ČIŠĆENJE ČEONIH I MAKSILARNIH SINUSA OD SLUZI
Smatram da su za čišćenje najteža mesta čeoni i gaj- morovi (maksilarni) sinusi. Svaka prehlada stvara bujicu sluzi, koja se luči kroz gajmorove i čeone sinuse. Sluz delimično izlazi, ali pred kraj bolesti njen sloj ostaje, koji se po principu pihtija pretvara u tvrdu pokoricu. Takvih "pokorica " stvori se mnogo tokom našeg života. Kao rezultat te šupljine se popunjavaju čvrstom masom , na kojoj se idealno razmnožavaju patogeni mikroorganizmi. Prerada čvrstih pihtija upravo i predstavlja klasičan slučaj, koji je opisao Bolotov - proces truljenja sa stvaranjem alkalne sredine i raznovrsnim produktima. Naravno, to neprijatno zvuči: glavobolja, slabi vid. sluh, čulo mirisa, pamćenje. Uopšte narušava se normalna funkcija mozga, čovek postaje psihički neuravnotežen, pri čemu. vremenom, to prolazi tako potajno da čovek ni ne sumnja, da se u njegovoj glavi nalazi 1-2 čaše gnoja. Dalje pobolevanje on tumači različitim uzrocima, samo ne tim.
Dakle, da bismo očistili gajmorove i čeone šupljine od presovane sluzi u njima, treba postepeno odraditi sve etape čišćenja: pretvoriti tvrdu sluz u tečnu, a zatim izbaciti tečnu sluz iz sinusa.
Prva faza je smekšavanje. Zagrejati glavu na bilo koji način i ne samo jedanput. Najbolje ćete to uraditi pomoću lokalne parne ili vodene kupke za glavu.
Terapija traje 5 minuta. Zatim se istuširajte prohladnom vodom u trajanju 10-30 sekundi bez polivanja glave. Poželjno je uraditi seriju takvih zagrcvanja 3-5 puta, završavajući ih prohladnim tuširanjem.
U drugoj fazi budući da su pihtije iz tvrdog stanja pre vedene u tečno stanje (makar i delimično). treba ih odstra njivati kroz sitastu kost. koja se nalazi u gornjem nosno m kanalu i koja deli nosnu šupljinu od mozga.
Radi toga treba ispirati nosnu duplju tečnošću koja bi na račun osmoze izvlačila gnoj i sluz prema sebi. a takode i sama lako prolazila kroz sitastu kost i rastvarala kserogel (suvi gel). Najbolja i najdostupnija takva tečnost je vlastiti urin u toplom stanju. On se može zameniti morskom vodom i jednostavno rastvorom soli.
Terapija ispiranja izvodi se na sledeći način: zatvorite jed nu nozdrvu. a drugom ušmrkavajte tečnost u nosn u šupljinu i ispljuvavajte kroz usta. Zatim promenite nozdrve.
Naveden u terapiju izvodite do potpunog čišćenja glave i reaktiviranja normalnih senzornih osećaja: vida. sluha i naročito čula mirisa.
Ako iz ishrane isključite produkte koji stvaraju sluz: mleko, testenine sa maslom - biće još bolje. Gladovanje u još većoj meri doprinosi ovom procesu čišćenja.
Primer - I. B., grad Doncck.
„Bolele su me uši, skoro da sam izgubila sluh. curio je gnoj i nisam mogla da dišem na nos. Sada posle ispiranja ušiju, nosa i grla (ujutru) kod mene se sve normalizovalo sa ušima, nosom i grlom. Manje poboljevam. Hvala Vam".