NASTANAK UPANIŠADA
Formalno, po tradiciji, upanišade su dio vedskog korpusa tekstova različite starosti i sadržaja.
Vede u širem smislu sadrže materijal duhovne tradicije nastao u rasponu od hiljadu godina (približno od XV do V vijeka p. n.e.).
Tokom tog razdoblja nastajali su pojedini dijelovi ove zbirke, tako da je cijeli korpus narastao do sadašnjeg obima i u kanoniziranom obliku, u pismenoj i usmenoj predaji, održao se do danas.
SKLOP VEDA
Sistematizacija ove ogromne građe nametnula se sama od sebe, s obzirom na kronologiju i sadržaj.
(Vedama u širem smislu nazivamo sve tekstove vedskog korpusa od himni do upanišada, a vedama u užem smislu samo himne i brahmane).
Prvu grupu tekstova čine vedske himne. S obzirom na različite izreke i himne — vezane uz pojedine funkcije u obredu — nastaju četiri zbirke (samhita) Rk, Sama, Yajuh i Atharva.
(Ove riječi navodimo u nominativu, kao i riječi nastale od korijena brh, koje navodimo u fusnoti, zbog toga što se u tom obliku najčešće navode. Isto važi i za riječ karma, koja se češće navodi u nominativu nego osnova karman.)
Od ove četiri Rksamhita je najstarija, druge dvije su mlađe, a Atharvasamhita je najmlađa kao zbirka ali ima najstarijih sadržaja.
Rksamhita je veća od Ilijade i Odiseje zajedno.
Svakoj od tih zbirki (koje su uglavnom pisane metrički, u stihovima) vremenom su dodavani prozni dijelovi (brahmana), u kojima je sadržana teorija obreda, kao i odjeljci nezavisnog, spekulativnog mišljenja.
Prema tome, jednu vedu (Rk, Sama ili Atharva) čini zbirka izreka i himni sa njoj pripadnom brahmanom.
Yajuh-veda, pak, ima dvije zbirke (crnu i bijelu) i dvije brahmane.
Posebni dijelovi brahmana su aranyake (tzv. šumske knjige, namijenjene onima koji su se povukli iz društvenog života i predali određenom načinu života mimo naseobina) i upanišade (koje sadrže zaključna, tajna učenja).
Tome su na kraju dodate i vedahge, tekstovi dopunskih uputstava vezanih za tehničke aspekte rituala.
Druga, vertikalna podjela dijeli sve vede na „ritualni dio" — karma-kanda (samhite i dio brahmana) i „dio o znanju" — jnana-kanda (aranyake i upanišade) .
Kao zaključni dio veda, upanišade se još nazivaju i vedanta (kraj veda).
Istim terminom je označena i jedna od šest klasičnih filozofskih škola (daršana), koja nastaje na kasnijem tumačenju (uttaramimamsa) upanišadskih tekstova.
Otuda, da ne bi bilo zabune, upanišade možemo nazivati ranom vedantom, a uttaramimamsu (što je drugi naziv za ovu daršanu), kasnom vedantom.
Da bismo izbjegli nesporazume, valja imati u vidu razlike između sljedećih riječi:
Brahmana (srednji rod) — doslovno: brahmanski. Tekstovi u sastavu veda koji izlažu teoriju obreda.
Brahma ili brahman (imenica srednjeg roda) —češće se navodi osnova (brahman), nego nominativ (brahma). Javlja se u svim vedskim tekstovima, ali u različitim značenjima i upotrebi. U himnama i brahmanama ima pretežno ritualno-magijsko značenje, a kasnije, naročito u upanišadama poprima filozofsko značenje.
Brahma (muškog roda) je božanstvo koje se javlja u postvedskom periodu.
Brahmana (muškog roda) — brahmani, posebna društvena grupa (varna) po tradiciji, u idealnom slučaju, svećeničkog zanimanja.
Brahman (muški rod) svećenik, pripadnik društvene grupe brahmana.
Brahman ritualna formula pri vršenju obreda ili sama moć svećenika da obredom utječe na bogove.
nastavlja se...