Bhaktivinoda Thakura i Bishkishin
Bhaktivinoda Thakura (1838.-1914.) bio je istaknuta ličnost u religijskoj povijesti indijske sljedbe Gaudiya Vaishnave. Bio je jedan od prethodnika mog osobnog duhovnog učitelja, Njegove Božanske Milosti, A. C. Bhaktivedante Swami Prabhupade. Tijekom većeg dijela zrelog života, Bhaktivinoda Thakura je radio kao magistrat u britanskoj vladi u Indiji. Prije nego li je stekao počasni duhovni naslov Bhaktivinoda Thakura, rođeno mu je ime bilo Kedarnatha Dutt. Godine 1870. imenovan je sudskim zamjenikom i kolektorom (u Indiji tada neka služba vrhovnog upravnog činovnika) u svetom gradu Puriju u državi Orissi, gdje je radio pod britanskim povjerenikom T. E. Ravenshawom. Ravenshaw je 1872. naredio Bhaktivinodi Thakuri da uguši nerede koje je predvodio Bishkishin, vođa devijantne atibarske sljedbe (MacNaughton, 1989., str. 110).
Bishkishin, jogi koji je posjedovao neke mistične moći, tvrdio je da je inkarnacija Maha Višne. U vedskoj kozmologiji, Maha Višnu, širenje Vrhovnog Boga, počiva u Oceanu Uzroka i izvorište je nebrojenog mnoštva materijalnih svjetova, koje stvara Svojim dahom. Bishkishin je tvrdio da je Bog. Stoga je u nastojanju da impresionira narod, izvodio brojna čuda, iz kojih se moglo zaključiti da posjeduje paranormalne moći. MacNaughton je na temelju brojnih životopisnih izvora napisao (1898., str. 112): "Običavao je sjediti uspravno ispred vatre, da bi potom nekoliko trenutaka tijelo nagnuo nad vatru, nakon čega se ponovno uspravljao bez ikakvih ozljeda.
Mogao je čitati ljudske misli, trenutačno liječiti bolesne i izbacivati vatru iz svoje glave." Osim toga, objavio je da će on, kao sam Bog, uskoro ubiti sve Europljane i izbaviti Indiju njihove vlasti.
Bhaktivinoda Thakura je s okružnim upraviteljem, mjesnim šefom policije i nekoliko redarstvenika, otišao suočiti se s Bishkishinom, koji je boravio u džungli pokraj sela Sharadaipura. Bhaktivinoda Thakura krenuo je naprijed, ostavivši za sobom redarstvenike koji su se skrivali u džungli.
Pronašao je Bishkishina među mnoštvom svojih sljedbenika. Ugledavši ga, Bishkishin mu se obratio: "Znam da si Bengalac i magistrat. Zašto si ove mrke noći došao ovamo?" Bhaktivinoda Thakura mu reče: "Došao sam da te vidim." Bishkishin je odgovorio: "S obzirom na to, pozivam te da sjedneš i poslušaš moja učenja. Ja sam Maha Višnu. Izašao sam iz mliječnog oceana i došao na ovo mjesto. Uskoro ću uništiti Europljane, uključujući engleskog kralja." Nakon toga je počeo otkrivati sve o Bhaktivinodi Thakuri, uključujući njegovo ime i svrhu dolaska. MacNaughton je napisao (1989., str.
114): "Nakon toga je jogi
, u namjeri da impresionira Thakuru svojim moćima, pozvao k sebi ljude s neizlječivim bolestima i u trenu ih izliječio. Jedna je osoba imala ranu od koplja. Jogi je preuzeo kontrolu nad njim, proizveo pepeo kojim mu je premazao ranu. Ranjenik je istoga trenutka ozdravio i više nije osjećao bol."Nakon što je istražio i okolna sela, Bhaktivinoda Thakura se vratio u pratnji sto puškama naoružanih policajaca s crvenim turbanima. Bishkishin ga je upitao: "Što ovo znači?" Bhaktivinoda Thakura mu je odgovorio: "Došli su da razgovaraju s tobom. Guverner je zapovjedio da te odvedu u Puri."
Bishkishin odvrati: "Tko je guverner? Ja sam kralj, jer ja sam Vrhovni Bog i gospodar svih svjetova. Nikome se ne klanjam. Da vidimo tko će me uspjeti odavde odvesti!" (MacNaughton, 1989., str. 115). Bhaktivinoda Thakura mu odgovori (MacNaughton, 1989., str. 116): "Ne odeš li u miru, bit ćemo primorani odvesti te silom." Na to mu razgnjevljeni Bishkishin drsko odgovori: "Zapovijedam vam da smjesta napustite ovo mjesto! Da vidimo tko ima moć da me odvede!"
Na temelju onovremenih izvješća, MacNaughton je napisao (1989., str. 116): "Jogi je žestoko zatresao glavom, na što mu iz uvojaka počeše izlijetati stotine i stotine ognjenih plamenova nalik vatrenim zmijama. Jogijeve se oči zacrveniše i iz njih počeše izbijati vatrene iskre. To prestraši policajce, koji su hitro počeli uzmicati." Ipak, Bhaktivinoda Thakura je uspio uhititi Bishkishina i odvesti ga u Puri na volovskim kolima. Ondje je bačen u samicu pod strogim danonoćnim nadzorom. Postio je i uopće nije spavao. Poslije je bio podvrgnut suđenju.
Nakon šestog dana suđenja, Bishkishin je zaprijetio Bhaktivinodi Thakuri (MacNaughton, 1989., str. 118): "Istoga trenutka me moraš prestati progoniti ili će ti biti uništeno sve što posjeduješ. Idi sada u svoju kuću i vidjet ćeš kakva se nesreća ondje događa!" Kada se vratio kući, Bhaktivinoda je ustanovio da mu je jednu od kćeri iznenada pogodila teška groznica i neprestano je gubila svijest. Poslije se, međutim, oporavila, no Thakurina žena ga je preklinjala da se povuče s Bishkishinova slučaja, strahujući da će im jogi opet nauditi. Dan prije završetka suđenja, Bishkishin je rekao Bhaktivinodi Thakuri (MacNaughton, 1989., str. 119): "Posljednji dan mojega suđenja bit će dan tvoje smrti!" Te je večeri Bhaktivinoda Thakura osjetio strašnu bol u prsima, koja se nastavila do jutra. A kada je bol konačno prestala, osjećao se dovoljno dobro da napiše konačnu presudu. U sudnicu su ga unijeli na palankinu. Presudom je Bishkishina proglasio krivim i osudio ga na zatvorsku kaznu. Dok su Bishkishina izvodili iz sudnice, okružni medicinski službenik, dr. Walters, znajući da je moć jogija katkad pohranjena u kosi, odsjekao mu je dugu kosu. Bishkishin se uslijed toga srušio, a Thakurina bol u prsima istoga je trenutka prestala. Bishkishin je 1873. izvršio samoubojstvo u zatvoru popivši otrov.