Vijesti i članci:
Ako nitko nije vidio – nije se dogodilo
Imate psa? Onda sigurno imate i neke zanimljive priče vezane uz sitne nepodopštine koje su psi u stanju napraviti. Posebno su zabavne one situacije kada pas misli da ga ne vidite. Novo istraživanje objavljeno u časopisu Animal Cognition sugerira da nas psi razumiju bolje nego što mislimo.
Savršeni lovci – mesojedne biljke
Mesojedne biljke već dugo fasciniraju botaničare diljem svijeta. Njihove strategije dolaska do prijeko potrebnih nutrijenata nadaleko su poznate - kukce privlače uz pomoć nektara te različitih boja i mirisa. No, znanstvenici su otkrili još jedan zanimljiv mehanizam koji koriste. O čemu se radi, pročitajte u nastavku!
Istraživanje na jednoj vrsti američkih vrabaca (Passerculus sandwichiensis) koje je trajalo zadnjih 30 godina, pokazalo je kako su vrapci primijenili svoj pjev. U odnosu na svoje pretke od prije 30 godina, današnji vrapci značajno drugačije pjevaju svojim ženkama, a promjene su se polako događale tijekom generacija.
Kako bi bolje mogli zaštiti neku vrstu, moramo dobro razumjeti njezin životni ciklus i navike. Jedna takva vrsta je i karetna želva (Eretmochelys imbricata), kritično ugrožena vrsta kornjače. Znanstvenici su proučavali njezine seksualne navike te su došli do zanimljivih otkrića.
Ako ste ikada promatrali kukce, vjerojatno ste primijetili kako čiste svoja ticala. Ovi tjelesni privjesci kukcima služe kako bi bolje osjetili svoj okoliš, a najvažniji su olfaktorni (mirisni) podražaji. Novo istraživanje objavljeno u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA pokazalo je kako kukci svoja ticala čiste da bi bolje osjetili mirise iz svoje okoline.
11 000 slonova ubijeno u Gabonu
Wildlife Conservation Society (WCS) jučer je objavio da je Nacionalni park u Gabonu, koji je bio dom najveće afričke populacije šumskih slonova (Loxodonta cyclotis), izgubio 11 000 slonova zbog krivolova. Od 2004. nestala je trećina slonova, a smatra se da je većina nestala tijekom zadnjih pet godina.
Ostale vijesti:
Rekonstruirano obiteljsko stablo placentalnih sisavaca!
I biljke mogu biti altruistične
Uginuo Lolong – najveći morski krokodil u zatočeništvu
Veza između izumiranja i bioraznolikosti
Bioplastika - rješenje problema plastičnog otpada?
PARQ – Novi projekt udruge Bioteka Biologija.com.hr
Udruga Bioteka u suradnji s Javnom ustanovom ''Nacionalni park Brijuni'' predstavlja projekt PARQ - Interaktivni vodič kroz Nacionalni park Brijuni. Svrha projekta je korištenje tehnologije QR kodova u povezivanju postojeće ponude Nacionalnog parka Brijuni s novim interaktivnim virtualnim informativno-edukacijskim sadržajima iz područja prirodne i kulturno-povijesne baštine parka.
Neistine o zmijama objavljene u hrvatskim medijima
Budući da kontaktirani mediji ne žele objaviti demant neistinitih navoda i potiču plašenje stanovništva izjavama nestručnih osoba, odlučili smo vam u doba slobode medija objaviti reakciju HHD Hyla. Reakciju na članak „Neviđena najezda zmija u Posavini" od 5. veljače 2013. koji je objavljen na portalu
danas.net.hr prenosimo u cijelosti.Jednokratni penis - kad vam više ne treba, samo ga odbacite
Toliko različitih vrsta životinja postoji da su neobične pojave među njima više pravilo nego iznimka. Puževi su posebna kategorija, oni svakako prednjače sa svojim neobičnim spolnim ponašanjem, no granicu su pomakli još malo dalje. Naime, jedna vrsta morskog puža nakon spolnog čina jednostavno odbacuje svoj penis.
Mačke - ubojice oštrih kandži
Istraživanje objavljeno u časopisu Nature Communications procjenjuje da su mačke u SAD-u svake godine odgovorne za smrt 1,4 - 3,7 milijardi ptica te 6,9 - 20,7 milijardi malih sisavaca. Ove visoke brojke svrstavaju umiljate kućne ljubimce među glavne prijetnje divljim životinjama u Americi.
Bakterije koje mogu izlučivati čisto zlato
Zlato je jedno od ljudima najdragocijenijih metala. Po svojim fizičkim svojstavima je jako inertno i rijetko reagira s ostalim elementima i spojevima. Iako je kao metal inertno, na staničnoj razini u obliku nanočestica može biti opasno. Zato su neke bakterije koje žive na rudama odlučile izlučivati čisto zlato kako im ne bi stvaralo probleme.
Veliki gradovi utječu na promjene temperature udaljenih mjesta
Možete biti kilometrima udaljeni od nekog velikog grada, no to ne znači da nećete osjetiti njegov utjecaj na vremenske prilike vašeg područja. Novo istraživanje objavljeno u časopisu Nature Climate Changes pokazuje do koje mjere ljudske aktivnosti utječu na atmosferu.
PP Vransko jezero na popisu svjetski važnih močvara
20 godina nakon uvrštenja prvih hrvatskih područja na popis Ramsarske konvencije, Park prirode ''Vransko jezero'' proglašeno je petim Hrvatskim vlažnim područjem od međunarodne važnosti.
2013. godina - Europska godina zraka
Europska unija bori se protiv zagađenja zraka od 1970-ih. Mjere poput kontrole emisija stakleničkih plinova i poboljšanja kvalitete goriva pridonijele su napretku na tom području, no problemi i dalje postoje. To je uglavnom posljedica ljudskih djelatnosti: izgaranja fosilnih goriva i dramatičnog porasta prometa.
Bioteka pomaže u stvaranju malih znanstvenika - prijavite se!
Bioteka - udruga za promicanje biologije i srodnih znanosti u suradnji s Centrom za kulturu Trešnjevka poziva sve osnovnoškolce da nam se pridruže u ciklusu radionica „Bioteka u pokretu!".
Saznajte koliko naše biološke radionice mogu biti zabavne, zanimljive i poučne i provjerite možemo li vas pretvoriti u pravog znanstvenika, barem na jedan dan! :)
Bolesti modernog čovjeka – bolesti srca i krvnih žila
Bolesti, poremećaji i bolesna stanja srca i krvnih žila (kardiovaskularne bolesti) najveća su pošast modernog doba. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (engl. WHO), one su prvi po redu uzrok smrti u zapadnim zemljama, u više od 50% slučajeva. Hrvatska nije iznimka, gdje se oko 50% svih smrtnih slučajeva izravno povezuje s kardiovaskularnim bolestima. One su brojne i raznolike - od arterijske hipertenzije (visok tlak), srčanih aritmija, do srčanog i moždanog udara te zatajenja srca.
Što su aflatoksini?
Zbog sumnje da pojedine serije mlijeka određenih proizvođača sadrže povećanu koncentraciju aflatoksina M1, Ministarstvo poljoprivrede povuklo ih je s tržišta kako bi se zaštitili potrošači. Također, Ministarstvo je istaknulo kako nema razloga za zabrinutost, budući da se radi o minimalnim odstupanjima od propisanih. No, znate li što su uopće aflatoksini?
Penicilin – okidač seksualne revolucijePrema novoj analizi objavljenoj u časopisu Archives of Sexual Behavior porast riskantnih, netradicionalnih seksualnih odnosa koji su obilježili šezdesete godine prošlog stoljeća zapravo je započeo čak desetak godina ranije, tijekom pedesetih godina. Česta je pretpostavka da je seksualna revolucija započela s opuštenijom atmosferom koja je vladala u svijetu 1960-ih godina te razvojem kontraceptiva poput anti-baby pilula. No, novi dokazi snažno indiciraju da je široka uporaba penicilina, koja je dovela do brzog pada oboljelih od sifilisa tijekom 1950-ih godina, zapravo dovela do moderne seksualne ere.
Kontracepcijske pilule za muškarce?Znanstvenici Instituta za tumore u Bostonu i Medicinskog sveučilišta Baylor u Texasu, na tragu su pronalaska mogućih kontracepcijskih pilula za muškarce. Pronalazak muške kontracepcijske pilule uvijek je bio izazov budući da lijek mora proći kroz krvno-testisnu barijeru da bi došao do stanica koje proizvode spermije. Eksperimentalno je dokazano kako stanice pokusnih miševa iz kojih se razvijaju spermiji nisu uništene primjenom komponente nazvane JQ1.
Brzi pregled novosti s portala Bioteka.hr:
Kako nastaje snijeg u boji?Ledena žaba
A najbolji nos na planetu ima…
Postaju li mlađe generacije sve nepristojnije?
Mama, to mi pričaš od kada sam fetus!
Tko se boji vuka još?
Uzroci velikih izumiranja - Prvo veliko izumiranje: ordovicij - silur
Video: kako ljudi utječu na Zemlju?
Sjeverna Amerika - prerije
Upoznaj šume Sjeverne Amerike!
Vodeni svijet Sjeverne Amerike
Najave:
Poduprite portal koji volite – donirajte za portal Biologija.com.hr!
POZIV na trening i sudjelovanje u projektu MLADE ŽENE MIJENJAJU SVIJET!, Zagreb
POZIV na pisanje priča - ''Prijatelju, ispričaj moju priču''
Studentska udruga BEST organizira NATJECANJE MLADIH INŽENJERA - EBEC Zagreb
kontakt@bioteka.hr
Srdačan pozdrav!
Jelena Likić
Jelena Likić, prof. biologije,
predsjednica udruge Bioteka
glavna urednica portala
Biologija.com.hr i Bioteka.hr
Bioteka - udruga za promicanje biologije i srodnih znanosti
Kamenarka 28H
10010 Zagreb
Mob: 091 / 2503 - 903
E-mail:
jelena.likic@biologija.com.hr
Web:
www.biologija.com.hr, www.bioteka.hrFacebook:
Udruga Bioteka; Biologija.com.hr, Bioteka.hrTwitter: Biologija.com.hr, Bioteka.hr