Žalfija ili kadulja
Kadulja, posjeduje sva ljekovita svojstva porodice usnatica, kojoj pripadaju timijan, metvica i matičnjak. Ima mnogo vrsta kadulje (zelena, livadna, etiopska), no sve se odlikuju mekanim, smežuranim listovima i neobičnim cvjetovima u obliku poluotvorena kljuna – s rašljastim "jezčcem" (zapravo tučkom, usidrenim u sredini lijepih cvjetnih latica).
Dvije najkorisnije i najrasprostranjenije vrste kadulje su Salvia officinalisi zovu je još divlji kuš, slavuja, žalfija), a raste uglavnom u južnim krajevima, ali se može uzgajati u vrtovima, te Salvia sclarea, koja uspijeva u gotovo istim prostorima kao i vinova loza, pa je često i nalazimo baš među čokotima.
Listove i cvjetove kadulje koristimo prvenstveno kao stimulativno sredstvo: oni pospješuju cirkulaciju krvi i jačaju nervni sustav; savjetujem ih premorenim osobama (naročito umnim radnicima i studentima u vrijeme ispita), te svim anemičnim, pretjerano nervoznim, neurasteničnim i deprimiranim osobama, te rekonvalescentima (žena koja je patila od teške depresije, za nekoliko tjedana opet je bila u punoj snazi, zahvaljujući intenzivnoj kuri kaduljom).
Osim toga kadulja je i snažan tonik: ona ublažava povraćanja i učestale proljeve, a više od svih drugih biljaka pomaže radu crijeva i želuca. Njezina svojstva stezanja čine je korisnom protiv krvarenja, neuobičajenog gubitka krvi kod žena, bijelog pranja i kašlja. Svojstva da pospješuje mokrenje, smiruje grčeve i da okrepljuje čine je dragocjenom protiv tako neugodnih ili teških oboljenja kao što su zadržavanje mokraće, lijenost bubrega, edemi, ulozi, reuma i migrena.
Izvor: MOJ HERBAR ZDRAVLJA; Maurice Mességué