Socijalna inteligencija
Piše: Željka Tokić
Ova vrsta inteligencije odnosi se na način kako komuniciramo s okolinom, koliko se dobro snalazimo u interakciji s drugima i kako se snalazimo u društvu općenito. Mogli bismo reći da je to inteligencija koja se prepoznaje kad smo u interakciji s drugim ljudima i predstavlja jednu od važnih ljudskih vještina.
Svaka je osoba drukčija, ima različite karakteristike, poglede na život, mišljenje i stil života, a ljudi s razvijenom socijalnom inteligencijom mogu se uklopiti u bilo koje društvo i prihvatiti različite vrste osoba.Socijalna inteligencija razvija se tijekom cijelog odrastanja, a utjecaji iz okoline (roditelji, prijatelji, rođaci, učitelji) stvaraju sliku o načinu komunikacije i mogu biti pozitivan ili negativan primjer i utjecaj na dijete. Ako je dijete naviklo da u kući razgovaraju o svemu, da se poštuju i dogovaraju, bit će jako neugodno iznenađeno ako dođe na igru kod prijatelja, a njegovi roditelji viču jedno na drugo. Na žalost, u nekim je obiteljima to uobičajen način komunikacije.No, čak i u slučajevima kad djeca odrastaju u lošim okolnostima, ovu vrstu inteligencije mogu nadoknaditi u kasnijem dobu jer se socijalna inteligencija može uvježbati. Postoje različite vrste radionica i tečajeva gdje se vježba komunikacija uz direktan rad s drugim ljudima.
Projekt Super5Q
Udruga HTA (Hrvatska transpersonalna asocijacija) pomoći će djeci uspješnije savladavati izazove budućnosti. I sadašnjost je izazovna! Sposobnost snalaženja u neuobičajenim, nepredvidivim, novim situacijama temeljna je odlika inteligencije. Epidemiološke okolnosti jasno nam ukazuju da nije dovoljno znati se snaći (IQ – racionalna inteligencija), nego i pronaći kreativan emocionalni odgovor (EQ – emocionalna inteligencija). Uz to imati i vještine promijeniti ono što znaš (PQ) praktična inteligencija).
U situacijama, kao što je pandemija, koje utječu ne samo na pojedince, nego i na pojedine zajednice, cijele države, pa i svijet, potrebne su nam razvijene vještine društvenog organiziranja i interakcije (SQ – socijalna inteligencija).
Da bi sve to mogli iskomunicirati i izdržati potrebno je imati sposobnost izražavanja onoga što nam se događa (AQ – umjetnička inteligencija). Oni koji danas kreću u školu, mogu biti sigurni da će najmanje 50% poslova koji postoje danas, nestati dok oni završe obrazovanje. Ono što ih može pripremiti za buduće tržište rada, jest inteligencija da se snalaze u nepredvidivim, novim okolnostima i situacijama.
https://www.super5q.com/pocetna/
--
Željka Tokić
Hrvatska transpersonalna asocijacija
Telefon: 091/ 598 21 25