FIZIOLOGIJA ORGANIZMA - TREĆA ZAPOVEST ZDRAVLJA
Nauka o građi čovečjeg tela je najdostojnija oblast znanja za čoveka i zaslužuje posebno odobravanje.
A. Vezalij
POSTANAK ČOVEČJEG ORGANIZMA
Snimci, koji registruju proces začeća, napravljeni pomoću određene aparature, pokazali su, da oplođenu jajnu ćeliju okružuje posebni energetski oblačić, koji počinje da se uvećava, pretvarajući se postepeno u oblik čovečjeg bića. Fizičko telo samo popunjava taj energetski oblik. Još više, ukoliko je izvršen abortus i odstranjeni materijalni de- lovi embriona (zametka), energetski oblik kao i ranije (po starom) produžava da se samostalno razvija u materici žene sve dotle, dok ne dostigne veličinu novorođenog deteta. U određeno vreme žena „rađa", ali ne materijalno telo, već spoljašnje manifestacije života. Pri tom se ona oseća slabo (takva istraživanja vršena su nekoliko godina u jednoj od klinika SAD).
Naučni podaci govore o tome, da se čovečji organizam sastoji iz dve „komponente": informaciono-energetskog ob lika i fizičkog tela. Pri tom informaciono-energetsko telo (nazovima ga „spoljašnje manifestacije života" čoveka, skraćeno SMZ) je primamo i glavno, a fizičko - sekundar no i njime se može upravljati. To ukazuje na dva potpuno različita pristupa procesu ozdravljenja i lečenja.
Iz navedenog slede zaključci:
O Spoljašnje manifestacije života čoveka su primarne u odnosu na fizičko telo. Još više, spoljašnje manifestacije života čoveka pomoću svojih energija formiraju ili „mode liraju" prema sebi fizičko telo. Prema tome, telo je odraz spoljašnjih manifestacija života (visina, telesna konstrukcija itd.). Ukoliko dođe do promene ili promena u spoljašnjim manifestacijama života, tada se one posle izvesnog vremena ispoljavaju i u fizičkom telu.
© Sam život i ličnost čoveka sadrže se u spoljašnjim manifestacijama života, koje egzistiraju samostalno (u vidu informaciono-energetske tvorevine), ali u takvom obliku,
koji nije dostupan običnim čulnim organima.
V
© Covek je savez spoljašnjih manifestacija života sa fizičkim telom. Fizičko telo je materijalni elemenat, preko kojeg spoljašnje manifestacije života mogu da ispoljavaju svoj uticaj u fizičkom svetu. Ukoliko se iz bilo kojih uz roka izgubi deo materijalnog tela, tada se gubi i sposobnost spoljašnjih manifestacija života da se ispoljavaju preko tog dela tela.
GLAVNI „BLOKOVI" SPOLJAŠNJIH MAN IFESTACIJA ŽIVOTA I GRAĐA ČOVEČJEG ORGANIZMA
Navikli smo da se vidimo u obliku koji nazivamo čovekom. Ali to je već krajnji rezultat ogromnih prome na, koje su se dešavale s nama od trenutka začeća do sadašnjeg stanja. Na početku života svaki čovek je bio mikroskopski mali i imao je oblik sličan kugli, koji se stalno menjao dotle, dok nije poprimio čovečji oblik. Razmotrimo od samog početka kako se to dešava.
„Energetski oblačić" okružuje oplođenu jajnu ćeliju, akti vira je i počinje dajoj pridaje oblik, koji odgovara čoveku.
Da bi se nečemu pridavao oblik treba imati: program raz voja, energiju za realizaciju toga i sredstva za upravljanje. Na kraju krajeva, „energetski oblačić" - buduće spoljašnje manifestacije života čoveka - sastoji se iz: osnove (možete je nazvati različito: duša, božja iskra i slično); programa razvoja (um); sredstava upravljanja (razmeštena su u cei oj zapremini-prostoru); energije i uređaja, koji se dobijaju ili koji ih stvaraju.
Uprošćeno: da bi se počelo sa stvaranjem čovečjeg orga nizma, potrebni su duša - „energetski oblačić", i materijal, na koji će on dejstvovati - jajna ćelija. „Energetski oblačić" tre ba da aktivira program stvaranja čovečjeg organizma. Radi toga u duši postoji um, u kojem se čuva u komprimiranom obliku program stvaranja organizma, sredstva za upravljanje i energije za građu.
Dakle, um pristupa formiranju čovečjeg organizma. Prvo, sam program iz komprimiranog informacionog stanja treba da se razvije u radni šablon, koji, dejstvujući na ćelije koje
se dele, treba da ukazuje - kako da one rastu, kakve funk cije da vrše, kakav oblik da poprimaju. Da bi do toga došlo, treba da se pojave odgovarajuće energije i sredstva, koja ih stvaraju.
Prvo se aktivira intelektualna (psihička) energija i centar njenog stvaranja - Adžna čakra („čakra" označava točak). Na početku se javlja „intelektualni crtež", koji zahteva pros tor za stvaranje organizma. Da bi se stvorio potrebni prostor, aktivira se „energija vremena" i centar za njeno stvaranje
- Višuddha čakra (analogna primarnom elementu „Pros tora"). U vezi s tim, da ćelije organizma koje se dele treba premeštati, potrebna je energija kretanja. Radi toga stvara se centar za njeno stvaranje - Anahata čakra (analogna primar nom elementu „Vazduh"). Dalje je za formiranje organizma potrebna toplotna, svetlosna, elektromagnetna i gravitaciona energija. Pojavljuju se centri za njihovo stvaranje - Mani- pura (analogna primarnom elementu „Vatra"), Svadhistana (analogna primarnom elementu „Voda") i Muladhara čakre (analogna primarnom elementu „Zemlja"). Tako nastaje pet
„blokova za sklapanje" čovečjeg organizma.
Tih pet„blokova za sklapanje" obrazuju svojevrsni kristal, koji ima 12 grana. Životna energija naizmcnično prelazi iz jednog bloka u drugi i stoje moguće brže obilazi 12 grana.
Pet „blokova za sklapanje" međusobno se kombinuju je dan s drugim i čine temelj za tri životna principa (doše), a
12 grana čine temelj glavnim organima i akupunkturnom sistemu.
Fizičko telo se gradi prema holografskim crtežima, koji mu prema zadatoj zapremini pridaju oblik, a prema boji uka zuju, gde i koja tkiva da se razmeštaju i kakve funkcije da izvršavaju.
Prema tome, fizičko telo je stvoreno i obnavlja se zahvaljujući holografskom šablonu, koji ukazuje, gde i šta treba da radi jedno ili drugo tkivo i konkretno svaka ćelija. Životna ispoljavanja ostvaruju se na račun elektromagnetne i toplotne energije (oksidacija produkata, na kraju krajeva, svodi se na predaju potencijalne energije od strane elek trona). Upravljanje životnim procesima vrši se na račun nervnog i endokrinog sistema.
Drugim recima, postoji čitav lanac prenosa stvaranja i upravljanja organizma - od informacionog prema energet skom nivou, a zatim od energetskog - prema materijalnom. Anomalije u lancu upravljanja na informacionoenergetskom nivou ispoljavaju se na materijalno telo i izazivaju pojavu raznih oboljenja. Pri tom treba imati u vidu i to, da su glavne funkcije organizma sinhronizovane s Kosmičkim, Lunarnim i Zemaljskim ciklusima i uslovima. Poremećaj tih veza iza ziva poremećaj zdravlja i pojavu oboljenja.
KONSTRUKCIJA (UREĐENJE) SPOLJAŠNJIH MANIFESTACIJA ŽIVOTA S TAČKE GLEDIŠTA DREVNIH MUDRACA
Drevni mudraci davno su uočili zakon stvaranja bilo kojeg živog organizma. U prvom redu treba da se pojavi
„šupljina", u kojoj počinju da se razvijaju životni procesi. Ta šupljina dobila je naziv „prostor" (etar). U „prostoru" počinju da se odvijaju vlastiti procesi. To su raznovrsna premeštanja, koja su dobila naziv „vazduh". Kombinacija
„prostora" i „vazduha" izaziva pojavu svetlosti i toplote. To je treća kvalitetna razlika, ili karakteristika, kojaje dobila na ziv „vatra". Dalje sadejstvo te tri komponente izazivaju po javu četvrte karakteristike - „vode". Trenje, vatra i hlađenje stvaraju polumaterijalne materije tipa plazme. Dalje sade jstvo sada već četiri komponente izaziva kretanje, toplotu, zgušnjavanje, spajanje, usled čega se stvara peti kvalitet
- „zemlja". Tih pet kvalitetnih međusobnih kombinacija i prelazak materije iz jednog u drugi oblik dobili su naziv
„primarni elementi" - „prostor", „vazduh", „vatra", „voda" i „zemlja".
Ja dugo nisam mogao da sebi slikovito predstavim i pro- drem u suštinu tih primarnih elemenata i čitavog procesa u celini. Pomogao mi je jednostavan slučaj. Da bi shvatili i razmotrili opisano, napravite sledeći eksperiment. Sipajte u kadu vodu - najmanje 20-30 i ne više od 50 centimeta ra. Upalite u kupatilu svetio (svetiost osvetljava kupatilo donekle sa strane i odozgo - tako i treba), što je neophodno za naš eksperiment. Čim se voda u kadi potpuno smiri, iz vadite čep i posmatrajte stvaranje vrtloga i senku od tog vrt loga na dnu kade.
Posmatrajući taj proces, treba praviti zaključke i analogi je. Sva masa vode u kadi je „nepobuđen prostor". Ukoliko je voda dovoljno čista, mi je ne možemo videti. Vidimo dno kade. Ali mi smo otvorili čep za slivanje vode. To je bilo svesno, voljno dejstvo. Sada je proces počeo da se odvija bez našeg učešća - voda se ustremila prema slivniku i stvo rila levak. Šta mi vidimo? Vidimo određeni oblik - „pros tor", koji se sastoji iz kretanja vode po spirali - „vazduh". Pogledajte na senku vrtloga na dnu kade. Videćete tamnu konturu senke, oko koje se po krajevima javlja blistava svet- lost - „vatra". Ako stavite prst u vrtlog, osetićete nešto gusto (kompaktno) - „vodu", kao i pojavu „sile teže", koja vuče nadole i predstavlja odraz adhezije - „zemlja".
Sličan proces odvija se u stvaranju kako Vasione, tako i čoveka. Evo šta tim povodom piše u tibetskoj knjizi o lečenju, koju je diktirao sam Bog lečenja.
„Iz vlastite duše javlja se svest sa čulnim organima. Od Zemlje - meso, kosti, nos i čulo mirisa,
od Vode - krv, jezik, osećaj ukusa i vlage, od Vatre - toplota, boja, oči i vid,
od Vazduha - disanje, koža i čulo dodira,
od Prostora - otvori, uši i glas,
od ranijih navika - sposobnost za rad.
Sticanje tih uslova i karma (uzročno-posledične veze)
stvaraju telo."
Prema tvrdnji drevnih lekara, elemenat PROSTOR pred stavljen je najrazličitijim šupljinama u organizmu - u us tima, u nosu, u želudačno-crevnom traktu, disajnim pute- vima, grudnom košu, kapilarima itd. Uopšte, Prostor nam daje šupljinu za razvoj organizma.
Elemenat VAZDUH u čovečjem telu ispoljava se u raznovrsnim pokretima mišića, pulsiranju srca, širenju i skupljanju pluća, u pokretima zidova želuca i peristaltici želudačno-crevnog trakta. Nervni impulsi, misaona delat- nost i uopšte sve, što se kreće u organizmu, upravljaju se Vazduhom.
Elemenat VATRA u telu čoveka je razmena materija. El emenat Vatra deluje u sistemu varenja hrane, ispoljava se kao intelekt (razum) u sivoj materiji ćelija mozga, zadejst- vovan u mrežnjači oka. koja opaža (percipira) svetlost. Od njega zavisi stabilnost imunog sistema i aktivnost fermenata celog organizma (od kojih zavisi pretvaranje jednih materija u druge).
Elemenat VODA ispoljava se kroz sekreciju želudačnog soka, pljuvačnih žlezda, plazmu krvi, protoplazmu ćelija.
Elemenat ZEMLJA - to su tvrde strukture tela: kosti, hrs kavice, nokti, kosa, tetive, mišići i koža.
Pored toga, svih pet primarnih elemenata ispoljavaju se kroz funkcije pet čulnih organa čoveka, a preko čulnih or gana oni su povezani sa pet aktivnosti.
ETARje povezan s funkcijom sluha. Uho kao organ sluha ispoljava dejstvo preko organa govora, koji pridaju smisao čovečjem jeziku.
VAZDUH je povezan s čulom pipanja; organ pipanja je koža: organ, koji prenosi osećaj pipanja, je ruka.
VATRA se ispoljava kao svetlost, toplota i boja; ona je povezana sa vidom. Oči kao organ vida upravljaju hodanjem i, na taj način, povezane su s nogama.
VODA je povezana s organima ukusa. Jezik je tesno povezan s funkcijama genitalija (penis, klitoris). U Ajurvedi („Nauci o životu") penis (klitoris) smatra se donjim jezikom,
a jezik u ustima - gornjim. Čovek, koji kontroliše gornji jezik, prirodno, kontroliše i donji, to jest upravlja svojim polnim ponašanjem.
ZEMLJA je povezana s čulom mirisa. Nos - organ mirisa
- funkcionalno je povezan s aktivnostima anusa, organa za lučenje. Ta povezanost se posebno ispoljava kod čoveka, koji boluje od zatvora ili ima nečisto pravo crevo (završni deo debelog creva). On ima odvratno disanje, zbog čega je miris oslabljen.
Naravno, čovečje telo kao živ organizam može da egzistira samo u vidu harmonično uravnoteženog sistema od 5 ele menata. Drevni mudraci su u objašnjavanju fenomena života sva životna ispoljavanja organizma podelili na tri temeljna životna principa - „doše". Elementi Prostor i Vazduh, pri međusobnom spajanju, stvaraju u organizmu „telesni vetar" (prema ajurvedskoj terminologiji - došu Vata). Elementi Va tra i Voda pri spajanju u našem organizmu stvaraju „žuč", ili „telesnu vatru" (prema Ajurvedi - došu Pitta). Elemen ti Zemlja i Voda pri spajanju stvaraju u organizmu životni princip „sluzi" (doša Kapha).
KONSTRUKCIJA (UREĐENJE) SPOLJAŠNJIH MANIFESTACIJA ŽIVOTA SA SAVREMENE TAČKE GLEDIŠTA
Covek, a shodno tome i njegove spoljašnje manifestaci je života (SMZ), zauzima određenu zapreminu u prostoru. U tom prostoru odvijaju se privremeni procesi svojstveni toj zapremini, koji se izražavaju u vidu određenog kreta nja (kružno-oscilatornog i cirkularnog). Prostor je zasićen raznovrsnim energijama i zračenjima: svetlosnom, elektro- magnetnom, gravitacionom, toplotnom, plazmom (kombi nacija elektrona i protona) i mnogim drugim.
Kao primarna osnova za stvaranje spoljašnjih mani festacija života čoveka javlja se univerzalna životna energija (Kundalini). Upravo ona u prvom redu pobuđujuće del uje na vakum i stvara u njemu šupljinu - zapreminu, u kojoj dolaze do izražaja sva životna ispoljavanja čovečjeg orga nizma. U početku Kundalini stvara čovečji organizam, a za tim ga održava. Njenim trošenjem počinju procesi starenja u organizmu. „Potencijal" životne energije kod svakog čoveka strogo je individualan i zavisi od karmičkih zarada.
Dakle, ispoljavanje životne energije i njeno dejstvo na va kum obezbeđuje nastajanje sledećih pojava i energija, koje sačinjavaju spoljašnje manifestacije života čoveka:
O Vreme, njegova energija, je primarni osnovni faktor pobuđivanja, kojim se deluje na vakum i u njemu se stvara pobuđena šupljina ili prostorna zapremina. Energija vreme na karakteriše dve glavne osobine:
O rok „života" te zapremine i
O brzina i ritam odvijanja energetskih procesa u toj za premini.
Prema tome, u svakoj posebnoj zapremini prostora vreme teče različito. U Vasioni vreme teče veoma polako, u galak sijama - brže, u sunčevom sistemu - još brže, na planetarna
-jo š brže itd. Različito vreme teče i kod svakog čoveka.
© Prostor, kojeg zauzima čovečji organizam, na kraju krajeva, predstavlja vakum. S pozicije gledanja savremenih fizičara, vakum sačinjava neshvatljivu kompaktnu, super tečnu, energetsku i materijalnu supstancu. Kada se u nje mu pojavi napon (uzbuđenost), vakum na to odgovara „iz bacivanjem" kvanta. Pod „kvantima" se podrazumeva os- novnajedinica materije ili energije, koja je 10-10 0 miliona puta manja od atoma vodonika. Na tom nivou materija i ener gija postaju međusobno zamenjive.
© Kretanje u vidu obrtno-oscilatornog i cirkularnog kretanja vrši se u svakom prostoru. Pri tom ono zavisi od veličine zapremine prostora, oblika prostora i „količine" vremena, koje podržava kretanje u stabilnom obliku (vreme za kretanje je nešto kao opruga, koja održava kretanje kaza ljke na satu).
O Svetlosna energija prisutna je u čovečjem organizmu i izvršava dve funkcije:
• stvara holografsko telo (takozvani „solitonski" šablon, u koji se ugrađuje fizičko telo);
• leži u osnovi organa čovečjeg organizma, bojeći ih u različite boje (svaki organ ima svoju boju, koja određuje nje govu specifičnu aktivnost).
Prvo „primami uzrok" pobuđuje prostor, usled čega se stvara
„uzbuđeni" prostor i vreme - 1. Usled pobudenosti u prostoru dolazi do raznovrsnih energetskih procesa. Javljaju se: kretanje
- 2, svetlost - 3, magnetno polje - 4, temperatura - 5, gravitacija
- 6, materija - 7.
© Elektromagnetna energija suprotna je od gravita cione. Ukoliko bi postojala samo gravitaciona energija, tada bi ona stisnula (komprimirala) sva tkiva, ćelijske strukture u čvrstu tvorevinu (upravo tako se dešava „sazrevanje" pihtija
- iz mase, koja sadrži 99 % vode one se pretvaraju u korice kserogela, a čovečje telo - u mumiju), i ne bi moglo biti ni reči o bilo kom obliku života. Pomoću elektromagnetne energije micelije ćelija imaju potencijal i „zadržavaju" oko sebe vodu, suprostavljajući se stežućoj i sušećoj sili gravit acije.
© Toplotna energija stvara neophodne uslove za rad fermenata celog organizma. Povećanje ili smanjivanje tem perature tela ispoljava se na brzinu fermentativnih reakcija i njihove aktivnosti.
© Leptonski gas (ili plazma) - popunjavaju prostor u i oko čoveka, stvarajući opnu-zaštitu (auru) u obliku jajeta, a isto tako izvršava niz drugih važnih funkcija.
© Gravitaciona energija omogućava da se materija
„održava" u zapremini holografskog tela. Zahvaljujući toj energiji sve čestice organizma se međusobno privlače i drže. Ukoliko ne bi bilo te energije, tada bi se naše telo raspalo još na atomsko-molekularnom nivou.
Fenomen dejstva životne snage (Kundalini) na vakum (prostor) i njegov odgovor u vidu pojavljivanja šupljina s opisanim energijama, uočili su drevni mudraci i nazvali ga
„došama" (u prevodu znači „eksudat - gnojni izliv"). Zato, da bi pravilno izrazili suštinu opisane pojave u ruskom jezi ku, ja sam ga nazvao „životnim principima".
Autor „Opšte teorije" A. T. Vejnik ukazuje, da postoji 7 primarnih osnova Vasione. Autor „Teorije Fundamentalnog polja" 1. L. Gerlovin kaže, da ih ima devet. Šta su to pri-
marne osnove? Pomoću eksperimenata Vejnika je zasada ustanovio sledeće „elementarne materije" Vasione: „hro- nalnu" - povezanu sa vremenom; „metričku" - povezanu s prostorom; „oscilatornu" - daje telima oscilatorno kretanje;
„obrtnu" - pridaje telima obrtno kretanje; „termičku" - pri daje toplotna svojstva; „električnu" - pridaje električna svo jstva; „magnetnu" - pridaje magnetna svojstva. Svaka od tih materija je specifična, neponovljiva i neuporediva ni s kakvom drugom materijom. Ulazeći u sastav nekog tela, ona mu pridaje svoja specifična svojstva. Ukoliko telo nema u svom sastavu bilo kakvu materiju, tada ono nema svojstva povezana s njom. Na primer, foton ne sadrži del ove (kvante) električne materije, zbog čega nema električna svojstva.
Ako sada životne principe (što označava „izbacivanje" različitih vrsta energije iz vakuma pod dejstvom životne snage) Sluz, Žuč i Vetar prevedemo (pretvorimo) na razmotrena polja i energije, tada se ispostavlja, daj e životni princip Sluzi u najboljem uzajamnom odnosu s plazmom plus gravitacijom; Žuči - s plazmom plus svetlosnom, elek- tromagnetnom i toplotnom energijom (u principu, to je jedna te ista energija, ali različite talasne dužine); Vetra - s pros torom plus kretanje. Sama životna snaga (Kundalini) može se okarakterisati vremenom, koje je primarna osnova tih en ergija i podržava ih.
Bilo koja patologija, koja se javlja u čovečjem organizmu, u većini slučajeva stvara se u spoljašnjim manifestacijama života. Usled toga javlja se prigušenje i izobličenje opisa nih komponenti spoljašnjih manifestacija života. Na pri mer, kada se čovek goji, to izaziva povećanje inertne mase materije, povećava adheziju (privlačenje, srastanje), koja otežava odvijanje procesa cirkulacije, i izobličava oblik nje-
govog tela. Rezultat toga je da se u organizmu otežava bilo koji motorni proces: smanjuje se aktivnost umnih procesa, peristaltike creva, javljaju se zastoji u pojedinim delovima tela. Ukoliko se prekomerno stvara toplotna energija, tada ona razara tkiva samog organizma (za vreme podizanja tem perature tela s mokraćom se izbacuje mnogo raspadnutih materija). Ukoliko čovek mršavi i pojavljuje se „mnogo pro stora", tada se pojačavaju motorni procesi - hrana ne uspeva da se svari i asimilira (pretvori u organsku materiju), a telo brzo gubi vodu (dehidrira).
KARAKTERISTIKE ŽIVOTNIH PRINCIPA
Životni princip Vetrcu Taj životni princip odgovoran je za cirkulaciju u organizmu. U taj pojam spadaju celokupna kretanja: kretanje vazduha za vreme udisaja i izdisaja, brzi na misaonih procesa, kretanje krvi, limfe i drugih tečnosti, brzina odvijanja hemijskih reakcija u ćelijama i bioloških procesa uopšte, odstranjivanje ekskrementa, mokraće, izlučevina iz nosa itd. To se najbolje može izraziti (okarak terisati) kao apstraktni princip kretanja. O kretanju sudimo prema premeštanju nečeg materijalnog u prostoru, ali mi ne vidimo silu koja to pokreće. To je upravo životni princip Ve tra u organizmu.
U vezi s tim, što se životni princip Vetra sastoji iz pri marnih elemenata „Prostora" i „Vazduha", koji u sebi ne sadrže nikakve tvrde niti tečne supstance, ali imaju osobine
„suvoće" i „hladnoće", životni princip Vetra pri svome višku vrši isušujuće i rashlađujuće dejstvo na organizam.
„Osnovom" (glavnom lokacijom) tog životnog principa smatra se donji deo tela - od pupka do stopala (uglavnom, pravo crevo).
Ukoliko je Vetar u normali - razmišljanje je brzo, orga nizam ima mnogo energije, creva funkcionišu normalno, sve cirkulacije u organizmu su u normali.
Simptomi povećanja životnog principa Vetra:
O Mokraća je prozračna (providna) kao voda, jako se peni, posle odstajavanja ostaje čista.
© Jezik je suv, crven, hrapav: u ustima je opor ukus.
© Kašalj s mutnim šlajmom (sluzi), zatvori.
O Progresiranje „vetrovitih" poremećaja uočava se leti: tokom dana preovladava uveče i u zoru.
© U slabinama, sakrumu (krstima) i stenoznim dupljama, kao i u mnogim drugim zglobovima javljaju se bolovi, kao od udaraca.
© Mršavljenje, suvoća kože, oštri bolovi na potiljku, u grudima i u vilicama.
© Javlja se želja za kretanjem, disanje je neujednačeno (poremećeno), svest pobuđena.
© Glava trne i javlja se vrtoglavica, šum u ušima, nesa nica, drhtavica i protezanje.
Životni princip Žuči Životni princip Žuči odgovoran je za održavanje temperature tela i odvijanje svih fizioloških reakcija (probava, razmena materija, imunitet itd.).To je ap straktna toplota, otrgnuta od materijalnog tela. Jer mi obično osećamo toplotu prema stepenu zagrevanja nekog materijal nog tela, ali ne kao takvu. To je „vatra" organizma.
S obzirom na to, da se Žuč sastoji iz primarnih elemena ta „Vatra" i „Voda", ona je „vruća" i „vlažna" tvorevina uz preovladavanje „vrućih" svojstava nad „vlažnim". Pri prekomernom povećavanju te doše u organizmu se nagomi lava „vrelina (žar)", podiže se temperatura tela, dolazi do poremećaja probave. Zato se njenim „temeljem" smatra srednji deo tela - od dijafragme do pupka.
Eto takvo je mišljenje Tibetanaca o tom životnom prin cipu.
„Od toplote zavisi zdravlje, bodrost, ten (boja kože), dugovečnost i rezerva snage tela... Ta toplota je osnova, koja svaku hranu koristi za pojačanje i razvoj snage tela i boje kože".
Simptomi prekomernog povećanja životnog principa Žuči:
O Mokraća crveno-žuta, s jakim mirisom i parom.
© Jezik prekriven debelim naslagama, u ustima kiseo ukus.
© Ispljuvak (šlajm) crveno-žut, prilično slan; žeđ.
0 Progresiranje žučnih poremećaja uočava se u jesen; to kom dana - u podne i u ponoć.
© Glavobolja, telo gori, suvoća u nozdrvama.
© Pred očima žuto-crveni oblačić (mrena), neočekivani grčevi.
© Noću nesanica, a danju je nemoguće zaspati.
© Znojenje, neprijatan miris.
Lokacija Sluzi.
VISAK tog životnog principa izaziva pojavu sluzne šljake na tim mestima u organizmu.
Lokacija Žuči.
VIŠAK tog životnog principa izaziva pojavu žučne šljake na tim mestima u organizmu i poremećaj probave.
Lokacija Vetra.
VISAK tog životnog principa izaziva zatvore,
„ovčji ekskrement", bolove u krstima, karlično-bedrenim
zglobovima, dehidrira organizam.
Slika 9.- Osnovno mesto nalaženja (lociranja) životnih principa.
Pojava poremećaja, bolova u tim delovima tela ukazuje na nji hovo prepobuđenje. Treba hitno menjati program lečenja s ciljem uravnoteživanja prepobuđenog životnog principa.
Životni princip Sluzi. Životni princip Sluzi odgovoran je za materijalni deo tela, toj est za adheziju (spajanje) moleku la i njihovo oblikovanje. Pri čemu taj princip funkcioniše
na nivou molekula, ćelije, organa i celokupnog tela. To je
„oslonac" organizma.
S obzirom na to, da se Sluz sastoji iz primarnih elemenata
„Zemlja" i „Voda", ona je „hladna" i „sluzna" tvorevina. Pri prekomernom povećanju tog životnog principa u organizmu se nagomilava hladna sluz, koja se u prvom redu nagomila va u gornjem delu tela - od temena do dijafragme. Zato se ta mesta smatraju „temeljem" životnog principa Sluzi. Evo šta misle Tibetanci o tom životnom principu: „Sluz uvećava telo i um; sprečava spavanje; spaja zglobove kostiju, obezbeđuje njihovu povezanost; održavajući čistu nit svesti, povećava strpljenje u poslovima i sposobnost da čovek lakše podnosi načinjenu mu štetu; obezbeđuje belinu i mekoću spoljašnjih i unutrašnjih del ova tela".
Simptomi prekomernog povećanja životnog principa Sluzi:
O Mokraća je bela, s neznatnom parom i mirisom.
© Jezik i desni su beli, u ustima bljutav (neslan) ukus.
© Lučenje iz nosa i sluz u grudima i glavi, potišteno stan je, težina u telu.
© Progresiranje sluznih poremećaja uočava se u proleće (uopšte - za vreme vlažnog i hladnog vremena); tokom dana
- uveče ili rano ujutro.
© Očni kapci otečeni, oči pobelele.
© Apetit poremećen, probava oslabljena.
© Nema toplote, telo otiče, javljaju se bubuljice na koži.
© Bole bubrezi i krsta, zglobovi su teško pokretljivi, koža svrbi.
© Slabo pamćenje; pospanost i slabost.
Sve izloženo o životnim principima ukazuje na to, daj e temelj zdravlja - njihovo harmonično stanje. Zadatak čoveka se svodi samo na to, da održava tu harmoniju i ne narušava lanac regulacije organizma.
INDIVIDUALNA KONSTITUCIJA ČOVEKA
Individualne razlike kod ljudi sastoje se u spoljašnjim po dacima, fiziološkim i psihičkim osobenostima organizma. One su zasnovane na različitim proporcijama tri životna principa - Vetra, Žuči i Sluzi.
Kombinacija životnih principa kod svakog čoveka je indi vidualna i određuje se pri začeću. U momentu spajanja sper matozoida i jajne ćelije određuje se formiranje individue kombinovanjem premeštanja (permutacija) telesnog vetra, žuči i sluzi, koji se manifestuju u telima roditelja.
Raznovrsna zračenja i drugi uticaji iz spoljašnje sre dine: znaci Zodijaka, položaj Sunca, Meseca i drugih pla neta, godišnje doba itd., u tom momentu dodaju kosmički kliše na tu kombinaciju životnih principa, fiksirajući ih za ceo život. Na taj način fiksirani životni principi određivaće kostur (skelet) i oblik tela čoveka, umne zadatke i karak terne crte, navike, ukuse, dužinu života i mnogo drugog. U ajurvedskoj terminologiji to se naziva „istinska priroda čoveka" (Prakriti). U procesu životne aktivnosti mi možemo aktivno da utičemo na odnos životnih principa, da stvaramo samog sebe. Ali čim mi prestanemo da se namenski bavimo tim poslom, kombinacija doša se dosta brzo vraća na onu koja je bila pri rođenju.
U zavisnosti od toga, koji od životnih principa preovlada- va u čoveku, formira se njegova konstitucija (telesni sastav).
Shodno Aj urvedi, Čžud-šij u i čak savremenim i straži vanj ima, postoji sedam osnovnih tipova ljudi i bezbroj međutipova. Tri jednodošna tipa, kod kojih je najviše izražena jedna od doša; tri dvodošna tipa: vetar-žuč, vetar-sluz i žuč-sluz i je dan uravnoteženi tip - kod koga su sve doše relativno jed nake. Razmotrimo ove konstitucije detaljnije.
Slika 10 - Osnovne konstitucije ljudi:
a - ljudi sa izraženom konstitucijom Vetra; b - ljudi sa izraženom konstitucijom Žuči; c - ljudi sa izraženom konstitucijom Sluzi.
Konstitucija Vetra
Ljudi rođeni od vetra su pogrbljeni, suvonjavi, bledi, pričljivi, slabo podnose hladnoću, pri njihovom kretanju čuje se prasak zglobova.
Oni su siromašni, nedugovečni, te lom mali, vole pesme, smeh, borbu, pucnjavu, daju prednost slatkom, kiselom, vrućem, po navikama su slični supovima, jastrebovima i lisicama.
Cžud-ši
Ljudi sa vrlo izraženom konstitucijom ovog tipa obično su fizički slabo razvijeni. Imaju spljošten grudni koš, ispod kože se dobro uočavaju vene i tetive (žile). Oni su crnpurasti
(mrke boje kože), njihova koža je hladna, gruba, suva i ispucala. Na telu imaju nekoliko mladeža tamne boje.
Rastom su ili suviše niski ili visoki, nežne su telesne konstrukcije, i dobro im se ističu zglobovi i kosti zbog slabo razvijenih mišića. Njihova kosaje retka, kovrdžava, trepavice su tanke (fine), oči su bezstrasne. Oči mogu biti upale, male, suve, sa mutnim i suvim spoljašnjim i unutrašnjim opnama (kožicama). Nokti su grubi i lomljivi (krhki). Vrh nosa je izvijen i zadignut.
Fiziološki procesi se odvijaju brzo. Cesto se javljaju problemi sa probavom hrane. Vrlo teško se debljaju. Obožavaju slatko, kiselo i slano, vole vruće napitke i alkohol. Stvaranje mokraće je nedovoljno, stolica je suva, otežana i u maloj količini. Skloni su znojenju (naročito leti) više, nego drugi tipovi konstitucija. San im je brz, površan i zahteva manje vremena nego kod drugih. Ruke i noge su im često hladne.
Svojstveni su im entuzijazam i živost, opreznost i smirenost. Oni hodaju i govore brzo, ali se brzo umaraju.
Psihološki, oni se karakterišu brzim shvatanjem (percipiranjem), ali slabim pamćenjem. Tako, momentalno shvativši nešto, oni to mogu brzo zaboraviti. Imaju slabu volju sa sklonošću ka psihičkoj neuravnoteženosti, malo dušnosti, strpljivosti i smelosti.
Trude se da brzo zarade novac, odmah, i isto tako brzo ga troše. Vole da se bave onim vrstama sporta u kojima se zahteva brzina sa naizmeničnim odmaranjem.
Konstitucija Žuči
Ljudi sa konstitucijom žuči skloni su žeđi i gladi; kosa i telo kod njih su žućkaste boje, izoštrenog su uma, oholi. Oni se znoje i zaudaraju.
Bogatstvo i telo kod njih su prosečni. Skloni su slatkom, gorkom, oporom, prohladnom. Po navikama su slični ti grovima, majmunima ijakšasima (demonima).
Cžud-ši
Ti ljudi su srednjeg rasta, vitki, elegantni. Njihov grudni koš je širi nego kod ljudi konstitucije vetra. Kod njih su manje izražene vene i tetive. Prema nekim podacima imaju mnogo mladeža i pega, plavičastih ili braonkasto-crvenih po boji. Mišići su im srednje razvijeni, zbog čega je njihov kos tur manje izražen u poređenju sa ljudima vetra.
Boja lica im može biti žućkasta, crvenkasta, sa nijansom boje meda, a može biti i svetla. Koža im je meka, topla i prijatna pri dodiru. Kosa je tanka (fina), svilenkasta, riđa ili je braon, sa tendencijom da rano sedi i opada. Njihove oči mogu biti sive, zelene ili medeno-braonkaste; pogled im je oštar, prodoran, a očne jabučice umereno isturene. Konjukti- va (vežnjača) ovih ljudi je vlažna, crvenkasta, a nokti meki; oblik nosa zaoštren, vrh nosa sa tendencijom da pocrveni.
Fiziološki procesi u organizmu odvijaju se bolje nego kod lica sa konstitucijom vetra. Razmena materija je ug lavnom aktivna, creva dobra, što se ispoljava kroz odličan apetit. Lica sa ovom konstitucijom su sklona uzimanju veće količine hrane i napitaka. Vole hranu slatkog, gorkog i oporog ukusa, u prohladnom stanju, a takođe hladne na pitke. San im je srednje dužine i normalan. Oni stvaraju ve liku količinu mokraće i ekskrementa (uglavnom žute boje
i tečnog). Skloni su znojenju. Temperatura tela na površini tela im je malo povišena, ruke i noge su im obično tople (čak i pri jakom mrazu). Ne podnose mnogo sunčevu svetlost, ne vole vrućinu (kupanje u parnom kupatilu) i izbegavaju težak rad.
Ljudi sa navedenom konstitucijom su častoljubivi, inteli gentni, oštroumni, skloni su da budu dobri govornici. Svoju emocionalnost ispoljavaju burno, naročito emocije gneva, mržnje i zlobe („po navikama su slični tigrovima, majmu nima i demonima").
Oni vole da demonstriraju svoj materijalni procvat, iako ne raspolažu velikim bogatstvom. Vole da se bave onim vrstama sporta u kojima se ispoljavaju individualne osobine ličnosti (lepota tela, osobine volje, misaone sposobnosti, kultura): boks, auto trke, tenis, umetničko klizanje, šah.
Konstitucija Sluzi
Kod ljudi sa konstitucijom sluzi telo je prohladno, zglo bovi i kosti se ne ističu, oni su mesnati i beli. Po obliku su okrugli. Glad, žeđ, patnje podnose lako. Jela su kod njih krupna, žive dugo, bogato, imaju čvrst san. Imaju široku dušu, po prirodi imaju dobru narav. Slični su po navikama lavovima i bivolima.
Čžud-ši
Telo kod lica te konstitucije je dobro razvijeno (kao kod
„lavova i bivola"). Grudni koš im je širok, vene i tetive se ne vide, muskulatura je dobro razvijena, kosti se ne ispolja vaju. Oni, po pravilu, imaju sklonost da pribavljaju suvišne kilograme.
Njihova lica su vesela, živahna i svetla, koža meka, blistava, masna (može biti hladna i bleda). Kosa je gusta, meka, tamne boje. Oči su kod njih plave ili braon, beonjače vrlo velike, bele i privlačne, a konjuktiva (vežnjača) bez ten dencija za crvenilom.
Fiziološki procesi u organizmu ovih ljudi se odvijaju us poreno, apetitje umeren. Oni vole hranu ljutog, gorkog i opo rog ukusa (nemaju ništa protiv da popiju alkohol i popuše). Stolica im je meka, blede boje, evakuacija se odvija polako. Znojenje je kod njih umereno, san zdrav i dugotrajan. Ruke su na dodir prohladne i vlažne. Oni imaju veliku životnu sposobnost, raspolažu dobrom samokontrolom.
Vole terapije vezane za toplotu: parna kupatila, masaže. Prema mnogim lišavanjima, nestašicama (životnim, u ishra ni) i teškom radu odnose se suzdržanije, nego prethodni tipovi. Oni su obično zdravi, srećni i miroljubivi.
Psihološki su skloni strpljenju, spokojnosti, praštanju i ljubavi. Ali umeju da budu gramzivi, privrženi sopstvenom posedu. Njihovo shvatanje je sporije nego kod prethodnih tipova konstitucija, ali zato kada jednom nešto shvate, oni to pamte celog života.
Oni umeju da zarađuju pare i da ih razumno troše. Kao rezultat toga, oni uspevaju da se obogate.
Fizičkom kulturom i sportom oni se vrlo malo bave, više vole da posmatraju sa strane.
Mešoviti tipovi konstitucija
1. Zucni + sluzni tip. Ovi ljudi sjedinjavaju u sebi sve prednosti i nedostatke
ovih tipova. Oni su visoki rastom, prekrasne telesne konstrukcije. Upravo takva kombinacija omogućava da
se dugotrajnim radom zadovolji svoja sujeta. Mnogi idoli savremenosti, kao na primer Elvis Prišli i Silvester Stalone, predstavljaju ovu kombinaciju.
2. Žučni + vetroviti tip. Uglavnom su to ljudi srednjeg rasta (ogromna većina stanovništva), lako se oduševljavaju, ali dalje od svoje četvrti ili grada oni ne žele ništa da znaju. Zadovoljavaju se malim i trenutnim stvarima.
3. Vetroviti + sluzni tip. Po pravilu, to su jake ličnosti, na promenu situacije reaguju brzo, nepokolebljivo, uporni su u sprovođenju svojih ideja, drže situaciju (i ljude) u svojim rukama. To su političari (Staljin, Cerčil), vojnici (Žukov), veliki i mali načelnici, lideri velikih i malih grupacija (Ar nold Svarceneger).
4. Uravnoteženi tip. Drevni mudraci su ga smatrali najboljim, i kod njega su doše vetra, žuči i sluzi približno jednake. To su, po pravilu, dugovečnici, koji intuitivno osećaju i žive, ne upuštajući se ni u kakve krajnosti. Oni veoma dobro osećaju prirodu, kosmos, vole harmoniju u svemu. Mnogi duhovni učitelji čovečanstva bili su ovog tipa konstitucije.
Prirodno, između opisanih sedam tipova konstitucija na lazi se bezbroj najraznovrsnijih kombinacija vetra, žuči i sluzi.
Evo ankete, pomoću koje možete samostalno odrediti svoju konstituciju.
ODREĐIVANJE VLASTITE KONSTITUCIJE
I - Spoljašnji podaci
VETAR
1. Tankokošćat, suvonjav čovek.
2. Šaka tanka, na dodir hladna i suva.
3. Pokreti brzi, hod lagan, vazdušast. ŽUČ
1. Srednjatelesnagrađa; kosa riđa, svilenkasta ili proseda, ćelavost.
2. Šaka osrednja, na dodir topla, prijatna.
3. Pokreti uravnoteženi, hod normalan. SLUZ
1. Širokokošćat i gojaznosti sklon čovek.
2. Šaka široka, na dodir hladna i vlažna.
3. Pokreti gipki, usporeni, hod bez žurbe.
II - Fiziologija tela
VETAR
4. Procesi se odvijaju brzo.
5. Bez obzira na normalnu ishranu, teško se goji i ima probleme sa probavom hrane.
6. San brz, površan. ŽUČ
4. Procesi u telu teku impulsivno: čas brzo, čas sporo.
5. Probava dobra, ali ako na vreme ne jede oseća se raz- draženim.
6. San normalan, ispunjen sanjanjem. SLUZ
4. Procesi u telu spori.
5. Bez obzira na oskudnu ishranu, goji se i teško gubi težinu.
6. Spava više od 8 sati, san spokojan.
III - Psihologija i umne sposobnosti
VETAR
7. Meni su svojstveni entuzijazam i živost.
8. Brzo shvatam informaciju i brzo je zaboravlja. 3.
9. Ljudi me smatraju velikom pričalicom - "torokušom". ŽUČ
7. Trudim se da budem tačan i organizovan.
8. Informaciju pamtim različito: povremeno vrlo dobro, a povremeno sa teškoćom („ne ulazi u glavu").
9. Mogu lako da se naljutim zbog sitnica. SLUZ
7. Teško se odlučujem na raznovrsne poduhvate.
8. Informaciju usvajam teško, ali je zato dobro pamtim.
9. Spokojan i nerazdražljiv (teško izvesti iz takta).
IV - Preporučljiva hrana, godišnja doba i sklonost prema oboljenjima
VETAR
10. Topla, masna, voli mnogo da jede.
11. Slabo podnosi hladno godišnje doba; zimi koža pos taje suva.
12. Užurbanost, mršavost, suvoća kože, zatvori, artritis. ŽUČ
10. Prohladna, jedem umereno.
11. Loše podnosim vrućinu, leti se brzo umaram.
12. Patim od različitih upala propraćenih temperaturom: gorušice, čira na želucu, uznemirenosti i razdražljivosti.
SLUZ
10. Topla, suva, nemasna, jedem malo.
11. Uznemirava me kišno vreme, naročito vlažno godišnje doba.
12. Gojaznost, depresija, osećaj hladnoće u telu, bledilo kože, kijavica i šlajm.
Ocenite se prema sistemu ocenjivanja do 5:
0 - karakteristika nije za vas; 1 - nešto postoji kod vas;
2 - ima, ali slabo;
3 - srednje izražena; 4 - dobro izražena;
5 - ta karakteristika kod vas je jako izražena.
Upišite ocene, koje smatrate da vam odgovaraju. Zatim posebno saberite ocene doše Vata, Pitta i Kapha i pogledajte, koja doša ili doše sumarno preovladavaju. Ako je suma jedne doše veća za 10 ocena od najbliže, ona kod vas pre- ovladava i vi pripadate monodošnom tipu; ako su sume dve doše približno jednake, spadate u dvodošni tip; ako su sve tri približno iste, vi ste uravnoteženi tip.
Znajući, šta su životni principi, kakvu ulogu imaju u orga nizmu, gde se koncentrišu itd., možemo preko njih regulisati svoje lično osećanje.
PROMENA ŽIVOTNIH PRINCIPA TOKOM ŽIVOTA
Čovečji život može se podeliti na tri velika perioda: pe riod Sluzi - od rođenja do 25. godine života; period Žuči
- od 25. do 60. godine života; period Vetra - od 60.godine života do smrti.
Period Sluzi. U tom periodu preovladavaju anabolički procesi, organizam raste, u njemu je još mnogo vode. Životni princip Sluzi sastoji se iz primarnih elemenata „Vode" i
„Zemlje", koji u tom periodu oblikuju budući organizam. Oni ne podstiču razvoj toplote u organizmu, već obrnuto, sprečavaju je. Bilo kakvo unošenje vlage i hladnoće spolja (promena vremena) ili s hranom podstiče nagomilavanje viška sluzi i izaziva oboljenja „sluzne" prirode. To je poseb no jako izraženo kod dece sa preovladavanjem životnog principa Sluzi u njihovoj konstituciji i progresira u proleće i jesen (za vreme prohladnog i vlažnog vremena). Kod dece sa životnim principom Vetra, obrnuto, taj period života može proći bezbolno.
Period Žuči. U tom periodu procesi sinteze i raspada tki va uravnotežuju se, organizam se nalazi u relativno stabil nom stanju. Životni princip Žuči, koji se sastoji iz primarnih elemenata „Vode" i „Vatre", postaje dominantan. Pri čemu, ukoliko u životnom principu Sluzi preovladava „Voda", tada ovde „Vatra" preovladava nad „Vodom". Umni i probavni procesi su najjači. Bilo kakav uticaj toplote u tom periodu
- žarko godišnje doba, hrana „koja zagreva", neadekvatne emocije - podsticaće nagomilavanje žuči u organizmu i iza-
zivati „žučne" poremećaje - podizanje telesne temperature, upale, oboljenja organa za varenje, psihičke poremećaje. Ti poremećaji su posebno izraženi kod ljudi kod kojih preovla dava doša Žuči, s maksimumom progresije u letnje godišnje doba. Kod ljudi u čijoj konstituciji preovladava doša Sluzi taj period prolazi veoma jednostavno, pošto se pojačavaju probavne i umne sposobnosti i „izvlače" slabe funkcije na potpuno normalan nivo rada.
Period Vetra. U tom periodu preovladavaju katabolički procesi (raspadanje tkiva posle njihove sinteze, organizam dehidrira), jer se životni princip Vetra sastoji iz primarnih elemenata „Prostora" i „Vazduha", koji daju su voću i hladnoću telu. Bilo kakvo unošenje suvoće i hladnoće (hlad no i suvo godišnje doba, suva hrana itd.) podsticaće sman jivanje toplote i dehidraciju organizma. To je najlošiji period za ljude sa izraženim životnim principom Vetra. Kod njih će se javljati krize za vreme suvih i hladnih zima. Ljudi kod kojih u vlastitoj konstituciji preovladava Sluz i Žuč imaće prednost i provešće ostatak života u dobrom stanju.
Iz sadržaja ovog poglavlja proističe treći zakon ozdrav ljenja: samo uzimanjem u obzir individualne konstitucije birajte ishranu, sredstva za lečenje, opterećenje i mnogo drugog, od čega zavisi vaše zdravlje. Individualna konsti- tucija - to je VAS vodić kroz život. Redovno radite na svo jim slabim stranama, ne stimulišite jake strane i uspeh će biti zagarantovan.
Iz trećeg zakona ozdravljenja proističe preporuka za oz dravljenje - stvarati vlastiti program ozdravljenja imajući u
vidu individualnu konstituciju, kao i promene u organizmu koje se javljaju starenjem.
Naš zadatak je da ne dopustimo prepobuđivanje dominirajućeg životnog principa (doše) i da na sve moguće načine jačamo slabe. Zapamtite: opšta usmerenost indivi dualnih programa ozdravljenja treba da se postepeno menja sa smenom perioda života.