"Lice, to je cvijet na biljci koja se zove čovjek ..."
Ivo Andrić
Nije čudno da je upravo njega lica najzastupljeniji dio njege tijela. Većina kozmetičkih salona kod nas obavlja samo njegu lica i vrata. Za one koji još nisu posjetili kozmetički salon, napravimo pregled kojim se redoslijedom obavlja tretman njege lica i vrata i što se pri tom upotrebljava.
Prvo pristupimo površinskom čišćenju kože. Što zapravo čistimo? Osim kožnih izlučevina: znoja, loja, mrtvih stanica, ostataka kreme i šminke, naročito na kožu lica koja je nezaštićena odjećom, natalože se prašina, benzinske pare, teški metali i mineralna ulja, koji su prisutni naročito u zagađenoj gradskoj okolini.
Na vlažnu vaticu nanesemo kozmetičko mlijeko za čišćenje ili kremu za čišćenje. Blagim kružnim pokretima čistimo kožu sve dok vatica ne postane bijela.
U nekim slučajevinia, ili u pojedinim salonima, čišćenje se obavlja tako da se sredstvo za čišćenje nanese na kožu, a zatim se pomoću aparata (frimator) četkicama koje se okreću raznese mlijeko ili krema za čišćenje po cijelom licu. Dlačice na četkama omogućavaju ulazak prodiranje u dubinu pora, pa ih na taj način očiste.
Mlijeko za čišćenje ili kremu za čišćenje odstranjujemo vatom koja je natopljena losionom. Losion djeluje na kožu tako da je zakiseli (jer sva sredstva za čišćenje su alkalna) i dezinficira. Osim toga, izaziva bolju prokrvljenost kože, bolju izmjenu tvari, te bolje upijanje pripravaka koji se nakon losiona nanose.
Kad je koža površinski očišćena, kozmetičarka se služi lupom za povečavanje koja je osnovno sredstvo svakog salona.
Kroz lupu se ocijeni tip kože, njezin izgled i sve promjene. Taj pogled kroz lupu omogućava nam da se odlučimo za način pripreme kože za čišćenje njezinih dubljih slojeva.
Da bi iz svake lojnice očistili nakupine, što uspješnije i bezbolnije, potrebno je kožu omekšati i pore proširiti. To se može učiniti na više načina.
Stariji načini su:
- na kožu stavimo platnene maske namočene u biljne ocjede (kamilice lipe, žalfije), a preko obloga stavimo tzv. termo maske, koje kožu zagrijavaju. Zbog djelovanja topline nastane pojačana prokrvljenost, omekšana koža i proširene pore. Ljekovite biljke djeluju protiv upale, smiruju i izazivaju bolju izmjenu tvari.
- u male saune stavi se ocjed ljekovitog bilja ili destilirana voda kojoj se dodaju kapljice esencijalnog aromatičnog ulja i nad time se lice pari.
Moderniji postupci su:
Primjena aparata koji proizvodi vodenu paru i ozon, tzv. VAPOZON.
Klijentica sjedi ili leži u ležaljci, oči su zaštićene vlažnim oblozima (vata namočena bornom vodom, kamilicom, i sl.). Mlaz pare iz vapozona usmjeren je prema licu. Treba mirno disati. Vapozon stvara ozon (O3) koji se u dodiru s kožom raspada u energiju i vrlo prodoran oslobođeni kisik. Kisik u takvom stadiju proizvodi mikrozračenje ultraljubičastim zrakama, pa je snažno baktericidno sredstvo. Blagotvorno djelovanje vapozona na kožu obogaćuje se dodacima eteričnih ulja već prema tipu kože. Ovdje dodaj da ozon uništava eterična ulja!
U vapozon se mogu dodati:
- ružmarin smiruje kožu,
- kamilica sprečava upale,
- metvica osvježuje i korisna je za dišne putove,
- eukaliptus lako dezinficira kožu, smanjuje otekline, a dobro djeluje na dišne putove,
- omorika oživljava kožu i jednako tako korisno djeluje na dišne putove,
- naranča aromatska terapija koja slabi miris ozona.
Bilo koji od ovih dodataka ima pozitivno fiziološko djelovanje.
Jedna od mogućnosti pripreme kože za dubinsko čiščenje je upotreba SOLUKS svjetiljke. To je svjetiljka dosta velike jačine (500 W), a pred žaruljom se mogu izmjenjivati različito obojeni filteri.
Crveno svjetlo izaziva jaku navalu krvi, pa ga upotrebljavamo za masnu kožu, dok plavo svjetlo djeluje umirujuće, izaziva slabiju prokrvljenost, i primjenjuje se za suhu kožu.
Prije stavljanja lica pod svjetiljku, kozmetičarka će vam zaštititi oči vlažnim oblozima, nahraniti suhe predjele kože vitaminskom kremom, poprskati lice kamilicom i učvrstiti, tik uz kožu, tanku plastičnu foliju. Nakon osvjetljavanja koža će biti dobro prokrvljena, a navlažene pore pripremljene za čišćenje.
Nakon što je koža pripremljena za dubinsko čišćenje, dakle zagrijana i omekšana, pristupa se dubinskom čišćenju kože. Kozmetičarka će obično sterilnim komadićima platna ili papirnatim maramicama omotanim oko svojih prstiju istisnuti sujedice. Za čišćenje sujedica u ušnoj školjci koristi se jedan instrument nazvan kvečer.
Na lojne žlijezde možemo djelovati pomoću aparata s galvanskom strujom. U kožu se pomoću elektrode unose djelotvorne tvari posebno pripremljene za uvođenje pomoću katode i anode.
Galvanska struja prouzrokuje kemijske promjene: na anodi se stvaraju kiseline koje djeluju kao stežuće sredstvo, a na katodi se stvaraju lužine (sapun) koje prouzrokuju proširenje pora. Nekoliko tretmana jontoforezom omogućuje bezbolnije i lakše ispražnjavanje čak i tvrdih lojnih čepova.
Kod pojedinih klijentica, ovisno o tipu kože, peeling se obavlja prije dubinskog čišćenja kože, a može se učiniti i nakon dubinskog čišćenja. Nakon dubinskog čišćenja, kožu lica se poprska adstringirajućim (koji steže pore) losionom, a zatim se preko lica prijeđe visokom frekvencijom. To je uređaj koji izaziva bolju prokrvljenost, dezinfekciju i stimulaciju kože. Poslije svih poduzetih mjera možemo zaključiti da je suvišno pitanje - hoće li mi nakon kozmetičkog čišćenja kože ostati rupice? Udubljenja ili ožiljci na koži ostaju samo nakon gnojnih upala lojnica.
Upravo zbog toga je potrebno redovito njegovati kožu kako bi se omogućio pravilan rad lojnica jer njihovo začepljenje dovodi do upalnog procesa, koji razara tkivo i ostavlja trajne posljedice u vidu ožiljaka.
Slijedeći postupak uobičajenog tretmana njege lica je nanošenje određenog kozmetičkog proizvoda, masaža, a zatim nanošenje maske. Vrijeme pod maskom, obično s oblozima na očima, predstavlja trenutak najdubljeg opuštanja, što je znatan doprinos ljepoti. Vrijeme provedeno u kozmetičkom salonu iskorišteno je za postavljanje dijagnoze o tipu i reakciji kože pod svim gore navedenim uvjetima, i tek tada se može dati savjet za pravilnu njegu kod kuće. Sve to kozmetičarka upisuje u karton opažanja.
Zorica Blagaić
Vodič kroz kozmetički salon, 1983.