O svetootajstvu kršćanske zrelosti
Sv. Toma Akvinski o potvrdi
Kao što je rođenom djetetu potrebna snaga da može raditi, tako je i onomu koji se duhovno preporodio potrebna snaga Duha Svetoga. Radi toga su i apostoli, da budu jaki, poslije Kristova uzašašća primili Duha Svetoga u skladu s Isusovim obećanjem: „Ostanite u gradu dok se ne obučete u Silu odozgor“ (Luka 24, 49). Ta nam se snaga daje u svetootajstvu potvrde. Zato se oni koji imaju na brizi odgoj djece moraju ozbiljno zauzeti da im djeca prime potvrdu jer se po njoj dariva velika snaga.Savršenstvo duhovne snage sastoji se zapravo u tome što čovjek odvažno ispovijeda vjeru u Krista pred kojim mu drago ljudima, i ne odstupa od toga zbog kakva stida ili straha; jakost, naime, odgoni strah. Prema tome svetootajstvo koje preporođenomu čovjeku podjeljuje duhovnu snagu, na neki način ga čini borcem za Kristovu vjeru.
A jer oni koji se bore pod vodstvom nekoga prvaka nose njegova obilježja, oni koji primaju svetootajstvo potvrde postaju obilježeni Kristovim znakom, tj. znakom križa kojim se Krist borio i pobijedio.
Taj pak znak primaju na čelo, kao znak da se ne će stidjeti javno ispovijedati vjeru u Krista.
To se pak obilježavanje čini mješavinom ulja i balzama koje se zove krizma. To je razložno. Jer uljem se označava sila Duha Svetoga po kojem se i Krist zove pomazanikom, tako da se i kršćani (christianoi) zovu po Kristu, kao oni koji vojuju pod njegovim vodstvom.
Balzam pak svojim mirisom pokazuje dobar glas koji moraju imati oni što se kreću među svjetskim ljudima kako bi javno ispovijedali vjeru u Krista, kao da su na bojno polje izašli iz tajnih skrovišta Crkve.
Dolično je također da ovo svetootajstvo podjeljuju samo biskupi koji su na neki način kao vođe kršćanske vojske: jer i kod svjetovne vojske na vojskovođu spada neke izabrati i upisati u vojsku. Čini se da su tako oni koji primaju ovo svetootajstvo na neki način unovačeni u duhovnu vojsku.
Stoga se i na njih polažu ruke da bi se naznačilo kako na njih prelazi sila od Krista.
* Summa contra gentiles IV, 60; autor je crkveni naučitelj, živio je od 1225. do 1274.
http://www.tonimir.hr/NasaGospa47.pdf