GOTOVO SVE civilizacije poznavale su ovakav ili onakav oblik filantropije.
Mnoge drevne civilizacije ubirale su desetinu, ili porez, namijenjen siromasima. Egipćani i stari Grci davali su novac za uređenje knjižnica i sveučilišta. Poticanjem pripadnika na davanje priloga, srednjovjekovne su crkve podupirale bolnice i sirotišta.
Prema Mojsijevu zakonu, desetinu svih prirasta u jatima, stadima, zemljištu i ukupnim proizvodima trebalo je davati u Božju
riznicu. Međutim, još davno prije Mojsijeva vremena, Melhizedek, kralj Salema, blagoslovio je Abrahama, a Abraham je njemu dao desetinu svega što je posjedovao.
Davanje je osnovno pravilo obilja, kao opće dobrobiti. — Russell W. Lake
Kada nudimo, to je brahmanski;
to što nudimo također je brahmanski. — Bhagavadgita
Daj sve što možeš; nebesa odbacuju
proračunatost. — Willam Wordsworth
Takav oblik velikodušnog davanja tumači se na raznorazne načine.
Neki pritom misle na biblijsko načelo »što više daješ, više ćeš dobivati«. U Drugoj poslanici Korinćanima (9:6-7), između ostalih dijelova Svetog pisma, također nailazimo na potvrdu: »Tko škrto sije, škrto če i žeti; tko obilato sije, obilato će i žeti... jer Bog ljubi vesela darivatelja«.
Promotrimo li malo bolje davanje desetine, uvidjet ćemo da je riječ o svjesnoj, dosljednoj metodi davanja i služenja zbog svih životnih darova. Redovito davanje u umu stvara sve izraženiju svijest o dotoku, obilju i novom davanju. Kada počnemo davati u životu i samome životu, u sebi ćemo osjetiti božansku nazočnost: u ljubavi, potpori, suosjećanju i novim blagoslovima. Riječ je o jedinome ulaganju koje je prikladno za sve!
Kada prihvatimo naviku davanja, postajemo svjesnim sudionicima protoka života. Postajemo dijelom životnog pokreta i Stvoriteljeva kretanja. Davanje je u Božjoj prirodi, a mi se usklađujemo s tom silom, ona prolazi kroz nas i pojačava našu spremnost da sudjelujemo u svemirskome davanju. Kakvi su unutarnji odgovori kada se upitamo: »Na koji način sudjelujemo u protoku života? Kako sam ja izvor davanja u svijetu?«
Kako i zašto uspjeh prije dolazi onima koji su voljni darovati dio svojega bogatstva? Je li davanje metoda zahvaljujući kojoj se čovjek razvija i prerasta u istinski uspjeh? Kako to objasniti?
Pozitivno se hrani pozitivnim. Davanje pokreće ciklus koji se kontinuirano na smislen i koristan način hrani vlastitim izvorima.
Davanje vodi do novog davanja i prerasta u način života. A prirodan »sljedeći korak« sastoji se u tome što raste i naš osjećaj zahvalnosti
i duhovnog postignuća!
U Sedam navika uspješnih ljudi Stephen Covey opisuje sedam dominantnih navika mnogih ljudi. Jednu od njih naziva »životom
iznutra prema van«. Ako živimo na taj način, pripravnost na davanje može izazvati pozitivne događaje. Na primjer: »Prava je radost biti ljubazan prema ljudima, jer zbog toga osjećam veliko zadovoljstvo!« Ako živimo »izvana prema unutra«, čekamo da se »vani« nešto dogodi, pa da tek zatim poduzmemo neki korak. Na primjer: »Kada bi ti bio ljubazniji prema meni, ja bih bila ljubaznija prema tebi!«. Svatko od nas ima svoju paradigmu, način gledanja na svijet. Riječ je o osobnome prikazu načina na koji funkcionira svijet. Kako funkcionira vaš odio? Što bi se dogodilo kada bismo počeli drukčije gledati na stvari?
Malahija (3:10) kaže: »Donesite čitavu desetinu u riznicu
«. Što znači »čitava desetina«? Osim novčane desetine, bi li to moglo obuhvaćati i davanje dijela našeg cjelokupnog bića? Je li točno da istinski dajemo tek kada dajemo od sebe? Bi li se te biblijske riječi mogle odnositi na predanost radu unutar božanskih zakona u svim vidovima života? Na primjer: disciplini pozitivnog razmišljanja, želji za prihvaćanjem protoka duha u svakoj misli i riječi radi usrećivanja i ljubavi prema ljudima, radi pohvala i poštovanja prema svima koji dotiču naš život.
Priča o onima koji svoju imovinu troše na Alahov način nalik je na priču o zrnu na kojem je izraslo sedam klasova s po stotinu zrna;
a Alah daje obilno. I zna. — Kuran
Je li davanje možda ispit zrelosti? Bi li nezrela osoba shvatila blagoslov do kojeg se dolazi praksom? Ima li osoba koja je predana davanju desetine ubrzo više za davati nego što je ikada očekivala? Kako davanje desetine raščišćava sve eventualne prepreke slobodnome protoku božanske energije i još veće sreće?
Kako davanje desetine pomaže izgradnji individualnog odnosa sa Stvoriteljem? Kako je istinsko davanje desetine zapravo molitva
zahvalnosti? Kako davanje desetine služi kao aktivan način liječenja?
Do znanja se ne dolazi slučajno; nužno
ga je tražiti svim srcem i marljivo učiti. - Abigail Adams