Praktični Vabi Sabi
stvorite dom koji će vas usrećiti, uskladiti s prirodom i osnažiti za suočavanje sa životnim izazovima
Autor: Sajmon Braun
Prevodilac: Isidora Sekulić, Jelena Kiš
Originalan naslov: Practical Wabi Sabi / Simon G. Brown
Izdavač: Beli Put
Praktični vodič na putu da čovekovo okruženje bude u skladu s ekološkim konceptima i principom odživostii.
Lepota nesavršenosti
Vabi-sabi je tradicionalni japanski koncept estetike koji nas uči jednostavnosti, lepoti nesavršenosti, životu u skladu sa prirodom. On ne predstavlja samo pristup uređenju stana, to je filozofija, način sagledavanja života, njegove krhke lepote i nestalnosti prirode.
Japanski čaj u objektu koji odražava wabi-sabi estetski u sebi
U knjizi Leonarda Korena „Vabi-sabi za umetnike, dizajnere, pesnike i filozofe“, objašnjava se ovaj japanski koncept estetike koji se stavlja u isti red sa starogrčkim idealom lepote i savršenstva. Koncept vabi-sabija mogao bi se jednostavno opisati na sledeći način: ništa ne traje, ništa nije završeno i ništa nije savršeno.
wabi-sabi čajna zdjela
Pojam vabi označava rustičnu jednostavnost, svežinu ili tišinu, a kada je reč o objektima odnosi se na greške koje nastaju u procesu gradnje, koje mu daju jedinstvenost i eleganciju. Pojam sabi označava lepotu ili spokoj koji dolaze sa godinama, odnosno patinu koju imaju stari predmeti, kao i sve vidljive popravke na njima. Vabi-sabi koncept ima religiozno poreklo (zen budizam), ali se koristi u svakodnevnom životu.
Izvor: http://en.wikipedia.org/wiki/Wabi-sabi
Kada se primeni na enterijer, vabi-sabi označava minimalizam koji slavi čoveka a ne mašinu, označava da su vam potrebni samo oni predmeti koji su korisni i lepi (idealno je da budu i jedno i drugo). To su predmeti kojima se divite i koje volite da koristite, koji odišu duhom onoga ko ih je napravio svojim rukama i srcem: fotelja koju je napravio vaš deda, tepih koji ste sami napravili (od nekog prirodnog materijala, vune na primer), kao i svi predmeti iz istorije vaše porodice.
U enterijerima uređenim po vabi-sabi principima boje su zagasite, a senke daju prostorijama utisak ušuškanosti. Prirodni materijali koji se vremenom menjaju stvaraju utisak prolaznosti. Boje koje se koriste su: sve nijanse braon, crne, sive, zelene, boje rđe. Čini se da ovde postoji nedostatak slobode, ali je upravo suprotno, on vam daje mogućnost inovacije i kreativnosti. Potrebno je samo da sledite svoju viziju.
Vabi-sabi nikada ne predstavlja zbrku i aljkavost. Stare stvari zrače svojom magijom samo kada su izložene na čistom mestu. Čak ni najskuplji i najređi antikviteti neće izgledati lepo u prljavoj ili pretrpanoj prostoriji.
Vabi-sabi ne predstavlja stil u dizajnu enterijera, pre je reč o sistemu mišljenja. Ne postoji spisak pravila; ne možemo okačiti kristale ili pomeriti krevete i čekati da nas „zadesi“ spokoj. Stvaranje vabi-sabi doma je direktan rezultat skromnog načina života, učenja da budemo zadovoljni životom kakav bi mogao biti kada bismo se oslobodili nepotrebnih stvari, življenja u trenutku.
Izvor: http://nobleharbor.com/tea/chado/
WhatIsWabi-Sabi.htm
Hvala mojoj darovateljici Mariji na ovom vrlo vrijednom daru. Jako me razveselila ova knjiga. Iako dosta znam o Zen filozofiji, prvi put imam u koricama "primijenjenu" zen filozofiju u praktičnom životu. Vjerujem da ću joj se često vraćati i da će me ona odvesti ponovo otkrivenim putem jednostavnosti...., možda ću vam još govoriti o sadržaju ove knjige..., ali tek kad je malo bolje upoznam...
Hvala Marija!!!