kako se pojavljuje na platnu. To može biti crna sedmica na bijelom platnu ili bijela sedmica na crnom platnu. Usredotočite se na sedmicu. Ako je ne možete jasno vidjeti, zamislite da je slikate prstom ili da neki glas izgovara sedam u vaše unutarnje uho , ili pak zamislite sve troje ako možete. Zatim ugledajte, naslikajte prstom, začujte brojku šest; zatim pet; zatim četiri itd., sve do brojke jedan. Dok se usredotočujete na jedinicu, pustite je da se polako pretvori u vrata na pozornici i gledajte kako se ona polako otvaraju. Prođite kroz vrata i ugledajte prekrasno malo kazalište. Pogledajte zidove i pozornicu...(stanka). Pogledajte spušteni zastor (stanka). Sjednite u prvi red i osjetite tkaninu sjedala...Neka to bud e vaša omiljena tkanina. Osjetite je dok sjedate. Udobno se smjestite... (stanka)... Ponovno pogledajte uokolo i neka to kazalište bude baš onakvo kakvo vi želite. Zatim ugledajte kako se zastor počinje dizati... Dopustite sebi da osjetite uzbuđenje koje ide uz takvo podizanje zastora. Kada se zastor digne, vidjet ćete velik natpis na zidu pozornice. On glasi: Revija dijelova tog i tog (stavite svoje ime). Prisjetite se nekog dijela sebe koji vam se uistinu sviđa i ugledajte neku slavnu ličnost ili nekoga koga dobro poznajete, a koji tumači taj dio, kako izlazi na pozornicu. Ja volim svoj smisao za humo r i vidim Johnnyja Carsona kako izlazi na pozornicu.. Začujte glasni pljesak. Zatim zamislite neki drugi dio sebe koji vam se sviđa i ponovite postupak. Meni se sviđaju moje karizmatično govorništvo i moja iskrenost i vidim kako John F. Kennedy izlazi na pozornicu. Ponovite postupak dok ne skupite pet osoba na desnoj strani pozornice. Zatim se prisjetite nekog dijela sebe koji ne volite i ugledajte taj dio kako izlazi na pozornicu u liku neke slavne ličnosti ili nekoga koga poznajete. Ja ne volim svoju površnost i pomanjkanje organizacije i vidim jednog mog vrlo zapuštenog prijatelja kako izlazi na pozornicu. Začujte zaglušujuće izraze neodobravanje koji dolaze iz publike. Zatim se prisjetite nekog drugog svojeg dijela koji ne volite. Ja ne volim onaj dio sebe koji je kukavica i plašljivac i vidim osobu za koju zamišljam da je Juda kako izlazi na pozornicu. Naposljetku, nakon što je pet dijelova koje mrzite ili ne volite ili odbijate prihvatiti stalo na lijevu stranu pozornice, zamislite neku mudr u i lijepu osobu kako stupa u središte pozornice. Ta osoba može izgledati kao starac s bradom ili pak blistavi mladić kao Isus ili pak topla, ohrabrujuća majka ili bilo tko drugi...Jednostavno pustite da se vaša mudra osoba pojavi na pozornici... Zatim je gledajte kako silazi s pozornice i dolazi po vas... Dok vam prilazi, opazite ono najuočljivije kod nje... Začujte je kako vas poziva da se popnete na pozornicu i ogledate vaše mnogobrojne dijelove. Obiđite svaku osobu koja tumači neki vaš dio; pogledajte joj u lice. Kako vam svaki od tih dijelova pomaže? Kako vas svaki od tih dijelova ometa ili ograničava, naročito vaši neželjeni dijelovi? Što možete naučiti od svojih neželjenih dijelova? Čemu vas oni mogu podučiti? Sada zamislite da oni komuniciraju međusobno. Zamislite da sjede za stolom i raspravljaju o nekom problemu. Sjetite se nekog problema koji vas trenutno muči. što o njemu kaže vaš smisao za humor? Kako vam to pomaže? Kako vas to ometa? Kako vam vaše pomanjkanje organizacije pomaže? Što bi se dogodilo da jednostavno nemate tog dijela? Što biste izgubili? Kako biste voljeli promijeniti dio koji ne želite prihvatiti? Promijenite taj dio na način da bud e korisniji.. .Što osjećate dok mijenjate taj dio?...Sada krenite ukrug i ponovite postupak sa svakim pojedinim dijelom. Mijenjajte ga dok vam ne bude odgovarao. Zatim odšećite do svakog dijela i zamislite da se on stapa s vama. Činite to dok ne ostanete sami sa svojom mudro m osobom na pozornici. Začujte kako vam ona govori da je to kazalište vaš život. To je mjesto kamo možete povremeno doći i ogledati svoje mnogobrojne dijelove. Slušajte kako vam vaša mudra osoba govori da svi ti dijelovi pripadaju vama te da svaki od njih ima svoju suprotnost u vašoj psihičkoj ravnoteži. Odlučite da ćete prihvatiti svoje dijelove; da ćete ih voljeti i prihvaćati te od njih učiti... Gledajte kako vaša mudr a osoba odlazi. Zahvalite joj za pouku. Znajte da je možete ponovno dozvati.. .Siđite s pozornice. Budite svjesni tla sjedite u kazalištu i gledate pozornicu gdje se odigrava vaš život. Pustite du h da vidi svaki od vaših svježe izmijenjenih dijelova kako lebdi pokraj vas i osjetite sami sebe kao cjelovit organizam s mnogi m aspektima i međusobn o dinamičnim dijelovima. Progovorite, začujte sebe kako kažete:
»Volim i prihvaćam cijeloga sebe«. Ponovite to. Prigušite glas dok ustajete da biste izišli iz svojeg kazališta. Iziđite kroz vrata kazališta. Osvrnite se i ugledajte brojku jedan...crn u jedinicu na bijelom zastoru ili bijelu jedinicu na crnom zastoru. Naslikajte je prstom i začujte je ako možete. Ili zamislite jednu od te dvije mogućnosti. Zatim ugledajte brojku dva i učinite to isto. Zatim brojku tri, počnite osjećati život u prstima na rukama i nogama. Neka se popn e kroz vaše noge. Ugledajte brojku četiri i osjetite kako vam čitavo tijelo oživljava. Zatim ugledajte brojku pet i znajte da se vraćate u svoje normalno, budn o stanje svijesti. Ugledajte brojku šest i recite: »Postajem potpun o svjestan«. Osjetite mjesto na kojem se nalazite i kada ugledate brojku sedam, vratite se potpun o u svoje sadašnje budn o stanje svijesti.
RAD NA SNOVIMA
Drugi način da radite na svojim postiđenim poreknutim dijelovima jest da naučite integrirati i interpretirati svoje snove. Temeljito izlagati o radu na snovima bilo bi preopširno za ovo poglavlje ili ovu knjigu. Ali želim vam reći dovoljno o tome da postanete svjesni kako je rad na snovima moćno sredstvo u integraciji vašeg ja.
Svake noći sanjate. Suvremena proučavanja procjenjuju da svatko od nas sanja od jednog ili jednog i pol sata do četiri sata svake noći. Sanjamo da bismo bili u toku sa svojim životima. Svake noći naši su snovi kao činovnici u banci koji svode sve račune. Dijelovi našeg života koje smo odbacili glasno nas dozivaju u našim snovima da bismo ih primijetili. Naši snovi nam govore o tim dijelovima. Pokušavaju privući našu pozornost da bismo ih integrirali. Naši nam snovi također govore o dijelu nas samih koji treba aktualizirati. Ponekad na m govore i o smrti i umiranju, o nečemu ili o nekoj djelatnosti od koje smo odustali. Takvi snovi mogu naznačiti nov početak te novu i stvaralačku fazu u našem životu.
Svatko može zapamtiti svoje snove. Većini nas nitko nije rekao da to možemo. Uzmite komadić papira i napišite:
»Noćas ću zapamtiti svoj san.« Stavite ga u džep ili novčanik. Pogledajte papir tri ili četiri puta u danu; i neposredno prije negoli zaspite.
Neka vam pokraj postelje bude dnevnik, blok za bilješke ili kasetofon. Kada se probudite i san je još svjež, brzo ga zapišite ili snimite. Snimite svaku pojedinost sna, jer pojedinosti su ključni dijelovi sna. Jezik snova je jezik slika, a ne jezik logičnih misli. San nam uvijek pokušava poručiti nešto što naša svijest ne zna.
U Talmudu je zapisano: »San je neotvoreno pismo samome sebi.«
Rad na vlastitim snovima je uistinu rad. Velika je greška vjerovati da se može obaviti na brzinu. Slike snova imaju svoje asocijacije. Te su asocijacije dio nas. Njih treba integrirati i usvojiti.
Metoda sna često griješi u tome što previše interpretira. Primjerice, pogrešno je vjerovati da svaki pu t kada sanjate pušku, ona označava muški spolni organ. Postoje čitave knjige o simbolici snova. One mogu biti korisne, ali ne bi se smjele uzimati doslovno. Može se pogriješiti i pri integraciji snova. U tom se slučaju pretpostavlja da ne postoje simbolične asocijacije i da je svaki dio sna poreknut ili neostvaren dio vlastite ličnosti. Dobar rad na snovima uključuje i interpretaciju i integraciju.
Slika 7.1. Bilješke o snu
Radu na snovima moramo se ozbiljno posvetiti, a trebamo i vodiča. Moj najdraži vodič je jungovac Robert A. Johnson. Njegova korisna knjiga zove se » U n u t r a š n j i rad« (Inner Work, izdali Harper and Row). Njezin je podnaslov »Kako koristiti snove i aktivnu maštu za osobni razvoj«.
Prvi korak: asociranje
Kada ste zapisali svoj san što ste pomnije mogli, sa svim pojedinostima, spremni ste za prvi korak. Zapišite prvu sliku koja se javlja u snu. Sjetite se da je jezik snova drugačiji od
|ezika našeg običnog, logičnog uma. Sanjao sam kako upravljam zrakoplovom. Zapisao sam:
»Upravljam jednomotornim zrakoplovom. Nalazim se na uzletištu za sportske zrakoplove. Dignuo sam se jednom stranom, ali ne mogu se odvojiti od zemlje. Pokušavam uzletjeti na drugi način. Jasno mi je da cijelo vrijeme idem od juga prema sjeveru, a zatim od istoka prema zapadu - ocrtavam savršen križ jednakih krakova (+). Bez obzira na to što činio, ne mogu uzletjeti.«
Zapisujem prvu sliku. Upravljanje zrakoplovom (jednomo- torac). Za svaki simbol sna podsvijest ima asocijaciju. Jezik podsvijesti može se dekodirati. Zadaća je pustiti da asocijacije dođu spontano.
Upitajte se: »Što osjećam o ovoj slici? Koje mi riječi ili ideje padaju na pamet dok je gledam?« To znači da trebate doslovce zapisati sve što spontano asocirate uz tu sliku. Obično će jedna slika izazvati više asocijacija, kao što je prikazano na slici 7.1.
Kada iscrpite asocijacije, prijeđite na sljedeću sliku. Moja sljedeća slika bila je uzletište za sportske zrakoplove. Slika je osoba, predmet, situacija, boja, zvuk ili govor. Zapisujem
Slika 7.2.
Slika 7.3.
sliku u središte kruga kao na slici 7.2. Kada sam iscrpio asocijacije, prelazim na sljedeću sliku. Činim isto na slici 7.3., gdje se koristim slikom prekriženih uzletišta. Za mene je to što nisam mogao uzletjeti imalo samo nekoliko asocijacija, jednostavno se nisam mogao odvojiti od zemlje. Nisam mogao činiti ono što sam želio. Također sam imao osjećaj da sam upa o u kolotečinu, zaglavio sam.
Da biste izabrali jednu od tih asocijacija, pregledavajte ih i čekajte da neka od njih škljocne. Metoda škljocanja radi na načelu čekanja da se jedna od asocijacija napun i napono m ili energijom.
Robert Johnson kaže: »Jedini način na koji možemo pronaći bit sna jest otići tamo gdje je energija - asocijacijama, koje su bujica energije.«
Zapamtite da su vaši odcijepljeni dijelovi puni energije. Kao i simboli podsvijesti, oni su puni energije. Ponekad nije posve jasno koja asocijacija ima najviše energije. U tom slučaju, ostavite ih na miru neko vrijeme. Često će energija biti tamo kada im se vratite.
U mojem snu asocijacije s najviše energije bile su transcedencija, sjemenište, Toronto, mandala i zaglavljenost. A sada ćemo prijeći na drugi korak.
Drugi korak: povezivanje slika iz sna s unutarnjom dinamiko m
U ovom koraku pokušavamo povezati sliku iz sna s
našim unutarnjim dijelovima. Da bismo proveli taj korak, vratimo se slici iz sna. Zapitajmo se: »Koji dio mene je to? Tko to u meni tako osjeća ili se tako ponaša? Gdje mogu naći tu osobinu svoje ličnosti?« Zatim zapišite svaki primjer kojega se možete sjetiti.
Većina snova, ali ne svi, izražava sanjačev unutarnji život. Tako zapisujemo primjere iz vlastita života koji odgovaraju događajima u snu.
Ja sam primjerice imao osjećaj da sam se zaglavio. Bilo mi je oko 45 godina kada sam to sanjao. Bio sam zaglavljen u vlastitu životu. Trebala mi je nekakva ravnoteža. Mandala je simbol ravnoteže i potpunosti. Bio sam zaglavljen. Nisam znao kamo krenuti. Nedug o prije toga doživio sam stanovit financijski uspjeh, ali to me nije zadovoljavalo. Bio sam na vrhuncu karijere, ali nešto je nedostajalo. San je pokazivao moje unutarnje stanje. Osim toga, skrivao je ključ za rješenje. Riječ Toronto zbunjivala me. U Torontu sam se školovao za svećenika. Postojala je očita asocijacija duhovnosti uz taj grad. A ja sam se uistinu osjećao duhovno zaglavljenim u vlastitu životu.
Treći korak: interpretacija
Moje je tumačenje bilo da taj san snažno potvrđuje pomanjkanja zadovoljstva u mojoj tadašnjoj duhovnosti. Iako sam podučavao kršćansku teologiju, nešto u meni bilo je duhovno nezadovoljeno. Bio sam zaglavljen i izvan ravnoteže.
Četvrti korak: rituali koji konkretiziraju san
Priznao sam važnost tog sna time što sam porazgovarao sa svojim najboljim prijateljem o svojoj duhovnoj jalovosti. Pustio sam svoj du h da se usmjeri na Toronto. Jednostavno, prihvatio sam tu riječ i pustio da mi misli lebde unatrag, u moje sjemeništarske dane u Torontu. Neko vrijeme nisam dobivao odgovor na tu zagonetku.
Jedn e sam noći sanjao kako se nalazim u istom jednomotornom zrakoplovu. Taj sam put uzletio s lakoćom.
Odletio sam u Toronto. Prvo što mi se dogodilo kada sam izišao iz zrakoplova bilo je sjećanje na opata kojeg sam upoznao prije 20 godina u samostanu trapista u New Yorku.
Radio sam na tom snu i otkrio kako mi moja podsvijest poručuje da će meditacija riješiti moju blokiranu duhovnost. Godinama prije, taj mona h trapist ostavio je na mene snažan dojam. Provodio sam sate meditirajući dok sam se školovao za svećenika. Ali nikada nisam imao koristi od toga. Poslije, kada sam pročitao knjigu Roberta Johnsona shvatio sam da sam tada bio premlad i previše neiskusan, da bih mogao meditirati.
U toj knjizi Robert Johnson piše o mitu o Parsifalu. On tumači potragu za svetim gralom kao mit koji opisuje razvoj muškarca. Tvrdi da se svi muškarci, kao i Parsifal, nalaze u dvorcu grala u svojim tinejdžerskim godinama. Svi mladići imaju snažnu viziju - ali premladi su da bi znali kako je ostvariti.
U Torontu sam se školovao za svećenika. Svoje prve monaške godine proveo sam u Rochesteru u državi New York. Tijekom te godine upoznao sam opata trapista. On je bio najdojmljivija duhovna ličnost koju sam ikad upoznao. Kako su godine prolazile, potpun o sam ga zaboravio. I evo, imao sam 45 godina, bio sam usred krize srednjih godina i moji su me snovi vratili u Toronto, opatu samostana trapista.
Imao sam nekoliko snova posrednika, koji su mi pomogli da postanem potpun o svjestan značenja svega toga. Tijekom idućih nekoliko mjeseci postao sam potpun o svjestan da je moj život slijepa ulica ako sam u potjeri jedino za novcem i svjetovnim prestižem. Postalo mi je jasno da moram početi meditirati želim li krenuti dalje te proširiti svoju svijest i kreativnost.
Jedan od mojih tadašnjih uspjeha bio je taj što sam postao članom upraviteljskog vijeća jedne naftne tvrtke. Jedan dio mene - jedan jakim stidom određen dio men e - obožavao je to što je u upraviteljskom vijeću. Ali ostali moji dijelovi osjećali su da su na krivom mjestu. Ovi su mi snovi pomogli da počnem meditirati.
Gotovo slučajno upoznao sam Dennisa Weavera u Los Angelesu. Kip Flock i ja održavali smo tečaj za socijalne radnike za savjetovanje narkomana. Dennis je bio gost- predavač o temi meditacija. Dennis je meditirao od 1959. - ponekad i nekoliko sati na dan. Bio je vođa Pokreta za samoostvarenje u Los Angelesu. Na mene je dojam ostavila njegova dubina i unutarnji mir kojim je zračio. Nedugo nakon toga počeo sam meditirati. To je unijelo veliku promjenu u moj život.
Priznao sam svoj san i time što sam otišao u Toronto. Prošetao sam mjestima koja sam nekada poznavao. Molio sam i meditirao u istoj onoj kapelici u kojoj sam molio i meditirao prije. Razlika je bila nevjerojatna. Moji snovi odveli su me na novo mjesto u mojem životu. Moji su snovi u velikoj mjeri pomogli izliječiti moj stid.