Pokajati se zapravo znači promijeniti stav o nečemu. To je pravo značenje riječi pokajanje. Kad osoba shvati da je neki određeni postupak, ili stanoviti način ponašanja, ili možda cjelokupni smjer njezina života, bio kriv, i iskreno odluči promijeniti svoje ponašanje, ona se pokajala.
Biblija postavlja istinsko pokajanje kao osnovni preduvjet svakog duhovnog napretka, i oprosta grijeha.
Isus je rekao: »Štoviše, ako se ne obratite, svi ćete tako izginuti.«
Pokajanje ne znači kukanje nad prošlim propustima, jer to znači prebivati u prošlosti, a naša je dužnost biti u sadašnjosti i ovaj trenutak učiniti pravim. Mučiti se minulim pogreškama je grizodušje, a grizodušje je grijeh, jer ono znači ne prihvaćati Božji oprost. Sveto Pismo kaže da je danas dan spasenja.
Ivan Krstitelj rekao je: »Obratite se - jer blizu je kraljevstvo nebesko!« To znači da vam valja promijeniti način razmišljanja i spoznati da je Bog prisutan tamo gdje ste i vi.
Ivan je pokrštavao kao simbol pokajanja. U njegovo doba to je već bio drevni običaj kod različitih naroda, jer pranje ili kupanje tijela simbolizira pročišćenje duše pokajanjem. U Starom zavjetu ljudi su prali odjeću prije nego što su od Mojsija primili Deset zapovijedi, a čest je slučaj da obredno pranje ili čišćenje prethodi duhovnim vježbama. To je pravo značenje krštenja, pa obred sam po sebi nema nikakve važnosti, dakako, osim kao vanjski izraz mentalne promjene, ili pokajanja, ili odluke da se postupa bolje, što je unutrašnja, duhovna stvar.
Životni je zakon spoznati istinu i živjeti je.