BIBLIOTERAPIJA (terapija čitanjem i pisanjem)
Čitanje i pisanje najvažniji su vezivni elementi društva.
Vođenje Spiritualnog Dnevnika, bilježenje snova i sl. će pokazati vase vlastito unutarnje stanje duše- psihe. Zapisivanja imaju autoreferencijalni i autoterapijski karakter.Zapisivanjem izbacujemo opterećujuće sadržaje, a nakon nekog vremena čitanjem ili samo sjećanjem na situaciju, otkrit ćemo uzrok svojih slabosti, koji će sam od sebe postepeno nestati .U nekim magijskim postupcima osnova su tzv. zapisi. U nekim sličnim postupcima problem ili pitanje treba samo zapisati i nakon određenog vremena jednostavno spaliti. Misli moramo pratiti i promatrati, jer prethode našim djelima. Vodjenjem Spiritualnog Dnevnika mi se svakodnevno i ispovjedamo. Time njegujemo svoju osjetljivost na razna dogadjanja. Bez te osjetljivosti nema stvarnog spiritualnog napretka. Discipliniran i spiritualno uredjen zivot vrlo je bitan. Ako redovito ulažete vrijeme u spiritualne vjezbe, to je znak pozitivnog rasta. To je metoda samoanalize, dobiva se na moralnom razvoju. I rastu. Spiritualni napredak se ubrzava. Čak i vođenje običnog svakodnevnoh dnevnika ima takvu funkciju, to je kao svakodnevno unutarnje umivanje i tuširanje, njega našeg osjećajnog sustava.Uz to zapisivanjem i čitanjem provodimo svakodnevni mentalni trening, a ljudi koji to čine puno rjeđe upadaju u depresiju i ostaju bistri i lucidni do kraja života. Senilnost, zaboravljivort i zbrkanost ih jednostavno zaobiđu u širokom luku bez obzira na njihovu životnu dob. Kakogod su kretanje i tjelovježba važni za tjelesno zdravlje tako su pisanje i čitanje važni za psihičko zdravlje. I druge vrste umjetnosti imaju takav učinak na svoje autore (glazba, ples, likovnost izrada raznih umjetničkih predmeta).
I samo gledanje autentičnog umjetničkog djela može biti ljekovito.Meditacija na neki umjetnički motiv njie rijetka među alternativnim terapeutima. Biblioterapija je najbolji oblik terapije kod blažih psihičkih poremećaja, ublažava učinke stresa, smiruhe um, otpušta preveliku napetost, smanjuje frustracije i neuroze i opušta unutarnji pritisak i anksioznost. Podaci iz pismene povijesti pokazuju na zanimljive terapijske učinke u starim epovima, poput Ilijade, zatim u djelima Hipokrata, Pitagore, Platona, Aristotela i drugih; spomenimo samo stare Grke. Srednjovjekovna povijest daje upravo čudotvornu moć raznim sugestivnim postupcima, odnosno glazbi kao mediju. Znanstvena medicina zadnjih stotinjak godina provjerava stvarnu vrijednost takvih postupaka u liječenju ovisnosti, psihičkih poremećaja i posebno duševnih bolesti.
Danas su naravno najtraženije knjige „pomoći i samopomoći“, koje još nazivaju i aspirin-knjigama, apaurin-knjigama i sl. Priznavali mi to ili ne priznavali stvoren je jedan ptpuno novi žanr tzv. duhovne literature. Taj hibrid je kompilacija popularne psihologije i starih i novih spiritualnih gibanja. Takve knjige su često pisane u formi duhovne pustolovine (Celestinsko proročanstvo, Tihi zov Australije i dr.) iza kojih se pišu nastavci u obliku vodiča i praktikuma za vježbanje, pa tako nastaju trilogije i tetralogije koje često tvore nove duhovne tehnike iscjeljivanja i samoiscjeljivanja. Čini se da su takvi naslovi vrlo traženi i visoko-komercijalni. I u svijetu i kod nas postoje izdavačke kuće koje tiskaju i distribuiraju samo tu vrst literature Redovito stižu do nas jer ih brzo otkrivaju i prevode, a naši izdavači po nekom svom nervu (trgovačkom) brzo ih dovode na police naših knjižara, a i knjižnica. Nešto je lošija situacija sa domaćim autorima koji pokušavaju slijediti taj duhovni trend pisanja, oni jednostavno teže nalaze izdavača. Čini se da strano ime može prodati i loš naslov, a domaće ime ne može prodati ni dobar naslov. Uz to kritka i književna i religiozna, a i akademska jednostavno ignorira taj novi trend literature, pa nekih kvalitativnih (ni literarnih ni duhovnih) vrednovanja takvih naslova skoro da i nema. Iako poeziju i dobru beletristiku nikad ništa neće istisnuti sa njihovih kraljevskih mjesta mi ćemo se baviti primarno Duhovnom i tzv, duhovnom literaturom. Nastojat ću vam u svakom broju predstaviti po jedan vrijedan naslov s tog područja.
Iako su ta djela uglavnom dobro smiješani kokteli od svih mogućih duhovnih tradicija i primijenjene psihologije ipak su u njima najprisutniji tragovi i utjecaji Budizma i Zen-Budizma., te dobrim dijelom Šamanizma i nekih drugih starih znanja. Vrlo su pitka i zavodljiva za čitanje no ipak trebamo s nekim razumijevanjem i možda zdravorazumskim odmakom pristupati toj vrsti literature, jer ti, našoj kulturi strani elementi pokatkad čitatelja zbune jer jednostavno nemaju dovoljno znanja o kulturama iz kojih su ti elementi uzeti i presađeni u zapadni svjetonazor.
BIBLIOTERAPIJA KAO PSIHOTERAPIJA.
Je li današnja »glad« za duhovnošću utažena novim instant rješenjem u »aspirin knjigama«? Ne dajimo brze odgovore i ne prihvaćajmo olako, bez kritičke note donesena mišljenja. Knjiga je snažan medij i terapija knjigom, "biblioterapija", postaje vrlo važna u psihoterapiji, jer je dobro štivo prijatelj koji neće nikada izdati.U ovoj seriji napisa koju danas otvaram radit ćemo upravo to, tragati za dobrim i kvalitetnim naslovima ove vrste literature i pomagati da se premoste kulturološke razlike na koje će svaki ozbiljniji čitatelj naići u njima.
Voljela bih kad bi se nakladnici u ovaj serijal uključili sponzoriranim člancima o ciljanim naslovima ovog žanra koji izlaze u njihovim nakladama...
Popularizirali bi knjigu, širili kulturu čitanja i pisanja i pomogli mnogima....