napisao: Jim Shawvan
prevela i prilagodila: Andreja Tkalčić
Ako ne razumijete u potpunosti sljedeći odlomak, morat ćete pročitati čitav članak:
30.1. 2007. Merkur ulazi u Sjenu svoje dolazeće retrogradnosti. Merkur ulazi u "PredOluju" 10.2. vezano na stacionarno retrogradno kretanje 13.2. Nakon što krene retrogradno, ostaje u Oluji do 18.2., čini konjunkciju s Suncem 22.2. i ulazi u "PoslijeOluju" 2.3.
Napomena: datume i vremena u tekstu treba prilagoditi za našu vremensku zonu (PST = pacifičko standardno vrijeme; EST = istočno standardno vrijeme; GMT = Greenwich srednje vrijeme).
Kada pročitate članak, razumjet ćete da se posljedice retrogradnog Merkura protežu dalje od razdoblja same retrogradnosti. Također ćete imati informaciju kada su problemi ili loša komunikacija najvjerojatniji i kada će vam se život činiti normalnim :-)
Astronomija retrogradnog Merkura
Merkur je najbliži planet Suncu, i treba mu svega 88 zemaljskih dana da opiše krug oko njega. Drugim riječima, Merkurova "godina" traje svega 88 dana po zemaljskom vremenu. Kako Zemlji treba otprilike 365 i 1/4 dana oko Sunca, mi promatramo Merkurovo kretanje s pokretne platforme - kao dva automobila koja se kreću usporedno dvama trkaćim stazama pri različitim brzinama. Posljedica tih dvaju gibanja jest prividno gibanje Merkura unatrag (retrogradno) po Zodijaku otprilike po tri tjedna tri puta godišnje.
Astrologija
Merkur vlada komunikacijom, i astrolozi su davno primijetili da se problemi u komunikaciji događaju češće nego inače kada je Merkur retrogradan. Vrijeme retrogradnog Merkura se povezuje s neisporučenim mailovima i dostavama, padom telefonskih sustava i naravno kompjutera i kompjuterskih mreža. Niti prijevoz nije imun na to razdoblje, osobito onaj lokalni i javni.
Također, vrijeme retrogradnog Merkura nije povoljno za donošenje odluka. Poslovni ljudi koji prate astrologiju će primijetiti da, na primjer, novi klijenti koji im dođu u vrijeme retrogradnog Merkura vrlo često nakon toga nestanu bez traga. Slično se događa s kupovinama - nešto što se činilo kao dobar proizvod ili usluga u konačnici i neće imati dobar odaziv. Što se tiče donošenja životno važnih odluka dok je Merkur retrogradan, imam samo jednu riječ savjeta: NEMOJTE.
Iako, ako ste donijeli jasnu odluku prije retrogradnog Merkura, čini se da nećete imati većih problema pratiti ju kroz to razdoblje.
Vrijeme retrogradnog Merkura je povoljno za prikupljanje dodatnih informacija po ranije započetim projektima, spremanje dokumenata i istraživanja. Čak sam primjetio da kupci nekretnina koji su unaprijed donijeli jasnu odluku o vrsti nekretnine koju žele kupiti i odabrali istu tijekom retrogradnog Merkura, bili dugo zadovoljni svojom kupnjom.
Kada studenti astrologije prvi put čuju za retrogradni Merkur, često brzopleto zaključe kako će se sve okrenuti naopačke čim Merkur krene s svojim kretanjem unazad i kako će sljedeća tri tjedna sve biti nefunkcionalno, a čim Merkur krene direktno, sve će biti savršeno. Na žalost, stvarnost i nije tako jednostavna.
Sjena i Oluja
Postoje dva fenomena oko retrogradnog razdoblja koja treba pojasniti - "Sjena" i "Oluja". Prikazat ću vam oba na konkretnom primjeru u razdoblju retrogradnog Merkura u veljači i ožujku 2007.
Stacionarnost
Napomena o terminologiji: razmatrajući gibanje planeta, riječi "stacionarnost, stacionaran" znače točku u kojoj planet mijenja smjer svog gibanja (naprijed ili natrag), a dolaze iz latinskog jezika i znače stajati odnosno stajati mirno.
Retrogradan Merkur u veljači i ožujku 2007.
13. veljače 2007 Merkur je stacionarno retrogradan (odnosno staje da bi krenuo retrogradno) u 8:38 PST / 11:38 EST / 4:38 drugi dan GMT. Po Zodijaku se nalazio na 10 Riba 14.
7. ožujka 2007., tri tjedna kasnije, Merkur je stacionarno direktan (odnosno staje da bi krenuo direktno) u 8:44 PST / 11:44 EST / 4:44 drugi dan GMT. Po Zodijaku se nalazio na 25 Vodenjaka 25.
Razdoblje Sjene
Ako razmislite, uočit ćete da Merkur mora proći stupanj Zodijaka na kojem je stacionarno direktan neko vrijeme prije nego krene retrogradno. Ako bacimo pogled na efemeride, vidjet ćemo da se to dogodilo 30. siječnja 2007. To je početak razdoblja Sjene. Astrolozi Terry Lamb i Roxana Muise su zaslužne što su obratile našu pažnju na ovu temu. Roxana Muise je održavala predavanja i objavljivala članke na temu Razdoblja Sjene, koristeći grafičke efemeride kako bi ilustrirala zamisao.
Drugim riječima, Merkur je ušao u "Sjenu" svoje dolazeće retrogradnosti na 25 Vodenjaka 25, 30. siječnja 2007., i kretao se direktno sve do 10 Riba 14, gdje se okrenuo retrogradno 13. veljače. Sljedeća tri tjedna nam se čini da Merkur ide unatrag i staje da bi krenuo direktno na 25 Vodenjaka 25. U tom svom direktnom kretanju ponovno prelazi 10 Riba 14 28. ožujka, kada je razdoblje Sjene gotovo.
Možemo razmišljati o cijelom ciklusu na sljedeći način: Prednja Sjena - Retrogradnost - Zadnja Sjena. Iskustvo pokazuje da sve stvari kojim vlada Merkur počinju pokazivati čudna stanja negdje tijekom Prednje Sjene i traju i tijekom Zadnje Sjene.
Razdoblje Oluje
Kako bi još bolje razumjeli vrijeme čudnih događanja, treba nam još jedna zamisao - "Oluja Merkura". Dugujem ovaj vrlo koristan izraz kratkom anonimnom članku u starom biltenu Udruge astrologa Arizone (da li bi autor bio tako ljubazan i javio se preuzeti zasluge?).
Kada Merkur prilazi i prolazi stacionarno retrogradno stanje, čini se kao da usporava, staje na trenutak i kreće "unatrag" vrlo polako te zatim polako ubrzava. Sredinom retrogradnog razdoblja Merkur se kreće otprilike svojom normalnom brzinom, ali u "krivom smjeru". Brzina retrogradnog Merkura je najviša kada se sretne s Suncem, i vrlo često izgleda kao da se život vratio u normalu. Tada Merkur počinje ponovno usporavati kako bi krenuo direktno, staje na trenutak i kreće naprijed.
"Oluja Merkura" je razdoblje oko stacionarnosti - obje! - kada se Merkur kreće vrlo sporo. Merkur je inače najbrži planet (ne računamo Mjesec, koji je ionako satelit Zemlje), i lako ga je zamisliti "sretnog" dok se kreće brzo, a "nesretnog" dok se kreće sporo. Moja radna definicija "Oluje Merkura" glasi: to je svako razdoblje u kojem se Merkur kreće manje od 40' (lučnih minuta) dnevno. Iskustvo pokazuje da problemi imaju svoj vrhunac u tim vremenima. Prema ovoj definiciji, u našem primjeru, Prednja Oluja oko retrogradne stacionarnosti je trajala od 10. do 18. veljače, a Zadnja Oluja oko direktne stacionarnosti od 2. do 16. ožujka 2007. Trajanje odnosno broj dana Oluje je vrlo različit, što je dosljedno fluidnoj prirodi Merkura!
Sažetak retrogradnog Merkura u veljači i ožujku 2007.
Merkur je ušao u Prednju Sjenu 30.1.2007., zatim u Prednju Oluju 10.2., i krenuo retrogradno 13.2. Izašao iz Prednje Oluje 18.2. i nastavio retrogradno, susrevši se s Suncem 22.2. Retrogradan ušao u Zadnju Oluju 2.3. te krenuo direkno 7.3. Napustio Zadnju Oluju 16.3. i Zadnju Sjenu 28.3.
Sažetak
Sada znate da se problemi u svezi retrogradnog Merkura mogu i hoće pojavljivati i kada je Merkur direktan, posebno tijekom razdoblja Oluje oko stacionarnosti. Također, imate oruđe da prepoznate ta razdoblja, kao i razdoblja Sjene.
Puno sreće u rješavanju problema - budite pažljivi, ali se zabavljajte učeći iz vlastitih iskustava!
Preneseno iz biltena "Medium Coeli", Hrvatsko društvo astrologa i srodnih djelatnika