Što su zapravo žlijezde lojnice i koja je njihova uloga?
Svaka dlaka ima bar jednu žlijezdu lojnicu čiji se izvodni kanal otvara u gornjem dijelu mješinice u kojoj je smještena vlas ili dlaka. Te žlijezde izlučuju loj, koji je potreban vlasi da ne postane previše suha i krhka odnosno lomljiva. Loj daje kosi sjaj i elastičnost. On sprečava jače sušenje rožnatog sloja kože, jer ograničava isparavanje vode s njegove površine, stvara potrebnu elastičnost rožnatom pokrivaču, olakšava trenje dviju površina kože i u vlažnom zraku sprečava prodiranje vlage i bubrenje rožnatog sloja.
Gdje se lojnice nalaze?
To su žlijezde različitih veličina a nalazimo ih svuda u koži, osim na dlanovima i tabanima. Najveće su žlijezde na koži nosa, u ušnoj školjci, u okolini prsnih bradavica i polnih organa. Najuočljivije su na koži krila nosa, čela, obraza, leđa između lopatica i na ušnim školjkama.
Kada započinje rad žlijezda lojnica i što ga pospješuje?
Kod djece koža izlučuje vrlo malo loja, dok u doba puberteta dolazi do potpunog razvoja tih žlijezda i njihovog djelovanja. Tada se obično javlja i izrazito pojačano izlučivanje loja a u vezi s tim i čitav niz bolesti kože. Izlučivanje kožnog loja uglavnom je uvjetovano pojačanim djelovanjem hormona spolnih žlijezda što je normalna fiziološka pojava, ali postoji još čitav niz uzroka: probavne smetnje (naročito neredovita stolica), različite upale (infekcije) u ustima, grlu, nosu, živčane i psihičke bolesti.
Kako prepoznati masnu kožu?
U slučaju prekomjernog lučenja kožnog loja, koža je na dodir masna, sjajna i izgleda kao da je premazana uljem.
Zbog čega nastaju sujedice?
Svaka lojna žlijezda ima svoj izvodni kanal. Na samom izlazu dolazi do pojačanog orožnjavanja stanica koje sužavaju izlaz. Zbog toga dolazi do zastoja loja i to je početna faza stvaranja sujedice što se još ne vidi. Kad dođe do zatvaranja izlaza žlijezde lojnice, očituje se to crnom točkicom što je zapravo prava sujedica koja se sastoji osim od rožnatih stanica još i od stvrdnutog kožnog pigmenta, loja te bakterija (Akne comedonica).
Kad se sujedica istisne na tom mjestu često ostane otvoreno, vidljivo udubljenje - otvor izvodnog kanala koji se ne zatvori odmah po odstranjenju čepa. Otvor kanala ostaje otvoren zbog oslabljenog elasticiteta zida kanala i okolnog tkiva.
Kako njegovati kožu s takvim promjenama?
Bez obzira na dob treba potražiti kozmetički salon. Svakodnevno srećemo mlade djevojke na čijim se licima vide posljedice njihovog ″ručnog rada″. Nije preporučljivo da sami istiskujete sujedice, jer se ne radi samo o mehaničkom istiskivanju, već je potreban niz predradnji: dobro poznavanje kože i cjelokupna kozmetička njega prije, za vrijeme i nakon čišćenja lojnica o čemu opširnije piše u poglavlju ″Kozmetički tretman njege lica″.
Napominjem da nakon stručne njege u kozmetičkom salonu, ne ostaju nikakvi ožiljci ni udubljenja.
Što se događa ako se kožu ne njeguje?
Ako se lojnice ne oslobodi sujedica, uslijed dugotrajnog zastoja loja i bakterija, stvara se upala koja razara stijenke i okolinu lojnice što se na koži očituje kao crveni bolni prišt, koji dugo traje i nakon kojeg ostaju ožiljci.
Što treba poduzeti u slučaju upaljenih prištića?
Ako ste zanemarili svoju kožu ili ste je ″pretjeranom brigom″ (stiskanjem) doveli u stanje upale, potrebno je da se hitno javite liječniku specijalisti za kožne bolesti (dermatologu). Liječnik će iz razgovora saznati što je uzrok aknama i odredit će način liječenja.
Kako se akne liječe?
Zahvaljujući razvoju znanosti, danas se akne uspješno liječe. Liječenje može biti dugotrajno već prema stadiju akna, a sprovodi se lokalno i opće.
Od 1975. s uspjehom se primjenjuje kiselina vitamina A lokalno u obliku tekućine, kreme i gela. Primjenjuju se i sredstva protiv upale, a provodi se i liječenje antibioticima iz vrste tetraciklina. Liječenje može trajati nekoliko mjeseci, zato je potrebno biti uporan, jer ″strpljenje donosi ruže″. Povjerenje i ozbiljan tretman je osnov uspjeha.
Gdje se akne najčešće javljaju?
Izrazita masnoća sujedice i prištevi javljaju se na mjestima, na kojima fiziološki ima najviše žlijezda lojnica. Kod muškaraca se češće viđa jedan oblik akna (Acne conglobata) osim na licu, leđima, vratu, sjedalnom predjelu, pod pazuhom i sl. Kod žena 20 30. godina vidimo ih na bradi, ispod donje vilice i po vratu. Ovi prištići dugo traju i ostavljaju tamne ožiljke. Često se stanje pogoršava u predmenstrualnom periodu, nakon intenzivnih stresova i psihičkih opterećenja. Uzimanje kontracepcijskih sredstava može biti razlog ovim pojavama.
Želim razjasniti još jedan pojam. Masnu kožu sa sujedicama naziva se nečistom kožom. Sigurno je da je kod masne kože uvijek potrebno provoditi pojačanu higijenu, ali ne znači da su se akne pojavile samo zbog pomanjkanja higijene kože.
Što su to milie?
Često viđamo ljude koji naročito oko očiju imaju bijele kvžice. Što je to, zbog čega nastaje i kako se odstranjuje?
Rekli smo već, da svaka lojnica ima svoj izvodni kanal. Kada na izvodnom kanalu dođe do bujanja rožnatih stanica, one zatvore otvor kanala. Vrh masnog čepa postaje nevidljiv jer je prekriven rožnatim slojem. Lojna žlijezda i dalje obavlja svoju ulogu, tj. proizvodi loj. No kako loj nema mogućnost izlaženja kroz izlazni kanal koji je zatvoren, on se gomila i stvara lojne ciste. Na površini kože vidimo to kao bijelu kvržicu veličine zrna prosa ili glave pribadače, bijele boje, dosta tvrde i bezbolne na dodir. Koža u okolini nije promijenjena.
Kako istisnuti milie?
Bez reza na koži, lojne ciste ne mogu se istisnuti. Zbog toga, obzirom da se milie u većini slučajeva nalaze na najosjetljivijoj koži oko očiju, samo se po sebi razumije da to treba obaviti stručno. Koža mora biti dezinficirana, a igla ili nožić kojim se lojnica otvara moraju biti sterilni. Nakon brižIjivog istiskivanja kožu se ponovo adstringira i dezinficira.
U koliko milie ne otvorimo zbog zastoja sekreta žlijezda lojnica, može doći do stvaranja velikih cista ateroma koje se mogu upaliti.
Zdravlje i ljepota su nedjeljivi
Prema jasnom tumačenju Svjetske zdravstvene organizacije ″zdrav1je je stanje fizičkog, psihičkog i socijalnog blagostanja″.
Smatra se da više od polovine dječaka i djevojčica tijekom puberteta, a i kasnije, pate od akna. Zato su akne ne samo medicinsko socijalni problem već i psihološki.
Otkrivanje ranih znakova je bitno za uspješno i jednostavno liječenje jer se sprečavaju kasniji teži oblici i trajne posljedice.
Zorica Blagaić
Vodič kroz kozmetički salon, 1983.