Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član JosipJankovic

Upisao:

JosipJankovic

OBJAVLJENO:

PROČITANO

857

PUTA

OD 14.01.2018.

ABC klijanja izdanaka

ABC klijanja izdanaka
Klijanje je jednostavno , a sljedeća metoda , uz lagane preinake , može se koristiti za sve sjemenke od mungo graha , suhog graška , leće , alfalfe , pšenice i heljde do potočarke i gorušice .

ABC klijanja izdanaka

Klijanje je jednostavno , a sljedeća metoda , uz lagane preinake , može se koristiti za sve sjemenke od mungo graha , suhog graška , leće , alfalfe , pšenice i heljde do potočarke i gorušice .

1.   . Namočite jednu  žlicu  sjemenki  ili  1/3 šalice  mahunarki u litru mlake  vode  preko  noći .  Provjerite  prethodno jesu  li sjemenke  tretirane  kemijskim   sredstvima  za  sjetvu .   Na omotnici mora pisati da sjeme nije tretirano . To prvo namakanje ustvari je i posljednje .

2.    Slijedećeg dana isperite dobro sjeme u mlako j vodi i dobro ga ocijedite . Stavite ga  u  litrenu  staklenku ,  a  preko grla komad gaze pa je  učvrstite  gumicom .  Stavite  na mračno  mjesto .

3.     Svakog   sljedećeg   dana   isperite   sjemenke    dvaput dnevno , ili tri , ako je vrijeme toplo i suho .  Pritom   uvijek pazite da suvišak vode  redovito ocijedite .

4.   Trećeg  dana  klijanja  će  sve  sjemenke  koje  nisu  sposobne da prokliju pasti na dno staklenke  kada je  napunite mlakom vodom . To ako želite da vam klijaju  sjemenke i žitarice. Mahunarke će se ponašati nešto drugačije . Izdanci koji su proklijali dići će se na površinu  vode te ih možete zagrabiti cjediljkom , a sjeme koje je   ostalo  na  dnu  staklenke možete baciti .

5.   Izdanci mungo graha i leće spremni su za jelo već treći dan , a  slično  je  i  s  izdancima  soje .  Izdancima   pšenice dovoljna su dva dana da postignu svoj hranjivi  vrhunac , dok je sjemenu alfalfe potrebno četiri do pet dana .

Kada su spremni za stol , stavite izdanke u hladnu vodu , da biste ih »očistili« . Posebno je to zgodno kod alfalfe , jer sjemenke tada odbacuju svoje lupine . One će isplivati na površinu , te ih možete odstraniti cjediljkom ili većom žlicom . Ocijedite izdanke i pohranite ih u posudu s poklopcem na hladno mjesto , obično u frižider. Da biste im povećali hranjivost , a i poljepšali im izgled ,  nekoliko sati prije stavljanja u frižider izložite ih sunčevoj svjetlosti .

6.     U suhoj i toploj klimi izdanci klijajui  rastu  brže te  ih stoga treba češće ispirati vodom , a gaza bi trebala stalno biti vlažna .

7.     Poslije   svakog   klijanja   dobro   operite   staklenke   i posude , čak ih ponekad i sterilizirajte.

8.   Još jedan savjet : ne bacajte vodu  u kojoj ste prvu noć namakali sjemenke . Bit će mutna , prljavožućkasta , a vjerojatno ni miris neće biti baš ugodan . Ali vaše će vam kućno cvijeće  i zelenilo  biti  zahvalni  ako ih zalijevate tom  vodom . Jer u njoj je mnogo minerala koji će dobro doći svakoj lončanici .

Svjetlo ili tama

Ima različitih mišljenja o tome da li rastu izdanaka bolje pogoduje svjetlo ili tama . U svakom slučaju , sigurno je da svjetlo ima određeni učinak na hranjive elemente . Prema najnovijim istraživanjima čini se da izdanci koji su bili izloženi svjetlu sadrže više vitamina C od onih koji su klijali u mraku .

Upravo obratno važi z a riboflavin (vitamin B 2). Većina profesionalnih  uzgajivača  mungo graha preferira tamu ,  ali jedino stoga što kupci više vole bijele od zelenih izdanaka . Izdanke uzgajivači često izbjeljuju kemikalijama da bi spriječili plijesan , iako se na taj način umanjuje njihova hranjivost . Različita su mišljenja i o tome koliko sjemenke treba namakati. U mnogim knjigama preporučuje se namakanje preko noći . To je dobro za tvrđa zrna , ali većini nije potrebno toliko namakanje . Dovoljna su u prosjeku tri sata .

Pitka voda  dobra je  za namakanje i ispiranje . Ako voda sadrži previše klora , upotrijebite umjesto nje destiliranu ili izvorsku vodu . Isprati, kao što smo već rekli, treba najmanje dvaput na dan , a u toplijim podnebljima i do šest puta . Što se temperature tiče , ona između 18°C i 21 ° C najpovoljnija je za klijanje. U pravilu , što je temperatura viša , to će  i  izdanak brže klijati.

Klijanje za hladnog vremena

Zimi izdanci mogu klijati na različitim mjestima u kući , najbolje u kuhinji , gdje se kuha i gdje je toplije . Još će bolje uspijevati u pećnici plinskog štednjaka . Odškrinite malo vrata pećnice , da ne bude pretopla , a plamičak sasvim smanjite . Nemojte pregrijati pećnicu , a ne zaboravite i na redovito ispiranje izdanaka , zbog vlage .

Izdanke možete uzgajati i na svom radnom mjestu . Za to vam neće trebati mnogo prostora , jer staklenku možete držati i na stolu i u ladici svog pisaće g stola .

Portabl metoda klijanja

U izvanrednim  uvjetima života , npr. daleko od  naselja ,  u slučaju  neke  nepogode ,  potresa ili  rata ,  kada vam pri  ruci nisu staklenke i topla prozorska daska u kuhinji , možete primijeniti »portabl metodu klijanja« .

Važno je da imate sjemenke za klijanje - grah , leću , raž, pšenicu , soju ili neko drugo sjeme . Osim toga , potrebni su : deblja plastična vreća ili vrećica , lagana , tanka plastična vreća , nekoliko papirnatih ubrusa ili čista krpa te gumice .

Grah ili druge sjemenke namočit ćete u debljoj plastičnoj vreći . Čvrsto zatvorite gumicom , kako voda ne bi iscurila . Uzmite zatim tanju plastičnu vrećicu i probušite rupe na donjem dijelu vrećice (na oko 1/3 površine ) u razmak u 4 centimetra .

Istresite namočene sjemenke u probušenu vrećicu i protresite , a zatim držite obješene na grani drveta sve dok voda ne iscuri .

Natopite ubruse vodom , lagano istisnite  i  omotajte  vrećicu sa sjemenkama . Sve zajedno - vrećicu  sa  sjemenkama umotanu u mokre ubruse - stavite u deblju plastičnu vreću . Vrhove zasučite zajedno i učvrstite gumicom . Stavite obje vrećice u naprtnjaču i krenite dalje svojim putem .

Radi ispiranja izvadite probušenu vreću i ispirite pod mlazom vode nekoliko minuta . Dobro ocijedite . Ponovite postupak četiri do pet puta . Ponavljajte ispiranje i cijeđenje dva ­ put dnevno dok ne sazrije vrijeme da izdanke pojedete .

»Čudesna voda« i fermentirani izdanci

Ako želite da vam  klijanje  izvanredno  uspije ,  možete se za proces namakanja i ispiranja koristiti tzv . »čudesnom vodom« , koja navodno stimulira svaki oblik biološke aktivnosti . Umjesto tekućom , naime , koristite se vodom koju ste kuhali pet minuta a zatim  ohladili . Rezultat će  biti  vrijedan truda : izdanci će biti sočniji , deblji , čistiji i izdašniji .

Ako ste voljni i spremni za eksperimentiranje , možete pokušati da vam izdanci fermentiraju . Kako je sva fermentirana hrana snažnog okusa i nije za svako nepce , tako je i sa izdancima . Ako volite kiselo zelje , kiselo mlijeko ili kisele krastavce , možda će vam se svidjeti i fermentirani izdanci .

Uzmite istu količinu triju različitih vrsta sjemenki i ostavite ih da klijaju tri dana . Nakon toga izdanke sameljite i stavite u dvije staklenke . Nemojte ih napuniti do vrha , kako  bi  u njima bilo zraka . Ostavite dva dana da fermentiraju . Staklenke pritom omotajte ubrusima . Toplina će pridonijeti  da se postotak bjelančevine poveća .

Fermentirani izdanci mogu se začiniti jogurtom ili melasom , a u njih prije služenja možete staviti kolute banane i grožđice .

Kad sjeme ne klija

Početnicima se u zanimljivom procesu klijanja zna ponekad dogoditi da im sjeme ne klija. I što tada treba učiniti? Postoji niz razloga zašto sjeme  eventualno  nije  proklijalo iako ste ga zalili vodom i ostavili u staklenci da klija .

Kao prvo , sjeme može biti staro ili ste krivo postupili . Ako iz staklenke zaudara , moguće je da ste sjemenu dali suviše vlage te je počelo plijesniti. Slično se može dogoditi  ako sjeme nema dovoljno  zraka i prozračivanja . To se  obično događa kada se stavi prevelika količina sjemena u staklenku da klija.

Ljeti , kao što smo već spomenuli , sjeme treba češće ispirati . Ako sjeme od početka ne klija, zapitajte se niste li posve zaboravili da ga zalijete i dadete mu potrebnu vlagu . Stoga svoju karijeru u klijanju izdanaka počnite sa sjemenom koje uvijek  daje  stopostotne  rezultate ,  a to  su  pšenica ,  mungo grah i alfalfa .

Pribor za klijanje

Kod nas još nema  različitih posuda  i aparata za  klijanje izdanaka , ali to u načelu i nije toliko bitno. Da biste dobili zdrave , sočn e i ok u lijepe izdanke , trebat će vam samo staklenke različitih veličina , komadi gaze i gumice .

U staklenci ćete namočiti sjeme , preko grla staviti gazu i učvrstiti gumicom . Sve naredne operacije - a  to  znači dnevna ispiranja sjemenki - obavljat ćete kroz  gazu .  Tako vam sjemenke neće pobjeći u slivnik i neće ih posjećivati različiti znatiželjni insekti , a sačuvat ćete ih i od prašine .

Ako putujete u inozemstvo , posjetite tamo jednu specijaliziranu trgovinu prirodnom hranom . Nazivaju se »Reform - haus« , »Naturana« , »Neuform « ili »Healt h foo d store« . U jednoj od njih kupit ćete plastični aparat za klijanje kvadratičastog ili kružnog oblik a koji se sastoji od više posuda probušenog dna što se , poput nekadašnjih porcija za nošenje jela iz restorana , slažu jedna iznad druge . U njima možete postići  klijanje različitih vrsta sjemenki odjedanput .

U takvim trgovinama postoji i bogat asortiman različitih sjemenki već pripremljenih za klijanje . Na vrećicama su obično date sve upute o postupku s određenom vrstom sjemena i o količini koja se dobiva klijanjem .

U međuvremenu ,  dok se i kod nas ne otvore slične trgovine , svoje ćete sjemenke nabavljati na različite načine . Ako imate rodbinu na selu , zamolite kilogram , dva pšenice i drugih žitarica . Na tržnici možete kupiti sjemenke , a najveći izbor bit ć e ipak u sjemenarama . Pritom tražite da vam prodaju  zrnje  koje  nije  tretirano  za  sjetvu .  Sjeme ,  naravno , možete i sami uzgojiti u vrtu ili na oranici . Nastojte da bude organski uzgojeno , tj . da u prirodne procese nisu bili uključeni pesticidK herbicidi i umjetna gnojiva .

 

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U STUDENOM...

STUDENI...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član bglavacbglavac

    dragi magicusi, danas je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Učinimo sve da ih zaštitimo i nasilje već jednom prestane. Lp

    25.11.2024. 08:13h
  • Član bglavacbglavac

    Danas je Međunarodni dan tolerancije, pa poradimo malo na tome. Lp

    16.11.2024. 03:29h
  • Član bglavacbglavac

    Danas je martinje povodom tog dana želimo sretan imendan svim Martinama I Martinima!

    11.11.2024. 08:14h
  • Član bglavacbglavac

    Vrijeme leti, sve je hladnije, želim vam ovu nedjelju toplu i radosnu. Lp

    10.11.2024. 09:09h
  • Član iridairida

    Edine, ti se tako rijetko pojaviš, pa ne zamjeri ako previdimo da si svratio, dobar ti dan!

    30.10.2024. 12:33h
  • Član edin.kecanovicedin.kecanovic

    Dobro veče.

    28.10.2024. 22:30h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi. Blagoslovljenu i sretnu nedjelju vam želim. Lp

    13.10.2024. 08:02h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info

Biokemija klijanja Što može klijati!