Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član JosipJankovic

Upisao:

JosipJankovic

OBJAVLJENO:

PROČITANO

1816

PUTA

OD 14.01.2018.

ČIŠĆENJE JETRE

ČIŠĆENJE JETRE
Samo strpljivi završe posao, oni koji žure padaju. Saadi

ČIŠĆENJE JETRE

Samo   strpljivi   završe  posao, oni  koji  žure  padaju.

Saadi

Posle čišćenja debelog creva prema metodu Vokera treba pristupiti  čišćenju jetre.

Sva venska krv iz creva, osim završnog dela debelog cre­ va, prolazi kroz jetru. Tokom godina života ona je učinila bezopasnim i ..kapsulirala" je u sebi mnogo toga, što ćete i sami  videti  posle  specijalnog  čišćenja  vašeg  organizma.

OPŠTI PODACI O JETRI I NJENIM FUNKCIJAMA

Anatomija  jetre

Čovečja jetra formira se u trećoj nedelji embrionalnog razvoja. Iz početnog odeljka primarnog srednjeg creva raz­ vija se zametak jetre. Jetra je najveća žlezda u čovečjem organizmu i teška je od 1,5 do 2 kilograma. On a je mek e konzistencije, ima oblik nepravilno zasečenog konusa sa zaobljenim krajevima. Na njoj se razlikuju dve površine: gornja - ispupčena, usmerena prema dijafragmi koja se dodiruje sa njenom donjom površinom, i donja - usmerena nadole i unazad, koja se dodiruje sa nizom organa trbušne duplje. Skoro sa svih strana jetra je pokrivena trbušnom maramicom. Izuzetak je njena  zadnja  -  gornja  površina, koja je  srasla  sa  donjom  površinom dijafragme.

Jetra je nepokretan organ, budući da je vezana za di­ jafragmu. Pri udisanju i izdisanju ona prati pokrete dijafrag­ me. Dokazano je učešće dijafragmalnih nerava u inervaciji jetre. Držanje jetre na svom mestu  omogućava  pritisak trbušne  (abdominalne)  prese.

Krvotok i stvaranje limfe u jetri

U jetri je veoma razvijen venski sistem, ne sam o po dužini, već i po zapremini. Sistem obuhvata portnu venu i sistem jetrinih vena. Svojevrsnost portne vene  sastoji  se  u  tome , što ona počinje i završava se kapilarima. Jetrina arterija dostavlja krv, bogatu kiseonikom. za ishranu i održavanje jetrinog tkiva, a portna vena skuplja krv iz celog probavnog trakta i slezine i čini  glavni  sud.  koji  određuje  funkciju je­ tre. Ona sačinjava jednu od glavnih spojnica krvnih sudova. Zahvaljujući  tim  venskim  spojevima  jetra  ima  važnu  ulogu u radu bubrega, slezine. želuca, srca i drugih organa.

Prema  nekim  podacima,  smatra se da  kroz jetru protekne u jednoj minuti u prošeku 1500 mililitara (1.5 litar) krvi. od čega 1200 (80%) mililitara kroz portnu venu i 300 (20%) mililitara - kroz jetrinu arteriju. Krv, koja  dolazi  u  portnu venu iz različitih odeljaka trbušne duplje, delimično se meša i odlazi posebnim krvotokom. U vezi s tim u razne delove jetrinog tkiva dospeva krv prvenstveno iz različitih trbušnih odeljaka.  Tako, krv  iz slezine više dospeva u levi  deo jetre, a  iz  debelog  creva - u desni.

Druga  osobina jetrinog  krvotoka je  sporiji  tok  krvi  kroz jetrine krvne sudove                  u             poredenju    sa                    drugim            organima. Međutim  pritisak  u  portnoj   veni  u  poredenju  sa  venama drugih delova tela razlikuje se po jačini - od 7 do  14 milimtara živinog stuba. Osim toga. treba imati na umu, da se krvotok u samoj jetri menja u zavisnosti od  kretanja  grud­ nog  koša  i  kretanja  dijafragme.

Stvaranje limfe u jetri veoma je intenzivno, pošto od 1/3 Jo  1/2 ukupne limfe u telu dolazi iz ovog organa.

Funkcije jetre

Jetra je  istovremeno organ  za  probavu hrane,  za krvotok i razmenu materija. Razmena ugljenika. masti, belančevina. vode. minerala, pigmenata, vitamina  i  hormona  u  orga­ nizmu tesno je povezana sa funkcijom jetre. U njoj se vrše specifične, zaštitne i neutrališuće. enzimske i izlučujuće funkcije, usmerene na održavanje kontinuiteta unutrašnje sredine organizma. Tako se. otrovnim  materijama  koje dolaze iz debelog creva (indol. skatol. tiramin) pripajaju sumporna i glukuronska kiselina i stvaraju se slabotoksična jedinjenja. Ta jedinjenja odvode  se  dalje  kanalima  sistema za  čišćenje.

Uporedo s tim. jetra učestvuje u razmeni materija neza­ visno od probave hrane. Ona učestvuje u procesu hemolize (raspada eritrocita, koji su odslužili svoj vek). koja se vrši u slezini i krvotoku.  Ovaj  proces se završava u jetri  stvaran­ je m  žuči.

Treba napomenuti daj e i stvaranje  mokraće  funkcija je­ tre. Ona se stvara samo tu; kao konačni proizvod razmene belančevina. a izlučuju je bubrezi. To ukazuje na tesnu povezanost jetre  i  bubrega.

Stvaranje žuči

Stvaranje žuči je specifična funkcija jetre, ali u tome učestvuju i drugi organi i tkiva. Za 24 sata u čovečjem or­ ganizmu  stvori  se  800-1000  mililitara  žuči.

Žuč  iz jetre kroz žučne kanale, čiji je prečnik 4 milimetra, a dužina 2-6 centimetara, dolazi do izvodnog kanala žučne kese.  Prečnik  kanala  žučne  kese  u  prošeku je  3  milimetra, a njegova dužina 3-7 centimetara. Oba navedena kanala se slivaju u zajednički kanal za lučenje žuči (ductus choledo- chus), koji ima prečnik 6 milimetara i dužinu 7-8  centim­ etara. Kod zapušavanja ušća tih kanala otvor opšteg žučnog kanala  mož e  se  uvećati  do  1,5-2  centimetra  u prečniku.

Žučni kanali bogato su snabdeveni glatkomišićnim vlaknima, zahvaljujući čemu mogu aktivno da pokreću  žuč čas u jednom , čas u drugom smeru.

Deo žuči nagomilava se u žučnom mehuru. čija je dužina 7-8 centimetara i koji može zapreminski primiti do 60 mili­ litara žuči. Međutim, on se lako rasteže i u njega se mož e slobodno, bez oštećenja, smestiti do  200 mililitara tečnosti. On je , takode, snabdeven mišićnim vlaknima i mož e vršiti kontrakcije (skupljati se i širiti) zajedno  sa  žučnim  kanali­ ma, izlučujući žuč u dvanaestopalačno crevo pod pritiskom 200-30 0  mililitara  vodenog  stuba!

Žučna kesa ima sposobnost povećanja za 10-20 i  više puta! Motorni nerv žučne kese potiče od desnog dijafrag- malnog  nerva.

Energija,  potrebna  za žučnu  sekreciju,  stvara  se na račun disanja  tkiva jetre.  Žuč je  sekret jetrenih  ćelija.  Ukus  žuči je gorak sa naknadnim slatkastim ukusom.  Miris je posebno aromatičan,  reakcija  žuči je  slabo  alkalna.  Žuč  učestvuje  u probavi hrane: potpomaže neutralizaciju hranljive kašice, koja dolazi iz želuca u dvanaestopalačno crevo, emulguje masti i potpomaže njihovo upijanje; iritirajuće deluje na de­ belo crevo,  pojačavajući  njegovu  peristaltiku.  Sa  njom  se iz krvi izlučuju razne egzogene i endogene materije koje, nagomilavajući se u krvi. štetno utiču na aktivnost orga­ nizma, a sa njom  se  isto tako izlučuje višak holesterina.

Evo sadržaja  žuči:

•   voda-ok o   84%.

•   žučna kiselina - 7%.

•   mucin i pigmenti - 4,1% .

•    minerali-0.8% .

•   masti-3,1% .

•   holesterin - 0.6% i niz drugih materija.

Žu č se stvara neprekidno. Smanjuje se pri gladovanju, pregrevanju organizma, a povećava se pri smanjenju spolja­ šnje temperature, pojačanju portalnog krvotoka i prisustvu belančevina. a naročito masti  u hrani.

PATOLOGIJA JETRE

Stvaranje žučnog kamenca  i upala žučnih  kanala

Razmotrimo prema redosledu sastavne delove žuči: po­ sle vode. žučne kiseline zauzimaju drugo mesto - 7%. On e se stvaraju u jetri iz holesterina. Njihovo glavno svojstvo je da smanjuju površinski napon tečnosti. Smanjenje sadržaja žučnih kiselina usled narušavanja sposobnosti ćelija jetre, pri različitim povredama, da sintetizuju te kiseline ili pri zastoju žuči u žučnoj kesi - jeda n je od glavnih uzroka izd­ vajanja soli kalcijuma iz rastvora holesterina i stvaranja žučnog kamenca.

Žučni pigmenti, u osnovi, predstavljeni su pigmentom bilirubinom (zlatnožute boje) i  biliverdinom  (zelene  boje). Pri oksidaciji bilirubin se pretvara (transformiše)  u  biliver- din. On se. uglavnom, stvara iz hemoglobina krvi. Prema hemijskim karakteristikama ovi pigmenti su  bliski  portiri­ ma  (purpurni,  grimizni  kamen).

Holesterin -  materija  potrebna  organizmu,  koja  ulazi u sastav ćelija organizma. Njegova prekomerna količina štetna je za organizam.

Upala žučne kese (holecistitis) i žučnih kanala (holan- gitis) nastaju u većini slučajeva pri prisustvu kamenja u njima, kao i mikroorganizama, koji su prodrli u žučnu kesu, uglavnom  iz creva.

Prema materijalima sa obdukcija B. Ridel je utvrdio daj e svaki deseti čovek imao žučno kamenje. Stvaranje žučnog kamenca uglavnom zavisi od  ishrane i  počinje od  16-20 godina  života,  a  kod  70-godišnjaka  mogu se uočiti  kod svake treće  osobe.

Prema podacima Pavlova I. P., Bruna, Kladinskog N. N. i drugih sadržaj žuči i njegova evakuacija iz creva u direktnoj su zavisnosti  od  sastava hrane.  Tako  se kod masne  hrane i hrane bogate belančevinama izdvaja gušća, koncentrovana žuč. bogata čvrstim materijama (holesterinom i  bilirubi­ nom).

Žene boluju 6 puta češće od kamena u žuči nego muš­ karci. Trudnoća podstiče stvaranje žučnog kamenca, pošto dolazi do zastoja žuči u žučnoj kesi (materica stešnjava unutrašnjost, povećava unutrašnji pritisak u trbuhu i men- ja položaj žučne kese i kanala), a takode. zbog povišenog sadržaja holesterina u krvi u poslednjim mesecima trudnoće i neposredno posle porođaja (prvih dana). Osim toga, za vreme trudnoće može doći do narušavanja nekih funkcija jetre. Osobenosti disanja kod žena i muškaraca, takode, objašnjavaju frekvenciju ovog oboljenja. Kod žena pri grudnom disanju javlja se plića ekskurzija dijafragme u poređenju sa muškim - trbušnim disanjem, a pokreti di­ jafragme povoljno utiču na protok žuči u žučnim kanali­ ma.

Prilikom čišćenja organizma iz vas će izlaziti najrazno­ vrsniji kamenčići. Nesumnjivo vas interesuje kakvi su to kamenčići, odakle su izašli  i  usled čega su nastali.

Žučni     kamenčići     u   žučnoj    kesi    imaju  okrugao  oblik. Žučni  kamenčići  u jetrinim  kanalima  mogu  biti  razgranati i  čak  mog u  predstavljati  preciznu  kopiju  žučnih  kanala.  U jetri, žučni m kanalima i žučnoj  kesi susreću se tvrdi, bodlji­ kavi,  u  obliku grane  crni  pigmentni  kamenčići.  Čišćenjem jetre oni se drobe i izlaze u vidu semenki suncokreta i crnog peska, kao kameno-ugljena prašina  veličine  do  6  milimeta­ ra. Prema sastavu žučni kamenčići dele se na holesterinske, velike kombinovane, složene holesterinsko-pigmentno- krečnjačke  i  pigmentne.

Holesterinski kamenčići  imaju  veličinu  od  zrna  graška do šljive, okrugao oblik, glatku površinu, belu ili svetložutu boju i pojavljuju se u žučnoj  kesi. Oni su meki. lagani, plivaju na vodi. Uzrok stvaranja ovih kamenčića je obo­ gaćivanje žuči holesterinom. kao i smanjenje zaštitnih ko- loida - žučnih  kiselina  i  zastoj  žuči.

Holesterinsko-pigmenlno-krečnjački žučni kamenčići najčešće se javljaju u žučnoj kesi. Oni su uvek u  gomili  i imaju oblik nepravilnih poliedara. Njihova veličina je od glave čiode do krupnog zrna graška. Boja im je bela,  siva (kada preovladava holesterin i kreč u kori kamenčića)  ili mrka i tamnozelena (kada  preovladava  pigment  biliver- dina). Ti kamenčići nastaju najčešće  kao  posledica  infek­ cije i upale žučne kese i žučnih kanala. Njihovo stvaranje moguć e je i bez infekcije, kao rezultat nepravilne kombi­ nacije namirnica za ishranu, koje su prošle kroz termičku obradu.

Pigmentno-krečnjački kamenčići su crnozeleni. mnogo­ brojni, lomljivi i raznovrsnog oblika. Ponekad su to mrke izmrvljene grudvice. Dokazano je , da se ti kamenčići talože u jetrinim žučnim kanalima. Nemaju holesterina, sadrže primesu bakra i razvijaju se iz mikrolita. Mikroliti su prečnika 7-60 mikrona, imaju belančevinastu osnovu, žučne pigmente i krečnjak. Nastaju usled toga što strane čestice dospevaju  iz  creva  u  krv.  gde  se  vežu  sa  belančevinama i pigmentima žuči i polako se odstranjuju kroz žučne ka­ nale. U creva dospevaju u obliku kuvane hrane i vode, je r

se u procesu probave organske materije pretvaraju u ne- organske - talože se, a  taj  talog  organizam  ne  prihvata  i kao strani produkt izlučuje ga zajedno sa žuči. U nekim slučajevima mikroliti su osnova  nastajanja  pigmentno- krečnih kamenčića, koji se stvaraju u žučnim kanalima i žučnoj kesi. Mogu se formirati dva oblika kamenca: čisti pigmentni kamenac, vezan za proces hemolize. i zemljani pigmentni  kamenac, vezan za zastoj  žuči.

Na  našu  sreću  najredi je  čist  krečni  kamenac .  On je  beo i tvrd i stvara se u procesu upale. Kalcijum (kreč) i u ovo m slučaju  dobija  se  iz kuvane  hrane.

Medurežanjski kanali za izlučivanje žuči protežu se upo- redo sa međurežanjskim krvnim sudovima i, spajajući se, obrazuju u početku desni i levi jetrin kanal (kanal režnja), a zatim  zajednički jetreni  kanal.

Sistemi jetrinih žučnih puteva desnog i levog režnja jetre strogu su razgraničeni. Desni žučni kanal  režnja  prihvata žuč iz prednjeg i  zadnjeg  kanala.  Prostor  koji  zahvata  sva­ ki od tih kanala naziva se segmentom jetre. Svaki od seg­ menata skuplja  žuč  iz međurežanjskih  kanala za  izlučivanje u granicama segmenta. Duž granica između segmenata, po pravilu, ne prolaze ni žučni putevi. ni arterije, ni vene port- nog  sistema.

Otuda se mož e zaključiti, da  u prošeku jedn o čišćenje je­ tre „probija''jedan segment, a njih je četiri. Prem a tome.  da bi se očistila jetra, potrebno je i poželjno uraditi  najmanje četiri  čišćenja.

Portna hipertenzija  i njene posledice

Savremena  ishrana  čini  našu  krv   kiselijom   (normalna pH krvi je slaboalkalna). lišenom dovoljne količine živih mineralnih  materija,  vitamina  i  mnoštva  drugih  elemenata.

{../iva" materija razlikuje se od „mrtve** postojanjem bio-

plazmenog polja, koje pri termičkoj obradi nestaje. Atomi u 9Jtivim" mineralima nalaze se na višem energetskom poten­ cijalu i imaju levi zaokret. Kod „mrtvih*' toga nema.) Neak­ tivan način života, uz minimum motornih aktivnosti, uz na­ vedeno stanje krvi postepeno izaziva diskineziju sistema za izlučivanje žuči. a otpor u kanalu za izlučivanje žuči mož e porasti do 750-800 milimetara vodenog stuba (skoro cela atmosfera!). Koncentracija žuči, kao stoje poznato, mož e da se poveća za 20 i više puta. Materije, koje se nalaze u tako koncentrisanom obliku, mogu lakše da se talože. Kao stoj e već bilo reči« prvo se  kristališe holesterin, za njim bilirubin sa produktima njegove oksidacije, zatim soli. kreč itd. Bili­ rubin, soli i  kreč su glavni sastojci  žučnog kamenca.  Upor- ed o sa tvrdim kamencem u jetrinim kanalima se skladišti amorfna bilirubinsko-kalcijumska  masa.  slična  ugrušcirna. U žučnoj kesi i kanalima može se nalaziti žućkastobeli pe- sak. masa u vidu kašice.  Jetra  kao da se nadima  iznutra od tih žučnih trombova. kako tvrdih, tako i u obliku mazuta. Pri tom se vrši ja k pritisak na okolna tkiva (slika 11), s obzirom da pritisak žuči u kanalu za izbacivanje žuči mož e dostići atmosferu! To otežava protok arterijske krvi koja raznosi kiseonik po jetrinim arterijama i  sprečava  krvotok  kroz portnu venu, kojim se prenose hranljive materije iz creva. Usled  toga  se javlja  portna  hipertonija.

U Velikoj medicinskoj enciklopediji terminom portna hi­ pertonija definiše se povišeni krvni pritisak u portnoj veni. On se javlja kao posledica (uzrok sam naveo u prethodnom tekstu, G. M.) otežanog protoka krvi kroz jetru, vezano za pojedine i raznovrsne mehaničke prepreke.

Na primer, žučni ugrušci u žučnim kanalima stvaraju se belančevinastom infiltracijom jetre. Belančevinaste mase (Napomena: Dnevni obroci hrane bogati belančevinama, naročito pri nedovoljnoj fizičkoj aktivnosti, glavni su  ra­ zlozi za nastajanje  svih  poremećaja  i  oboljenja.),  odlažući se u jetri, šire jetrinu konstrukciju, pritiskaju epitelne ćelije, dovodeći ih do atrofije, što uzrokuje promene strukture or­ gana.

Deo krvi. koji nije mogao da prođe krozjetru preko portne vene, ide obilaznim putem (takozvani kolateralni krvotok) kroz anastomoze  sa gornjim  i  donjim  šupljim  venama.

Usled zastoja krvi nastupa i uvećanje slezine. Njena funkcija slabi. Zastoj u venskom sistemu pankreasa izaziva distrofične promene u njemu i remeti njegovu funkciju. (Da li je to glavni uzrok teške izlečivosti dijabetesa?) Zastoj u venama želuca i creva narušava sekretorna i apsorbujuća svojstva tih organa. (Da li se ovde krije uzrok slabog varenja i prihvatanja hrane?) To. takode, izaziva jak o krvoproliće, naročito iz krvnih sudova želuca, tankog creva, jednjaka, debelog creva. obilne menstruacije kod žena, javljaju se trombovi na nogama i hemoroidi. Arterijski pritisak opada (hipertoničarima za notiranje).

Zbog atrofije ćelija jetre usled pritiska i lokalnog nedostat­ ka ishrane, javlja se poremećaj u razmeni ugljenih hidrata, masti, belančevina, vode, minerala i slično. Nem a smisla nabrajati poremećaje i oboljenja, nastale usled  narušavanja svih tih razmcna. Prema tome. jasne su mnogobrojne po- sledicc zaprljanosti  i  zagušenosti  naše jetre.

O značaju jetre za  funkcionisanje  našeg  organizma  govo­ ri jogista  Svama  Šivananda  u  knjizi  Joga  terapija:

..Slaba jetra je glavni uzrok narušavanja našeg opšteg zdravlja. Zdravlje jetre  obezbedujc  zdravlje  i  vitalnost celog organizma. Najvažnije žlezde u  organizmu  -  hipo­ fiza, štitasta i pankreas, koje podstiču razvoj organizma, omogućavaju mu rast  i  pomažu  jetri  u  procesu  probave hrane - paralizuju se usled naprezanja u nastojanju da po­ mognu bolesnoj jetri. Opšti poremećaj ne samo da utiče na rast i razvoj  organizma, već  i  ima užasne posledice."

Možem o upotrebljavati hranu bogatu vitaminima, min­ eralnim materijama i drugim najkvalitetnijim hranljivim materijama, ali zbog zapušenosti  „starije  carice "  (kako je­ tru nazivaju tibetski lekari) deo hranljivih materija obilazi jetru, prolazeći  kroz  anastomoze  u  druge  vene  i  pri  tome se ne pretvaraju u  oblik,  koji  je  prihvatljiv  za  organizam. To je razlog što patimo od nedostatka hranljivih elemenata. Hranljive materije koje su zaobišle jetru postaju strane or­ ganizmu i izazivaju različite alergijske reakcije. Zato . pre nego što odete kod  lekara da mučite sebe  ispitujući alergene i  slično, očistite svoju jetru, pa će  i alergija nestati.

Uopšte rečeno, čak i pri pravilnoj ishrani  i  pridržavanju svih drugih principa lečenja. sa zapušenom jetro m funkcionišemo  mnog o  sporije,  nego  što želimo.

Simptomi  koji ukazuju  na oboljenja jetre

Prvo ćem o se osvrnuti na poznate simptome oboljenja jetre, s aspekta tradicionalne medicine, a zatim ih uporediti i dopuniti savremenim shvatanjima.

Obratim o se ponovo Čžud-šiu (knjiga Tajne tibetske medicine - napomena  prevodioca). Tibetski  lekari su  sma­ trali  da postoje tri glavne bolesti  koje nastaju od vetra, žuči i sluzi. Poremećaj jedne od navedenih funkcija izaziva oboljenja.  Prema  njihovom  mišljenju,  funkcije  žuči  su:  probavna. koja menja boju. koja  se  pretvara,  koja  poboljšava vid  i  koja podstiče  bolje  raspoznavanje  boja.

Probavna žuč nalazi se u želucu između svarene i nes- varene hrane. Ona vari hranu, odvaja sok od taloga, daje toplotu i  snagu ostalim vrstama žuči.

Žuč. koja menja boju. nalazi se  u  jetri.  Ona  potpuno menja  boju  prozračnog  soka  u  crvenu.

Žuč . koja se pretvara, nalazi se u srcu. Ona daje duši osećajnost. gordost. razum i strasnost. (Prema sintoitskim narodnim verovanjima izvor smelosti u  čovečjem  telu je je­ tra - kimo. Otuda potiče i Ijudožderski običaj kimo-tori Smatralo se da kada ratnik pojede svezu jetru hrabrog ne­ prijatelja,  dobija novu snagu i smelost. - Put samuraja.)

Žuč . koja daje vid, nalazi se u očima i razvija našu per­ cepciju  za  oblik.

Žuč  Jasna  boja.  nalazi  se  u  koži  i  čini  jarkim  njen  ten.

Prema kineskim medicinskim izvorima funkcija jetre i žučne kese  odnosi  se  na  primarni  elemenat  „drvo "  i  tesno je  povezana sa:

tkivom tela - mišići          

god.  dobom - proleće čulnim organima - vid bojom - zelena, plava

izlučevinama - suze                     

planetom - Jupiter

emocijama - gnev                              mesom - piletina

zvucima - krik                                    žitaricama - pšenica

ukusom - kiselo                                    plodovima  -  šljiva Tibetski  lekari razlikovali  su 26 oboljenja žuči, a kineski

lekari  su  na  osnovu  snova  postavljali   dijagnozu.  Tako  se pri punoj jetri (tj. kada je energetski funkcija jetre najveća) sanjaju gnevni snovi; pri praznoj jetri (tj. kada je slaba ener­ gija) sanja se šuma. Savremena medicina oboljenja jetre i žučne kese definiše  na sledeći  način:

Dijagnoza   bolesti  žučnog  kamenca

Najtipičniji simptomi kod žučnog kamenca  su jaki  na­ padi  bola - grčevi  u žučnoj  kesi  ili jetri.

Bol se javlja u napadima, koji traju od nekoliko minuta do nekoliko sati. Najčešće se bol javlja iznenada, ponekad tome prethodi gubitak apetita, mučnina, tegobe ispod lopatice i osećaj pritiska ispod desnog rebarnog luka (možd a usled zasićenosti  žučne  kese sa žuči).

Uzroci koji izazivaju žučne grčeve su nervna i fizička pre- morenost. emocije, hlađenje tela, zasićenje i razdraženost želuca posle uzimanja hrane, naročito ljute.  Žučni  grčevi kod žena najčešće se podudaraju  sa  menstruacijama  ili nastaju posle porođaja. Grč se obično javlja u  prvoj  polo­ vini noći, kada su funkcije jetre i žučne kese maksimalne, nakon 3-4 sata posle večere, tj. u trenutku maksimalnog izlučivanja žuči u dvanaestopalačno crevo i njene maksi­ malne   koncentracije.

Bol je oštar, jak, na momente kao da razdire na delove desnu stranu stomaka. U početku napada bol je raširen (đifuzan), ali se ubrzo koncentriše na određene delove tela (slika 12).

Žučn a kolika (grč) obično je propraćena mučnino m i povraćanjem, prvo hrane, a zatim sluzi i žuči, pri čemu se u pojedinim  slučajevima  izbacuju  i  mali  žučni  kamenčići.

Bolesnici se često žale na hladnoću u udovima. Kod nekih se pojavljuju grčevi mišića listova nogu i mišića prstiju na rukama.

Dijagnoza   hroničnog hepatitisa

Opšti simptomi - slabost, gubitak apetita, ponekad  gor­ čina  u  ustima,  pečenje u epigastričnom  predelu.  Česte  mučnine,  zatvori,  ponekad  i  prolivi.  Pri  komplikovanju  bolesti

-     svrab kože.  povišena temperatura od  37.1  do 37,6°C. Često  se uočavaju i  psihički poremećaj:  potištenost. zno-

jenje. razdražljivost. nesanice. Pri pregledu kod trećine obolelih. koji imaju bol,  naročito  u  periodu  kulminacije bola može se uočiti prisustvo ..jetrinih dlanova" (crvenilo kože  na  površini  dlanova,  oko  palca  i  malog  prsta),  kao  i

..zvezdica"  na  krvnim sudovima  (spider nevus-i).

Zvezdica je , u stvari, mali pulzirajući krvni sud, od kojeg se zrakasto granaju tanki nežni krvni sudovi (kapilari). koji podsećaju na nožice pauka. Njihov prečnik je od veličine glave čiode do zrna graška. Najčešće se kapilarske zvezdice nalaze na licu, ramenima i podlakticama, kao i na leđima. Kada se funkcionalno stanje jetre poboljša oni mogu da neslanu.

Kod  hroničnog  hepatitisa  oboljevaju zglobovi  i  pluća.

Diskinezija    žučnih   kanala

Opšti simptomi - psihički poremećaji, bolovi  ispod  des­ nog rebarnog luka. Hipotonični oblik - bolovi ispod desnog rebarnog luka praćeni stalnom mučninom, podrigivanje, atonični  zatvor.

Hipertonični oblik - povremeni bolovi, mučnine, naizmenični prolivi i zatvori.

Upala žučnog mehura  i žučnih  kanala

Opšti    simptomi  -  do       pojave    bola  -  osećaj    tegobe     na delu  tela                ispod     lopatica  nakon   1-3              sata         posle jela, koji je             propraćen     naduvenošću  stomaka,            blažom       groznicom i              slabošću  posle      uzimanja          hrane,  prolivi             koji se javljaju naročito posle uzimanja  pečene ili  pržene hrane. Vidljiva je i ksantomatoza kože: na licu (očnim kapcima, obrazima, ustima), na pregibima laktova. prstima - u vidu žutih mrlja.

koje  su  izdignute  iznad  površine  kože.  Može  se  uočavati  i oticanje članaka  prstiju  u obliku  kobasice.

Prem a simptomima koje smo naveli tumačite i razmišljajte o zdravlju svoje jetre i žučne kese. Ukoliko su va m se ti simptomi već javili možete ih sprečiti. zaustaviti  i otkloniti, a ne da dovedete sebe u bezizlazan položaj.  Ukoliko  sum­ njate u sebe i u ličnu procenu svog zdravstvenog stanja, potražite pomo ć lekara. koji će sigurno postaviti pravu dija­ gnozu, a vama ostaje da odlučite kako ćete se dalje lečiti.

EFEKAT ČIŠĆENJA JETRE

Mnogi misle daj e  sa  njihovom jetro m  sve  u  redu  -  što je velika zabluda. U to sam se uverio na vlastitom iskustvu, ali i na iskustvu drugih  ljudi.  Žučni  kamenac  se u jetri  veo­ ma čvrsto drži i ne može se tako jednostavno savladati. Pre čišćenja jetre gladovao sam nekoliko puta po 7 dana, jedan­ put 10, jedno m 18 i po 3 dana oko deset puta. Osim toga, gladovao sam i nedeljno po 24-36 sati u toku 3 godine. Moj prijatelj  je  izdržao  seriju  gladovanja  -  3  puta  po  19  dana sa prekidom od dva meseca između gladovanja.  Kada smo nas dvojica počeli da čistimo jetru iz nje je izlazila po tegla od pola litra kamenčića. Bilo je tu  i  mnog o  zastarele  žuči, boje katrana, tamne kožice, pahuljica i drugih predmeta nad kojima  se čovek  zgražava.

Prve  godine  kuru  čišćenja  uradio  sam  5  puta  (svega  8 različitih        čišćenja),                      a  efekat  je bio         zapanjujući.                    Tačnije, osetio  sam  neobičnu  lakoću,  krepkost  i  obnavljanje  celog organizma.     Spoznao     sam    staj e pravo  zdravlje,       sve                 to           što nisam dobio  u  proteklih  pet  godina  lečenja  u  zdravstvenim ustanovama.  Ali.  to  su  samo  moja  lična  osećanja.  U  klubu

..Bodrost". čiji sam  predsednik.  kroz ovakvo čišćenje  prošli su mnogi i to ne jedanput. Dolazili su ljudi od kojih su  lek­ ari odustali, bilo  zbog  njihovog  opšteg  zdravstvenog  stanja ili zbog toga što su suviše stari i nemoćni. Posle terapije čišćenja  jetre oni su se preporodili.

Primera radi. Savinih Nikolaj Timofejevič, rođen 1925. godine, dopuzao je jednog decembarskog  dana  u  klub  toli­ ko bolestan da se mislilo da neće doživeti sledeće proleće. Međutim, posebna ishrana, čišćenje debelog creva  i jetre, kao i urinoterapija učinili su  čudo.  Ovaj.  sada  krepki  sta­ rac prilagodio je svoju težinu visini. Možete ga videti kako trči sam o u šorcu i razmišlja da jo š dugo, dugo živi. Za taj preobražaj bilo mu je potrebno nešto više od pola godine i, uzgred, sve je radio samostalno,  iako je  njegovo  obrazova­ nje bilo veoma oskudno - završio je samo 3 razreda osnovne škole. Mogu da navedem jo š primera ljudi koji su godinama patili od kamenc a u žuči. Lekari su im predlagali operaciju, ali  im  posle čišćenja jetre ona više nije bila potrebna.

Interesantan je i slučaj J. A. Andrejeva iz Lenjingrada. Mladić star 31  godinu nekako je došao kod nas bled, mršav, a mučila ga je i astma. Trebalo je da mu se  operativnim putem odstrani deo aorte srca. tj. da se taj de o zameni krvnim  sudom  sa  butine.  Nije  imao  kuda.  Teško je  hodao i jedva disao. U gotovo bezizlaznoj situaciji mašio se za literaturu i iz nje saznao da je procenat uspeha operacija sličnih njegovom slučaju ispod 30%. Boreći se za svoj život došao  je  na  ideju  da  možda  postoje  druge  mogućnosti? Jer, kakav je smisao operacije ukoliko kroz krvne sudove umesto krvi teče prljavština? Grozna  krv.  Operacija  mož e biti i uspešna. a ko garantuje da sve neće biti po starom. A šta  potom?  Sinula  mu  je  misao  - očistiti jetru.  Otputovao

je  do  Tatjane  Aleksandrovne  Burjeve,  koju  neki  ovde  na­ zivaju  legendom.  Ta  starica  od  85  godina  savršeno je  raz­ radila   postupak   čišćenja  jetre.       Pročistila  je  jetru   mnogim poznatim      kosmonautima                i           mnogim        ljudima         na  visokim položajima,  čak   i  nekima  iz  Ministarstva  zdravlja  Rusije, koji   ne  priznaju  alternativnu  medicinu  niti  bilo  šta  drugo što  se kosi sa dostignućima  i znanjima nauke.  Tatjana Alek- sandrovna  shvatila je  složenost  tog  slučaja  i  pročistila  mu je jetru  dva  puta uzastopce.  Posle toga  mladić je  prešao  na pravilnu  ishranu.  Posle mesec  dana sreli  su  ga  kako  trči do

3.    sprata.  oran  i  čio  kao  da  mu  nikada  nije  bila  potrebna operacija.  Njegova krv je  bila čista.

Tatjana Aleksandrovna čisti jetru  ljudima  svih  uzrasta, od  pete  do   105  godine  starosti,  sa  podjednakim  uspehom i efektom. Kada je moj otac, star više od 80 godina, posle drugog infarkta bio u veoma teškom stanju resili smo da mu pomognem o i dogovorili smo se sa Tatjanom da se kod nje leci određeno vreme. On je, naravno, sumnjao, strahovao i podsmevao se tom metodu lečenja. Pošto je Tatjana Alek­ sandrovna bila starija od njega ona se podsmevala njegovom strahu, pa se moj otac predao i pristao na kuru čišćenja jetre. Iz njega je izašlo 60 velikih i 200 malih kamenčića. Kak o je uopšte moga o da živi kao zdrav čovek sa tako zagađenom jetrom. Jedna žena je 5 godina tragala za Tatjanom Aleksan- drovno m po celoj Rusiji, jer joj je predloženo da odstrani žučni mehur u kom e je na snimku bio  vidljiv veliki  kamen sa jo š ok o 60 kamenčića veličine zrna pasulja. I to je prošlo bez operacije - sve  ih je  izbacila.

U sledećem poglavlju biće reči o tome da lije ovo čišćenje stvarno  bezopasno i na čemu se zasniva njegovo dejstvo.

Fiziološki mehanizmi koji se koriste pri čišćenju  jetre

Kao glavni argumenat protiv ovog načina čišćenja jetre protivnici navode da su žučni kanali  prečnika 3—4 milimetra, a izlaze kamenčići od 20 i više milimetara, bez operacije, slobodnim prolazom to ne može da se desi. Kada, pak, ljudi sami kažu da su lično videli izbačeno kamenje,  protivnici ovog čišćenja zaključuju da je to ekskrementno kamenje, izbačeno iz debelog creva. Zastrašuju pristalice ovog meto­ da čišćenja mogućim zatvorom, zapušenjem kanala  i  dru­ gim komplikacijama. Ali. avaj. ti ljudi apsolutno ništa nisu osmislili  u datoj  terapiji.

Vratimo se brošuri Fakultet zdravlja objavljenoj 1986. godine. Na 34. stranici, član - korespondent Akademije medicinskih nauka SSSR, profesor Šavalova Jevgenija Petrovna. načelnik katedre infektivnih oboljenja i epidemi­ ologi c Prvog lenjingradskog medicinskog instituta P. Pavlov" opisuje „slepo" ispiranje žučnih kanala bez  sonde, koje se  naziva „dubaža "  i  koje  lekari  uveliko primenjuju.

Postupak  dubaže je  sledeći:

Ujutro  na  gladan  stomak  dati  bolesniku  da  popije  200 -

250 mililitara (2,5 decilitra) gazirane ili negazirane min­ eralne vode, flašu prethodno  otvoriti  i  ostaviti  da odstoji na sobnoj temperaturi.  U mineralnu vodu mož e se dodati

5 grama sumpornokiselog magnezijuma ili sorbina. što podstiče energičnije oslobađanje žučne kese. Nako n 15-20 minuta ponov o  ispiti  istu  količinu  mineralne  vode.

Posle uzimanja mineralne vode bolesnik treba da leži u postelji 1,5-2 sata. sa termoforom (grejalicom)  na delu  tela oko desnog rebarnog luka.  Dubaža se može obaviti ukoliko

se kao sredstvo  za  razdraživanje  upotrebljava  sam o  rastov- or sumpornokiselog magnezijuma. ili sorbita, ili ekstrakta (tinkture)  iz trave  protiv žuči.

U jak o efikasna sredstva, koja omogućavaju povećano lučenje žuči, spadaju žumance od jaja, maslac, sumpor- nokiseli  magnezijum, so ..barbara" i  karlovarska so.

Od  40  do  50  mililitara  33%-nog   rastvora   magneziju­ ma . zagrejanog do 40° C. izaziva kontrakciju žučne kese, zajedničkog žučnog kanala i Odijevog sfinktera. Osobama, koje teško podnose magnezijum. daju se koncentrisani rast­ vori  šećera,  glukoze,  sorbita,  ksilita  ili  maslinovog ulja.

Najefikasnije za otvaranje sfinktera  Oddi  i  pražnjenje žučne kese su masnoće iz hrane i produkti probave u  cre­ vima.

Ovi podaci su strogo naučni. Na osnovu njih već znamo da se žučni kanali mogu ispirati. Sada ćem o se vratiti iskust­ vu narodne medicine, tj. tome na čem u se ona zasniva.

O Polazeći od navedenog,  nama je  potrebno jak o  sredst­ vo protiv žuči. Vidari (narodni lekari) uočili su da uzimanje većih doza biljnog ulja (naročito maslinovog) umnogom e podstiče  izbacivanje  žuči.  odnosno  izaziva   kontrakcije žučne kese  i  maksimalno otvara sve žučne kanale.

© Pojačano lučenje žuči izjetre podstiču kiseline. Limun- ska kiselina,  koja  se  sadrži  u  limunovom  soku,  stimuliše tu funkciju i uz to rastvara tvrde izbočine - kukice koje zadržavaju  žučne  kamenčiće u  kanalima.

0  Lečenje  toplotom je  najbolji  način  za  stišavanje  upale i  bolnih spazama u jetri.

Radi toga na  3-4  sata  pre  čišćenja jetre  treba  zagevati de o tela oko jetre i produžiti zagrevati i posle uzimanja maslinovog (ili drugog) ulja  i  limunovog soka.  Pored  ostalog. poznato nam je, da se kamenčići u 90-99 % slučajeva sastoje iz holesterina. Toplota ih topi, ne dolazi do bolnih spazama i  oni slobodno prolaze kroz žučne kanale.

© S obzirom da žučni  kanali  imaju  glatku  muskulaturu oni mogu da se šire do 2 centimetra u prečniku. a pri kon­ trakcijama stvaraju takav potisak, da se žuč izbacuje pod pritiskom od 300 milimetara vodenog stuba. U ekstremnim slučajevima pritisak može dostići i 800 milimetara vodenog stuba!

0 Moguć je i obrnut slučaj - resorpcija  žučnog  kamenja. Do toga dolazi usled otkidanja koloida i stvaranja pukotina, kao i usled  delimičnog  rastvaranja  u  normalnoj  žuči.  Tu se mož e dejstvovati u dva pravca: a) povećanjem količine žučnih kiselina, koje smanjuju površinski napon žuči i, sa­ mim tim. podstiču otkidanje koloida sa njihovim delimičnim rastvaranjem,  i  b)  povećanjem  koloidne zaštite.

Varijanta a).  U  salu čoveka.  koje se  topi  pri  temperaturi od 15° C (pri telesnoj temperaturi ono je tečno), sadrži se oko 70 % oleinske kiseline. Ta kiselina spada u grupu nezasićenih masnih          kiselina.     Važnija       biološka       svojstva                    nezasićenih masnih  kiselina  su:                   1  -  podstiču  pretvaranje  holesterina  u lako  rastvorljiva  jedinjenja  i.  samim  tim,           podstiču   njego­ vo  izlučivanje  iz  organizma:  2  -  normalizujuće  deluju  na stanje  zidova  krvnih  sudova,  zbog  povećane  elastičnosti  i smanjenja propustljivosti.  Oleinska kiselina topi  se pri  tem­ peraturi   13°  C,  pri  čemu  je  ona  skoro jedina  masna  kise­ lina  koja  ulazi  u  sastav  životinjskih  masti,  pa  je  zato  njen sadržaj   u  tim  mastima  glavni   faktor  koji  određuje  tempe­ raturu  njihovog  topljenja.   Najviše  oleinske  kiseline  sadrži se  u  maslinovom  ulju  (80-81%) .  dok je  u  suncokretovom ulju   ima  duplo   manje  (39%).   Oleinska  kiselina  se  skoro

potpuno apsorbuje u crevima i organizam je lako koristi  pri razmeni   materija.

Iz  navedenog  nam  je  jasno,  da  idemo   putem   rapid- nog  povećanja  nezasićenih  masnih  kiselina,  koje   dej- stvuju kao žučne kiseline, rastvaraju holesterol i uz to povećavaju elastičnost zidova krvnih sudova i  žučnih kanala. Pored toga, one su srodne organizmu i zato su za ishranu najpreporučljivije prirodni namirnice, koje sadrže nezasićene masne kiseline. Najbolja od tih namirnica je maslinovo  ulje.

Varijanta b). U prirodi postoje zaštitne materije, uglavnom visokomolekularna jedinjenja. kao na primer, belančevine, polisaharidi i  niskomolekularne  površinski-aktivne  ma­ terije, ka o što su oleati natrijuma i kaiijuma, saponini i druge. Takva zaštitna materija skuplja se na  površini  koloi- da, pokrivajući ga sulfatnom pokoricom. Zaštitni omotači stvoreni na taj način sprečavaju međusobno slepljivanje koloidnih čestica i njihovo taloženje. Žuč, kao što nam je poznato, sadrži 84 % vode. Tu vodu treba zasititi navedenim zaštitnim materijama koje. prodirući u mikropore žučnog kamena,  odvajaju koloide  i  zatim  ih  rastvaraju.

Izvori zaštitnih koloida su: sveže pripremljeni sokovi iz povrća i  voća, kao i sveza vlastita mokraća (urin).

Sredstva koja boje urin su najfinije čestice organskih ma­ terija. U dnevnoj mokraći ih je oko jeda n gram. Otuda je vlastiti urin najbogatija i  najdostupnija materija zaštitnim koloidima. Najbolje je  upotrebljavati  urin  prirodne  žute boje.

Razmotrili smo glavne  fiziološke  mehanizme  na  kojima se zasnivaju navedena čišćenja jetre. Međutim postoji jo š nekoliko  dopunskih:

*• Limunov sok ima veoma jak kiseo ukus. Kao što tvrdi kineska narodna medicina, kiseo ukus stimuliše funkciju jetre. Poret toga. eterična ulja limunovog soka dejstvuju istovremeno i kao sredstvo za izbacivanje žuči i kao anti- septik.

*          Prema konstatacijama kineskih lekara - akupunktur- ologa  funkcija jetre  i  žučne  kese  najjača ja  noću  od  23  do 3 sata.

#• Sugerišući sebi da se žučni kanali šire, da se žuč obil­ no luči. uz istovremeno misaono slanje energije na ta mesta, pojačavamo   efekat.

*          Prema učenju jogista, disanje samo kroz desnu noz- drvu   podstiče   zagrevanje  organizma   i   povećava   njegovu

..snagu    razlaganja".

*         Stvaranje i izlučivanje žuči povećava se pri povećanju portalnog krvotoka i prisustvom masnoća u konzumiranoj hrani. Ti uslovi se mogu ispuniti  ukoliko  se  nakon  izves- nog vremena posle uzimanja hrane i limunovog soka uradi lagano, ritimično disanje joge. sa akcentom na zatezanje di­ jafragme,  stoj e  moguće više za  vreme  izdisaja.

*         Za vreme punog meseca povećava se sposobnost or­ ganizma za čišćenje. U proleće je  najjača funkcija jetre,  a u jesen   najslabija.

Najprostije  i  najefikasnije  čišćenje jetre

Naveli smo da su maslinovo ulje i limunov sok idealne materije za čišćenje, ali su one, nažalost, dostupne malom broju ljudi. Postavlja se pitanje da li postoje  zamene  koje imaju iste vrednosti. Na veliko  zadovoljstvo  ima  ih  dovolj­ no. Umesto maslinovog ulja može se koristiti bilo koje sun- cokretovo ulje (rafinisano, nerafinisano itd.), a umesto limu­ novog soka kristalisana limunova kiselina, kao i prirodni produkti sa jakim prirodnim kiselim ukusom - mahovnica (Oxycoccus  palustris),  pasji  trn  (Hippophae  rhamnoides), ogrozd (Grossularia reclinata) itd.  Kao  što  pokazuje  prak­ sa, čišćenje tim biljkama vrši se na isti način ka o i sa ideal­ nim sastojcima  (maslinovim  uljem  i  limunom).  Autor  se  u to uverio lično, a o tome govore i drugi ljudi, koji su koristi­ li zamene. Prema tome , slobodno možete koristiti navedene zamen e - suncokretovo ili kukuruzno ulje. kristalisanu li- munsku kiselinu-limuntus (razređuje se do te mer e  da  ras­ tvor po ukusu podseća na prirodan limunov sok) i prirodni jestivi produkti sa jaki m kiselim ukusom, koji rastu u  kraju gde  živite.

Tajna efikasnosti čišćenja jetre sastoji se u prethodnoj pripremi  -  smekmvanju  organizma.   Smekšavanje   orga­ nizma   u   vidu   toplih   vodenih   terapija   (detaljnije   opisano u knjizi) treba obaviti najmanje 3-4 puta. Svaku toplotnu terapiju završavati kratkim prohladnim tuširanjem ili poliva­ njem tela  hladnom  vodom. Poslednju   smekšavajuću  tera­ piju  uraditi  dan  pre  čišćenja jetre.

Ukoliko 3-4 dana pre čišćenja jetre budete jeli uglavnom biljnu hranu i pili veću količinu sveže iscedenog soka (cve- kle  -  1  de o  i jabuka - 4- 5  delova.  poželjno  kiselih)  i jcdnom  dnevno  se  klistirate (poželjno  urinom), vaša  priprema za čišćenje jetre  biće  idealna.

Na kraju dolazi dan terapije čišćenja. Poželjno je da  to bude  za  vreme  punog  meseca  i  da pri  tom  budete  odmorni i smireni. Ujutro, posle toaleta, uradite klistir. Posle toga popijte navedeni sok i doručkujte laku hranu. Za ručak, takode. pojedite neku laku hranu i  nakon  1-2  sata  posle ručka počnite da zagrevate deo tela oko jetre. Prislonite ter- mofor sa toplom vodom (ili električno jastuče)  na  taj  deo tela. Hodajte i obavljajte druge poslove  u  kući  sa termofo- rom na telu sve do uveče. Oko 19-20 sati počnite sa terapi­ jo m čišćenja jetre. Prethodno zagrejte ulje i sok od limuna (rastvor limunske kiseline) do 30-35° C. Dozu ulja i limu­ novog soka odredite prema svojoj telesnoj težini i  prema tome  kako  vam  organizam  podnosi  ulje.

Dakle, sve je pripremljeno. Pred vama su dve čaše. jedn a sa uljem, druga sa limunovim sokom. Popijte jedan-dva gutljaja ulja i isto  toliko  gutljaja  soka.  Nako n  15-20  minu­ ta, ukoliko se ne javi mučnina, ponovite postupak, sačekajte 15-20 minuta i ponovo popijte nekoliko gutljaja ulja i soka. Postupak se ponavlja sve dok ne ispijete svu količinu ulja i soka. Za to vreme sedite mirno na kauču ili fotelji, gledajte televiziju  ili  čitajte  knjigu.

Ukoliko ne podnosite ulje i ono počne da vas muči posle prvog uzimanja, treba sačekati dok se ne izgubi neprijatan osećaj u ustima i želucu. Ukoliko mučnina ne prolazi treba smanjiti količinu soka i ulja. Termofor možete skinuti, a možete ga i dalje držati.

Kada ispijete ulje i  sok  (količina  ulja  i  soka  kreće  se od 100 do 300 grama) možete sprovesti niz mera koje pojačavaju  efekat  čišćenja.  Nako n  1-1.5  sat  posle  uzimanja

sastojaka  zauzmite  udobnu  sedeću pozu  (najbolje  seditc  na pete),  zapušite  levu  nozdrvu  i  dišite  kroz  desnu.  Na je/ik stavite malo  ljute paprike,  a na deo tela oko jetre  Kuznecov- Ijev  aplikator,  ali  sa  metalnim  iglicama.  Sve  to  pospešiće stvaranje  energije  i  toplote  sa  njenim  usmeravanjem  prema jetri.  Pri tome dišite polako,  ritmički (4- 6 uzdisaja i izdisaja u  minuti),  snažno  radeći  dijafragmom.  Izbacujte  stomak  za vreme udisaja  i  podižite ga nagore za vreme izdisaja. Time ćete  obezbcditi   predivnu  masažu  jetre,  pojačaćete   u  njoj krvotok  i  ispraćete je od ugrušaka. Tako dišite  15-30 minu­ ta,  odmorite  se jeda n  sat.  pa  ponovite  postupak.  Za vrem odmaranja  na  deo  tela  oko jetre  stavite  magnetni  aplikator ili  bilo kakav magnet.

Magnetna terapija je vezan faktor,  koji  pojačava  kapila­ rni krvotok. Naučnici su ustanovili da crvena krvna  zrnca usled neznatnog povećanja krvnog  pritiska nisu  u  stanju  da se kreću kroz kapilare.  Glavni  mehanizam  njihovog  kre­ tanja sastoji se u  tome.  što  se  usled  krvnog  pritiska  crve­ na krvna zrnca na proširenom kraju kapilara međusobn o približavaju. Obzirom da ona  imaju  isti  električni  naboj, ona se međusobno odbijaju i kreću prema mestu manje kon­ centracije, prodiru i  kreću se kroz kapilare.

Ov o je posebno važno  koristiti  radi  poboljšanja  krvoto­ ka u jetri, u kojoj postoji unikatni venski kapilarni sistem. Dopunski, magnetno polje aktivira fcrmente koji u terapiji čišćenja imaju značajnu ulogu. Sve to zajedno - toplota, aktivnost fermenata. pojačan krvotok, povećan broj crvenih krvnih zrnaca, snažan snop slobodnih elektrona iz aplikatora omogućav a da razmekšate, isperete i izbacite iz jetre i žučne kese svu nečistoću  i  kamenje.  Ova dovitljivost  omogućava da  se  zadejstvuju  najdublji   kvantni   potencijali   organizma

odgovorni   za   životnu   aktivnost,   čišćenje   i   rehabilitaciju,

^ikakv a  druga terapija čišćenja ne  utiče  tako  snažno  na or-

,>anizam, kao ova koju smo opisali. Približno ok o 23  sata noću. ili kasnije  (ponekad  i  u  zoru),  kada  je  bioritam je­ tre  i  žučne  kese  maksimalan,  počinje  izbacivanje  kamenja i nečistoća. To se izbacuje prolivom. Videćete svo „blago " sticano nepravilnim načinom života, lošom ishranom  i  od­ mah ćete shvatiti da se tako ne srne živeti i da ni o kakvo m zdravlju ne može biti ni reči. ukoliko to „blago " ostaje u or­ ganizmu. Obično se ujutro javi jo š jeda n proliv i mož e izaći jo š veća količina kamenčića  i  žući.  koja izgledom  podseća na mazut. Dopunski se klistirajte. Malo se odmorite i zatim možete jesti. Poželjno je da prvo jelo bude pola litra soka (šargarepa sa cveklom i jabuko m u odnos u 1:5). Sok će do­ punski isprati vašu jetru. Tek posle toga možet e jesti salate, kašicu  skuvanu  s  vodom.

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U STUDENOM...

STUDENI...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član bglavacbglavac

    Danas je Međunarodni dan tolerancije, pa poradimo malo na tome. Lp

    16.11.2024. 03:29h
  • Član bglavacbglavac

    Danas je martinje povodom tog dana želimo sretan imendan svim Martinama I Martinima!

    11.11.2024. 08:14h
  • Član bglavacbglavac

    Vrijeme leti, sve je hladnije, želim vam ovu nedjelju toplu i radosnu. Lp

    10.11.2024. 09:09h
  • Član iridairida

    Edine, ti se tako rijetko pojaviš, pa ne zamjeri ako previdimo da si svratio, dobar ti dan!

    30.10.2024. 12:33h
  • Član edin.kecanovicedin.kecanovic

    Dobro veče.

    28.10.2024. 22:30h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi. Blagoslovljenu i sretnu nedjelju vam želim. Lp

    13.10.2024. 08:02h
  • Član iridairida

    Dobro nam došao listopad...:-)

    01.10.2024. 01:57h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info

SIMPTOMI PATOLOGIJE I NORMALNOG RADA DEBELOG CREVA PRAKTIČNA UPUTSTVA ZA ČIŠĆENJE I LEČENJE JETRE