AMALAKI
· Latinski: Emblica officinalis Gaertn., Phyllanthus emblica, Terminalia emblica
· Sanskritski: Amalaki
· Hindi: Amla
· Srpski: Ogrozd
Delovi koji se koriste:
Suvo voće, zrelo voće, semenke, lišće, koren, kora i cveće. Svaki deo ima različitu terapeutsku vrednost i mora se pripremiti na poseban način radi maksimalne dobiti. Amalaki voće zahteva pedantan proces koji se sastoji od 21. koraka na tihoj vatri radi održavanja snage vitamina i minerala kao i biološke inteligencije ove izuzetne biljke.
Tradicionalna ajurvedska primena:
· Balansira sve tri doše (Vatu, Pitu i Kafu), naročito Pitu.
· Sadrži pet od šest ukusa, što je veoma retko i dragoceno svojstvo zato što je sama ova biljka sposobna da balansira sve zakone prirode koji deluju u umu i
telu.
· Zbog njenih dobro poznatih podmlađujućih i revitalizujućih svojstava. Amalaki je sama po sebi snažna Rasajana (koja služi za produžavanje dugovečnosti). Zbog toga se često koristi sama čak i u Mahariši ajurveda zdravstvenom sistemu, koji obično preporučuje primenu biljaka samo u veštim kombinacijama. Kao Rasajana, amalaki pomaže u obrazovanju punog potencijala uma i tela.
· On je najkoncentrisaniji izvor vitamina C u carstvu biljaka, a vitamin C poseduje posebnu formu zbog čega ga organizam lako apsorbuje. Kao dodatak tome, vitamin C u amalaki plodu dragoceno je vezan za tanine koji ga štite od toplote i svetlosti.
· Amalaki je dobro poznat po svojoj sposobnosti da pojača biosposobnost i apsorpciju kalcijuma za zdravije kosti, zube, kosu i nokte.
· Takođe poboljšava asimilaciju gvožđa za zdravu krv.
· Posebno je hranljiv za oči, srce i varenje.
· Amalaki je takođe izuzetno efikasan za balansiranje stomačnih kiselina.
· Amalaki ima posebno dejstvo u poboljšavanju snage i slabe mišićne mase kada se koristi u ishrani bogatoj proteinima i kvalitetnim hranljivim sastojcima.
· Najčešće se koristi uz bibitaki i haritaki kao sastojak u popularnoj ajurvedskoj formuli poznatoj kao Tonik za varenje, koji pomaže u varenju i prehranjivanju svih telesnih tkiva (Datue). Triphala takođe deluje kao laksativ, pomaže u čišćenju debelog creva, i potpomaže delovanje ostalih sastojaka u bilo kojoj dobro izbalansiranoj formuli.
Najbolje su kombinacije
Ajurvedski lekari Mahariši ajurvede ne preporučuju korišćenje pojedinačnih biljaka u samostalnoj primeni iz nekoliko važnih razloga (videti popis u delu o ajurvedskim biljkama radi detalja).
Jedna od specijalnosti ajurvede je nauka o kombinovanju biljaka koja je usavršavana hiljadugodišnjom kliničkom praksom. Iz te ajurvedske perspektive, proučavanje biljaka na osnovu naučnih istraživanja koja su bazirana na formulama koje se sastoje od jednog sastojka nije naročito praktično. To je iz razloga što biljka može da ispolji brojne različite efekte u zavisnosti od ostalih biljaka sa kojima je u kombinaciji kao i od ostalih različitih faktora kao što su doziranje, obrada biljke, itd. Ako se fokusiramo samo na rezultate dobijene iz proučavanja samo jednog sastojka, koliko god oni bili zanimljivi, ipak ne daju poptuni uvid u kompletni opseg efekata koji su dostupni iz te pojedinačne biljke.