Vrlo često, imala sam priliku čuti, od nekih klijentica gotovu tvrdnju, da imaju suhu kožu. PažIjivim pregledom ustanovila sam da se zapravo radi o miješanoj koži ili čak masnoj, ali isušenoj, no ne u smislu masnoće već vlažnosti kože. To je onda dehidrirana koža, a takva može biti svaka, bez obzira na tip. Upravo zbog takvih zabluda, osjećam potrebu i obavezu, objasniti kakva je, dakle, suha koža?
To je koža vrlo nježnih pora gdje lojne i znojne žijezde luče umanjenim količinama. Takva koža je osjetljiva i rado se peruta, a na obrazima su vidljive proširene kapilare koje se bez pravilne njege mogu razviti u pravi splet (couperoze). Osobe s takvom kožom često osjećaju svrbež i zategnutost kože, a zbog neelastičnosti stvaraju se pukotine koje su i bolne. Suha koža je sklona boranju, naročito oko očiju i oko usta. Osim na licu, koža može biti suha i na ostalim dijelovima tijela, a njezini nedostaci posebno su vidljivi na rukama onih žena koje su često u dodiru s alkalnim sredstvima: detergenti, sapuni, šamponi ...
Tko ima suhu kožu?
Podsjetimo se, da se lojne žlijezde razvijaju i počinju djelovati tek u pubertetu. Dakle, djeca imaju suhu kožu. Starenjem organizma, prvenstveno starenjern spolnih žlijezda, lojnice sve manje luče, pa će se s godinama i tip kože mijenjati, što znači da će starije osobe češće imati suhu kožu.
Naravno, postoje osobe koje imaju suhu kožu, a u najvitalnijem su životnom razdoblju.
Poremećeni rad nekih unutarnjih organa (jetra, slezena), hormoni (šećerna bolest) i vitamini mogu biti razlog koji dovodi do pojave suhe kože.
Tretman suhe kože u kozmetičkom salonu
Osnovni zadatak njege ovog tipa kože je poboljšati rad žlijezda lojnica. Bilo bi dobro, jednom zauvijek, zapamtiti da nema glačanja bora već treba nastojati spriječiti njihov nastanak, a to znači početi se na vrijeme njegovati.
Kozmetički tretman njege lica provodi se uobičajenim tijekom.
Nakon toga se, zavisno o dobi klijentice, nanose aktivne supstance, kojima je svrha vlaženje i hranjenje tkiva. Peeling (ljuštenje) daje i kod takve kože vidne rezultate, jer skida debele slojeve mrtvih stanica koje kožu čine hrapavom. Poslije peelinga ona je lijepa, mlada i elastična, a što je još značajnije, lakše upija sve potrebne supstance.
Stručna masaža pomaže bolju prehranu iznutra, a faradizacija i maska to samo još pojačavaju. Za proširene kapilare (cuperoze) vrlo je djelotvoma ručna drenaža limfe.
Poštujući pravila njege suha koža neće se pretjerano isušivati niti nepotrebno borati. Važno je znati da takva koža mora biti uvijek dobro navlažena i namašćena.
Zorica Blagaić
Vodič kroz kozmetički salon, 1983.