ČIŠĆENJE ORGANIZMA NA STANIČNOM NIVOU
Zagađenja na ćelijskom nivou. Ka o rezultat životne ak tivnosti organizma u svakoj ćeliji se nagomilavaju otpaci, kao i niz drugih materija, koje guše životnu aktivnost ćelije, njen iermentni i genetski aparat. Usled tog procesa ćelija gubi životnu sposobnost i postaje balast (suvišan teret) za organizam, a u pojedinim slučajevima može se preporodi ti.
Još su drevni lekari-ajurvedisti govorili o „ama " - sluzi, koja se nagomilava u ćelijama. Nagomilavanje sluzi na nivou ćelija smanjuje njihov potencijal, a to, sa svoje strane, utiče na sposobnost ćelija da „zadržavaju vodu " oko sebe. Zbog toga. što se takvo zagađivanje ćelija sa starenjem samo povećava, ceo organizma gubi sposobnost da ..zadržava" vodu i dehidrira. To se potvrđuje našim životnim iskustvom i praksom gladovanja. Najduže i poslednja iz organizma izlazi „ama " - bela lepljiva sluz. Ona se do poslednjih dana završne etape gladovanja taloži na jeziku.
Ta „ama" , taložeći se u svakoj ćeliji, kao prašina na ogledalu, u spoljašnjim manifestacijama života otežava upravljanje fizičkim telom. Njeno odstranjivanje iz organizma-najtež i je zadatak, ali su zato efekti takvog čišćenja veoma snažni i značajni.
Sve navedene terapije čišćenja, u jednom ili drugom ste- penu podstiču oslobađanje ćelija od šljake. Da bi se aktivirao proces čišćenja na ćelijskom nivou, treba smanjiti, a još bolje za izvesno prekinuti proces unošenja hrane u organizam. Samo u tom slučaju u organizmu se stvaraju uslovi, pod kojima se proces izbacivanja ćelijske i druge šljake jako aktivira. Za tu svrhu najbolje odgovaraju gladovanje i post.
S obzirom daj e gladovanje razmotreno u posebnoj knjizi Gladovanje, ovde bih ukratko izneo nešto o postu.
Staje post i šta predstavlja sam pojam „post" ? Arhimandrit Nikifor u Biblijskoj enciklopediji (Moskva,1891) opisuje pojam ..post" ovako:
kod Jcvreja je bilo uobičajeno i smatralo se re ligioznom obavezom da poste. tj. da se uzdržavaju od hrane, da se mole i prinose žrtve. ...Jevreji su se veoma strogo pridržavali postova... i razlikovali su se ne sam o po uzdržavanju od hrane, već i od drugih požudnih (čulnih) potreba".
Sada znamo , da ukoliko se čovek „pridržava posta " ili ..nalaže na sebe post", to znači, da je čovek dobrovoljno postavio zabranu svojim čulnim zadovoljstvima s ciljem njihovog obuzdavanja i potčinjavanja. Tim postupkom on je sebe izdigao, zauzeo glavno mesto u samom sebi, odbacujući sve lažno i strano.
Ukoliko se to ne radi svesno. dobrovoljno, tada povlađivanje svojim čulnim zadovoljstvima (jelo. alkohol, seks. komfor itd.) čini čoveka njihovim robom, razarajući postepeno organizam.
Lekoviti cilj posta. S obzirom da svaka namirnica za ishranu sadrži lepljive materije (lektine) belančevinaste prirode, koje mogu da lepe tkiva čovečjeg organizma i da budu uzrok mnogobrojnih oboljenja, javlja se potreba povremenog oslobađanja organizma od tih lepljivih ma terija. U ajurvedskoj praksi te lepljive materije nazivaju ama - lepljiva sluz posebne vrste. Posebno mnog o lepljive sluzi sadrži se u životinjskim namirnicama - mesu. masti i slično. Zbog toga je lekoviti cilj svakog posta - tako odabrati namirnice za ishranu, da se sa njima ne unose lepljive materije u organizam, a da one istovremeno podstiču iz bacivanje tih materija iz organizma. Prema tome . post pred stavlja prirodne profilaktične mere za oslobađanje organiz ma od sluzi i smanjivanje opterećenja organizma hranom. To omogućav a čoveku da se blagovremeno očisti, samoob- novi i sam poboljša opšte stanje organizma. Znači, da živi zdrav, kvalitetan i dug život.
Svaka religija ima svoje postove. U pravoslavlju to su: nedeljni postovi sredom i petkom. Božični. Veliki post, Petrov post i Velikogospojinski post.