GRUBI ELEMENTI
Za razliku od suptilnih elemenata, grubi elementi su smjese. Oni nastaju kombinacijom suptilnih elemenata u određenom omjeru. Postoji 5 grubih elemenata: eter, zrak, vatra, voda i zemlja. Svaki grubi element sastoji se od polovice svoje suptilne kopije/pandana i od jedne osmine svakog od
19 Sutratma je Ono što prožima univerzum poput niti koja je protkana kroz cvijeće u vijencu. Hiranyagarbha, ili Zlatno Jaje, je prva manifestacija Brahmana u kojoj buduće živo biće ostaje u sjemenoj formi. Prana je Ono što je obdareno silom djelovanja. Ostali epiteti Kozmičke Duše su Prajapati i Brahma.
20 Unutarnji organ nazvan je sjajeći zato što se njegovi doživljaji/iskustva sastoje od ideja, za razliku od grubih
objekata doživljavanih putem organa percepcije.
preostala 4 suptilna elementa. Gruba akaśa, ili eter, npr., sastoje se od polovice suptilne akaśe te jedne osmine suptilnog zraka, jedne osmine vatre, jedne osmine vode i jedne osmine zemlje. Premda jedan grubi element sadrži svih 5 suptilnih elemenata, on svoje ime dobiva po elementu koji prevladava. Svojstva suptilnih elemenata nije moguće percipirati osjetilima. Oni postaju opipljivi u grubim elementima. Grubi eter je obdaren svojstvom zvuka; grubi zrak sa zvukom i dodirom; gruba vatra sa zvukom, dodirom i oblikom, gruba voda sa zvukom, dodirom, oblikom i okusom; a gruba zemlja sa zvukom, dodirom, oblikom, okusom i mirisom. Kao što smo već napomenuli, posebna svojstva zraka, vatre, vode i zemlje su dodir, oblik, okus i miris. Pet elemenata su takoreći, cigle opipljivog fizičkog univerzuma.
GRUBI UNIVERZUM
Hindu tradicija navodi 14 svjetova koji sačinjavaju univerzum. Oni uključuju i raj i pakao. Naravno, uživanja viših svjetova su rafiniranije prirode a ona iz nižih svjetova grublje; usprkos tome, svi stanovnici univerzuma nalaze se u kraljevstvu maye i stoga nisu slobodni. Sedam gornjih svjetova nazivaju se Bhuh, Bhuvah, Swah, Mahah, Janah. Tapah i Satyam; a sedam donjih svjetova: Atala, Vitala, Sutala, Rasatala, Talatala, Mahatala i Patala.
Svijet pod nazivom Bhuh ili Prithivi, jest ovaj zemaljski svijet u kojem žive ljudi. Svah ili Svarga jest nebeski svijet (raj) gdje ljudi, nakon svoje smrti, uživaju u materijalnoj sreći kao nagradi za vlastita dobra djela na zemlji. Bhuvah jest među-stanica između ova dva svijeta. Janah, Tapah i Satyam čine Brahmaloku ili nivo Brahme, pri čemu je Brahma "kontrolno" božanstvo. Možemo reći da Brahmaloka odgovara najvišem raju dualističkih religija, gdje se sretne duše upućuju nakon smrti te uživaju u duhovnoj zajednici s Osobnim/Personalnim Bogom. Prema Ne-dualističkoj Vedanti, čak ni stanovnici ovih sfera nisu oslobođene duše. U njima također zaostaju mali tragovi maye pri čemu dominira sattva. Na kraju ciklusa, oni se stapaju u Vrhunskom Brahmanu te postižu Oslobođenje premda se svega nekolicina vraća iz Brahmaloke na zemlju. Nivo Mahaha je među-stanica između Brahmaloke i druga tri svijeta: Bhuh, Bhuvah i Swah.
Sedam nižih svjetova, od kojih je Patala najniži, su razine na kojima prebivaju zle duše nakon smrti te žanju rezultate svojih nepravednih djela na zemlji. One se također, nakon nekog vremena, ponovno rađaju na zemlji te nastavljaju svoju duhovnu evoluciju. Prema Vedanti, niti jedna duša ne smije biti lišena konačnog Oslobođenja, koje je prirođeno pravo svih duša.
Osim ovih 14 sistema svjetova, pet grubih elemenata stvara četiri vrste grubih tijela te prebivaju u njima, te stvaraju odgovarajuću hranu i piće za ta tijela. Gruba tijela su ona rođena iz maternice, koja pripadaju ljudima i raznim životinjama; ona rođena iz jajeta, koja pripadaju pticama i gmazovima; ona rođena iz vlage, koja pripadaju ûšima i komarcima, i ona rođena iz zemlje, koja pripadaju drveću i puzavcima. Tijelo koje zauzme jiva na zemlji određeno je prošlom karmom dotične duše.
Gruba tijela također, u svom četverostrukom izdanju, možemo smatrati poput suptilnih tijela, kolektivnima ili individualnima. Možemo gledati na njih u cjelini, kao na šumu, ili kao na odvojene entitete tj. drveće u šumi. Svjesnost ograničena ili uvjetovana upadhijem agregata/mase grubih tijela zove se Virat ili Vaiśvanara; ona smatra sva gruba tijela univerzuma svojim vlastitim tijelom. Tijelo koje pripada Viratu, putem kojega on funkcionira, zovemo annamayakośa, grubi fizički plašt, zato što je ono modificirana hrana. Ono funkcionira u budnom stanju i doživljava grube objekte.
Svjesnost ograničena individualnim grubim tijelom – bilo kojim iz gore spomenute četiri klase – zove se viśva. Iako ona funkcionira putem grubog tijela, ipak se ona ne odvaja potpuno od
suptilnog tijela ili uma, obdarenog snagom mišljenja i imaginacije21. Grubo tijelo koje pripada viśvi, kroz koje viśva funkcionira, također se zove annamayakośa, grubi fizički plašt ili hranidbeni plašt, zato što je ono proizvod hrane22. Ono funkcionira u budnom stanju te doživljava putem organa percepcije/osjetila predmete zvuka, dodira, oblika, okusa i mirisa. Ono koristi pet organa akcije radi govorenja, držanja, hodanja, izlučivanja i razmnožavanja. Nadalje, putem unutarnjeg organa uma, ono doživljava nesigurnost, odlučnost, egoizam i sjećanje/pamćenje. Ono što važi za viśvu važi i za Vaiśvanaru ili za Svjesnost koja funkcionira putem kolektivnog grubog tijela u budnom stanju.
Grubo tijelo (uključujući organe osjetila), bilo kolektivno ili individualno, jest inertno. Ono je bez ikakve svjesnosti i ne može funkcionirati samo za sebe. Tako Vedantisti tvrde da različiti oblici svjesnosti koriste organe osjetila kao svoje instrumente, kontroliraju ih i osposobljavaju ih da dožive odgovarajuće objekte. Oni su međutim različiti aspekti Univerzalne Svjesnosti ograničeni svojim odgovarajućim upadhijima. Vedantisti ih nazivaju devate, "oni koji sjaje", ili "kontrolna" božanstva. Nadalje, budući da su makrokozmos i mikrokozmos u osnovi isti, identična božanstva kontroliraju organe osjetila te njihove pandane u univerzumu. Tako je, npr., Sunce "kontrolno" božanstvo ili svjesnost očiju; tj. svjesnost koja kontrolira Sunce jest ista ona koja kontrolira oči. Slično tome, Agni (Vatra) jest božanstvo koje kontrolira jezik; Indra kontrolira ruke. Izgleda da je svrha ovih šablona/načina razmišljanja da osposobe čovjeka da proširi svoju svjesnost tako da se može poistovjetiti s univerzumom i sa Svjesnošću iza njega.
Kolektivno grubo tijelo te individualno grubo tijelo u osnovi su identični, poput šume i drveća koje tvori šumu. Slične tome su dvije forme svjesnosti koje su njima ograničene, nazvane Vaiśvanara i viśva, poput prostora ograničenog šumom i drvećem.
Grubi, suptilni i kauzalni svijet zajedno tvori viši skup/agregat, kojeg možemo nazvati Ogromnim Univerzumom, baš kao što sve šume zajedno, pri čemu se svaka sastoji od mnogo drveća, čine ogromnu šumu, ili kao što sve vode različitih dimenzija tvore zajedno ogromno/divovsko jezero. To je jedna te ista Svjesnost udružena s upadhijima Ogromnog Univerzuma te grubi, suptilni i kauzalni svjetovi, jer je to jedna te ista akaśa ograničena ogromnom šumom i brojem malih šuma koje ju čine. Neposredan smisao velike vedske izreke "Sve ovo je uistinu Brahman" jest svjesnost, udružena s Ogromnim Univerzumom zajedno s Turiyom, koja je osnovna i nepovezana Svjesnost, kad se ne razlikuju jedna od druge. Međutim, sama Turiya, bez svjesnosti udružene s Ogromnim Univerzumom, jest implicirano značenje ovog vedskog teksta. To se objašnjava primjerom s užarenom željeznom kuglom. Kada se kaže da ovakva kugla spaljuje predmet, izravno značenje riječi kugla jest željezo prožeto vatrom (usijano željezo). Međutim, vatra je ta koja uistinu pali predmet; stoga je implicirano značenje te riječi vatra. Vedska izreka "Sve je to uistinu Brahman" implicira zapravo Turiyu, ili Čistu Svjesnost, bez ikakvog upadhija. Tako, kada Nedualist kaže da je univerzum Brahman, on pri tome ne misli, poput panteista, da je Brahman postao univerzum imena i oblika. On misli da je univerzum u stvarnosti Turiya ili Čista Svjesnost. Na isti način Iśvara, tj. Brahman udružen s upadhijem kozmičke maye, zajedno sa svojim supstratom Turiyom, predstavlja izravno značenje Toga/Onoga iz vedske izreke: "Ti si To"; međutim njegovo implicirano značenje jest sâma Turiya. Samo Čista Svjesnost, kako ćemo kasnije vidjeti, jest Ono identično s tobom, ili Iśvara sa jivom.
21 Jiva ili utjelovljena duša ograničena je s tri vrste upadhija. U dubokom snu bez snova, ograničena je upadhijem kauzalnog tijela; u snovima je ograničena suptilnim tijelom, a u budnom stanju upadhijem i grubog i suptilnog tijela. Svjesnost, budući da se identificira sa svakim od ovih upadhija, naziva se tehnički prajña, taijasa i viśva.
22 Grubo tijelo nastaje iz sperme i jajeta roditelja, a ovi su proizvodi hrane. Nakon rođenja, tijelo se održava hranom.
SAŽETAK O KOZMOLOGIJI
Dajmo ukratko prikaz gore navedene kozmologije; filozofija Vedante gleda na materijalni univerzum s dvije točke gledišta: kozmičke ili kolektivne te individualne ili pojedinačne. Ove podjele možemo također opisati kao makrokozmos i mikrokozmos. Potom se svaka od njih dalje dijeli na tri dijela: na kauzalno, suptilno i grubo. Na Svjesnost ograničenu upadhijem maye može se, slično tome, gledati sa dvije različite točke gledišta: kozmičke ili kolektivne i individualne ili pojedinačne. Svaku od njih također možemo podijeliti na tri dijela: kauzalni, suptilni i grubi. Makrokozmos je u biti identičan mikrokozmosu. Kozmos i individua građeni su od istog materijala te pokazuju iste obrasce ponašanja. Tako se radi o jednoj Svjesnosti koja se čini ograničenom kako kozmičkim tako i individualnim entitetom, u tri različita aspekta; kauzalnom, suptilnom i grubom. Slično tome, postoji samo jedan univerzum putem kojeg Svjesnost djeluje u Svojim kozmičkim i individualnim oblicima i u svojim kauzalnim, suptilnim i grubim aspektima. Suptilni je finiji od grubog; a kauzalni od suptilnog. Stoga je odražavanje (refleksija, zrcaljenje) Svjesnosti u suptilnom čišće nego li odražavanje Svjesnosti u grubom. A odražavanje Svjesnosti u kauzalnom je čišće nego li odražavanje Svjesnosti u suptilnom; ono je najbliže Čistoj Svjesnosti.
Dnevne aktivnosti neprosvijetljene osobe odvijaju se na grubom fizičkom planu. Iskustva takve osobe ograničena su uglavnom na grube fizičke objekte. Ono što takva osoba smatra svojom dušom jest Čista Svjesnost ograničena upadhijima grubog tijela i uma. Ona doživljava, putem organa percepcije, objekte/predmete zvuka, dodira, oblika, okusa i mirisa. Putem organa akcije ona govori, drži, hoda itd. Putem unutarnjeg organa uma, ona doživljava sumnju, odlučnost, pamćenje, ja-svjesnost itd. Ovi sačinjavaju dnevni praktični život prosječnog čovjeka u budnom stanju te on sumnja u stvarnost svega van budnog stanja. Tako dugo dok se poistovjećuje s vanjskim svijetom on ne može opaziti nikakav suptilniji svijet. U svom svakodnevnom životu čovjek ima posla samo sa sjenama.