1) Nameravao sam bio da prenesem neke odlomke iz knjige Sandre Tejlor - "Kvantni uspjeh". Jer mi se, nakon "preliminarnog" prelistavanja, učinilo da je ona svoj model moći, dublje od drugih teoretičara i praktičara, povezala sa kvantnom fizikom.
2) Pokazalo se da je i ona, nakon nekih početnih povezivanja sa kvantnom fizikom, spala na opšti tip modela moći, koji se može naći i u drugim delima. Ruski naučnik, Vadim Zeland, takođe je dao svoju varijantu modela moći ("transerfing"), zasnovanu na kvantnoj fizici, ali... i tu se polazi takoreći formalno od nekih stavki kvantne fizike, da bi se završilo sa tipičnim principima modela moći, koji, u nekoj suštinskoj varijanti, potiču još od Kueove autosugestije.
3) Kao što je Akrap primetio u svom komentaru ispod teksta u kojem sam preneo odlomak iz knjige "Kvantni uspjeh": najpre odbija ta opsesivna usmerenost postojećih modela moći na spoljašnje materijalne vrednosti, KAO NA SUŠTINSKE. Ni u jednom od njih nemamo kao primarno definisane - duhovne ciljeve i vrednosti. A već ta primarna fokusiranost može da obećava izvesnu površnost u tumačenjima samog modela...
4) Ja sam spreman da u svakom od modela, odnosno, u svakoj knjizi o njemu, pronalazim prihvatljive i korisne momente (ubiranje nektara). Njih svakako ima. Možda najviše u impresvinim primerima dejstvenosti ovih modela, bar na nekom prizemnijem nivou, na nivou sticanja materijalnih vrednosti. Već i te ilustracije, za taj nivo, svedoče da "ima nečeg" u samoj toj ideji o delovanju na sebe i na tzv. sudbinu.
5) Međutim, u svim tim tekstovima i knjigama o modelima moći, koje sam do sada čitao, a bilo ih je dvadesetak, nema PRODUBLJENIJEG PRODIRANJA u mehanizme modela moći. (Sandra Tejlor je to "obećavala", pa me je "izneverila"... :-))
6) A, KADA SE MALO ZAMISLIMO NAD MODELOM MOĆI - BROJNA PITANJA ISKRSAVAJU NA SVAKOM KORAKU. Neka od njih sam već razrađivao...
7) Prvo, temeljno, je: odnos našeg delovanja na sudbinu - prema Višem planu ili planu duše. (Današnji tekst Kozmoligije: Martinusovo razmatranje odnosa Božje i naše slobodne volje - jedno je od tih produbljenijih sagledavanja.) O tome sam šire pisao u tekstu: "I trpljenje, i menjanje".
8) Drugo, takođe veoma važno pitanje: uticaj kolektivne svesti na naše aspiracije. BAŠ NAS KVANTNA FIZIKA UPUĆUJE NA OGRANIČENJA U TOM SMISLU.
9) Što je viši nivo razvijenosti naše svesti - tim veće probleme u tim ograničenjima imamo.
10) Model moći je toliko atraktivan! A, evo, ni ovde, na "Magikusu", nema nekog posebnog interesovanja za njega. Ne u smislu interesovanja za ovo što ja pišem. Nego, uopšteno, za samu tu ideju, da upravljamo promenama u sebi i u svom životu, da ih svojom voljom pokrećemo. Kao što tog interesovanja nema ni u sredini u kojoj živim. Tek tu ga nema!
11) Ja tu vidim uzrok u ograničenjima koje nam nameće kolektivna svest. (Zaobilazim pitanje naših napora da te uticaje prevaziđemo.) Mi nemamo, na jednoj strani, u okruženjima u kojima živimo: opšteprisutnu veru u snagu mišljenja na koju nas modeli moći upućuju. Imamo samo kriticizam i "kukanje" nad onim što je loše.
12) Na drugoj strani: kolektivne energije koje imaju takvu dominaciju - svakako će gušiti i naše pokušaje da delujemo po principima modela moći. Kada je društvo relativno stabilno, i kada je u njemu opšteprisutan princip "uspeh uspeva", onda je potreban i manji individualni napor u ostvarivanju rezultata primenom modela moći. Nije slučajno da su primeri koje imamo, i u literaturi, i na filmu "Tajna", iz SAD-a, gde smo, bar do poslednje krize, imali "američki san", kao model puta od neke obične životne situacije - do situacije izuzetno uspešne, popularne ili bogate osobe. Kolektivna svest, koja priznaje princip uspešnosti, put "od trnja do zvezda", kao moguć i delatan; kolektivna svest, u kojoj je to vrednost, u kojoj ima dosta primera te vrste uspešnosti, je društveni ambijent pogodan za LAKU INDIVIDUALNU PRIMENU modela moći.
13) I suprotno: tamo gde u društevnom ambijentu izrazito dominiraju pesimizam, skepticizam, tavorenje, itd. - svaki individualni pokušaj da se primeni model moći - nailazi na zapreke kolektivnih energija.
14) Ima u vezi sa primenama modela moći još "otvorenih pitanja"...
15) Smatram da je kvantna fizika OSNOVA za produbljivanje ideje modela moći. Zasluga Sandre Tejlor i Vadima Zelanda je uopšte za povezivanje ovih ideja. Uporedimo pojednostavljene, čak, sa današnjeg stanovišta i pomalo i naivne, koncepcije Džozefa Marfija i Pola Žagoa, sa koncepcijama Zelanda i Tejlorove; razlika je baš primetna.
16) ALI, AKO ŽELIMO DA IDEMO DUBLJE U OVU PROBLEMATIKU, SVAKAKO DA MORAMO SAMI DA ZAĐEMO MALO U - KVANTNU FIZIKU. Ubeđen sam da su nam tu odgovori. Naravno, duhovnost kao prethodna osnova se podrazumeva. Ja sam, bar za sebe, suštinsko pitanje odnosa modela moći i duhovnosti sažeo u tekstu "I trpljenje, i menjanje".