DUŽINA ŽIVOTA OVISI O ISHRANI
Prehrana bolesnika, kao i zdravih ljudi, veoma je važna za zdravlje i radnu sposobnost našeg radnog naroda.
Arapska poslovica kaže: »čovjek vlastitim zubima kopa sebi grob.« Iako paradoksalno zvuči, ipak je istina. Suvre mena znanstvena dijetetika pruža nam pravo bogatstvo no-
vih iskustava o pravilnoj ishrani. Čovjek mora imati dobru, snažnu hranu da održi svoj organizam i radnu sposobnost. Jesti treba uvijek u određeno vrijeme — i svatko mora na stojati da primljene kalorije radom iskoristi. Našem čov jeku škodi baš neumjerenost u jelu i pilu: od pretilosti oboli zbog nepotrošenih kalorija. Posve je normalno da se kalo rije koje smo primili hranom, a nismo potrošili, moraju negdje »uskladištiti« kao rezerve u obliku masnoća. Tad po činje gojenje. Opterećuje se srce, stvaraju se naslage masti u zidovima svojih arterija. Čovjek postaje teško pokretljiv, trom, manje sposoban za fizičko kretanje. Tijelo naginje ra znim bolestima.
Arterije gojaznog čovjeka postanu sklerozne i on oboli od šećerne bolesti. Nakon ovapnjenja arterije postanu krte, lako pucaju ili se lako začepljuju trombusima — zbog suže- nja njihovih volumena. Krvni pritisak raste i srce je opte rećeno u svom radu. Dolazi do popuštanja srčane akcije i daljnjih posljedica srčane dekompenzacije — nemoći da se održava normalni krvotok. Popunjavaju se otoci na nogama, gušenje pri kretanju. Konačno stvara se i voda u trbuhu.
Osim naslage u potkožnim tkivima i masti u arterijama, dobar dio ovih materijala, obično soli, taloži se u šupljini organizma — kao što su žučne kese i žučni kanali ili u bu brežnoj bešici, mokraćnim kanalima i bešici. Tako u žučnim kanalima od soli žučnih kiselina, holesterina te soli mokrać ne kiseline, kalcija i fosfata nastaju bubrežni kamenci mo kraćnog mjehura. Slične naslage soli mogu kod gojaznih ljudi nastati na zglobovima pa nastaje giht (podagra).
Ovdje valja istaći da i mnogi drugi uzroci utječu na povi šenje krvnog pritiska, oboljenja bubrega i bolesti hormon skih žlijezda i vegetativnog nervnog sistema (tvrdi prof, dr Mihailo Andrejević).
Nekontrolirano uzimanje hrane skraćuje život gojaznog čovjeka i do 50 posto. Treba se čuvati preobilne hrane, alko hola i duhana. Tko mora imati stalno pun svoj »burak« neka jede vitaminoznu hranu: salatu, prijesno povrće i voće. Može jesti i kuhano povrće — s malo vode kuhano u pari. Pri tom umjesto životinjske masti upotrijebiti fino ulje ili biljnu mast što nije toliko kalorično.